• Palestina

Drama / Thriller / Romantický

Palestina, 2013, 96 min

Stale se potvrzujici fakt, ze udavacstvi je celosvetovy fenomen vsech casovych urovni a koutu sveta. Kazdy z konfidentu muze mit ke svemu cinu jine pohnutky, ale vysledny dopad pro treti osobu muze byt mnohdy katastrofalni. Omar je dobre drama, ktere nam ukazuje problem na Blizkem Vychode ze strany, ktera se u nas bezne neukazuje. Je zde sice par trhlin v deji, kterym nemohu uverit (za vsechny hodne naivni zaver), ale treba dialogy z vysetrovani a veznice jsou vyborne. Film ma dobrou kameru a nekolik scen, ktere zachycuji utikajiciho Omara ve stare ctvrti pred policii, davaji zapomenout na Tleskace a cela Stinadla, uzasne. Velmi uveritelne jsou i herecke vykony snad vsech postav. Ocenuji i prostredi lokality a dobrou atmosferu.(18.10.2013)

Začíná to jako romantika mezi zdí dvou nerozlučných táborů a končí to jako dost brutální odpověď na to, co člověku válka na území Palestiny přináší. Zahrnuje totální syrovost a brutalitu, bez které se žádný takový dramatický příběh neobejde. Pro mě osobně šok, na který budu hodně dlouho myslet. Hlavně na ten závěr.(22.9.2014)

Většinou koukám na izraelské filmy, takže to bylo pro jednou zajímavé nahlédnutí za druhou stranu barikády. Asi tak dvě minuty před koncem mi už bylo naprosto jasné co se stane, ale i tak se jedná o silný závěr. Jinak honičky po střechách pěkné, jen jsem moc nechápala Nadiu. Slibuje Omarovi věčnou lásku a zatím...No nic, každopádně ti Palestinci se s tou svou bojovností zkrátka nezapřou.(4.10.2014)

Omar je energický a zručně natočený snímek, která se bohužel příliš spoléhá na klišé. Tři kamarádi z dětství, typicky jeden "Romeo", jeden vtipálek a jeden velitel odboje se společně dopustí zločinu odboji proti vykořisťovatelům. Omar ihned spadne do žánrových kolejí, postupně buduje předvídatelný příběh s romantickou linkou a odhaluje pohnutky postav i zrádce ve vlastních řadách i postav. Tento pečlivě zpracovaný, ale ničím objevný snímek se tak paradoxně i vzhledem ke svému aktuálnímu, politickému tématu z Palestiny rychle vypaří z hlavy.(4.7.2013)

Sympaticky uveritelne pojaty ME film. Na jednu stranu romanticka linie dvou zamilovanych lidi, kde je znazornena jejich lokaci a tradicemi ovlivnena mentalita, tolik odlisna od te nasi mirne otupele az cynicke. A samozrejme i zazita a nutne souvisejici tradicni dogmata a s nimi provazane obeti. Take je zde znazornena i ona kazdodenni beznadej, prikori a nasledujici vice i mene uspesna nebo snad smysluplna revolta. V neposledni rade i to jak si jejich dusledky dokazi zahrat s osudy tolika lidi. To vse je pak paradoxne prokladano horce-roztomilymi konverzacnimi vtipky mezi milenci a prateli, ve kterych se promita uz zazity nadhled z donuceni. Treba kdyz Omar uklidnuje svoji Nadiu anebo kdyz si pratele v odboji vypraveji ironicke vtipky mezi planovanim akci. Film ma samozrejme i svoji temnou stranku a az dojemne momenty jako kdyz prochazejici starik pomaha brecicimu Omarovi prelezt zed se slovy utechy. Pan reziser a zaroven scenarista uz ma u me minimalne jeden uzasny zarez v podobe Paradise Now. Omar imho pres veskera pozitiva nedosahuje intenzity predchudce, ale i tak je to silny film nutici k zamysleni. Za jinych okolnosti by spolu totiz Omar i Nadia sve stesti pravdepodobne nasli...(27.12.2014)

• - Jedná se o první palestinský film plně financován Palestinci. Rozpočet dosáhl 2 milionů amerických dolarů. (morgos)

• - Keď Omar (Adam Bakri) večeria so svojou rodinou, jeho mladší súrodenci preberajú striedania futbalistov. Jedná sa o španielsky klub Real Madrid a ich trénera José Mourinha, ktorý tím viedol v rokoch 2010 až 2013. (Sticks)

• - Jedná se o 3. palestinský film nominovaný na Oscara. (morgos)