poster

Národní bezpečnost (festivalový název)

 • Jižní Korea

  Namyeong-dong 1985

 • Jižní Korea

  남영동 1985

 • anglický

  National Security

Drama / Historický / Thriller

Jižní Korea, 2012, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • integer
  ***

  V podstatě se můžu podepsat pod to co napsal Vilg. Problémem tohoto filmy je jeho ubíjející monotematičnost a kdyby tvůrci zkrátili mučení na polovinu a více se soustředili na minulost hlavní postavy, rodinu, případně pozadí popisované vojenské diktatury jistě by se to pozitivně podepsalo na zábavnosti filmu.(7.7.2013)

 • venca163
  ****

  Národní bezpečnost by šlo docela trefně shrnout spojením "týpek dostává čočku" (přičemž jsem si hned vzpomněl na tento proslulý obrázek). Problémem filmu je, že týpek tu čočku dostává celých 22 dní (nebo spíš 110 minut). Je z toho trochu cítit ta asijská ujetost na násilí, ale film mně osobně přišel na druhou dost autentický (tak, doufám, že se teď do mě opře nějaký zkušený waterboardingsta, či specialista na protržené hráze). 1985 každopádně není tak dávno. (75%)(5.7.2013)

 • Exkvizitor
  ***

  Postavy v tomto politickém filmu o mučení působí bohužel dosti karikaturním dojmem - buď jde o jasné klaďasy (hlavní hrdina), jasné zloduchy (Funebrák a další šéfové) nebo o komické postavičky (stále usínající strážce tlusťoch, jiný strážce, co má permanentní potíže s holkou atd.). S absencí hlubší psychologie postav tak bohužel bere věrohodnost děje za své. To vše prolnuto s kýčovitými snovými výjevy z hrdinovy idylické minulosti a neustálou slzopudnou hudbou, která podkresluje i scény fyzického násilí, dává v kontrastu vzpomenout na zdařilejší filmy s obdobným tématem - včetně Costa-Gavrasova Doznání.(5.7.2013)

 • Vilg
  **

  Tohle hodnocení je problém. Na jednu stranu se jedná o závažné téma a vynucená přiznání k nespáchaným politickým zločinům prostřednictvím mučení by měla být veřejnosti připomínána pravidelně, aby se zvedl dostatek iniciativy k jejich vymýcení a důsledné likvidace, kdekoliv na světě se dějí. Dále je tu psychologická rovina, která předvádí předělání vzpurného člověka, chovajícího víru v zákony a lidská práva, na zdeptanou trosku, která ve finále podepíše vše, co se jí předloží - i to je určitým způsobem působivé. Sice odstrašující, ale působivé. Ale pak je tu ta příšerná repetitivní nuda, která se objevuje právě ve chvílích, kdy by měl snímek vyeskalovat a rozdrásat divákovy nervy - během mučení samotného. Film selhává v jakémkoliv pokusu vtáhnout diváka do děje a od začátku do konce nedává naprosto žádnou motivaci, proč by mu mělo na Kimovi záležet, kromě toho, že mu ubližuje banda blbečků. Proto je hodnocení problém. Chtěl jsem dát 3, kvůli zvolenému tématu a kvůli démonizaci Oh my darling Clementine, která byla výborná, ale nakonec dvě. Co se imerze týče, byl by to odpad.(4.7.2013)

 • sniper18
  ***

  Je to mierne nadpriemerná thrillerovo ladená dráma. Má pomerne dobrý príbeh o aktivistovi pre demokraciu, ktorý je počas prísneho režimu unesený tajnou službou a v jej zariadení podrobený dlhému a krutému mučeniu, aby sa priznal k spolupráci s komunistami. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním až tak moc spokojný. Táto téma je nepochybne veľmi vážna, dokonca aj pomerne čerstvá, pričom niečo podobné sa deje stále, ale toto prevedenie mi až tak dobre nesadlo. Pri podobnej zápletke by som ocenil, keby veľký priestor malo vykreslenie samotnej politickej situácie a rovnako hlavný hrdina by mal byť dostatočne predstavený, aby sa dal k nemu vytvoriť lepší vzťah, ale tvorcovia si v tomto prípade vybrali iný a podľa mňa nie práve ideálny spôsob. Dej je až príliš jednotvárny, jednoducho len väčšinu času skupina vyššie a nižšie postavených členov tajne služby vypočúva a mučí človeka rozmanitými spôsobmi, aby ho zlomila a odohráva sa to snáď len v dvoch miestnostiach, takže je to dosť stereotypné, ale aspoň je to dostatočne kvalitne zvládnuté a hlavne skupina vyšetrovateľov je zložená z celkom zaujímavých postáv, pričom ma zaujal ten ich neosobne pracovný a občas aj celkom priateľský prístup, takže aj na toto sa dá bez problémov pozerať. Neskôr sa síce dej trochu posunie, ale aj tak to film výraznejšie nezlepší a tak tú mierne nadpriemernú úroveň si to udrží prakticky až do konca. Inak celkom ma aj prekvapilo, že samotné mučenie tu pôsobí až prekvapivo surovo, samozrejme sa to nemôže porovnávať so samoúčelnými hororomi, ale aj tak je ho tu plno, je rozmanité a skutočné obete si toho nepochybne museli vytrpieť viac než dosť. Herecké obsadenie nie je zlé, jedine hlavný hrdina mi nepríde moc výrazný, ale ako som spomínal, vedľajšie postavy mi sadli a poteší hlavne charizmatický Lee Kyoung-Young, ktorý nemôže chýbať v žiadnom podobnom filme. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, toto je viditeľne kvalitne zvládnuté po všetkých stránkach. Takže skutočne škoda toho jednotvárneho scenára, kvôli čomu si to už znovu pravdepodobne nepozriem, ale svoje kvality to rozhodne má a navyše som sa nenudil, takže nemám dôvod byť zbytočne kritický, len to mohlo byť aj podstatne lepšie. 56%(4.5.2014)