Německý lékař Wakolda (festivalový název)

• norský

• český

Německý lékař

Drama / Thriller / Historický

Argentina / Francie / Španělsko / Norsko, 2013, 94 min

Film má zvláštny druh napätia, kde vieme o koho ide a on je viditeľný očami dievčaťa, ako ho ona chápe a vníma. Nie je veľa filmov natočených o živote Josefa Mengeleho. Film nastoľuje otázku, čo viedlo argentínsku vládu prijať týchto nacistov vo svojej krajine po 2. svetovej vojne? Nedáva na ňu odpoveď, ale snaží sa riešiť túto veľmi háklivú tému. Film zachycuje pravdivý príbeh utečenca doktora Josefa Mengeleho, ktorý časť svojho života sa ukrýval práve v Argentíne. Tu aj naďalej pokračoval v genetickom výskume. Veď pracoval vo farmaceutickom priemysle. V marci v roku 1959 utiekol z Argentíny do Paraguaja, potom ako bol varovaný, že ho objavili lovci nacistov. Zomrel v roku 1979 kedy ho ranila mŕtvica, keď plával v oceáne a utopil sa. Napriek medzinárodnej snahe chytiť ho, nebol nikdy objavený a 35 rokov žil skrytý pod rôznymi prezývkami. 6. júna 1985 sa našlo jeho telo a vďaka DNA jeho syna Rudolfa, ho identifikovali v roku 1992.(19.5.2015)

Nesmiete čakať thrillerovú žánrovku. Wakolda má argentínsku filmovú optiku, t.j. tichú a “prázdnu", bez napätia a zvratov. Ani nie je thrillerom, je skôr drámou bez jedinej tragédie, ktorá iba niečo naznačí. Nie je ani mrazivá, postava Mengeleho nedesí, typologicky je to taký tajuplnejší, pohľadný Franco Nero. Znepokojenie a mierny hnev (bezmoc a nespravodlivosť), ktoré v divákovi film vytvorí, prichádzajú až po jej skončení a vstrebaní filmu. Každopádne som rád, že tento unikátny námet konečne niekto sfilmoval a som zvedavý na (veľmi pravdepodobný) americký remake. Už je to traplne ohraný názor, ale ano, opäť by to chcelo Finchera - a pekne po staru, a lá Se7en.(1.11.2014)

Strýček Mengele bohužel trochu v jiném pojetí, než jaké bylo k vidění třeba zde. Příběh o jedné z největších zrůd z osvětimského pekla by měl dle mě být zmapován jako vyostřený thriller, leč režisérka se rozhodla pro suchou drámu. Postava Mengeleho nemrazí, nevyvolává žádné pocity a jeho osud je divákovi lhostejný. Několik napínavých momentů tu je, ovšem z hlediska filmového i historického se jedná o pouhý průměr. 60%(8.11.2014)

Docela dobré drama o německém lékaři, známém z koncentračních táborů, který s pasem Červeného kříže, vydaným Vatikánem, prchal před spravedlností do Jižní Ameriky. Seznámí se s rodinou se třemi dětmi a dvěma v očekávání. Děti, a zvláště dvojčata, byl jeho oblíbený obor. Co se bude dít dál, uvidíte v tomto zajímavém filmu. Nejvíce mě překvapilo, jak jsme již napsala, že váleční zločinci prchali s pasy světové zdravotnické organizace, vydanými centrem Katolické církve.(16.5.2017)

Maratónec, Hoši z Brazílie a nyní Německý lékař. Aneb vynikající kapitola ze života doktora Josefa Mengele na útěku po roce 1949. Pokusy s růstovým hormonem, experimenty na dvojčatech a skutečnost, že v roce 1960 měl před sebou ještě dalších "pěkných" 19 let na svobodě. Skvělá volba španělsko-německých dialogů a paralela s vírou k vytvoření dokonalého člověka a mechanické hračky. #cineargentino(1.11.2014)

• - Ke svému studiu němčiny Natalia Oreiro uvedla: „Pomohl mi herec Carlos Kaspar, který je německého původu a který chodil ke mně domů každé ráno po dva měsíce, aby mne učil německy.“ (JOhanka.1412)

• - Natáčení mělo začít v říjnu 2011. Kvůli těhotenství Natalie Oreiro se ale začátek natáčení posunul na polovinu roku 2012. (JOhanka.1412)

• - Lucía Puenzo napsala knihu, na které je tento film založen. Kromě toho napsala i scénář, film režírovala a nakonec se postarala i o produkci. (Cheeker)