Kurošicudži: Book of Murder

Kuroshitsuji: Book of Murder

Animovaný / Fantasy / Krimi / Mysteriózní

Japonsko, 2014, 58+65 min

• Shredder

Black Butler je spat. Po prvej serii, ktora sa po par castiach zvrtla na filler prisla druha, uz kompletne vymyslena. V tretej serii sme sa vratili do polky prvej, aby sa opat nadviazalo na mangu a islo o spracovanie jednej arc do 10 dielov. V ten isty rok uzreli svetlo sveta tiez dve hodinove OVA, spracovavajuce Kuroshitsuji arc cislo pat - Phantomhive Manor Murders. Ta sa pohrava so starym znamym nametom. V dome sa stane zahadna vrazda, kazdy je podozrivy a nikto neodijde, kym zahada nebude vyriesana a vrah dolapeny. Book of Murder prinasa rozne zvraty (vacsinou ocakavane), ale v zasade neposkytla nic ine, co ste predtym nevideli vo filmoch/serialoch s tou istou tematikou.(18.9.2015)

• Carol Pifková

Kuroshitsuji mám naozaj rada ale Book of murder bola v mojom prípade strata času. Takmer dve hodiny nudy a samozrejme len blbec by si myslel, že zomrel naozaj. Tento špeciál sa podľa môjho názoru ani zdaľeka nepribližuje kvalitám prvej série.(5.3.2015)

Tak jsem se dočkala i zpracování mojí oblíbené Phantomhive Manor Murders Arc, která ovšem postrádá atmosféru a kouzlo předlohy, nemluvě o tom, že stejně jako Cirkus samostatně působí velmi nepatřičně a osekaně. Bohužel tak musím přiznat, že zatímco při čtení jsem se skvěle bavila a hltala každou další kapitolu, při sledování jsem se párkrát přistihla, že se nudím a nedávám pozor. A nebylo to jen tím, že jsem už věděla co se stane. Nicméně aspoň animace je pěkná, soundtrack jako vždy fantastický, ani nedošlo k nějakým větším změnám v ději, jen to celé působí lehce utahaněji. Možná kdyby to byl seriál a ne dva filmy, byl by celkový dojem jiný. Každopádně i když jsem ráda, že se anime konečně začalo posouvat správným směrem, stejně zůstanu radši u (pořád daleko lepší) mangy. To je prostě jako porovnávat knihu a film. I tak doufám, že jednou přijde i Ship Voyage, Public School, Green Witch a další arcs, a že se stejně jako tady a u Cirkusu zase pobavím nad komentáři, jak se strašně změnilo chování prakticky všech postav a jak to nedosahuje "kvalit první série" ( :D). 8/10(2.5.2015)

Důkaz, že tvrzení muziky v závěru Book of Circus mělo svůj význam, přechod od cirkusáků k vraždám ale Cielovi a Sebastianovi sluší ještě o něco více. Zpět jsou neopakovatelné interakce s jednotlivými sloužícími, akrobatické kousky, při kterých puká bránice i mysteriózní stránka, která dokonale rozvibruje všechna očekávání, přestože pointa je od jisté chvíle jasná a scénářem až překvapivě podsouvaná. Kuroshitsuji tak stále (a nyní snad tím spíš) zůstává jedním z mých nejoblíbenějších anime vesmírů, do kterého se vracím čím dál raději, přestože jeho úplný konec už byl dávno odvyprávěný.(28.9.2017)

Z logiky věci bych vlastně tento dohromady dvouhodinový dvojdíl měl považovat za nejlepší ze série. Celý je totiž konzistentní jak v atmosféře, tak v tradičně temném a vážném pojetí, tentokráte bez nějakých trapných vsuvek jako neschopnost služebnictva, senilní chování prince Somy, výplňkové epizody a mohl bych pokračovat. Toto všechno v Book of Murder není a všechno zde má svůj účel. Skutečné naprosto vše. Nikde není hluché místo a my tak dostáváme mysteriózní příběh a nezvykle komorní příběh s novými neopotřebovanými postavami mezi kterými naprosto vyniká profesor Arthur (a my moc dobře víme kdo to je) jako sympatická postava z lidu, nikterak nezkažená podsvětním, bohatstvím, hraběcími pletkami či nějakou sexuální úchylkou, čímž velmi připomíná sympatického Freda z první série (a o něm také víme, kdo to má být 😊) se kterým bojuje o místo jedné z nejlepších postav což je v sérii, kde je na postavy velmi silná konkurence, velký úspěch. Už jen díky Arthurovi cítíme tu pravou Doylovskou atmosférou, která vrcholí úplně na konci při pravém odhalení viníka, které osobně považuji za velmi elegantní a je na něm dokonale znázorněn kontrast dvou morálně naprosto rozdílných osob. A přesto že je Book of Murder první, nebo druhou nejhorší kapitolou Kuroshitsuji, není to proto, že by byla špatná, ale protože mnohem delší stopáž předchozích sérií, čímž se nijak nesnižuje pod stanovené standarty. Ba naopak, dokonale se jich drží.(11.5.2018)

• - I když to není přímo řečeno, vedlejší postava neúspěšného oftalmologa Arthura je volným ztvárněním slavného britského spisovatele  Arthura Conana Doylea. Ten v roce 1886, ve svých 26 letech, po neúspěšné lékařské kariéře, publikoval v časopise "Beeton's Christmas Annual" svoji první povídku s názvem "Studie v šarlatové", ve které také poprvé představil světu i detektiva Sherlocka Holmese. Tato povídka byla později, v roce 1888, vydána též knižně. Dá se tedy usuzovat, že právě "Studie v šarlatové" byla onou literární prací, která zaujala Ciela natolik, aby Arthura pozval na svůj banket. (EMIA)