Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Aky

Spíše dokument jen lehce přibarvený dramaturgickým záměrem nechat zemřít všechny sympatické. ()

Ruut

Film to byl celkem zajímavý, ale něco tomu chybělo - Pořádně to sestříhat, víc vygradovaný závěr. Přeci jen nešlo o dokument, ale o (téměř) čistě hollywoodský dobrodružný film. I když Everest vlastně paradoxně zachraňuje právě berlička v podobě zaklínadla "podle skutečné událost" a to včetně závěrečné titulkové montáže fotek skutečných horolezců. kteří při expedici zahynuli. ()

S.Quentin QUALE

Eeeh, asi to bude zdejším varováním, díky kterýmu jsem byl pozorný, takže nějaký extrémní postavový mišmaš potvrdit nemůžu. Potvrdit můžu zbytečně hvězdné obsazení, ale na tom zas až tak nezáleží. Podstatné je, že i když se to tady některým zdá málo, Kormákur dokázal vytvořit hned několik zničujících scén, které vhání slzy do očí, přičemž se nutně nemusí jednat o laciné citové vydíračky, které btw. na mě stejně nefungují (co si ale budem povídat, zasoplená KK k pláči být může, ale to už zase jinde jsme...). Perfektní vizuál a věrná dokumentaristická forma je samozřejmostí, takže já Everest hodnotím po Nordwandu, který vítězí především svou skromností/nenadutostí, za druhý nejlepší horozelecký film ever a letošní TOP jej nemine. Doporučuju a lituju, že film nevyšel v parném létě roku 2015! ()

Allien.9

"It hurts. It's dangerous. I gotta ask the question, you know I do. Why?" Majestátní monstrum jako Everest by si zasloužilo více áčkových zpracování a pevně věřím, že po Kormákurově (překvapivě věrném) počinu se jich ještě pár objeví. Ať tak či onak, film si musím zhlédnout ještě minimálně jednou; nedokážu se totiž rozhodnout, zda ho ten prapodivně anonymní styl, kdy o každém lezci víme tak jednu větu, spíše sráží či pozvedá. EDIT: Při rewatchi citelně chybí velké plátno a film je degradován na koukatelné, avšak veskrze průměrné survival drama. Anonymní styl je ale OK. ()

vteco

Dobrodružné drama Everest ihned zaujme krásným vizuálem a zpracováním, které je podporováno realističností, a to od prostředí základního táboru, až k vyústění osudů samotných postav. Hvězdné obsazení jen přidává na autentičnosti a kvalitě, navíc si snímek drží po celou svou délku velice dobré tempo a zbytečně neodbočuje od toho, co chce divák opravdu vidět. Do plného počtu chybělo větší napětí, které by umocnilo i vztah s hlavními hrdiny. [75%] | Kino ()

misterz

Pán režisér sa predviedol v plnej paráde, zatiaľ to najlepšie, čo som od Kormákura videl. Veľmi reálne, veľmi skutočné. Žiaden presladený pátos, len niekoľko osobných drám a tvrdý stret človeka so všemocnou prírodou, pričom je jasné kto tu bude ťahať za kratší koniec. Pár scénok síce zaváňa chaosom a neprehľadnosťou v postavách, čo trocha sťažuje zblíženie sa s divákom, ale myslím, že to nie je až taká chyba. Emócie sa aj tak dostavili, hlavne na záver. Čo núti horolezcov liepať sa po skalách? Ja to neviem, ani si to nemám chuť vyskúšať, ale vo filme to jedna postava pekne vysvetlí. Veľká spokojnosť. 85/100 ()

Vančura

KOMENTÁR MŮŽE OBSAHOVAT LEHKÉ NÁZNAKY SPOILERŮ. Novinářskou 3D projekci v IMAXu jsem zaspal, zbyla na mě proto "obyčejná" 2D projekce v Cinestaru na Čerňáku. O filmu jsem předem neměl nic zjištěno a říkal jsem si, že minimálně když nic jiného, mohly by tam být pěkné záběry na divokou přírodu Himálaje (plus zaujal mě mezi herci Jake Gyllenhaal, který patří mezi mé velké oblíbence). Z filmu jsem ale nakonec odcházel skoro otrávený - za sebe totiž nemám problém přiznat, že jsem ve vztahu k tomuto filmu zaujatý, a to hned v několika ohledech. Za prvé nemusím Keiru Knightley, takže sledovat ji ubrečenou na velkém plátně, jak jí teče nudle z nosu, se pro mě rovná skoro utrpení. Za druhé nemám rád filmy natočené "podle skutečných událostí" a tento filmařský přístup neuznávám, protože podle mě a priori ždíme diváka už od začátku. Za třetí nevím, proč bych měl obdivovat někoho, kdo se dobrovolně a za svoje vlastní peníze rozhodne lézt na nějakou horu, kde je slušná šance, že to nemusí přežít. Ve filmu je přímo obsažena jedna scéna, kde tuto otázku postavy řeší (protože kromě mě to asi musí napadnout skoro každého) - odpovědi, které zde zazní, ale osobně shledávám nepřesvědčivé a mě osobně neoslovující ("chci na Everest, protože můžu" / "chci na Everest, protože chci být vzor pro moje děti", blá blá... Jak řekl sám režisér Kormákur, na otázku, proč lézt na Everest, je těžké najít odpověď). Navíc se nemůžu ubránit dojmu, že z lezení na velehory se už dávno stal strašný mainstream (ostatně jeden z účastníků expedice, John Krakauer, po tragédii veřejně kritizoval komercializaci Mount Everestu) - náš nejznámější český horolezec a bývalý pražský primátor v jednom, Pája Bém, by jistě mohl vyprávět (jeden z konzultantů filmu, Guy Cotter, se nechal slyšet: "... Události roku 1996 nás toho spoustu naučily. Byla tu spousta otázek, které jsme si poté pokládali, hlavně jak takovým událostem zabránit. Celkově jako průmyslu (!) nám to pomohlo se zlepšit."). Z pozice člověka, který se nikdy nezajímal o moderní trend honby za "adrenalinem", to na mě celé působí dojmem, že čím dál víc lidí v současné zhýčkané euroamerické civilizaci vyloženě trpí pohodlným životem bez rizik, válek a ohrožení života, a mají proto potřebu si to nebezpečí nějak "nasimulovat" (viz ten směšný název té horolezecké skupiny "Adventure Consultants"). Pokud se při tom ovšem stane to "nedopatření", že při tom jaksi skutečně přijdou o život, absolutně netuším, proč by si měli zasloužit lítost - i kdyby na tom Everestu všichni pomrzli jak psi, bylo jejich rozhodnutí tam lézt, tak ať čelí následkům (je projev moderní infantilizace společnosti domnívat se, že příčiny a následky lze oddělit - antikoncepcí počínaje a bungee jumpingem konče - lidi jsou stále vynalézavější v tom, jak si z něčeho vybrat jen to příjemné, a eliminovat to, co mělo logicky následovat). V souvislosti s tím mě vyloženě fyzicky bolelo číst si tiskové materiály k filmu, protože jsem už dlouho neviděl pohromadě tolik slovního balastu a idiotských klišé. ... Více než století dodávají dobrodruzi z celé planety svým životům smysl tím, že se pokoušejí zdolat nejvyšší bod a nejnebezpečnější místo na Zemi: Mount Everest... Je možné, že se snaží pokořit sami sebe před tím, než se pokusí pokořit samu matku přírodu. Ať už jsou jejich důvody jakékoliv, když se ambice, lidské slabosti a divoké bouře setkají na vrcholu světa, i ti největší dobrodruzi musí ukázat svou nejniternější sílu... Everest inspirovaný tragickými událostmi při pokusu o zdolání nejvyšší hory světa roku 1996 dokumentuje hrůznou a inspirující cestu dvou různých expedic, které prošly testy za hranicemi svých možností, když se setkaly s jednou z nejkrutějších bouří, jakou kdy lidstvo zažilo. S přátelstvím kovaným těžkostmi a sváry – a s odolností testovanou nejnáročnějšími podmínkami, které lze na naší planetě zažít – čelí skupina horolezců téměř nemožné překážce, když se jejich celoživotní posedlost mění v monumentální boj o přežití. Tento grandiózní dobrodružný film, který vám vezme dech... ech, bože dost. Pokořit sami sebe? Pokořit matku přírodu? To jako když vylezu na nějakou horu, tak ji "pokořím"? Hrůzná a inspirující cesta? To jako že po zhlédnutí filmu si každý hned poběží koupit letenku do Káthmándú, aby tam mohl vylézt taky? Nejkrutější bouře, jakou kdy lidstvo zažilo? Takže nikdy předtím ani potom žádná silnější bouře nebyla? Použil někdo vůbec mozek, než se sebe tohle vyplodil? Bez zajímavosti ani není, že pro tvůrce filmu měla prioritní důležitost úcta k těm osmi, kteří toho května přišli na hoře o život; zároveň bylo důležité odvyprávět vyrovnaný příběh, který neomlouvá ani neodsuzuje žádné rozhodnutí, které bylo uděláno před či po výstupu nebo sestupu - čili chtěli natočit objektivní a politicky korektní filmový pomníček, přeloženo do normální řeči. To se jim asi podařilo, ale osobně mě ten film strašně nebavil a emočně úplně minul - kvůli nulové empatii s postavami. Nakonec ani ty efekty mi nepřišly nějak světoborné - možná by to bylo ve 3D lepší, ale nejsem si tím jistý - za mě spíše nuda přecházející v otrávenost a 3 hvězdy. () (méně) (více)

mzss1

|68%| Nevěděl jsem co od Everestu očekávat. Bylo mi celkem jedno, jak se mi to bude líbit. No, ve výsledku jsem celkem spokojený. Určitě tedy nějak nejásám, ale na zabití večera to bylo účinné. Je to vlastně pro mě něco trochu nového, takové to pojetí nadšenců, co rádi klidně i riskují a tak. Místama jsem ty postavy i chápal, takže to bylo dost uvěřitelné a realistické. Začalo to pomalý tempem, což mi nevadilo a ke konci začalo to pravé drama. No, rozhodně bych to trochu vylepšil, víc bych to ještě zdramatizoval a tak. Ale to by bylo možná moc předramatizovaný a méně reálný. Tu 4* jsem dát nemohl, až tak moc mi to nesedlo, ale jinak nemám co výrazného vytknout či to nemá žádnou nelogickou chybu. Postavy byly dobré. Nejvíc mě bavili Jason Clarke a Josh Brolin. Nebyl špatný ani Jake Gyllenhaal, který zde měl méně prostoru a v jiných filmech mě baví víc teda. Sam Worthington byl zde dost nevýrazný, ale nevadilo mi to. Zbytek osazenstva ok. No, nadprůměr to rozhodně je. Nejsem asi fanoušek těchto obdobných filmů, tak nemůžu dát asi tu 4*, ale i tak se na to v pohodě šlo dívat. ()

kingik

Ššššššššš....(poryv větru)...M.....á.......j......k...u.......M.....á.....j....k....u......šššššššššššššššššššššššššššššš.......Co........je.....R......o....b....e? Já ......tě....tady....v ....těch.....osmi.... tisících metrech....skoro....neslyším.....Myslíš, jestli.....jsem .....přibalil....do ......batohu....paštiku.....Májku? Ne, nepřibalil....neměli ji.......šššššššššššššššš.....M...ááááááá...j....kuuuuuuuuuu.....stalo se něco nepředvídatelného.....mám....erekci......boooooooože......stalo se něco nepředvídatelného.....koule mně přimrzly k cepínu......ššššššššššš. H...n......e....d.....jsem .......u ......Tebeeeee.....vydržžžžž.....Nevydržel jsem pouze já. Nezáživná, nudně podaná horská show, na které je nejzajímavější jak je nasnímaná. Salvatore Totino předvedl extra kamerové kejkle. Baltasar Kormákur by měl zpytovat horu Everest, aby ho už nevracela mezi živé. Ten člověk neumí z tvůrčího hlediska zhola nic. Už jeho předchozí filmy nenadchly, jen jsem hledal mezi členy expedice Marka Wahlberga, jehož spolupráci s ním si oblíbil, ale nebyl tam. Herecké obsazení je druhým výrazným kladem filmu. Ne všichni zajímaví herci dostanou potřebný prostor, ale ok. To podstatné, a sice drama pod majestátní horou, nevyvolal. Drama bylo, jestli v kině usnu. Neusnul jsem, chcípl jsem nudou. Na rozdíl od hrdinů, kteří si to možná užívali navzdory lavině, která zapomněla smést neschopného režiséra. 40% ()

HoneyBunny

Velmi dobře fungující drama. Film si dává načas s představením postav - a o to víc vás pak dostane, když udeří blizzard a vy netušíte, kdo přežije a kdo ne. Jako film Everest šlape na jedničku - vypadá skvěle, postavy jsou sympatické, děj je napínavý. Ale když si přečtete, jak to doopravdy bylo, tak zamrzí, jak tvůrci skutečnosti změkčili. (Spoilery) Becka s Japonkou třeba jeden z členů výpravy našel ještě živé, ale protože si myslel, že jsou oba blízko smrti, udělal těžké rozhodnutí je tam nechat. Když se Beck vrátil sám do tábora, ostatní ho další ráno znovu málem opustili, protože na něj v noci spadl jeho stan a oni si mysleli, že je mrtvý... Tohle jsou jenom příklady, ale vidíte, že tu byl potenciál na kul*rvoucí lidské drama. Co si asi členové výpravy mysleli, když k nim po vlastních došel Beck, kterého de facto nechali napospas smrti (hned dvakrát!). Jakou roli hrála u vůdců Halla a Fischera soutěživost a touha blýsknout se před novináři ve svých výpravách? Filmy o takových tragédiích úplně vybízejí k tomu, abyste divákům vmetli do tváře ošklivou pravdu o lidské povaze. Jenže to máte těžké u filmů založených na pravdivých událostech, kde je nebezpečí, že vás někdo zažaluje pro pomluvu... ()

Anderton

Nemám naštudovaný tento prípad, čiže nemôžem kritizovať odchylky od skutočnosti, skreslenia udalostí, vynechanie postáv a podobné záležitosti. Ako nezasvätený divák si dovolím tvrdiť, že potom je moje hodnotenie Everestu ako hranej fikcie objektívnejšie. Nevedel som, kto umrie, za akých okolností, ako sa prekonávajú prekážky (rebríky sú skutočne hard core) a ako to na vrchole vyzerá. 3D je úžasné, sme proste na vrchole sveta a treba si to užiť naplno. Hlavne nečakať na nejaké DVD, tam môže Everest zase výrazne sklamať tým, že si budete viac všímať klišé. Inak keď už som pritom, nejaké to klišé s manželkami nikdy neuškodí, je to predsa zo života a ony doma skutočne čakali, čo sa tam hore deje. Prečo to potom vynechávať? ()

Frajer42

Byl jsem dost zvědavý na 3D. Nakonec byly 3D snad pouze titulky, které jsem si sám převedl z 2D titulků. Jinak intenzita 3D byla někde na bodu mrazu. Čekal jsem, že mi budou po pokojíčku létat kusy ledu. Nic takového. Herecky je film neskutečně našlapaný. Hned několik výletníků mám dost rád, takže mi jejich osudy nebyly ani malinko lhostejné. Film má tempo. Člověk se ani nenaděje a účastnící jsou během 15 minut v táboře ve výšce 5000 metrů. Potom ovšem teprve následuje ta správná švanda. Dědoušci se snaží dostat do výšky 8848 m n. m. Snímek je opravdu dost kvalitně zrežírován. Rozhodně se mu podařilo mě vtáhnout do děje. Kdybych neměl v pokojíčku nepěkných 26.5 °C, tak bych si skoro připadal, že jsem byl jedním z členů expedice. Vizuální stránka je opravdu skvostná. Filmu bych vytkl snad jen to, že jak tak byli všichni podobně zakuklení a omrzlí, tak jsem neměl dost dobrou představu, koho smrt zrovínka pozoruji. Tyhle dobrodružné snímky rozhodně nejsou mým denním chlebem. Nevyhledávám je, ale když na nějaký narazím, tak to zpravidla nedopadne katastrofálně. Film na mě opravdu zapůsobil a pořádně si rozmyslím, či se na ten Everest někdy podívám. Viděno v rámci 5hvězdičkové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

leila22

Netvrdím, že som sklamaná, ale dostala som niečo iné, ako som čakala. Everest pre mňa nie je klasickým celovečerným filmom, pretože prakticky nemá ani dej, skôr pripomína dokument. Čo by v podstate ani nevadilo, pretože jeho silná stránka tkvie najmä v kráse a nekonečnej sile prírody, v napätí, v autentickosti a hlavne je o pocite, ktorý vo vás vyvolá. Po celý film ste neskutočne vďačný, že sedíte v teple, v pohodlnom kresle a narozdiel od tých bláznov tam hore na plátne vám nič nehrozí. Treba však uznať, že celý marketing okolo Everestu bol veľmi šikovne vymyslený a diváka dokáže slušne popliecť. Vycapený Gyllenhaal na všetkých plagátoch si vo filme zahrá žalostne málo, dokonca aj ostatné dobré mená sú tam v istom zmysle zbytočné. Väčšinu deja im poriadne nevidno do tváre a občas fakt ani neviete, na ktorého z nich sa práve pozeráte, pretože neskôr sú už kompletne obalení v kope snehu. Napriek tomu, veľké plátno a kvalitný zvuk sa postarajú o zážitok a z kina odchádzate v konečnom dôsledku celkom spokojný. ()

Kothy

Původně jsem na tento film vůbec nechtěl jít. Nakonec jsem rád, že jsem to udělal. Film se odehrává v roce 1996 a je o několika horolezeckých výpravách, které se tehdy snažily dostat na Everest. Skoro všem se to i povedlo. Obsazení je opravdu hvězdné na takový film. I když někteří herci tam mají docela malé role. Hlavní je Jason Clarke jako velitel jedné z výprav. Během výstupu je film docela klidný a moc se tam toho neděje. Napětí začne až během sestupu, kdy přijde bouře. Není to opravdu žádná sranda. Někteří horolezci zaplatí životem. Trochu mě štvalo, jak moc to hraje na city. Ale i tak to nevypadá jako typický hollywoodský film. Konec je opravdu drsný. Taky jsem se místy mezi těmi postavami trochu ztrácel... "Kde je Doug?" ()

boshke

Ó Bóže! Málokterý echt romantický film je tak děsně ubrečený jako Everest, film o "chlapácích", jak v drsném počasí zdolávají drsnou horu... Obsazení samozřejmě bomba (až na snad všudypřítomnou Keiru), první polovina fajn, i když nic dechberoucího, ale jakmile přijde bouřka... V jednu chvíli, když jsem se už asi deset minut koukal na Keiru, jak jí tečou sople do pusy a Jasona, kterak má hubu uprostřed vichřice komplet pokrytou ledem a srdceryvně si bulí do satelitní vysílačky o své dceře Sáře, jsem fakt fyzicky cítil bolest. Což už se mi dlouho nestalo, ani třeba na nedávných a silně vypatlaných RaZ 6. Nu což, alespoň to bylo zadarmiko... A já si jdu sjednat informační schůzku s nějakým medikem, neb když u nás klesnou teploty pod mínus deset, tak začínají mrznout bezdomovci, kdežto když si člověk nějakých 24 hodin schrupne na Everestu, tak se akorát probudí s černým rypákem a odkráčí do kempu... 30% ()

AppleCore

Já se od počátků těšil na historickej nářez o tom, jak Everest zdolal Hillary s Norgayem, však oni museli zažít ve svý době taky docela krušný kratochvíle. Hold to ale není pro dnešní děti dost atraktivní. Nuže což, dostal jsem dvě hodiny skvělý kamery, slušnýho soundtracku a výbornou druhou polovinu filmu, jinak je to nuda jak prase. ()

Filmmaniak

Kormákur se rozhodl natočit svůj zatím nejambicióznější film co nejrealističtěji, bez tradičních hollywoodských příkras a uměle vyvolaných dramatických situací, čímž z Everestu udělal téměř dokumentární rekonstrukci skutečných událostí, kterými byl inspirován. Trpí však příliš velkým počtem postav - na vrchol se jich drápou nejméně dva tucty a řada dalších čeká dole nebo doma. Je jich tolik, že velká spousta z nich se ve filmu vyskytuje pouze okrajově a nedostane dostatek prostoru na to, abyste si k nim dokázali vytvořit nějaké emocionální pouto, což je vzhledem k hvězdnému obsazení docela škoda. Natočené je to přitom řemeslně skvěle, leč bez invence a bez nápadu. Jako osudová výpověď o překonávání sebe sama, o síle lidského ducha a o tom, že příroda má nakonec stejně vždycky poslední slovo, Everest funguje. Jinak ale představuje divácky bezrizikový snímek, v němž je sympatická snaha o uvěřitelnost a realističnost vykoupena nedostatkem dramatičnosti a přelidněním. Delší recenze ZDE. ()

Okara

O soundtracku: Na konto si ho připsal Dario Marianelli. Chlapík, který je v podvědomí diváků zafixovaný spíše jako Mr. Sentiment, a jeho jméno u Everestu u mne tedy vzbudilo otazník. Ten byl ale rozmetán již úvodní scénou. Dramatická, majestátní hudba, která rozduní celý sál a doslova nabíjí statickou elektřinou (chlupy s erekcí při husině). Soundtrack jde ladně ruku v ruce s monumentálními záběry horského štítu nejvyšší hory světa a s fičením zuřivé bouře se dostává do jakési paradoxní harmonie, která vám ale naopak pocuchá nervy. Kromě rubu tkaném instrumentální epičností, u kterého mi stále nejde na rozum jméno Marianelliho, tu je i líc v podobě tklivých buddhistických písní, které nás provázejí od začátku v Káthmándú až do základního tábora. Soundtrack se pravděpodobně po zveřejnění zařadí mezi ono málo, které efektivně funguje pouze ve spojení s obrazem, ale právě to je v IMAXu must-see zážitek. O filmu zde. 90 % ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)