poster

Nebezpečný vlak (TV film)

 • Kanada

  Final Run

 • Slovensko

  Nebezpečný vlak

Akční / Dobrodružný / Thriller

Kanada / USA, 1999, 87 min

 • Insilvis
  odpad!

  Po delším výzkumu jsem objevil, že se jedná o poměrně zdařilou adaptaci apokryfního spisu Franze Kafky Das Zughalten von der nordwestlichen Bahn (Zastavení vlaku severozápadní linky, vyd. nakl. Růže v ecobalu, Praha, 2003). Jedná se o pokračování zeměměřičových dobrodružství - tentokrát v Americe (předznamenává známý román Nezvěstný/Amerika, který Kafka napsal posléze, byv ještě okouzlen vlastními popisy americké krajiny z okna vlaku). Zeměměřič se však tentokrát nechce dostat do zámku, jelikož pochopil absurdnost svého marného úsilí, ale snaží se tentokrát zastavit jedoucí vlak a opět nikdo nemůže pochopit proč se mu to stále nedaří. Kafka zde rozehrává známý kolotoč bláznivých náhod a absurdních situací, které onou precizní drobnokresbou, jež je pro něj tak typická, vytváří neuvěřitelnou mozaiku nepochopitelné a bezútěšné lidské činnosti a nechává čtenáře okusit notnou dávku existenciální tísně. Lze s jistotou prohlásit, že výborný Mastroianniho film - i když se od knižní předlohy často výrazně odchyluje - dokázal hlavní myšlenku knihy převést s naprostou jistotou a jedině velice citlivý divák dokáže plně vychutnat onu subtilní symboliku nezastavitelné a věčné "jízdy vlaku" jako archetypu "života spějícího ke smrti". Zastavit vlak totiž - stejně jako zastavit život - prostě nelze. Film is a great art of life...(28.2.2009)

 • Mapl
  *

  Opravdu humorný film, kterak tlustší čtyřicátník přeběhne kopec a skočí na střechu vlaku jedoucího hodně přes 100 km/h. Film spíše připomínající sci-fi si zaslouží stěží tak jednu hvězdičku za hezkou přírodu a taky za smích, který mě při sledování této americké slaboty provázel. Pokud vás však (jako mě) zajímají vlaky a líbí se vám severoamerická příroda, tak to zkuste a třeba tu jednu, dvě hvězdy taky nadělíte... 24 %(11.4.2010)

 • HappyDeath
  *

  Na obsluhu ve vlaku: Já a moje žena jsme piloti, můžeme vám nějak pomoci? Měj jim říct: Jo? Tak s tím doprdele přistaňte!! Nee, byla to pěkná komedie, jen co je pravda. O srovnávání s reálem nemůže být ani řeč. Tak jsme se zasmáli a ze snahy dostanou jednu * za nastudování ostatních vlakově-katastrofických filmů... :-) Díky bohu že tam nebyla atomová bomba :-D(16.6.2014)

 • rozbris
  odpad!

  Vlak řízený počítačem, který strojvedoucí omylem polije kafem do otvoru hlavního počítače (aspoň to tak vypadalo, ale spíš bych to tipl na klimatizaci) a je náhle neovladatelný. Ve vlaku taky jede Lucky Singer, který je zachrání...Zbytečné zdlouhavé a pořád ty samé záběry jak vlak jede a jede a jede a jede....atd., záchrana lidí ve vlaku je řízená magory, proč prostě nevyskočíli do houští okolo kolejové trati, Lucky Singer to udělal a přežil....Ale pokud chcete zaměstat oči a mozek chce odpočívat je to ta správná volba.(28.2.2009)

 • JohnCZ
  ***

  V dětství jsem tenhle film viděl několikrát. A i po pozdějším shlédnutí to není vůbec tak tragické, jak to z pohledu hodnocení tady na ČSFD může vypadat. Je to klasický televizní film z 90. let, solidně zahraný, navíc s pěknou krajinou. Scénář je sice plný děr, ale ruku na srdce - který film ty díry nemá?(19.4.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace