• Palestina

• slovenský

Drama / Thriller / Romantický

Palestina, 2013, 96 min

Stale se potvrzujici fakt, ze udavacstvi je celosvetovy fenomen vsech casovych urovni a koutu sveta. Kazdy z konfidentu muze mit ke svemu cinu jine pohnutky, ale vysledny dopad pro treti osobu muze byt mnohdy katastrofalni. Omar je dobre drama, ktere nam ukazuje problem na Blizkem Vychode ze strany, ktera se u nas bezne neukazuje. Je zde sice par trhlin v deji, kterym nemohu uverit (za vsechny hodne naivni zaver), ale treba dialogy z vysetrovani a veznice jsou vyborne. Film ma dobrou kameru a nekolik scen, ktere zachycuji utikajiciho Omara ve stare ctvrti pred policii, davaji zapomenout na Tleskace a cela Stinadla, uzasne. Velmi uveritelne jsou i herecke vykony snad vsech postav. Ocenuji i prostredi lokality a dobrou atmosferu.(18.10.2013)

Palestinský film Omar se stejnojmenným hrdinou v hlavní roli z prostředí izraelsko-palestinského konfliktu, který se zaměřuje na jednotlivce a jejich osudy, v čele s odvážným pekařem a palestinským partyzánem Omarem. Ten se nechce smířit s každodenním útiskem ze strany izraelské armády, zároveň však v tomto politickém thrilleru své místo zaujímá i Omarova láska k nádherné černovlásce Nadje. Konec byste nečekali… /Scala 25. 8. 2014(28.8.2014)

Omar je zaujímavým filmom s ojedinelým pohľadom do územia Palestíny, ktorá je rozdelená múrom. Atraktívny príbeh o láske, priateľstve a zrade nedá divákovi veľa dôvodov k nespokojnosti. Mučením zajatcov sa dá dosiahnuť veľa, no niekedy viac než je potrebné...Myslím, že film z Palestíny som ešte nevidel, ale Omar je jednoducho stávka na istotu. 80%.(24.4.2016)

,,POKUD CHCEŠ OSVOBODIT NAŠI ZEMI, JE TU CENA, KTEROU MUSÍŠ ZAPLATIT. NESTĚŽUJ SI, NEBREČ. JE TO VOLBA, O KTERÉ SI VĚDĚL....“ /// Tak rozhodně nečekejte sladkou Love Story! Jen film vo tom, že při boji za svobodu si vobčas musíte vybrat mezi životem a zradou. Ještě taky, že se můžete pokusit zahrávat si s Mossadem. A že hovno při tom všem záleží na tom, jestli jste zrovna zamilovanej. Další zajímavej pohled za ,,druhej“ břeh Jordánu. Tentokrát Hany Abu-Assad neřeší mučedníky, ale jen tak mimochodem mezi bojovníky za svobodu vrhne ženskou ,,návnadu“. A jelikož tyhle končiny moc romantice nepřejou… no Alláh by čuměl! Dobrej příběh, nevokoukaný prostředí, celkem překvapivej námět a ten konec… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci se naučit střílet, abych mohla osvobodit přítele. 2.) Tak tenhle mě vždycky dostane: Jdou muži za mudrcem a ptají se: "Pokud osvobodíme Jeruzalém, můžeme si dělat s ženami nepřátel co chceme?" A on odpoví: "Jestliže osvobodíte Jeruzalém, můžete si dělat co chcete i se mnou!" 3.) Thx za titule ,,eMPiko“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(8.7.2014)

Můj první čistokrevný palestinský film a já konstatuji, že jsem byla příjemně překvapená. Tak tohle je jeden z těch povedených studií lidské duše, která se ocitne v tak silně vyhrocené a psychicky náročné situaci, že jsem se takovému vyústění i když byl šokující v konečném důsledku nedivila a dokonce ho i chápala . Fuj, to bylo dilema, vůbec se nedivím vnitřně rozervanému Omarovi, že se zachoval takovým způsobem a to mu bylo ještě navíc vyhrožováno, že si bude přát, aby se vůbec nenarodil, když zklame. To bylo v jeho očích ale asi to nejmenší, co ho trápilo. Láska, přátelství a do toho ta hnusná palestinsko-izraelská zeď. Připadala jsem si, jako bych tam byla osobně (to bych si ovšem neodpustila trochu proklepnout Nadiu) s nimi a za to určitě patří dík i kameramanovi. Víte, jak se chytají opice v Africe? Tak tuhle otázku si budu hodně dlouho pamatovat.(15.10.2014)

• - Jedná se o 3. palestinský film nominovaný na Oscara. (morgos)

• - Jedná se o první palestinský film plně financován Palestinci. Rozpočet dosáhl 2 milionů amerických dolarů. (morgos)

• - Keď Omar (Adam Bakri) večeria so svojou rodinou, jeho mladší súrodenci preberajú striedania futbalistov. Jedná sa o španielsky klub Real Madrid a ich trénera José Mourinha, ktorý tím viedol v rokoch 2010 až 2013. (Sticks)