Až já budu velká (TV film)

Československo, 1981, 76 min

Chodící svědomí slečny Oliny. Po slovech pronesených primářem Radovana Lukavského se rozehrál celkem zajímavý příběh jedné rodinné tragéde. Vyprávění o jejích důsledcích kazí vnucující se otázka. Dlouho jsem se sám sebe ptal, zda v roce 1981 existoval trestný čin neposkytnutí pomoci. Tuto otázku mi zodpověděl přímo právník ke konci filmu. Tím pádem byl celý film poměrně zbytečný, protože důkazy a svědek existovaly, čili VB by měla lehkou práci. Kvůli konání hlavní hrdinky ji ale bohužel ani mít nemohla. Všichni v tomto filmu konají nesprávně, navíc film v podstatě ani nijak nedopadne. Na druhou stranu chválím vynikající obsazení, především skvělého zelináře a právníka.(8.1.2017)

Čtyři hvězdičky si to úplně nezaslouží, protože celkové pojetí je takové komunální a nijak nevyčnívající z dobové tvorby Československé televize. Ale námět je nadčasovej, univerzální, výbornej a zasloužil by si víc. Chtělo by to pozměnit charakter hlavní hrdinky (aby s ní jako tady každej nezametal) i některých dalších zúčastněných (kupříkladu celkem nevěrohodný rozšafný zelinář Vladimíra Menšíka pronášející moudra jako ostřílenej právník). Pak by to chtělo změnit prostředí, svižnější režii, hodit na velký plátno a byl by z toho thriller jako prase.(14.3.2015)

Naprosto perfektní a nadčasové vykreslení sobecké a pokrytecké společnosti prostřednictvím pátrání trochu připitomělé Dany Batulkové. Výprava byla sice klasická nízkorozpočtová a studiová, s vybletými barvami dobře známými z televizní tvorby osmdesátých let, nulová akce i efekty, ale námět velice zajímavý a především jednotlivé postavy byly vynikající. Nejen po stránce hereckých výkonů (ten Menšík byl fakt kurva odporná) - samá svině a přece každá jinak štětinatá. Zasloužilo by si to rozmanitější a temnější hudební motivy a chvílemi jsem měl pocit, že střih byl až moc unáhlený a některé scény byly osekány na to nejnutnější absolutně bez náznaku omáčky, ale na druhou stranu nebyla šance, že by se objevily zdlouhavé nebo snad nudné okamžiky. Navíc i to přispělo k některým velmi ostře vykresleným situacím. Někdy pochybuju, jestli má smysl prohrabovat se tím starým inscenačním hnojem, ale když pak narazím na něco takového, nelituju, že je průměr třicet blbostí na jeden opravdu dobrý film.(18.7.2015)

Možná trochu nedoceněný film. Je sice poznamenán několika nedostatky, plynoucími zejména z televizního zpracování, ale s citlivým a nadčasovým tématem se vyrovnal se ctí. Snímek se za každou cenu nesnaží dramatické situace zveličovat, jejich řešení je spíš komorní, což mi přišlo u televizního filmu jako nejlepší varianta.(29.11.2016)

• Pitryx

Docela slušně zpracované a asi i ukradené téma. Kdysi jsem četl něco podobného pod názvem „Lhostejnost zabíjí“ (nebo tak nějak), kdy byla nehoda jen narafičena a opodál se řidiči zpovídali z toho, proč nezastavili. Tady zpovědníky zastoupila jedna dívka a je vymalováno. Nutno však uznat za dobré včlenění do děje ty podivné okolností kolem Oliny a fotografií. Za to plus. Tempo také vcelku ušlo a nejít mi na nervy hlavní představitelka, šlo by jistě o lepší průměr.(6.9.2016)