Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

filmmovier

Moc dlouhé, moc pomalé. Jinak s tím nemám sebemenší problém, ale délka a tempo novému Blade Runnerovi fakt ubližují. Ale jinak jsem si to ohromně užil. Fantastický vizuál, luxusní atmosféra, ponurý, neklidný svět, spousta zajímavých nápadů, vesmír, který má co nabídnout, tradičně fantastická režie Denise Villeneuva, proklatě málo naprosto fantastického Jareda Leta a výtečný Gosling, který sice táhne celý film, ale v poslední hodině ho Deckard totálně přehraje. A hudba byla také parádní. BD 2049 je prostě po všech stránkách naprosto perfektní film, luxusní lahůdka pro fajnšmekry a fakt výjimečná záležitost, která tady dlouho nebyla a asi i dlouho nebude. Možná vám vyrazí dech, protože takhle krásných filmů opravdu moc není, ale k nejlepší filmům roku 2017 rozhodně nepatří. Do mé TOP10 by se pravděpodobně dostal, ale spíše do té spodní poloviny. Vím, že tenhle film si rozhodně ještě někdy vychutnám, protože to fakt stojí za to. Kdyby to ovšem bylo o půl hodiny kratší, dokonalosti by bylo dosaženo. 85%, škoda nudných míst. ()

Lachtaan

Musím hned ze začátku anglicky: “It was a huge waste of time!” Těmto antiutopickým, na první pohled velkolepým, vizím vzdálené budoucnosti už v mých očích asi doopravdy odzvonilo a můj stárnoucí vkus čím dál tím více u ryzích sci-fi trpí. Modlím se za to, že vinu na zklamání z nejspektakulárnějšího filmu loňska nemá fakt, že jsem vynechal původní Scottův film. Ale na mou obhajobu se mi zdá, že toho mělo ve filmu dopadnout MNOHO jinak, aby mě můj oblíbenec Villeneuve po filmových skvostech Prisoners a Arrival tentokráte tolik nezklamal. Prostě a jednoduše jsem celých neúprosných 152 minut přelouskal a poučil se, že tento druh ve filmovém nebi mám nechat jeho příznivcům a stále jej neúspěsně nepokoušet. ()

Johnny.ARN

No to mi zjedz kokot aj s takým filmom. Byť na tom v kine, zabijem sa dvakrát a zoberem so secbou aj polku osadenstva. Ten antiherec Gosling ma teraz bude akože otravovať každý rok? Stratil som tu subjektívne tak 3 roky života, nič mi to nedalo, bolo to odpiči nudné, nezáživné, dlhé jak cesta do roboty a zanechalo to vo mne len zlé pocity. Technicky zvládnuté, možno tá kamera sa podarí, možno niečo so zvukom, ale pozerať to ešte raz, dobrovolne pôjdem vykladať kamion. 1 z 5 ()

Helmutek

Druhej Blade Runner se podle mě ještě víc než ten první zabejvá vztahem člověka a umělejch bytostí, podstatou lidství a tim, co lidi a stroje od sebe odděluje nebo neodděluje. Vidíme víc do nitra replikantů, který už nejsou žádnou tajemnou neznámou (jako v jedničce), ale naopak běžnou součástí lidský společnosti - až na to, že status člověka nemaj a podle toho je s nima nakládáno. S cílem stvořit stroj "lidštější než lidský", jak hlásalo už Tyrellovo motto, se vytvořily bytosti jako lidi cítící, myslící i prožívající - s frustrovanym vědomím ale, že s nima jako s lidem rovnejma nikdy zacházeno nebude. Ten vztah podřízenej x nadřízenej, méněcennej x nadřazenej se tady ale nově posouvá ještě na další (a ještě zajímavější) úroveň - právě mezi stroje. (POZOR, TROLEJ) To ukazuje hned první scéna, kdy replikant-Blade Runner (tedy zaměstnáním lovec jinejch nežádoucích replikantů, ač sám stroj) má díky svý otrocký a špinavý službě v lidský společnosti tolerovanou, i když méněcennou úlohu - je tím ale navíc stavěnej nad ostatní svýho druhu, který má právo ve jménu lidí (Společnosti, Systému) likvidovat. Ukazuje se to ale (v pro mě jedný z nejsilnějších scén filmu) třeba i v K-ově bytě (že by odkaz ke Kafkovejm "hrdinům"?), kdy sám "lidsky" vyhledává rozptýlení, nebo možná přijetí a lásku u další úrovně umělý inteligence, ještě podřízenější a jako standardizovanej produkt vytvořený jen pro účel sloužit tomu, kdo si jí předplácí / kdo jí používá. A ukazuje se to ještě silnějc v momentě, kdy mezi těmahle dvěma (tedy méněcennym strojem a ještě méněcennější umělou inteligencí) vznikne opravdový "lidský" a živý pouto. Obrovsky silnou myšlenkou, která filmu v mejch očí dává právo označovat se za rovnocennýho pokračovatele jedničky, je ale ten prvek spojení člověka(?) a replikanta a z nich vzešlýho novýho života - ani ne tak timhhle samotnym momentem jako spíš tim, co vědomí tadytý možnosti musí udělat právě s těma, co doposud byli braný za podřadný nelidi a za někoho, kdo právo reprodukce nemá a ani mít nemůže. Co pro ně bude znamenat vědomí, že se můžou stát původcem novýho, tentokrát opravdovýho života - vzniklýho ne výrobou a uměle, ale "přirozeně"? Znamená to, že ač lidský oni sami nejsou, můžou se stát předkama někoho, kdo už lidským a skutečně živým bude? Nebo už samotnej fakt, že nakonec podle všecho schopni zplodit život jsou, mění doposud zaběhlý mechanismy a může jim dát právo za "lidi" se považovat? Tyhlety myšlenky ve filmu explicitně vlastně vyslovený nejsou, replikanti si je ale pochopitelně kladou a celej film visej ve vzduchu - a legendy o zrození někoho takovýhodle z údajnýho (a až bájnýho) spojení mezi Deckardem a Rachael před třiceti lety jsou předpokládatelnou rozbuškou pro replikantskej "odboj", pro zápas o jejich vlastní sebeurčení a pro boj za právo na vlastní existenci. Ale hlavně: K-ovi stačila víra, že by mohl být tím vyvoleným, že by mohl být tím Dítětem, jenom tahle víra mu stačila k tomu, aby se cejtil lidsky, aby se cejtil jako člověk. Stačilo mu jenom, aby uvěřil tomu, že možný to je, že může bejt někym víc. O to zajímavější je pak následnej obrat, kdy se zjistí, že ono prd - nejenže tim Vyvolenym neni, dokonce ale že je ještě míň - byl vytvořenej jen proto, aby dělal krytí a kouř, aby mátl stopy a znesnadňoval cestu k tomu skutečně "důležitýmu", k Dítěti - že vzpomínky, který má, nejsou jeho, že on sám o sobě neni nic, že je vlastně ještě míň než ostatní. Tohle byl pro mě obrovsky silnej moment v celym filmu. Nakonec ale, stejně jako Roy v jedničce, i K tady dokáže překročit vlastní stín a zachovat se víc lidsky než spousta lidí - obětovat se. Ve výsledku teda právě tohle je pro replikanty nejhodnotnější skutečnost - že Dítě je pro ně nakonec důležitější jako symbol, jako princip, k jakýmu vzhlížet; že k tomu, aby sebe sami viděli v lidskym světle, stačí jenom ta víra, že můžou bejt něčim víc - bez ohledu na to, jestli ten status někoho skutečně exkluzivního maj, nebo ne, bez ohledu na to, jestli Dítě viděli, nebo ne, bez ohledu na to, jestli skutečně existuje, nebo ne. Už jenom ta víra v to, že by mohli bejt něco víc, z nich někoho víc dělá. Chápu jinak, že někomu může vadit dlouhá stopáž, mně se to tak ale naopak líbilo - přestože film je opravdu pomalej, vůbec mi to (když pominu samozřejmě skvělej scénář) díky dechberoucímu vizuálu i zvuku nevadilo. Celkově vzato je 2049 jednoznačně úctyhodnym nástupcem a pokračovatelem jedničky, o celkově dobrym propojení a navázání na původní film už bylo napsáno dost - snad jen ten zloun mi tady (přestože Leto tu roli hraje skvěle) připadal lehce zbytečnou a místy až moc doslovnou postavou, ale to jsou opravdu marginálie. Jo a z těch scén z testů replikantský integrity mi až běhal mráz po zádech, jak nechutný a děsivý byly. Za mě mezi 4 a 5*. () (méně) (více)

Honzíno

Nejslabsi Villeneuve, ktereho jsem videl. Bez taje, co je mu blizky. S pokusem o atmosferu stareho BR, skvelym audivizualem, Fordem a Goslingem. Cekal jsem vic/min filmovosti/minut, dostal jsem min/vic zazitku/stopaze. Ale alespon dobre to je. ()

Dado

Villeneuve sa nedokázal vyhnúť veciam, ktoré som svojho času vyčítal už Scottovmu kultovému počinu. Príbehovo to ani tentokrát nie je nálož invencie a scenáristickej výnimočnosti, tempo by zase dosiahlo ideálne parametre, pokiaľ by sa niektoré scény zostrihali a iné upustili od hry na umelecký dojem, ktorú aj tak väčšina divákov úprimne neocení. No napriek všetkému Blade Runner 2049 v úlohe vtiahnuť ma do celého diania obstál omnoho lepšie ako jeho predchodca. Dokonca sa mu to podarilo do takej miery, že až na niekoľko okamihov, ktoré spomínam vyššie (a aj to nie úplne všetky), som nevnímal plynutie času a vyše 160 minút mi ubehlo skôr, ako tomu neraz býva i pri filmoch s o hodinu kratšou stopážou. Tesne po zhliadnutí som dokonca uvažoval o najvyššom hodnotení a keby po ústupe prvotného nadšenia na povrch nevyplávalo pár ďalších nedostatkov (napr. trestuhodne nevyužitý záporák Jareda Leta), skutočne by som ho udelil. Napriek tomu však musím kanadskému režisérovi uznanlivo zatlieskať - moje očakávania, hoci skôr opatrné než prehnané, dokázal s prehľadom prekonať. (80%) ()

Qitek

Stejně jako Scottova verze. Filmařsky precizní a soustředěné. Emočně prázdné a sterilní. Včem ale válcuje Scottova verze tu Villeneuveu je atmosféra. Tou se jinak skvělý Denis Ridleymu Blade Runnerovi ani zdaleka nepřiblížil. Přesto je první půlka sequelu pohlcující filmařina, která silně vtáhne. Bohužel někdy za polovinou filmu, kdy je K na stopě, film ztrácí kouzlo a mě osobně nudil až do závěru. ()

_DAVE_

"Temná", místy až Orwellovsky depresivní vize budoucnosti skvěle navazuje na atmosféru a vizuál jedničky. Žádnou velkou a strhující akci film nenabídne, čekejte spíše komorní dialogové sci-fi s pozvolným tempem, výborným Goslingem a fantastickou hudbou.. ()

Yoshimitsu

Neskutečná reklamní kampaň ohledně tohoto snímku. Všude vyvěšený plakáty, trailery, že jsem si málem změnil domovskou stránku a výzva že tohle bude nejlepší film roku 2017. Ano,hodně mě to navnadilo a začalo zajímat, ale přiznám se originál jsem neviděl, ani na ukázku jsem se nepodíval a žádný obsah jsem si nepřečetl o čem film bude. Čekal jsem od toho hodně, hromady akce, svižné tempo, pořádnou palbu s vynikajícími hereckými výkony. Ryan tady hrál, jak chcipák, který se za celý film skoro neusměje a vzrušuje ho jeho holografická dívka se, kterou vykoná prapodivný sex. Ford se ukáže v poslední části jenže ještě dýchá a udělal si nový nátěr na vlasy. Jarede ty voe co to bylo, ale je pravda, že prostoru si moc neměl jen jsem čekal až se ti vybije to napájení na krku. Byl bych naštvanej, kdybych za to dal prachy to jsem viděl i na sálu, který tak napůl spal a zbytek se dloubal v nose a díval se na hodinky až to utrpení skončí o čemž vypovídala i přepálená stopáž. Dávám 35% ()

Beky

Ve zkratce, nuda, mně to přijde spíš jak remake jedničky, jen víc načančané, po technické stránce 100%. Verdikt: 60%, víc ani ň. Ps: Gosling se těžce snažil prodat, neprodal. ()

majxik

Hezky zpracované pokračování předcházejícího dílu. I přes jeho nezvykle (na současnou dobu) dlouhou stopáž jsem na sobě nepocítil že bych se chvílemi nudil. Líbilo se mi že film nebyla jen jedna linka, ale že tam bylo více rozpracováných příběhů. Prostředí, hudba, děj do sebe krásně zapadali, dávali smysl, vyvolávali emoce, prostě za mě dobrý. Ale na druhou stranu, plně chápu že se to někomu nelíbilo, tento díl je trošku lépe uchopitelný než původní blade runner čímž zklamal ty nejvěrnější původního dílu. Zároveň jeho délka moc nepodléhá modernímu trendu mit film do 1h 45minut i s titulky. A lidi kteří maji pod pojmem sci-fi uložené vesmírné bitv a, souboje s světelnými mečmi apod. tak ty budou taky zklamaný z dlouhých pasáží bez akce. No, prostě je riziko, že se vám to líbit nebude. ()

noriaki

Pokud se režisérovi dostane pocty natočit pokračování excelentního filmu, správná cesta není překonat ho na jeho vlastním hřišti, ale přijít s vlastní vizí. James Cameron to pochopil a dal světu Aliens. Denis Villeneuve to také pochopil a natočil Blade Runner 2049. Ten se od filmu Ridleyho Scotta liší na první, druhý i všechny ostatní pohledy. Občas se připomene známá scéna, nebo povědomá lokace, ovšem vždy je divák nekompromisně upozorněn, že sleduje jiný příběh. Klaustrofobní a hemžící ulice přecpaného velkoměsta nahradila liduprázdná místa, a styl vyprávění se přesunul z neo-noirové etické vize do existencialistického rozjímání. Snímek už nerozebírá rozdíl mezi lidmi a replikanty. Debata je dál, a dnes se řeší, co mají společné. Nedá mi, abych nepřipomenul dvojici Prometheus a Covenant, která si podobným vývojem prošla také a rozpracovala ho přístupněji, ovšem zdaleka ne do takové hloubky. Pokud bych měl vyjmenovat alespoň jeden výraznější zápor, tak poznamenám, že děj neobohacuje původní příběh, jen ho rozvíjí. K tomu se dá namítnout, že postava Joi přidala další úroveň do debaty o podstatě lidství a schopnosti rozvoje. Blade Runner zůstává nepřekonán. Ovšem Villeneuve moje očekávání nezklamal, což se samo o sobě blíží zázraku. Top 10 za rok 2017. ()

mickyreed

Jo, to by šlo. Zapůsobilo to na mě mnohem líp než jednička. Sice mě zklamalo, že datum na koni vyzradila ta holografická buchta zbytečně brzo a tím zkazila momenty delšího napětí, ale nějakej ten Dickovskej moment překvapení nakonec přece jen přišel. A to pokračováni chci hned a ne za dalších 35 let! ()

Svata

Na rozdíl z původního filmu v tom novém vidím něco úplně jiného. Byl jsem příjemně překvapen, určitě nezklamalo. Nevím jestli je to jen můj názor, ale záblesk z filmu Duna, Gattaca, nebo poslední Alien tam prostě je... ()

ivan bohatyr

Tohle byla ale blbost, ani pořádně nevím o čem to vlastně bylo, čekal jsem nějakou akci a přitom nuda nuda nuda celý film. Vůbec to nemá šťávu, film skoro 3hod a přitom jenom tupé zdlouhavé scény, kdy se prakticky nic neděje. Říkal jsem si že aspoň konec by mohl být slušný, že už se konečně něco musí začít dít, ale ten byl taky o ničem. ()

Pavlínka9

Já byla doslova unešená asi jako mnoho těch "aut" co tam létalo sem a tam. Původní film znám, ale nejsem jedním z těch skalích fanoušků. Tudíž toto pro mě byl opravdu další film, který jsem neměla nějak extrémně ovlivněný. Koukat skoro 3 hodiny na Goslinga - to je sen :D :D Zcela chápu, za co to získalo dva Oscary a ano - já byla spokojená. Příběh - jednoduchý, ale je tam tolik "schovaných" témat, náznaků a ukázek toho, jak se lidstvo mění a kdo ví co nás čeká. Na to jak to bylo dlouhé mi to skvěle plynulo a vůbec mi to vlastně nevadilo. A já mám tak ráda, když filmy nemají extrémní hepáče :D :D ()

venison

Dopředu na mou obranu předesílám, že jsem prvního Blade Runnera viděla poprvé až v roce 2017, takže k němu nemám citový vztah z dob, kdy pomalé filmy byly naprostou samozřejmostí. "Jednička" mi dala hodně zabrat, abych se za soustavného vrtění propracovala až k jejímu konci. Na "dvojku" se mi koukalo o poznání lépe.. Vizuálně není co vytknout, hudba byla sice opět divná, ale super, špinavý svět protkaný holografy byl skvělej. To, co mi asi na filmech příliš nesedí je daleko větší důtaz na myšlenky a atmosféru než na postavy a zápletku. Asi si musím hlavní hrdiny více oblíbit a potřebuju je hlouběji poznat. Gosling se tu tváří jako štěňátko, ale pod slupku nás moc nepustí. Jsem ráda, že jsem "dvojku" viděla a napravila reputaci "jedničce", ale myslím, že jako jednohubka úplně stačilo. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce