Až já budu velká (TV film)

Československo, 1981, 76 min

Chodící svědomí slečny Oliny. Po slovech pronesených primářem Radovana Lukavského se rozehrál celkem zajímavý příběh jedné rodinné tragéde. Vyprávění o jejích důsledcích kazí vnucující se otázka. Dlouho jsem se sám sebe ptal, zda v roce 1981 existoval trestný čin neposkytnutí pomoci. Tuto otázku mi zodpověděl přímo právník ke konci filmu. Tím pádem byl celý film poměrně zbytečný, protože důkazy a svědek existovaly, čili VB by měla lehkou práci. Kvůli konání hlavní hrdinky ji ale bohužel ani mít nemohla. Všichni v tomto filmu konají nesprávně, navíc film v podstatě ani nijak nedopadne. Na druhou stranu chválím vynikající obsazení, především skvělého zelináře a právníka.(8.1.2017)

Vydařená inscenace. Myšlenka o pozornosti, vnímavosti a připravenosti pomoci je nadčasová a hluboká. Racionalizující proslovy lhostejných kolemjedoucích jako by byly vzdálenou (a slabší) ozvěnou textů p. Havla. Zpracování sice nevyniká nad TV standard té doby, ale špičkoví starší herci dodávají šťàvu. Též se mi líbil realistický šmrnc v detailech: sporák s kafem v kanclu a přehozenou utěrkou; revize v práci; vkládání parte do obálky.(8.1.2017)

Když pominu mdlý, nevýrazný projev hlavní představitelky, musím přiznat, že mne zaujalo jak téma, tak i jeho zpracovaní. Nabízí se otázka: Jak bych zareagovala já? Popravdě řečeno - pokusila bych se pomoci, ale asi bych se bála, jestli situaci i svůj vlastní stres dokážu zvládnout. Nemám - bohudíky - s poskytováním první pomoci žádné zkušenosti.(8.1.2017)

Možná trochu nedoceněný film. Je sice poznamenán několika nedostatky, plynoucími zejména z televizního zpracování, ale s citlivým a nadčasovým tématem se vyrovnal se ctí. Snímek se za každou cenu nesnaží dramatické situace zveličovat, jejich řešení je spíš komorní, což mi přišlo u televizního filmu jako nejlepší varianta.(29.11.2016)

Čtyři hvězdičky si to úplně nezaslouží, protože celkové pojetí je takové komunální a nijak nevyčnívající z dobové tvorby Československé televize. Ale námět je nadčasovej, univerzální, výbornej a zasloužil by si víc. Chtělo by to pozměnit charakter hlavní hrdinky (aby s ní jako tady každej nezametal) i některých dalších zúčastněných (kupříkladu celkem nevěrohodný rozšafný zelinář Vladimíra Menšíka pronášející moudra jako ostřílenej právník). Pak by to chtělo změnit prostředí, svižnější režii, hodit na velký plátno a byl by z toho thriller jako prase.(14.3.2015)