Omar

Mladého pekaře Omara dělí od jeho tajné lásky Nadji zeď, která přetíná území Palestiny. Kvůli práci, rodině či lásce ji denně přelézají stovky mužů. Stejně jako Omar přitom často uhýbají kulkám dozorců. Na Západním břehu neexistují jednoznačné situace ani jednoduchá rozhodnutí, a tak i Omar brzy čelí bolestné volbě. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát hru na kočku a myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Tarekem a Amjadem čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju. (oficiální text distributora)

danliofer

Příběh ukazuje, jak dokáže jeden životní čin a jeho následky rozložit mnohaleté přátelství, a když se dva hádají třetí se směje... tím třetím je v tomto případě izraelská tajná služba... ze situace není východiska a i ten nejzoufalejší čin už nenapraví, co se díky prvnímu "porouchalo"... ()

morgos

Ještě než jsem na film šel, bál jsem se, že to bude příběh ve stylu Romeo a Julie. Tato obava se mi naštěstí nevyplnila. Je to první palestinský film který jsem viděl a jsem obrovsky překvapen jak je dobře natočený. Ve filmu herci dobře hraji a po technické stránce také vše v pořádku. Jediné co mi čas od času vadilo bylo to, že místní tráva vypadala jako radioaktivní. Nevím jestli zvolili špatný barevný filtr nebo jsem jenom slepý jako patrona. Jako další zajímavá věc mi přišlo, že se ve filmu strašně často vyskytují bonbóny Tic-Tac. Nevím jestli to je product placement nebo jenom náhoda, mě to nevadilo, jen zaujalo. Jinak film je plný humoro. Od tupého Omarova kamaráda, který má 7 ošklivých sester ze kterých si dělá srandu až po jeho parodii Marlonda Branda. Také se dozvíte jak se v Africe chytají opice :-D Film ukáže postoj běžných Palestinců k Izraeli, honičky s izraelskými bezpečnostními jednotkami. Výborná je scéna pohřebního průvodu, kde jde vidět dav mladých Palestinců, který ukazuje, že oni vždy budou bojovat proti Izraeli a musí se s nimi počítat. Filmu nechybí asi nic tudíž velice doporučuji. Já měl to štěstí, že jsem film viděl v kině. To zážitku jen pomohlo. ()

flyboyeda

Sympaticky uveritelne pojaty ME film. Na jednu stranu romanticka linie dvou zamilovanych lidi, kde je znazornena jejich lokaci a tradicemi ovlivnena mentalita, tolik odlisna od te nasi mirne otupele az cynicke. A samozrejme i zazita a nutne souvisejici tradicni dogmata a s nimi provazane obeti. Take je zde znazornena i ona kazdodenni beznadej, prikori a nasledujici vice i mene uspesna nebo snad smysluplna revolta. V neposledni rade i to jak si jejich dusledky dokazi zahrat s osudy tolika lidi. To vse je pak paradoxne prokladano horce-roztomilymi konverzacnimi vtipky mezi milenci a prateli, ve kterych se promita uz zazity nadhled z donuceni. Treba kdyz Omar uklidnuje svoji Nadiu anebo kdyz si pratele v odboji vypraveji ironicke vtipky mezi planovanim akci. Film ma samozrejme i svoji temnou stranku a az dojemne momenty jako kdyz prochazejici starik pomaha brecicimu Omarovi prelezt zed se slovy utechy. Pan reziser a zaroven scenarista uz ma u me minimalne jeden uzasny zarez v podobe Paradise Now. Omar imho pres veskera pozitiva nedosahuje intenzity predchudce, ale i tak je to silny film nutici k zamysleni. Za jinych okolnosti by spolu totiz Omar i Nadia sve stesti pravdepodobne nasli... ()

chelseaman22

Když jste mlád a nesvazuje vás stranická příslušnost, tak můžete dělat hafo věcí. Můžete potají pozorovat krásku s vraní kšticí, můžete propichovat vidličkou placky, aby se v nich nedělaly bubliny anebo můžete šlohnout trabanta a počíhat si s flintou na obřezaného policistu! Nás hrdina zvládl všechny tři činnosti plus absolvoval rehabilitační pobyt ve věznici, trénoval šplh na příbramský memoriál a hlavně se nedožil kristových let! 72% Celosvětový výdělek k 2. 6. 2014: $356,000 ()

andrii

Láska bolí. Mrtvý živý. Nepřipadá v úvahu zrada přátelství. Výkvět lidské rasy plive oheň na své členy, obžalujte ji ve vlastní "soudní síni." Zbraň nemlčela, terč zasáhla, ďábla porazila. Tahle schůzka zbořila jednu ze zdí, která nás mučila. ()

Tosi

Velmi poutavě natočený příběh tří kamarádů z dětství Omara, Tareka a Amjaba, kteří jsou členy odbojové skupiny. První je velký sympaťák, druhý je autorita, třetí je něco jako ošklivý prcek. Vůdce Tarek má krásnou sestru Nadju, do které je povoláním pekař Omar zamilovaný. Omar se pečením snaží vydělat dost na to, aby si Nadju mohl vzít. Všechno se však zkomplikuje chvíli poté, co si kamarádi vyšli zastřílet na vojenskou základnu izraelských okupantů a jednoho vojáka zabili. Cílem režiséra prý bylo : "rozšířit tento film do světa jako mírovou zprávu z Palestiny o tom, že místní obyčejní lidé chtějí hlavně žít". Pokud bych se při hodnocení držel jen pocitu z poslední scény, dal bych pět hvězdiček. Druhý den s chladnou hlavou ubírám na velmi silné čtyři. ()

hanagi

Jako antické drama s předem daným osudem a nemožností cokoliv změnit. Vlastně ano - dá se udělat ještě poslední razantní krok! ()

sahe

Shlédnuto na KVIFF 2013, po přečtení obsahu filmu jsem nevěděla co od toho očekávat, každopádně doporučuji. Hlavně konec je zajímavý. A romantiku nečekejte. ()

Autogram

Berlínsky múr dávno padol, ale má v Palestíne nemenej zdatného nástupcu, a oveľa krvavejšieho. Okolo neho sa rozohráva príbeh troch chlapcov, kamarátov na život a na smrť. Nerozdelí ich nič, takmer nič, ale nie sú to žiadne neviniatka a je len otázkou času, kedy sa niečo zomelie a objavia sa rôzne pojmy ako oslobodzovacie brigády, a podobne. Väzenie, mučenie, zrada, a z romantických snov o svadobnej ceste do Paríža je boj o slobodu a o život. Záver prekvapí rovno dvakrát, ale ako celok u mňa len mierny nadpriemer. ()

klukluka

Film o nejstrašnější zradě, s jakou jsem se zatím ve svém životě filmového fanouška setkal. O vlastním životě vůbec nemluvím, takový psycho jsem si až do dneška vůbec nedokázal představit. Je mi z toho hrozně. Romeo a Julie je proti tomu stupidní selanka. Neskutečný film! ()

vander19

Výborný film, ktorý pekne (vďaka výbornej kamere) prináša pohľad do duše ľudí, ktorým život rozdelila vysoká stena. Omar je silná osobnosť, ktorý spolu s priateľmi bojuje o nezávislosť svojho národa. Neboja sa použiť aj drsné spôsoby pri dosiahnutí svojho cieľa. Žiaľ v tomto svete kráča ruka v ruke s násilím aj zrada. Na druhej strane z trailerov som cítil silný podtex lásky, ale človek sa nemusí obávať akejsi love story. Samozrejme, láska je tu prítomná, ale tvorcovia s ňou narábajú jemne. Výber hercov bol výborným počinom štábu a na diváka pôsobia veľmi sympaticky. Ak má niekto záujem vidieť ako funguje svet aj v inej časti sveta, myslím ten bežný svet tak vrelo odporúčam. ()

fredisek

Film předně vyčůraně těží z toho, že palestinsko-izraelský konflikt je drama samo o sobě. Ocenit se rozhodně dá hra, jakou tvůrci filmu s diváky vedou. Terorista se tu stává hrdinou a kdyby to snad bylo málo, ještě si zlomí srdce. Izraelci tu jsou vykresleni v jednoznačně záporné roli. Nutno říct, že se Palestinci dokázali chytnout úlohy utlačovaných a Omar je vlastně velice vkusným PR jejich nezávislosti. Filmová propaganda, která ovšem (také díky milostné linii) nepůsobí primárně jako volání po vyhlášení nezávislé Palestiny. Chtělo by se mi říct, že je to citlivá propaganda. To možná Omara definuje nejlépe. Izraelci a jejich příznivci budou lézt po stropě, zbytek se do tohohle konfliktu zamotá ještě víc, než už to stihl během televizních zpráv. ()

mira007

Můj první čistě palestinský film aneb o tom jak se žije na okupovaném území klukovi, který je zamilovanej a zároveň má kamarády, kteří tak děsně chtějí bojovat proti Izraelcům. Nic heroického nebo propagandistického, ale výborný realistický vzhled do duše sympaťáka, který se dostane pod tlak z obou stran konfliktu. Herecky a technicky výborné, zejména ty akční pasáže. PS:  Vždy mne překvapovalo kolik Palestinců  kolaboruje s "okupanty" a tenhle film skvěle ukázal mechanismus tlaku, kdy se kolaboranty nestávají snad jen sebevražední islamisti. ()

Brylin

Zoufalá situace plodí zoufalé činy. Platí to všude na světě, a možná nejvíc v Palestině. Odboj se mísí s láskou a prací tak, že zpackanou milostnou schůzkou třeba zmaříte bojovou akci. A když se zamilujete, jste tak zranitelní... Velmi silný příběh režiséra Hanyho Abu-Assada má všechno co má mít, aby Vás vtáhl a nepustil až do konce. Snímku bych vytkl jen jeho jednostrannost, působí příliš jako palestinská agitka, a také závěr by takhle nikdy neproběhl, jakkoli je vygradováním celého filmu. Jinak ovšem pěkné čtyři hvězdičky. ()

RobbieM@N

Sakra, to lezení přes zeď je fakt paráda, na to musí bejt pořádná fyzička. Výborný nápad na zábavné odpoledné při cestování po Izraeli.... ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014