Reklama

Reklama

EXODUS: Bohové a králové

  • USA Exodus: Gods and Kings (více)
Trailer 4

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

(více)

Videa (28)

Trailer 4

Recenze (850)

Fr 

všechny recenze uživatele

„VŮDCE MŮŽE SLÁBNOUT, ALE KÁMEN PŘETRVÁ. TYTO ZÁKONY JE POVEDOU NAMÍSTO TEBE…“ /// Úžasnej svět a atmosféra dávnejch časů, ve který se nešetří kýčovitejma záběrama a digitálním čímkoliv. V příběhu, ve kterým egyptskej princ najde svýho Boha a partyzánskou válkou (spolu s s deseti ranama) vysvětlí Ramsesovi, že jeho lid se k otroctví nehodí, se moc hrabat nemíním. Jednak tomu hovno rozumím a taky myslím, že těžko něco vymejšlet tam, kde ani historický prameny nejsou vševědoucí. Ridley zaujme nejen válkou, ale i ideami. (Byť nepocházej z jeho hlavy.) Po sadistickým Ježíšovi a pochmurným Noemovi, přichází v pravdě historickej epos, s fajn hudbou, obsazením a CGI, kterej si klidně v tý jeho 4hodinový podobě dám. Teda jestli Bůh dá. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám naštudovaný takový ty kousky, jako je „Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium“. 2.) Nesnáším zvířata. 3.) Thx za titule ,,-OverLord-“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Mojžiš: "Přestaň! Zač je trestáš?!" - Vojak: "Je to potížista, pane." - Mojžiš: "Proč se usmívá?" - Vojak: "Tvrdí, že ho to nebolí, pane." - Mojžiš: "TAK PROČ HO BIČUJEŠ?" Tento originálny "odjeb" len sťažka nájdete v Biblii, no faktom ostáva, že "Exodus" napriek hrôzostrašnej stopáži 150 minút, po celú dĺžku, nijak nenudí. Je naozaj náročné spracovať biblický príbeh tak, aby zaujal väčšiu mäsu ľudí, ktorí by boli natoľko ohúrený, aby ho "dokopali" do červených políčok. Neveriacich je totiž čoraz viac a Česko je priam posiate ateistmi (aj ja som). Tak ako sa porovnávajú snímky s vojenskou tématikou, ani historické sa nevyhnú tomuto diváckemu "zlozvyku". Proste a skrátka, na "Tróju či Gladiátora", sa tento kresťansko megalomanský príbeh nechytá ani omylom. ()

Reklama

Shakers 

všechny recenze uživatele

Ridley Scott takéto filmy vie. V tomto žánri je Exodus žiaľ jeho najslabší film, ale aj tak ma bavil. Ako som už hovoril, Scott takéto filmy vie. Aj tu nám naservíroval pôsobivú výpravu, kulisy, (opäť) fajn kameru Dariusza Wolskiho, dobrých hercov (Bale, Edgerton), fajn hudbu, efekty a akcie. No aj keď sa na to pozerá pekne, aj keď sa to počúva pekne, pod tým všetkým je tento film dosť prázdny (celý film tu Mojžiš v podstate len "precestuje" namiesto toho, aby nám film ukázal skutočné problémy) a hlavne nevyužitý. Scott to natočil dobre tu mu nieje čo vyčítať (možno by to chcelo trochu prestrihať, aby sa pridalo na tempe, ale ani to by moc filmu neprospelo), hlavný problém vidím v scenári. Aj keď je film dosť dlhý, síce moc nenudí, ale medzi Mojžišom a Ramsesom to na platne vôbec neiskrí. Exodus ponuka (alebo skôr neponúka) až strašne slabé vyhrotenie tohto dua. A to sú hlavné postavy! O nič lepšie na tom nie sú ani tie vedľajšie, ktoré sú tiež dobre obsadené (Turturro, Weaver, Kingsley). Na prvý krát sa to dalo pozrieť, ale na druhý alebo nebodaj tretí už to určite nebude taký dobrý zážitok, ako jeho lepšie kúsky s historickej doby - Gladiator, Kráľovstvo nebeské, Robin Hood. Obľúbený soundtrack: Returning To Memphis, Exodus, Into The Water, Moses' Camp. 80% - 4* ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Scott na to šel v Gladiátorovi dobře. Jednak vychytal dobré období, kdy lidi měli po sandálovkách hlad a nastartoval defacto druhou mízu těchto filmů a jednak to byl snímek tématicky jednoduchý a divácky přívětivý. V Kingdom of Heaven to otočil a šel na to od konce. Tedy tehdy to byl v kinech propadák a sláva a lesk se mu vrací až s odstupem x let, jinými slovy, cesta Baliana k uvědomění toho kým je a co chce, zraje jako víno, podobně jako třeba Titanic, tam je jeho nadčasovost ještě markantnější a film je to ještě kvalitnější. Exodus je hybrid mezi prvními dvěma zmiňovanými kousky, ale bohužel je divácky poměrně nepřívětivý, protože se klasický příběh o poznání své životní cesty mísí s "fantasy prvky" a náboženskou tématikou. Protože dokud je to klasicka story o klasických hodnotách, je vše v pořádku. Tedy až na ten žalostný PG13 rating, to je na pěst. Ty panoramata a kamerove nájezdy Scott ale umí a vždy uměl. Bohužel jakmile se začne hlásit bible, je to špatné a začne to skřípat. Běžte na to do kina, protože vizuálne je to povedené a i bez Hanze Zimmera je to OK. Ale jako celek to má nejblíže Robinu Hoodovi - je to přinejmenším mírně rozpačitě se tvářící. Uvidíme co DC, který doufám bude R a alespoň o 30 minut delší. Třeba tam bude stejný kvalitativní boost, jako v připadě Kingdom of Heaven. __________I bez prodloužené verze je to po letech podívaná, která zraje tak, jak divákovy životní a filmové zkušenosti. ()

Chlupis 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k mé adoraci posledních Scottových snímků až překvapivě líný film. Ve všech ohledech je Exodus průměrný: Zaillianův scénář jen tupě interpretuje už stokrát viděné, herci i přes své nepopiratelné kvality nemají moc co hrát, Wolski má k dispozici úchvatné scenérie, ale komponuje a svítí je často příliš fádně... Sám Scott pak celý příběh vede během 150 minut prazvláštně uspěchaně a nemotivovaně. Takový Princ Egyptský dokázal podobnou narací uhranout během témět polovičního času a například Darren Aronofsky letos ukázal, že biblický příběh se dá adaptovat i mnohem odvážněji a osobněji. ()

Galerie (89)

Zajímavosti (27)

  • Film pôvodne niesol len jednoduchý názov Exodus a až neskôr mu bol pridaný podtitul Gods and Kings, pretože 20th Century Fox nezískalo práva na názov Exodus od štúdia MGM, kedže takto už bol nazvaný film pod ich produkciou z roku 1960. (scattered)
  • Ve stejném roce byl uveden i další vysokorozpočtový snímek vycházející ze Starého zákona, a to Noah (2014). (JORDY)

Související novinky

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)

Reklama

Reklama