Gagarin: Pěrvyj v kosmose

(Rusko)

Gagarin: First in Space

Životopisný / Drama / Historický

Rusko, 2013, 108 min

Fakticky vcelku i správný životopisný film o Gagarinovi, který ale Rusové již tradičně vyplnili hromadou patosu a povrchní agitky. V tomto případě se jim to asi dá i akceptovat, protože Gagarin byl bezesporu jejich jediným vítězstvím, které nebylo vyváženo mrtvolama, tak proč jim to nenechat. Mrzí mě jedna věc, a tou je absence (snad krom závěrečných titulků) jakýchkoli autentických záběrů, které by dle mého názoru vtiskly filmu příjemný dokumentaristický nádech a které by i posloužily k ohodnocení věrohodnosti ruské filmařiny. Nemám tuchu o rozpočtu filmu, ale práce Parchomenka se zdá být dostatečná, pominu-li otřesnou hudbu. Hodnotím za 3,5* jako 69%, ale mám pocit, že Wikipedie poslouží za účelem ušetření času lépe než tento filmek.(24.12.2013)

Uf, tak tohle jsem si užil. Životopisný film zprvu nenápadně připomněl dokument. Po chvíli se však slušně rozjel, a tak jsem jen se zájmem koukal a hltal okamžik za okamžikem. Jasně, "Gagarin: Pěrvyj v kosmose" zaváněl ruským patosem a pompézností, snažil se ohromit jako vždy, ale já to tomuto historickému snímku spolkl i s navijákem. A proč? Scénář je velmi dobře napsaný a propracovaný, postavy jsou dobře zahrané, závěr pak dramaticky vrcholí. To vše je podbarveno nádhernou instrumentální a sborovou hudbou, námět hudby je hrdinský, jak jinak.(9.12.2013)

Je smutné, že jeden z největší technologický pokroků světa a brilantních mozků sovětských inženýrů, byl zastíněn politikou a propagandou SSSR. Na druhou stranu nebýt studené války a vzájemného soupeření dvou super velmocí, by jsme možná nikdy do vesmíru neletěli. Film o letcích a ne o propagandě, za to jsem rád i když to beru s rezervou.(20.11.2014)

Na tému kozmonautiky je toho dosť, mňa osobne nejak zvlášť neberie, doposiaľ sa mi najviac páčili filmy ako Astronaut, Apollo 13, no najviac asi kontroverzný veľkofilm Armageddon, no dnes mám ďalšieho favorita a ním je tento film o Gagarinovom lete do vesmíru. Spočiatku som sa bál, že to bude nejaký chronologický film iba o tom lete a že prívlastok životopisný budem musieť skritizovať, no oni jeho život vložili do filmu počas letu celkom zaujímavo. Ono je to v podstate aj tak jednoduchý film, no niekedy je v jednoduchosti krása a tá hudba a šťastie na záver mi hnali priam slzy do očí. Viem, že je to len let niekam do veľkej výšky, že osláviť mali zásluhy najmä konštruktérov a celého tímu, ktorí ho tam poslal, nielen jedinca. On bol v podstate len ochotný stať sa pokusným králikom pre napredovanie ľudstva a slávu svojej vlasti, či pre hrdosť jeho rodiny, mal aj šťastie kvôli vhodnosti jeho triedneho pôvodu a jeho telo bolo v super kondícii, že zvládol ťažké podmienky, ktoré podľa mňa už dnes mnohí také nemajú. Bol to skromný človek, ktorý však skončil ako mnohí veľkí hrdinovia smutne, zomrel celkom mladý, no jeho zápis v histórii tu už je. Nehovorte mi, že aj vy niekedy netúžite byť v niečom prví, netúžite po víťazstvách a napredovaní, to by ste tu asi neboli, keby ste ako spermia boli leniví. Ale nie, srandujem, ono to bol významný krok v ceste ľudstva vesmírom, bol to triumf sovietskej a ruskej kozmonautiky. Pre mňa bol toto krásny film na noc, ktorý mi potvrdil, že ruská kinematografia ide hore, aspoň teda hraje na moju nôtu. Opäť to nebol celý život ako v prípade filmu o Charlamovovi, neukázali ani tragickú smrť, no stavili na heroizmus a momenty, ktoré robia život životom, ja mám tú ruskú dušu rád, ona nie je vždy až tak nevyspytateľná, v mnohom je krásne jednoduchá, stojí si za svojim a hodnoty má dosť dobre usporiadané. Nech si hovorí kto chce, čo chce, plukovník Gagarin, česť a sláva, ste symbolom, príkladom, odpočívajte v pokoji, nádherné. Toto bude pre mňa ďalší film, ktorý nebudem mať problém si pustiť znova. No bol by som rád, keby ďalší film bol o celom jeho živote, lebo už od detstva bol veľmi zaujímavý, aspoň ako dokumentárne spracovanie by to nebolo zlé.(15.8.2013)

Mám blízky vzťah ku kozmonautom, nakoľko na základnej škole sme boli pioniersky oddiel Vladimíra Remeka. :-) Ale teraz vážne - celkom slušné na Rusov, Gagarin vyzeral ako skutočný Gagarin, bavilo ma to, nič ma extra nerušilo, to spomínanie na minulosť počas letu sa mi celkom pozdávalo a hudba slušná. Silné tri hviezdy.(27.12.2013)

• - Dĺžka filmu je 108 minút, teda toľko, koľko trval let Gagarina do vesmíru, jeho prelet okolo Zeme až po úspešný návrat Zem. (Marek1991)

• - Ak sa pri štarte pozriete na raketu, tak dym, ktorý vychádza z rakety, nie je vidieť všade a počas scény sa neprirodzene posúva. (rexino)

• - Gagarinova prvá zahraničná cesta viedla do Prahy. (Marek1991)