EXODUS: Bohové a králové

Exodo: Dioses y Reyes

Exodus: Bohovia a králi

Akční / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

Z historického tria spolu s Gladiátorem a Královstvím nebeským mi Exodus přišel nejslabší. Ne vyložené slabý, nenudil mě, ale znovu bych si ho nepustil. (Leda by vyšla prodložená DC verze.) Nevím přesně, jestli filmu chyběly výraznější postavy, výraznější momenty, hudba Hanse Zimmera nebo všechno dohromady, ale prostě to nějak nebylo ono; nevtáhlo mě to do děje.(8.1.2015)

Megafilm, který ovšem dle mého názoru příliš ozvěnu neměl. Jako první, co každého samozřejmě napadlo, že vyšeptalý Ridley Scott točí Gladiátora 2. Proč ale vůbec chtít tyto dva filmy srovnávat? Exodus je výborně obsazený kousek, který se ale dle mého názoru až příliš striktně drží biblického příběhu a magično podivně míchá se zámořskou vírou v historické "reálie". To by však ještě nebyl problém. A už vůbec ne výprava a zpracování Starověkého Egypta, které je naprosto fenomenální a ačkoliv už jsem nakoukal něco blockbusterů, zde jsem zíral, že mě něco takto, řekněme standardně řemeslně zpracovaného, dokáže ohromit. To filmu opravdu nechybí. I lehce nadsazená stopáž by se dala odpustit, jenže filmu chybí taková ta jiskra, ta špinavost, která dělí Gladiátora například od Souboje titánů. Ta nadstavba, která dělí dobré filmy od skvělých filmů. Jedná se o přesně ten příklad, kdy film stačí vidět jednou a pak si ho zapnout třeba za deset let v televizi. PS : Kdo už chce srovnávat, tak s Noem. Fox vypustil v jednom roce dva sandálové filmy (navíc biblické) a je na divákovi, jaký směr preferuje. Hledáte li monumentárnější bitvy, přehlídky honosných paláců a postavy obsazené známějšími herci - Exodus! ...70%(5.3.2015)

Ridley se znovu vrací na historickou půdu, tentokrát do Egypta, což dopadlo trochu lépe, než-li výprava za anglickými lapky (Robin Hood), spíš rovno bojům v gladiátorské aréně (asi jsem jedinej, kdo ten film považuje pouze za dobrej), ale rozhodně nedosahující kvalit příhod elfího piráta ve svaté zemi (tak schválně, dostane Mojžíš taky rozšířenou edici?). Egypt je tu vskutku impozantní kulisa, ve které se rozehraje výborné drama (první půl hodina je nejlepší z filmu), kterou bohužel sráží nedomrlost scénáře, z kterého například ze začátku vůbec není jasné, zdali faraon ví, či neví o tom, jaký je Mojžíšův původ, který je pak vysvětlen neskutečně blbě (proč navíc, do komoně, jako jedinej člen faraonova dvora není nalíčen a oblečen jako bohatý egypťan?!), nicméně je Hebrew Bale natolik dobrej herec, že to nijak zvlášť nevadí. Pak přijde část, které by docela pomohlo více prostříhat, neb je příliš dlouhá a cesta k deseti ranám egyptským (vivat žáby!) je příliš zdlouhavá. Ale žádná z výtek co jsem tu vyblábolil není tak závažná, aby zabránila Exodu být dobrým historickým velkofilmem (a biblické motivy jsou tu navíc spáchány velmi povedeně).(27.12.2014)

Rozhodně lepší než Aranofoskiho Noe, ale přece jen z toho mohl Ridley vytřískat více. Exodus je epická a vizuálně strhující senzace, která je poměrně prázdná, chladná, bez emocí a s přepísklou stopáží, toť mi zde mírně vadilo k plnohodnotnému zážitku. Hodinu a půl se vlastně nepřihodí nic zajímavého krom putování Mojžíše po světě, tohle by se dalo rozhodně zkrátit a naopak se věnovat více Egyptským ranám, které skončí poměrně rychle, ale k nim nelze být žádná výtka jsou perfektně natočené, strhující a dech beroucí. Při závěrečné Tsunami vám doslova spadne "držka", nic lepšího jsem nikdy neviděl. Obdivuhodné jak jde technologie kupředu, škoda, že tempo nedostalo větší přišlápnutí na plyn, to bych se možná i rozplynul. Must see on big screen!! 75%(31.12.2014)

Exodus rozhodně není špatná dobrodružná fantasy. Má nosného hlavního hrdinu, mohutné bitevní výjevy a především nesmírně vymazlený vizuál, který se klidně může porvat o Oscara s Interstellarem (Hobit samozřejmě může jít brečet od kouta). Scott tak servíruje přesně to, co slíbil v trailerech. Bohužel ale nepřidává zhola nic navrch a jeho novinka se tak může postavit někam po bok Robina Hooda. To znamená, že je rozhodně na co koukat a třeba u deseti egyptských ran budete vyloženě žasnout nad tím, jak luxusní zpracování je potkalo. Zároveň si ale uvědomíte, že jakmile z plátna zmizí snaživý Bale, nemá Exodus příběhově moc co nabídnout. Slavní herci v make-upu působí dost divně. U Edgertonova Ramsese budete akorát zasněně vzpomínat na Phoenixova Commoda (oba se totiž většinu filmu potloukají svými komnatami). A především vám asi neunikne, že Scottovi zoufale chybí nosné vedlejší postavy. Je tu sice skvěle obsazená kráska María Valverde, díky které má film alespoň nějaký emocionální náboj. Když ale Bale vezme na nebezpečnou výpravu tisíce lidí a vás netrápí osud ani jednoho z nich, je to pro tak hýčkaný spektákl dost nemilá vizitka. Upřímně bych si podruhé dal radši Ranhojiče než Exodus. A to se bývalý Batman vážně snaží seč může. (6/10)(25.12.2014)

• Joel Edgerton

• - Oscar Isaac a Javier Bardem odmietli rolu Ramzesa. (misterz)

• - Konference katolických biskupů Spojených států a jejich oddělení pro film a vysílání udělilo filmu hodnotící známku A-III, což znamená "morálně nezávadné pro dospělé". (AGAMENON)

• - Bitka u Kadeše (1274 pred Kr.) v podobe ako bola ukázaná na začiatku filmu nezodpovedá histórii. V skutočnosti ako prvý prekvapivo zaútočili Chetiti na egyptskú divíziu Ré (1 zo 4), keď prekračovala rieku a úplne ju rozprášili. Následne zaútočili na tábor divízie Amón, kde bol aj Ramesse II., ktorý len so šťastím unikol zajatiu. Veľkosť tábora a následné rabovanie chetitskými vojskami dali faraónovi čas na preskupenie jednotiek, doplnenie o posily a následný protiútok. Ku koncu dňa sa egyptskej armáde podarilo vytlačiť chetitskú armádu späť za rieku. Bitka nepriniesla víťazstvo ani jednej strane, obe utrpeli veľké straty a po pár ďalších menších stretoch sa nakoniec skončila vyhlásením prímeria. (Rorschach_SK)