• Palestina

Drama / Thriller / Romantický

Palestina, 2013, 96 min

Ještě než jsem na film šel, bál jsem se, že to bude příběh ve stylu Romeo a Julie. Tato obava se mi naštěstí nevyplnila. Je to první palestinský film který jsem viděl a jsem obrovsky překvapen jak je dobře natočený. Ve filmu herci dobře hraji a po technické stránce také vše v pořádku. Jediné co mi čas od času vadilo bylo to, že místní tráva vypadala jako radioaktivní. Nevím jestli zvolili špatný barevný filtr nebo jsem jenom slepý jako patrona. Jako další zajímavá věc mi přišlo, že se ve filmu strašně často vyskytují bonbóny Tic-Tac. Nevím jestli to je product placement nebo jenom náhoda, mě to nevadilo, jen zaujalo. Jinak film je plný humoro. Od tupého Omarova kamaráda, který má 7 ošklivých sester ze kterých si dělá srandu až po jeho parodii Marlonda Branda. Také se dozvíte jak se v Africe chytají opice :-D Film ukáže postoj běžných Palestinců k Izraeli, honičky s izraelskými bezpečnostními jednotkami. Výborná je scéna pohřebního průvodu, kde jde vidět dav mladých Palestinců, který ukazuje, že oni vždy budou bojovat proti Izraeli a musí se s nimi počítat. Filmu nechybí asi nic tudíž velice doporučuji. Já měl to štěstí, že jsem film viděl v kině. To zážitku jen pomohlo.(10.4.2014)

S velmi přihmouřenýma očima se nakonec přikláním k vyššímu hodnocení, protože na poměry festivalu je Omar docela zajímavě zamotaný, atmosferický, místy až napínavý thriller, který je schopen nabídnout jak akci (vzdálená inspirace Bournovým ultimátem se nezapře), tak náhled do místní kultury. Samozřejmě nevýhodou je citelná nekonzistence snímku a nevyrovnané tempo, ale slušná kamera a nikoli odporní herci vám to vynahradí... 7/10(30.6.2013)

Film mi doslova vystřelil mozek z hlavy při závěrečné scéně. Netušil jsem ani, kolik emocí Palestina nese sama o sobě jako epická krajina. Příběh protkanou zradou, chutí bojovat, přátelstvím a láskou. Byla to hodně silná káva, kterou divák musí vypít. Emoce se překlápějí ze strany zamilovaného příběhu do útěku o přežití přes beznadějné snůšky lží a zrady. Ode zdi ke zdi. Když lidi moc chodí ode zdi ke zdi, koberec aspoň není tolik sešlapaný uprostřed. Viď?(17.4.2017)

Spočiatku napínavo vyzerajúci triler sa postupne mení vo vážnu drámu, čo nemusí znamenať, že to takýmto spôsobom nemôže fungovať. Omar je akýsi utlmený triler, kde máme všetko vrátane väzeňského mučenia, naháňačiek a preskakovačiek po strechách, tajná polícia je obzvlášť cool vďaka jej najvyššiemu bossovi a samozrejme ženu, kvôli ktorej by ste urobili čokoľvek. Assad z toho však vyťažil viac, ako by jeden čakal. Spoveď nie len o súčasnej Palestíne, ale posolstvo všeobecne aplikovateľné na medziľudské vzťahy kdekoľvek na svete, kde nemusíte byť pod neustálym dozorom niekoho, koho nazývate okupantom. Herci skvelí, kamera znova ako v prípade RHT zachytáva presne, čo má a najmä realisticky, takže aj malé mesto na Západnom brehu môže vyzerať malebne. Vyznenie filmu je menej doslovné, ako v prípade Assadovej oscarovky a najmä v žiadnom prípade čiernobiele.(7.4.2014)

Čekal jsem konec mnohem dřív, a tak i závěr lze označit za překvapivý. Solidně rozehrané drama patrně z ryzí současnosti (první auto ve filmu je Škoda Octavia :-)), u něhož jsem se ani chvilku nenudil. Na roli Nadji bych vybral víc sexy herečky a trochu si pohrál s detaily (pronásledovaný Omar po několika minutách běhu "o život" asi těžko za rohem nasadí nezadýchaný výraz atd. atd.). Kdyby každý americký thriller byl takhle zajímavý, jsem příznivcem jejich tvorby a na produkty od Film Europe zvysoka kašlu. Cinema Mundi, 2014.(27.2.2014)

• - Jedná se o první palestinský film plně financován Palestinci. Rozpočet dosáhl 2 milionů amerických dolarů. (morgos)

• - Keď Omar (Adam Bakri) večeria so svojou rodinou, jeho mladší súrodenci preberajú striedania futbalistov. Jedná sa o španielsky klub Real Madrid a ich trénera José Mourinha, ktorý tím viedol v rokoch 2010 až 2013. (Sticks)

• - Jedná se o 3. palestinský film nominovaný na Oscara. (morgos)