Omar

Trailer

Mladého pekaře Omara dělí od jeho tajné lásky Nadji zeď, která přetíná území Palestiny. Kvůli práci, rodině či lásce ji denně přelézají stovky mužů. Stejně jako Omar přitom často uhýbají kulkám dozorců. Na Západním břehu neexistují jednoznačné situace ani jednoduchá rozhodnutí, a tak i Omar brzy čelí bolestné volbě. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát hru na kočku a myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Tarekem a Amjadem čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju. (oficiální text distributora)

Trailer

H34D

S velmi přihmouřenýma očima se nakonec přikláním k vyššímu hodnocení, protože na poměry festivalu je Omar docela zajímavě zamotaný, atmosferický, místy až napínavý thriller, který je schopen nabídnout jak akci (vzdálená inspirace Bournovým ultimátem se nezapře), tak náhled do místní kultury. Samozřejmě nevýhodou je citelná nekonzistence snímku a nevyrovnané tempo, ale slušná kamera a nikoli odporní herci vám to vynahradí... 7/10 ()

Malarkey

Začíná to jako romantika mezi zdí dvou nerozlučných táborů a končí to jako dost brutální odpověď na to, co člověku válka na území Palestiny přináší. Zahrnuje totální syrovost a brutalitu, bez které se žádný takový dramatický příběh neobejde. Pro mě osobně šok, na který budu hodně dlouho myslet. Hlavně na ten závěr. ()

Fr

,,POKUD CHCEŠ OSVOBODIT NAŠI ZEMI, JE TU CENA, KTEROU MUSÍŠ ZAPLATIT. NESTĚŽUJ SI, NEBREČ. JE TO VOLBA, O KTERÉ SI VĚDĚL....“ /// Tak rozhodně nečekejte sladkou Love Story! Jen film vo tom, že při boji za svobodu si vobčas musíte vybrat mezi životem a zradou. Ještě taky, že se můžete pokusit zahrávat si s Mossadem. A že hovno při tom všem záleží na tom, jestli jste zrovna zamilovanej. Další zajímavej pohled za ,,druhej“ břeh Jordánu. Tentokrát Hany Abu-Assad neřeší mučedníky, ale jen tak mimochodem mezi bojovníky za svobodu vrhne ženskou ,,návnadu“. A jelikož tyhle končiny moc romantice nepřejou… no Alláh by čuměl! Dobrej příběh, nevokoukaný prostředí, celkem překvapivej námět a ten konec… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chci se naučit střílet, abych mohla osvobodit přítele. 2.) Tak tenhle mě vždycky dostane: Jdou muži za mudrcem a ptají se: "Pokud osvobodíme Jeruzalém, můžeme si dělat s ženami nepřátel co chceme?" A on odpoví: "Jestliže osvobodíte Jeruzalém, můžete si dělat co chcete i se mnou!" 3.) Thx za titule ,,eMPiko“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

emma53

Můj první čistokrevný palestinský film a já konstatuji, že jsem byla příjemně překvapená. Tak tohle je jeden z těch povedených studií lidské duše, která se ocitne v tak silně vyhrocené a psychicky náročné situaci, že jsem se takovému vyústění i když byl šokující v konečném důsledku nedivila a dokonce ho i chápala . Fuj, to bylo dilema, vůbec se nedivím vnitřně rozervanému Omarovi, že se zachoval takovým způsobem a to mu bylo ještě navíc vyhrožováno, že si bude přát, aby se vůbec nenarodil, když zklame. To bylo v jeho očích ale asi to nejmenší, co ho trápilo. Láska, přátelství a do toho ta hnusná palestinsko-izraelská zeď. Připadala jsem si, jako bych tam byla osobně (to bych si ovšem neodpustila trochu proklepnout Nadiu) s nimi a za to určitě patří dík i kameramanovi. Víte, jak se chytají opice v Africe? Tak tuhle otázku si budu hodně dlouho pamatovat. ()

gudaulin

Musím přiznat, že od Ráje hned teď se režisér Hany Abu-Assad posunul o poznání dál a jeho drama snese i ta nejpřesnější měřítka a srovnání se zahraničními vzory. Navíc je zřejmé, že je odkojený evropskou kinematografií a tamnímu publiku také přizpůsobuje tempo a styl svého vyprávění. Výrazně oceňuji pocit autenticity. Hany Abu-Assad v Palestině vyrůstal a umí přesvědčivě a poutavě vykreslit tamní reálie. Po herecké stránce rovněž nenacházím slabiny, které by stály za zmínku. Snad jen poznamenám - Omar je politické drama, které má (nezbytně) i propagandistický rozměr. Palestina má tu smůlu, že se o ni přou dvě etnika, a tudíž existují dva radikálně odlišné výklady její moderní historie. Divák s tím, že snímek po svém bojuje za prosazení "palestinské věci", musí počítat a brát Omarův příběh s určitou rezervou a vědomím, že problém je (mnohem) složitější. Kdyby se Palestinci, kteří jsou momentálně mocensky v nevýhodě, ocitli v roli hegemona, nedělal bych si o osudu židovské populace ani nejmenší iluze. Celkový dojem: 80 %. ()

• Jedná se o 3. palestinský film nominovaný na Oscara. (morgos)
  • Jedná se o první palestinský film plně financován Palestinci. Rozpočet dosáhl 2 milionů amerických dolarů. (morgos)
  • Keď Omar (Adam Bakri) večeria so svojou rodinou, jeho mladší súrodenci preberajú striedania futbalistov. Jedná sa o španielsky klub Real Madrid a ich trénera José Mourinha, ktorý tím viedol v rokoch 2010 až 2013. (Sticks)