Líbej mne až k smrti (festivalový název)

Kiss Me Deadly

Mickey Spillane's Kiss Me Deadly

Thriller / Film-Noir / Drama

USA, 1955, 106 min

Vynikajúca prvá tretina, kapánek nudná a (aspoň zdanlivo) schematická druhá a nakoniec GENIÁLNA, napínavá a prekvapivá posledná, ktorá to na tých päť hviezd vytiahla a kvôli ktorej si Kiss Me Deadly ešte určite minimálne raz pozriem. Mike Hammer síce postráda sarkastickú sympatickosť a trhanský šarm Phila Marlowa, ale vďaka drsnosti a celkovej "bad motherfucker" povahe je rovnako funkčným a zaujímavým noirovým (anti)hrdinom. Zatiaľ je to poctivých 9 / 10, uvidíme, čo dá druhé zhliadnutie...(8.5.2008)

Po parádnom úvode som trochu vychladol. Nebavila ma hlavná postava a ani baby neboli tie pravé femme fatale. Príbeh ma príliš nebral. Od otvorenia skrinky a odhalením what´s ago to však nabralo neuveriteľné grády, každom scénou to bolo lepšie a lepšie a korunu tomu nasadilo úžasné finále. Silných 8/10(10.10.2015)

Hrdina s vizáží nadopovaného Kevina Costnera kosící nepřátele jako na běžícím pásu, Tarantinův brakový kufřík, Spielbergova zářící Archa, psychicky labilní a polonahé blondýny, černovláska s očima jak moje bývalá a italské komediální motoristické vsuvky. Kašlete na ty kvanta scénáristických oslích můstků, protože tohle je černá pecka, která musí dostat každého, kdo má aspoň kousek ďábla v těle.(8.2.2007)

Pro takovéhle svižné noirovky mám slabost. Raph Meeker je v hlavní roli skvělý. Stále má úsměv na půl huby, všechny ženy ho chtějí, ale jemu je to celkem jedno. Trochu mě zarazila naivita scény, kdy se osvobodí ze zajetí a celkově mi přišlo, že se ke konci choval trochu nelogicky. Stejně jsem se ale nenudil, obdivoval dobové krasavice a utkvěl mi vizuálně vytříbený záběr, když přijíždí svým bourákem do motelu a nad ním jede nadzemní dráha / lanovka. Z toho by byl parádní plakát. Btw úvodní titulky jsou velice cool.(4.10.2015)

Pamparádny úvod nezdržujúci sa s barličkami "pozvoľného vstupu do deja". V jeho rámci sa stihne horkokrvná úniková akcia vystrašenej ženy, briskná analýza muža čo jej stopne a ich následné temné polapenie. Ústrednú časť filmu tvorí pátranie po príčinách toho, čo sa prihodilo v úvode. Pobehovanie z miesta na miesto ale súkromného detektíva veľmi vpred neposúva. Pri urputnej snahe dopátrať sa zmysluplnej príčiny zreťazeného vraždenia sám neváha použiť násilie a neštíti sa ani vášnivých bozkov vyľakaných slečien. No jediné čo sa dozvedá sú nové a nové mená. Pri konci naveľa naveľa získa i jednu indíciu v podobe pár všeobecných slov. Ani tieto slová a následný apokalyptický záver však neprinášajú jednoznačné vysvetlenia o záhadnej veci, v mene ktorej sa sa zabíja. Prináša ale poznanie o nepekných dôsledkoch prílišnej zvedavosti.(17.12.2013)

• - Spoiler: Existujú dva ukončenia príbehu. Pôvodné americké vydanie filmu ukazuje hlavných hrdinov, ako sa z horiaceho domu zachraňujú útekom do oceánu. Druhé, ktoré bolo neskôr zmenené, ich ukazuje v dome, pričom nasleduje záber na horiaci dom a jeho výbuch, čo bolo interpretované, že zahynuli v atómovom požiari. Pôvodná verzia bola obnovená v roku 1997. (ambron)

• - Film bol natočený za menej ako tri týždne. (ambron)