EXODUS: Bohové a králové

Exodus: Dioses y reyes

Exodus: Bohovia a králi

Akční / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA / Španělsko, 2014, 151 min

„VŮDCE MŮŽE SLÁBNOUT, ALE KÁMEN PŘETRVÁ. TYTO ZÁKONY JE POVEDOU NAMÍSTO TEBE…“ /// Úžasnej svět a atmosféra dávnejch časů, ve který se nešetří kýčovitejma záběrama a digitálním čímkoliv. V příběhu, ve kterým egyptskej princ najde svýho Boha a partyzánskou válkou (spolu s s deseti ranama) vysvětlí Ramsesovi, že jeho lid se k otroctví nehodí, se moc hrabat nemíním. Jednak tomu hovno rozumím a taky myslím, že těžko něco vymejšlet tam, kde ani historický prameny nejsou vševědoucí. Ridley zaujme nejen válkou, ale i ideami. (Byť nepocházej z jeho hlavy.) Po sadistickým Ježíšovi a pochmurným Noemovi, přichází v pravdě historickej epos, s fajn hudbou, obsazením a CGI, kterej si klidně v tý jeho 4hodinový podobě dám. Teda jestli Bůh dá. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám naštudovaný takový ty kousky, jako je „Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium“. 2.) Nesnáším zvířata. 3.) Thx za titule ,,-OverLord-“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(15.3.2015)

Starý, známý příběh v luxusním kabátě. Exodus opravdu hodně vyčnívá svým povedeným vizuálem v digitální době, kdy většina blockbusterů vypadá naprosto příšerně a opravdu se jednalo o svěží změnu (obzvláště po nedávném zhlédnutí Hobbita nebo po podobném Noem). Tohle vytáhlo Exodus z mého pohledu na čtvrtou hvězdičku. V ostatních aspektech už film kvalitativně mírně pokulhává. Prvně na takovýto biblický příběh dost nevýrazná hudba, které jsem si všiml asi dvakrát za film, jinak mne nezaujala. Poté naprosto nevyužité vedlejší postavy, které jen přicmrndávají Baleovi s Edgertonem. Na jednu stranu to je dobře, ale přeci jen se tu objeví výteční herci, kteří prostě nedostanou prostor. A závěrem scénář, který mi v 1/3 filmu přišel až moc moderní. To nic nemění na tom, že jsem z kina odcházel nadšený díky nečekaně skvostným záběrům.(6.1.2015)

Není od věci, že Exodus přišel do kin ve stejný moment jako teroristické útoky muslimů v Paříži (vyvraždění redakce satirického časopisu, který zveřejnil karikatury Mohameda). Exodus je vlastně film, kde Hebrejci v čele s Balem jsou záporáci a Egypťani klaďasové. Ramses tu je do značný míry chudák, nikoli despota. Ridley Scott tak otočil tradiční výklad a ukázal, že Egypťani na svém území Hebrejce do jistý míry tolerovali a oni se jim za to odvděčili partyzánskými útoky a rozvratem. Podobně jako se dnes odvděčují partyzánskými útoky muslimové v Evropě, která je přijala. Tak tahle paralela mi přijde zajímavá prostě a Ridley Scott to svým filmem patřičně zaznamenal a události v Paříži jen o měsíc předpověděl.(10.1.2015)

• Psema

Nejlínější film dekády a totální zbytečnost. Záběrování, které jste viděli stokrát jinde. Nulová invence. Takřka žádný pokus o dialog zpochybňující chování toho malýho smrada. Mizivý zájem o postavy (Kingsley a Weaver mega LOL). A ke všemu snaha nahrazovat mytologii realismem a zároveň hrnout další mytologii zadníma vrátkama. Doslova k posrání. A je jedno, jestli byl původní scénář a první sestřih košatější. Pokud Scott, Zaillian a studio odsouhlasí něco, co je ve 150 minutách totálně prázdnou ikonografií, tak ať se na to radši vykašlou. Aronofskyho Noe je po tomhle ještě větší masterpiece.(8.5.2015)

• HoneyBunny

Mám z Exodu rozpačitý dojem. Ne jednu stranu mě otravovalo, že film hodně připomíná židovskou propagandu. Hodní, zotročení židé proti zhýralým Egypťanům, respektivě faraonovi Ramsesovi, který je zákeřný a poměrně neschopný (všimněte si, jak je ke konci záměrně fyzicky zohavený). Bůh, který se stará jen o svůj vyvolený národ a klidně povraždí nemluvňata. Ani Mojžíš tomuhle přístupu ve filmu moc nevěří... Chvílemi jsem ale viděla záblesky inteligentního scénáře: na začátku filmu je Mojžíš schopný a sympatický (pak se změní v zamračeného, zarostlého strejce), je naznačeno, že egyptské pohromy by mohly mít přirozený důvod, zazní i věty typu "Nemůžu židy propustit, z ekonomického hlediska by to bylo problematické." nebo "Co je to za boha, když vraždí nevinné děti?". Kdyby byl tenhle fim chytřejší a zaměřil se na obě strany konfliktu, mohla to být zajímavá pecka. Tvůrci se ale rozhodli jen znovu natočit starou vyprávěnku z Bible a není divu, že výsledek je zklamáním. Co naplat, nejlepším zpracováním "pohádky" o Mojžíšovi pro mě zůstává animovaný Princ egyptský. 40 %(16.3.2015)

• Joel Edgerton