EXODUS: Bohové a králové

The Book of Exodus

Exodus

Akční / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

Není od věci, že Exodus přišel do kin ve stejný moment jako teroristické útoky muslimů v Paříži (vyvraždění redakce satirického časopisu, který zveřejnil karikatury Mohameda). Exodus je vlastně film, kde Hebrejci v čele s Balem jsou záporáci a Egypťani klaďasové. Ramses tu je do značný míry chudák, nikoli despota. Ridley Scott tak otočil tradiční výklad a ukázal, že Egypťani na svém území Hebrejce do jistý míry tolerovali a oni se jim za to odvděčili partyzánskými útoky a rozvratem. Podobně jako se dnes odvděčují partyzánskými útoky muslimové v Evropě, která je přijala. Tak tahle paralela mi přijde zajímavá prostě a Ridley Scott to svým filmem patřičně zaznamenal a události v Paříži jen o měsíc předpověděl.(10.1.2015)

Ridley Scott je borec a blázen. Vzít si do pařátů jeden z nejohranějších příběhů z nejstarší fantasy knihy všech dob, snažit se ho nacpat do fantasy reálií a vysvětlit vše tak, že Mojžíš byl dobrý astronom s halucinacema, nechat ve scénáři všechny nudný a vysloveně divný pasáže a protáhnout ho na ukrutných 151 minut může jen blázen.... na druhou stranu udělat to tak epickým, až z toho bolí prdel (antický scenérie byly prostě božský a přírodní jevy ještě víc), herecky více než slušným a hudebně naprosto kolosálním (soundtrack je jeden z nejlepších, co jsem slyšel za opravdu hodně dlouhou dobu) filmem dokáže jenom borec. Kvůli začátku (berte prvních cca 70 minut) byl film poměrně nudnej a měl jsem nutkání dát o hvězdu míň, ale kvůli přechodu Rudýho moře (když neberu fakt, že taková vlna by Mojžíše rozdrtila na úplný sračky- ale je to fantasy, takže promíjím) a předzáverečnou scénu, kdy pomatený Mojžíš píše "Boží" Desatero na Kamenný destičky jsem se rozhodl dát chvalitebné hodnocení. Noah byl ovšem mnohem lepší, co se týče poselství, herců, hudby a režie. Exodus vede pouze ve vizuálu. .... "Co je to za Boha, když vraždí děti? Co za fanatika, může takového Boha uctívat?" (6.3.2015)

Film dlouhej jak chanuka a s dějovou strukturou hustou jako Ramsesovy vlasy. Scott to zkrátka nezvládl a zůstal na půli cesty jako Mojžíš. Bronzové napudrování, černé oční linky a ztmavené vlasy z herců příliš autentické obyvatele Blízkého východu nedělají a do toho se v rozhovorech rušivě míchají britské a americké přízvuky. Scott není odhodlaný magor Gibson, aby herce nutil pilovat aramejštinu, ale toto je prostě břídilství. Moderní jazyk dialogů mohl Scott vyměnit alespoň za jakési snahy přeházet slovosled a používat specifické výrazy jako např. v seriálech Vikingové nebo Spartacus./// Radikální demytologizace, která provokuje konzervy, ale zase ne příliš. Mojžíš je zde sveřepý pochybovač a syna vyzývá, aby věřil sám v sebe, Bůh marnivá a krutá halucinace v podobě děcka, Izraelité teroristi, Egypťani neviňátka a 10 ran zobrazeno tak, aby je bylo možné interpretovat vědecky. Vcelku se mu daří pojmout film racionálním stylem oproti DeMillově verzi a události jsou jen řetězcem pozemských příčin a následků. Některé názory na náboženství Scott jen naznačuje (a tím nemyslím celkové pojetí filmu, protože v tom je jeho pohled jasný, ale různé implicitní komentáře), jinak by mu na to křesťanská Amerika nechodila. Avšak to nevyšlo a ve výsledku utržil Exodus v USA jen 65 milionů ze 140milionového rozpočtu. Toto pojetí filmu vs. výpravný epos se špatně napsanými postavami bez jakýchkoli zajímavých vedlejších figur, které nedokáží vyvolat emoce, tvoří z Exodu průměrný snímek s ambiciózními a efektními scénami, kdy si říkáte, že když už Mojžíš vyměnil hůl za meč, měl mít režisér větší koule a z cesty do Země zaslíbené udělat eRková jatka, ke kterým starozákonní látka přímo vybízí. SZ je skutečně zásobárna krutých příběhů plných nejednoznačných postav a zdánlivě nesmyslných pohrom a trestů. P.S. U Kódu Enigmy nikdo neproklamuje svou sexuální orientaci a podobné typy informací jsou do komentáře dosti nadbytečné. Takže jestli jste buddhisti, agnostici nebo evangelíci, je pro zhodnocení filmu vážně irelevantní. Pokud se ovšem sveřepě a umíněně nedržíte bez jakéhokoliv nadhledu svých myšlenkových pozic, ať už se týkají doslovného výkladu Bible nebo opačného pólu. Potom je zřejmé, proč to zmiňujete. [2D s titulky](5.6.2015)

Hodně stručný budu, protože mně tyto filmy za řeč moc nestojí. Hodnotím o jednu hvězdičku lépe než Noeho, protože Mojžíšovi se podařilo mě ve vodním finále nenasrat. Nerad bych, aby ty moje čtyři hvězdy klamaly tělem, já ten film nechci nějak vychvalovat, protože selhává například otřesně zvoleným obsazením, ale na druhou stranu, pominu-li tento zmíněný fail, nedovedu si moc dobře představit, jak příběh této sorty zfilmovat nějak extra lépe. Bez blbostí, fakticky schůdné, jakš takš syrové. Nevím, co od toho kdo čekal. Za neznabohy 75%.(11.3.2015)

Po animované verzi příběhu v Princi egyptském už lepší verzi čekat nemůžeme, ale ten příběh je pořád dobrý. Jeden velbloud a krásná Siphora - první hvězda. Druhý velbloud a nápad s dětským Bohem - druhá hvězda. Třetí velbloud a deset ran egyptských - třetí hvězda. Víc velbloudů tam nebylo.(24.7.2016)

• Joel Edgerton

• - Nakrúcanie trvalo 74 dní. (scattered)

• - Darren Aronofsky chtěl původně Christiana Balea pro titulní roli ve svém filmu Noe (2014), tehdy ale bilbickou postavu herec odmítl. Tentokrát však již na nabídku kývl. (filmsim)

• - O veľa veciach sa rozhodlo, že sa doplnia v počítači, vlastne vo filme je zobrazené vraždenie neviniatok, útoky kobyliek a veľa ďalších rán. Skutočné sú jedine žaby, filmári ich mali k dispozícii 400, pričom sa o ne starali členovia štábu. Len na dozeranie na žaby bolo najatých 8 ľudí. Žaby prekvapivo skákali neustále mimo záber a dostávať ich späť bolo ako z grotesky. (Zdroj: realfilm.cz) (classic)