Šéf

Chef

Komedie / Drama

USA, 2014, 110 min

Pohodová dramédia, ktorá vlastne neni ani dráma, ani komédia, takže je to skôr akýsi bezstarostný road-movie, ktorý vám navodí pozitívnu energiu a sentimentálny úsmev bez toho, aby ste si ten sentiment všimli. Jon Favreau skrátka vie, ako spraviť žánrovku, ktorá bude vynikať spomedzi priemeru, aj napriek tomu, že to vlastne priemer je. 80%.(14.3.2015)

Někdy je potřeba takovýhle film, který neřeší světové krize, ve kterém nejde o nic velkého jako světový mír, revoluce či o to, kdo koho podvedl a jak se mu vtipně pomstít. Někdy je holt potřeba natočit "jednoduchý" film o "jednoduchých" věcech. A pokud jste Jon Favreau, tak máte šanci, že vaši kamarádi, kteří jinak berou mnohdy více jak 8místné sumy za to, aby byli ve filmu, vám kývnou, že to pro vás udělají skoro zadarmo. Chef je skvělý, pohodový a hlavně dost přesný film o tom, jaké to je být kuchařem v restauraci, jaké to je mít vášeň pro vaší práci a jak skvělá může být jen taková maličkost, že vám někdo pochválí jídlo, které jste pro ně uvařil. Myslím, že i na samotném filmu jde vidět, že tohle nebylo natočeno, aby to vydělalo peníze, protože pořád to je nezávislý film, byť s obsazením letního blockbusteru první velikosti, ale jen z radosti pro řemeslo, ať už točení, či vaření. Alespoň já bych si přál, aby to byla pravda. 100 %.(30.11.2014)

Tenhle snímek boduje především proto, že si Favreau uvědomil dvě resp. tři zásadní věci (čti pravdy). Láska prochází žaludkem, chlap v kuchyni je sexy :-) a ikdyž problémy nevyřešíte tím, že se dobře najíte, tak nějak se zvládají líp._ Chef je bezesporu nejsilnější v prostřední (road movie) pasáži, kde Favreau netlačí ani na okamžik na pilu a linie otec- syn je sympaticky přirozená. Ve zbylých částech se bohužel nevyvaroval typickým neduhům, tj; určité šablonovitosti, klasickým klišé, stejně jako faktu, že snímek nakonec i dospěje k očekávanému rozuzlení. Za tu přirozenost a bezstarostnost, kterou však snímek po celou dobu vyzařuje, si body resp. pozornost zaslouží. Kalkul jsem tam totiž nenašel resp. necítil. 70%(27.12.2014)

|| Scenár: Jon Favreau | Hudba: Lyle Workman | Distribúcia: Open Road Films, StudioCanal | Štúdio: Fairview Entertainment, Aldamisa Entertainment | Rozpočet: ? $ | Tržby: 45,967,935 $ | Ocenenia: Tribeca FF - Audience Aw (Jon Favreau). Spolu - 1 výhra a 2 nominácia || Rýchlokvaška, ktorá pravdepodobne vznikla na báze - poďme niečo natočiť, lebo prečo nie :D - čo je obdivuhodné len pre to, že je to vpodstate takmer one man produkcia, kde je Jon Favreau režisérom, scenáristom a i hlavným predstaviteľom. Chef má nejaké svojské kúzlo skrze rodinné hodnoty a reálneho dosažiteľného dobrodružstva a reálnej úspešnosti. Čo ale činí tento film menej záživným, je silné pretlačovanie sociálnych médií, ktoré tu hrajú obrovskú rolu. Bral by som to, keby to bolo len jednorázovo znázornené - áno, dnes sú sociálne siete bezvýhradnou súčasťou úspešného biznisu. Ale tu je to zdôrazňované od začiatku do konca, naviac s otravnými digitálnymi logami vyskakujúcimi na obraz. Takto si oddychový film žial nepredstavujem, a je to o to väčšia škoda, že samostantný materiál je podarene skompilovaný a natočený, i napriek hromade klišé. 55% | FullHD, THX, EN DTS |(31.5.2015)

Jon si to tedy užíval opravdu ve velkém stylu. Co si uvařil, to si taky sám zbaštil, ale myslím, že i jako herec si pochutnal občas na nějaké té mňamce, kterých tam bylo obrovské kvantum a tak krásně to všechno vypadalo, až jsem měla pocit, že to voní i skrz ten monitor. Jon mě chytnul za srdce, má v sobě velkou dávku zvláštního charisma, takže ať si Carla Casperra ta jeho polovička hezky pohlídá. Mít doma takovýho fajn chlápka, který ještě umí takhle vařit, to je poklad pí Casperová ! Celý film byl krásně barevný, moc chutný a s hudbou přímo lahůdkový. A ještě vím pánové, na co je taky dobrá kukuřičná moučka....to jsou věci :-) Jone u mě jsi rozhodně zabodoval !(10.11.2014)

• - Jon Favreau miloval dobré jídlo, které i sám velmi často dokázal uvařit, a tak možná právě nad plotnou ho napadlo natočit film o jídle. Napsal si scénář, zařídil potřebné technické a finanční záležitosti a nakonec oslovil své přátele, kteří již v jeho filmech hráli, díky čemuž se mu podařilo přivést do snímku známá jména. (Stoka)

• - Brat herca Olivera Platta, je skutočným reštauračným kritikom v metropolitnej oblasti New Yorku. Aj to bol dôvod, prečo ho pozval na niektoré zo svojich návštev reštaurácií, keďže Oliver vo filme stvárnil postavu známeho reštauračného kritika, menom Ramsey Michel. (MikaelSVK)

• - Hlavní natáčení začalo v srpnu 2013 v Miami v restauraci Versailles a hotelu Fontainebleau. Film byl také natáčen v New Orleans, Los Angeles a Austinu. (KOOHA)