• Palestina

Drama / Thriller / Romantický

Palestina, 2013, 96 min

Spočiatku napínavo vyzerajúci triler sa postupne mení vo vážnu drámu, čo nemusí znamenať, že to takýmto spôsobom nemôže fungovať. Omar je akýsi utlmený triler, kde máme všetko vrátane väzeňského mučenia, naháňačiek a preskakovačiek po strechách, tajná polícia je obzvlášť cool vďaka jej najvyššiemu bossovi a samozrejme ženu, kvôli ktorej by ste urobili čokoľvek. Assad z toho však vyťažil viac, ako by jeden čakal. Spoveď nie len o súčasnej Palestíne, ale posolstvo všeobecne aplikovateľné na medziľudské vzťahy kdekoľvek na svete, kde nemusíte byť pod neustálym dozorom niekoho, koho nazývate okupantom. Herci skvelí, kamera znova ako v prípade RHT zachytáva presne, čo má a najmä realisticky, takže aj malé mesto na Západnom brehu môže vyzerať malebne. Vyznenie filmu je menej doslovné, ako v prípade Assadovej oscarovky a najmä v žiadnom prípade čiernobiele.(7.4.2014)

,,POKUD CHCEŠ OSVOBODIT NAŠI ZEMI, JE TU CENA, KTEROU MUSÍŠ ZAPLATIT. NESTĚŽUJ SI, NEBREČ. JE TO VOLBA, O KTERÉ SI VĚDĚL....“ /// Tak rozhodně nečekejte sladkou Love Story! Jen film vo tom, že při boji za svobodu si vobčas musíte vybrat mezi životem a zradou. Ještě taky, že se můžete pokusit zahrávat si s Mossadem. A že hovno při tom všem záleží na tom, jestli jste zrovna zamilovanej. Další zajímavej pohled za ,,druhej“ břeh Jordánu. Tentokrát Hany Abu-Assad neřeší mučedníky, ale jen tak mimochodem mezi bojovníky za svobodu vrhne ženskou ,,návnadu“. A jelikož tyhle končiny moc romantice nepřejou… no Alláh by čuměl! Dobrej příběh, nevokoukaný prostředí, celkem překvapivej námět a ten konec… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci se naučit střílet, abych mohla osvobodit přítele. 2.) Tak tenhle mě vždycky dostane: Jdou muži za mudrcem a ptají se: "Pokud osvobodíme Jeruzalém, můžeme si dělat s ženami nepřátel co chceme?" A on odpoví: "Jestliže osvobodíte Jeruzalém, můžete si dělat co chcete i se mnou!" 3.) Thx za titule ,,eMPiko“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(8.7.2014)

Dramatické osudy mladého Palestince aneb Jak se chytají v Africe opice. 1) Za thriller ani romantický bych film neoznačil. Omar stráví s Nadiou jen několik filmových minut a jinak očividně žije jinými problémy. Ale drama odpovídá._____ 2) Film přes své propagandistické zaměření působí neobyčejně autenticky. Věřím všem postavám, věřím zobrazovaným událostem, věřím i tomu, že jsou typické pro místo a dobu. Nikdo není bez viny._____ 3) Spletitý příběh má strhující závěr, dost, myslím, příznačný pro způsob uvažování místních obyvatel._____ 4) 52letý scenárista a režisér Hany Abu-Assad se narodil v Nazarethu a je držitelem izraelského a holandského pasu. Do Holandska emigroval ve 20 letech, svůj první krátký film natočil ve 41 letech a celovečerní ve 47. Námět, jak říká, vymyslel za noc, osnovu napsal za 4 hodiny a scénář posléze za 8 dní._____ 5) Pro 25letého izraelského Araba Adama Bakriho (pekař Omar) je to celovečerní filmový debut stejně jako pro 25letého Eyada Houraniho (Tarek) či 17letého Samera Bisharata (střelec Amjad)._____ 6) Natáčelo se v Náblusu v Předjordánsku a v uprchlickém táboře Far'a.(31.7.2018)

Omar bojuje za svoji vlast, za svoji lásku a nakonec Omar bojuje o svůj život. Bije se jako lev a zdobí ho mnohé ctnosti, pohání jej láska k Nadyi. Syrové drama na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu. Je to tak na čtyři a půl, ale za impozantní závěr, který mě šokoval, se přikláním směrem nahoru.(7.10.2013)

Omar je energický a zručně natočený snímek, která se bohužel příliš spoléhá na klišé. Tři kamarádi z dětství, typicky jeden "Romeo", jeden vtipálek a jeden velitel odboje se společně dopustí zločinu odboji proti vykořisťovatelům. Omar ihned spadne do žánrových kolejí, postupně buduje předvídatelný příběh s romantickou linkou a odhaluje pohnutky postav i zrádce ve vlastních řadách i postav. Tento pečlivě zpracovaný, ale ničím objevný snímek se tak paradoxně i vzhledem ke svému aktuálnímu, politickému tématu z Palestiny rychle vypaří z hlavy.(4.7.2013)

• - Jedná se o první palestinský film plně financován Palestinci. Rozpočet dosáhl 2 milionů amerických dolarů. (morgos)

• - Keď Omar (Adam Bakri) večeria so svojou rodinou, jeho mladší súrodenci preberajú striedania futbalistov. Jedná sa o španielsky klub Real Madrid a ich trénera José Mourinha, ktorý tím viedol v rokoch 2010 až 2013. (Sticks)

• - Jedná se o 3. palestinský film nominovaný na Oscara. (morgos)