EXODUS: Bohové a králové

• Nizozemsko

Exodus: Gods and Kings

Akční / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

Mojžiš: "Přestaň! Zač je trestáš?!" - Vojak: "Je to potížista, pane." - Mojžiš: "Proč se usmívá?" - Vojak: "Tvrdí, že ho to nebolí, pane." - Mojžiš: "TAK PROČ HO BIČUJEŠ?" Tento originálny "odjeb" len sťažka nájdete v Biblii, no faktom ostáva, že "Exodus" napriek hrôzostrašnej stopáži 150 minút, po celú dĺžku, nijak nenudí. Je naozaj náročné spracovať biblický príbeh tak, aby zaujal väčšiu mäsu ľudí, ktorí by boli natoľko ohúrený, aby ho "dokopali" do červených políčok. Neveriacich je totiž čoraz viac a Česko je priam posiate ateistmi (aj ja som). Tak ako sa porovnávajú snímky s vojenskou tématikou, ani historické sa nevyhnú tomuto diváckemu "zlozvyku". Proste a skrátka, na "Tróju či Gladiátora", sa tento kresťansko megalomanský príbeh nechytá ani omylom.(6.10.2015)

Vzhledem k mé adoraci posledních Scottových snímků až překvapivě líný film. Ve všech ohledech je Exodus průměrný: Zaillianův scénář jen tupě interpretuje už stokrát viděné, herci i přes své nepopiratelné kvality nemají moc co hrát, Wolski má k dispozici úchvatné scenérie, ale komponuje a svítí je často příliš fádně... Sám Scott pak celý příběh vede během 150 minut prazvláštně uspěchaně a nemotivovaně. Takový Princ Egyptský dokázal podobnou narací uhranout během témět polovičního času a například Darren Aronofsky letos ukázal, že biblický příběh se dá adaptovat i mnohem odvážněji a osobněji.(25.12.2014)

„VŮDCE MŮŽE SLÁBNOUT, ALE KÁMEN PŘETRVÁ. TYTO ZÁKONY JE POVEDOU NAMÍSTO TEBE…“ /// Úžasnej svět a atmosféra dávnejch časů, ve který se nešetří kýčovitejma záběrama a digitálním čímkoliv. V příběhu, ve kterým egyptskej princ najde svýho Boha a partyzánskou válkou (spolu s s deseti ranama) vysvětlí Ramsesovi, že jeho lid se k otroctví nehodí, se moc hrabat nemíním. Jednak tomu hovno rozumím a taky myslím, že těžko něco vymejšlet tam, kde ani historický prameny nejsou vševědoucí. Ridley zaujme nejen válkou, ale i ideami. (Byť nepocházej z jeho hlavy.) Po sadistickým Ježíšovi a pochmurným Noemovi, přichází v pravdě historickej epos, s fajn hudbou, obsazením a CGI, kterej si klidně v tý jeho 4hodinový podobě dám. Teda jestli Bůh dá. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám naštudovaný takový ty kousky, jako je „Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium“. 2.) Nesnáším zvířata. 3.) Thx za titule ,,-OverLord-“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(15.3.2015)

Jedno z tých lepších spracovaní legendy o Mojžišovi, aj keď sa od predlohy v niektorých miestach dosť odkláňa. Bavilo ma to a to je to hlavné. Scott vsadil na výborné efekty a 3D spracovanie - lákavú formu pre nenáročného mainstreamového diváka, snímok je na oddych v kine ako stvorený. Ako historika nadšenca ma však sklamala bitka pri Kadeši, ako áno, bomba a lahôdka pre oči, avšak história ide jaksi mimo misu. Ako časove tak aj obsahovo (ak aj pominieme samotnú postavu Mojžiša). Ale dobre, keď preglgnem tieto maličkosti, tak na nadpriemernú a oddychovú zábavu tento film určite stačí. 80/100(9.1.2015)

Biblický epos o Mojžíšovi, v ktorom netreba rozpytvávať postavy a ich vzťahy, pretože ich predsa všetci dobre poznáme. Stačí krásne epické pojatie s dych berúcimi exteriérmi a peknými kostýmami, a efektné zobrazenie legendárnych pohrôm či prechodu cez oceán urobia z filmu biják. Chyba lávky. Som ateista a samotné biblické udalosti mi k nadšeniu nestačia. Tie mali byť iba nosnou myšlienkovou pôdou pre precítené vykreslenie motivácie postáv a ťažkosti zásadnej historickej etapy ľudstva, jej politických a etnických problémov. Všetko toto Exodusu buď chýba, alebo je to v ňom iba skratkovito odbité. Velevážne dielo, ktoré je menej zábavné než blbina Drákula: Neznáma legenda.(28.12.2014)

• Joel Edgerton

• - O veľa veciach sa rozhodlo, že sa doplnia v počítači, vlastne vo filme je zobrazené vraždenie neviniatok, útoky kobyliek a veľa ďalších rán. Skutočné sú jedine žaby, filmári ich mali k dispozícii 400, pričom sa o ne starali členovia štábu. Len na dozeranie na žaby bolo najatých 8 ľudí. Žaby prekvapivo skákali neustále mimo záber a dostávať ich späť bolo ako z grotesky. (Zdroj: realfilm.cz) (classic)

• - V rozhovoru s časopisem Esquire Ridley Scott nazývá náboženství "největším zdrojem zla" a vysvětluje: "Každý se trhá navzájem od sebe ve jménu svým osobním bohem. A ironií je podle definice, že je pravděpodobně uctíván stejný bůh". (rafix)

• - Oscar Isaac a Javier Bardem odmietli rolu Ramzesa. (misterz)