Až já budu velká (TV film)

Československo, 1981, 76 min

Čtyři hvězdičky si to úplně nezaslouží, protože celkové pojetí je takové komunální a nijak nevyčnívající z dobové tvorby Československé televize. Ale námět je nadčasovej, univerzální, výbornej a zasloužil by si víc. Chtělo by to pozměnit charakter hlavní hrdinky (aby s ní jako tady každej nezametal) i některých dalších zúčastněných (kupříkladu celkem nevěrohodný rozšafný zelinář Vladimíra Menšíka pronášející moudra jako ostřílenej právník). Pak by to chtělo změnit prostředí, svižnější režii, hodit na velký plátno a byl by z toho thriller jako prase.(14.3.2015)

• Pitryx

Docela slušně zpracované a asi i ukradené téma. Kdysi jsem četl něco podobného pod názvem „Lhostejnost zabíjí“ (nebo tak nějak), kdy byla nehoda jen narafičena a opodál se řidiči zpovídali z toho, proč nezastavili. Tady zpovědníky zastoupila jedna dívka a je vymalováno. Nutno však uznat za dobré včlenění do děje ty podivné okolností kolem Oliny a fotografií. Za to plus. Tempo také vcelku ušlo a nejít mi na nervy hlavní představitelka, šlo by jistě o lepší průměr.(6.9.2016)

Neměl by spíše lékař říct pozůstalému člověku, že jeho příbuzní netrpěli a že to všechno přišlo rychle, než aby rozebíral různá zranění a příčiny a pak řekl, že mohli přežít a pak jí ještě řekne, že jí setra dá leky na uklidnění? To je pak úplně jasné, že v tom začne šťourat. Osobně takovou věc vědět nechci. Nikdy. Téma příběhu je aktuální a aktuální bude pořád. Stačí se podívat na ulici kolem sebe.(6.6.2013)

Stejně jako v dokonalé, slovenské inscenaci Sedem svedkov je základem tohoto TV filmu hledání odpovědi na jednoduchou otázku "proč...?" A výsledek ? Lži a neblahé důsledky. Důsledky jsou ovšem relativní, někdo ztratí pověst, někdo pár stovek na výplatě, někdo rodinu. Mistr podobných inscenací, či seriálů zvolil skvělé herecké obsazení, do kterého, naštěstí pro film, zapadají i mladíčci Dana s Pavlem. Skvělý kontrast povah v nastalé situaci a silný, dobře zpracovaný, stále aktuální námět, to jsou základy mého hodnocení.(2.6.2013)

,,Pane doktore víte že neposkytnutí pomoci je trestné? Vím, ale strašně špatně se to dokazuje... ''. ---- Ačkoliv šlo o silné téma, bylo to celé zpracování velmi mdlé, jakoby bez emocí a že tam pro ně prostoru bylo sakra dost. Film na celkem jednoduché, ale o to závažnější zápletce tepe do lidské lhostejnosti a nechuti pomoci druhému v nouzi a to z rozličných důvodů. Tehdy za socíku to byla navíc samá černá jízda, různé čórky, melouchy v pracovní době a to se pak blbě zastavuje u nehody aby se zjistilo, že jste ten den vůbec tudy neměli jet, nebo, že máte auto plný bedýnek podpultových mandarinek... No a o milenkách ani nemluvím, to je nadčasová záležitost. Připočteme-li k tomu maloměsto, kde se všichni znají a 4 těžce zraněné ve vraku auta (z toho 2 malé děti) z nichž někdo mohl přežít pokud by se mu dostalo náležité pomoci, máme tu solidní drama. Bohužel na mně to bylo lehce překombinované i když tu bezmoc a vztek mladíčké Batulkové bych chápal. Ale už jen to jak se s Batulkovou každý v klidu vybavuje... Dnes by asi tvrdě narazila hned někde na call centru či sekretariátu s tím ať nechá vzkaz. Dnes ale také naštěstí není problém k nehodě přivolat pomoc a dokonce s operátorkou přes mobil základní pomoc poskytovat bez jakýchkoliv zkušeností do příjezdu profesionálů. A ti jsou dnes na místě také velmi rychle. Jinak tato TV hra nevybočuje z tvorby té doby a už jen z flétnového hudebního doprovodu na vás dýchnou studiové TV inscenace osmdesátých let. Výhodou těchto věcí je často husté obsazení skvělých herců, dnes již většinou nežijících legend čs filmu. Dávám tedy za 3 balíky fotopapíru. * * *(18.3.2018)