EXODUS: Bohové a králové

Exodo: Dioses y Reyes

Exodus: Bohovia a králi

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA / Velká Británie / Španělsko, 2014, 151 min

Z historického tria spolu s Gladiátorem a Královstvím nebeským mi Exodus přišel nejslabší. Ne vyložené slabý, nenudil mě, ale znovu bych si ho nepustil. (Leda by vyšla prodložená DC verze.) Nevím přesně, jestli filmu chyběly výraznější postavy, výraznější momenty, hudba Hanse Zimmera nebo všechno dohromady, ale prostě to nějak nebylo ono; nevtáhlo mě to do děje.(8.1.2015)

• playboxguest

Když je něco zadarmo, typický Čecháček po tom sáhne, ačkoli podvědomě ví, že je mu to úplně k ničemu a třeba to doma vyhodí. I já jsem typický Čecháček a tak jsem se vydala na projekci zdarma, ačkoli dobře vím, že na filmy odehrávající se v dobách, kdy ještě dámy neměly holící strojky s plovoucí planžetou, moc nejsem a Scottovo výpravy do minulosti ze mě učinily už v minulosti, Gladiátorem a Královstvím, historickou frigidu. A tak si nemůžu stěžovat, že jsem dvě hodiny nervózně ošoupávala nohou sedadlo před sebou, doufajíce, že mi drolící se materiál poskytne více zajímavé akce, než dění na plátně. Nemůžu si stěžovat, že mi Scott již po několikáté naservíroval pěkně vypadající prázdnotu o několika chutných efektech. Vždyť šéfkuchař Scott je zvyklej, že mu jeho blafy lidi žerou, tak proč vyzdvihovat menu někam výš. Takže Verunka navštívila projekci filmu, o kterém dopředu věděla, že se jí s nejyvšší pravděpodobností líbit nebude, ale bylo to zadarmo, a ona teď vzpomínky z dané projekce může s klidem zahodit. Prostě typický Čecháček. (Viděno v kině Panorama Varnsdorf spolu s dalšími 50ti zoufalci, znichž většině se to líbilo XD) 30%(8.2.2015)

Zprvu jsem si myslel, že Scott jede na objednávku židovské lobby, která už dlouho nenechala diváckou obec dojmout svým trpkým osudem skrze výpravnou sandálovku, ale on na to jde až překvapivě racionálně a tak zatímco pragmatické zhodnocení sedmi ran egyptských faraonovým felčarem je ještě úsměvné, Mošeho revoluce, ve které si hrábne na hranu osobního šílenství už je nepředstíraná a neortodoxní vize se definitivně sevře na dně Rudého moře, v níž i ten lehký neduh (ne úplně funkčně vykreslení vazby mezi „bratry“, který naštěstí zachrání oba představitelé; a pomohlo by 20 minut navrch v úvodu) ustoupí a uspokojení dojde jak řadový divák, tak i čtenář znalý literární předlohy.(20.7.2015)

Velice líbivé starodávné obrázky, převyprávěné moderní hollywoodštinou. Filmové náboženství je občas nadmíru zábavná a hlavně edukativní kratochvíle, zvlášť tedy za neomylné asistence batmaního chrapláku. Ridley to dokázal: přenesl mě hravě zpátky v čase a držel si mou pozornost po dobu celé stopáže. Škoda jen menšího prostoru, věnovaného Ramsesovi, a také poměrně neosobního finále.(3.5.2015)

Obsahuje spoilery: "Muži lačnící po moci jí téměř vždy dosáhnou a téměř nikdy s ní neumí zacházet." Příběh podle biblické předlohy, kde si Mojžíše střihl Christian Bale. Ten tady vysvobozuje svůj lid z egyptského otroctví. Vizuálně velmi efektní: Palác faraona či pyramidy ve výstavbě působí velmi přesvědčivě. Ne tedy animovaně jako ve filmu Bohové Egypta, ale živě jako třeba ve filmech Gladiátor či Království nebeské, se kterými film sdílí i množství písku v jednotlivých scénách. Není to téměř vůbec akční, když přeskočíme tu krátkou bitvu na začátku. Taky dlouho nevíte jestli se díváte na historické drama, dobrodružný epos nebo biblickou adaptaci. Nebýt toho vizuálu, tak bych hodnotil o hvězdu, či klidně ještě dvě méně. - 70%.(7.2.2020)

• Joel Edgerton

• - O veľa veciach sa rozhodlo, že sa doplnia v počítači, vlastne vo filme je zobrazené vraždenie neviniatok, útoky kobyliek a veľa ďalších rán. Skutočné sú jedine žaby, filmári ich mali k dispozícii 400, pričom sa o ne starali členovia štábu. Len na dozeranie na žaby bolo najatých 8 ľudí. Žaby prekvapivo skákali neustále mimo záber a dostávať ich späť bolo ako z grotesky. (Zdroj: realfilm.cz) (classic)

• - Film mal cez 1 000 ľudí vo filmovom štábe. Nakrúcalo sa v štúdiách Pinewood v Londýne, na Kanárskych ostrovoch a v španielskej Almerii, kde Ridley Scott nechal postaviť kilometer dlhú a kilometer a pol širokú dekoráciu egyptského mesta. (Zdroj: realfilm.cz) (classic)

• - Nakrúcanie trvalo 74 dní. (scattered)