• Palestina

David Gerson

Martin Brinkler

Kostýmy:

Hamada Atallah

Sympaticky uveritelne pojaty ME film. Na jednu stranu romanticka linie dvou zamilovanych lidi, kde je znazornena jejich lokaci a tradicemi ovlivnena mentalita, tolik odlisna od te nasi mirne otupele az cynicke. A samozrejme i zazita a nutne souvisejici tradicni dogmata a s nimi provazane obeti. Take je zde znazornena i ona kazdodenni beznadej, prikori a nasledujici vice i mene uspesna nebo snad smysluplna revolta. V neposledni rade i to jak si jejich dusledky dokazi zahrat s osudy tolika lidi. To vse je pak paradoxne prokladano horce-roztomilymi konverzacnimi vtipky mezi milenci a prateli, ve kterych se promita uz zazity nadhled z donuceni. Treba kdyz Omar uklidnuje svoji Nadiu anebo kdyz si pratele v odboji vypraveji ironicke vtipky mezi planovanim akci. Film ma samozrejme i svoji temnou stranku a az dojemne momenty jako kdyz prochazejici starik pomaha brecicimu Omarovi prelezt zed se slovy utechy. Pan reziser a zaroven scenarista uz ma u me minimalne jeden uzasny zarez v podobe Paradise Now. Omar imho pres veskera pozitiva nedosahuje intenzity predchudce, ale i tak je to silny film nutici k zamysleni. Za jinych okolnosti by spolu totiz Omar i Nadia sve stesti pravdepodobne nasli...(27.12.2014)

Festivalová brožurka nabízela srovnání s Romeem a Julií, já bych, mám-li ve filmu hledat nějaké paralely s dílem Williama Shakespeara, spíše poukazovala směrem k Othellovi. Omar sice vypráví příběh lásky dvou mladých lidí, ten je nicméně více než dvěma znepřátelenými stranami ovlivněn nedůvěřivostí, žárlivostí a vidinou potenciálního milostného trojúhelníku. Připravte se však, že to vše zasazeno do prostředí okupované Palestiny, kde jsou útěky před policií a pobyty ve vězení běžnou náplní života člověka, jež chce politickou situaci ve své zemi změnit.(30.6.2013)

S velmi přihmouřenýma očima se nakonec přikláním k vyššímu hodnocení, protože na poměry festivalu je Omar docela zajímavě zamotaný, atmosferický, místy až napínavý thriller, který je schopen nabídnout jak akci (vzdálená inspirace Bournovým ultimátem se nezapře), tak náhled do místní kultury. Samozřejmě nevýhodou je citelná nekonzistence snímku a nevyrovnané tempo, ale slušná kamera a nikoli odporní herci vám to vynahradí... 7/10(30.6.2013)

Omar je energický a zručně natočený snímek, která se bohužel příliš spoléhá na klišé. Tři kamarádi z dětství, typicky jeden "Romeo", jeden vtipálek a jeden velitel odboje se společně dopustí zločinu odboji proti vykořisťovatelům. Omar ihned spadne do žánrových kolejí, postupně buduje předvídatelný příběh s romantickou linkou a odhaluje pohnutky postav i zrádce ve vlastních řadách i postav. Tento pečlivě zpracovaný, ale ničím objevný snímek se tak paradoxně i vzhledem ke svému aktuálnímu, politickému tématu z Palestiny rychle vypaří z hlavy.(4.7.2013)

Začínalo to jako romance přes zeď, ale tak jednoduchý tento film není. Filmový Omar totiž není smířený s izraelskou okupací a koná. Následky na sebe nenechají čekat a ústí to až v paranoidní thriller, ve kterém nikdo neví, kdo je zrádce. Navíc má celkem údernou pointu. Zřejmě nejlepší palestinský film, co jsem viděl.(19.1.2017)

• - Jedná se o 3. palestinský film nominovaný na Oscara. (morgos)

• - Keď Omar (Adam Bakri) večeria so svojou rodinou, jeho mladší súrodenci preberajú striedania futbalistov. Jedná sa o španielsky klub Real Madrid a ich trénera José Mourinha, ktorý tím viedol v rokoch 2010 až 2013. (Sticks)

• - Jedná se o první palestinský film plně financován Palestinci. Rozpočet dosáhl 2 milionů amerických dolarů. (morgos)