Až já budu velká (TV film)

Československo, 1981, 76 min

Neměl by spíše lékař říct pozůstalému člověku, že jeho příbuzní netrpěli a že to všechno přišlo rychle, než aby rozebíral různá zranění a příčiny a pak řekl, že mohli přežít a pak jí ještě řekne, že jí setra dá leky na uklidnění? To je pak úplně jasné, že v tom začne šťourat. Osobně takovou věc vědět nechci. Nikdy. Téma příběhu je aktuální a aktuální bude pořád. Stačí se podívat na ulici kolem sebe.(6.6.2013)

Stejně jako v dokonalé, slovenské inscenaci Sedem svedkov je základem tohoto TV filmu hledání odpovědi na jednoduchou otázku "proč...?" A výsledek ? Lži a neblahé důsledky. Důsledky jsou ovšem relativní, někdo ztratí pověst, někdo pár stovek na výplatě, někdo rodinu. Mistr podobných inscenací, či seriálů zvolil skvělé herecké obsazení, do kterého, naštěstí pro film, zapadají i mladíčci Dana s Pavlem. Skvělý kontrast povah v nastalé situaci a silný, dobře zpracovaný, stále aktuální námět, to jsou základy mého hodnocení.(2.6.2013)

Naprosto perfektní a nadčasové vykreslení sobecké a pokrytecké společnosti prostřednictvím pátrání trochu připitomělé Dany Batulkové. Výprava byla sice klasická nízkorozpočtová a studiová, s vybletými barvami dobře známými z televizní tvorby osmdesátých let, nulová akce i efekty, ale námět velice zajímavý a především jednotlivé postavy byly vynikající. Nejen po stránce hereckých výkonů (ten Menšík byl fakt kurva odporná) - samá svině a přece každá jinak štětinatá. Zasloužilo by si to rozmanitější a temnější hudební motivy a chvílemi jsem měl pocit, že střih byl až moc unáhlený a některé scény byly osekány na to nejnutnější absolutně bez náznaku omáčky, ale na druhou stranu nebyla šance, že by se objevily zdlouhavé nebo snad nudné okamžiky. Navíc i to přispělo k některým velmi ostře vykresleným situacím. Někdy pochybuju, jestli má smysl prohrabovat se tím starým inscenačním hnojem, ale když pak narazím na něco takového, nelituju, že je průměr třicet blbostí na jeden opravdu dobrý film.(18.7.2015)

Když pominu mdlý, nevýrazný projev hlavní představitelky, musím přiznat, že mne zaujalo jak téma, tak i jeho zpracovaní. Nabízí se otázka: Jak bych zareagovala já? Popravdě řečeno - pokusila bych se pomoci, ale asi bych se bála, jestli situaci i svůj vlastní stres dokážu zvládnout. Nemám - bohudíky - s poskytováním první pomoci žádné zkušenosti.(8.1.2017)

Čtyři hvězdičky si to úplně nezaslouží, protože celkové pojetí je takové komunální a nijak nevyčnívající z dobové tvorby Československé televize. Ale námět je nadčasovej, univerzální, výbornej a zasloužil by si víc. Chtělo by to pozměnit charakter hlavní hrdinky (aby s ní jako tady každej nezametal) i některých dalších zúčastněných (kupříkladu celkem nevěrohodný rozšafný zelinář Vladimíra Menšíka pronášející moudra jako ostřílenej právník). Pak by to chtělo změnit prostředí, svižnější režii, hodit na velký plátno a byl by z toho thriller jako prase.(14.3.2015)