Líbej mne až k smrti (festivalový název)

Kiss Me Deadly

Thriller / Film-Noir / Drama

USA, 1955, 106 min

Trochu jsem čekal na ruské agenty a pořádnou dovysvětlovačku ale tenhle film je tak B, že si může dovolit nás o to ochudit.(12.2.2007)

Dosti atypický noir, který postrádá řadu žánrových atributů. Třeba zde chybí osudová tíha nad postavami, zdá se totiž, že hlavní hrdina (nehorázně sexistický prase, mimochodem, který by potřebovalo nakopnout, až by se z něj stalo Apollo 18) vzešel čistě z drsný detektivní školy a nic mu nehrozí. Počíná si jak nějaký komiksový avatar. Přesto se v Kiss Me Deadly srocuje všech šest základních podmětů filmu-noir. Dělí se na tři sociologické a tři umělecké. Mezi sociologické patří nový realismus uměleckého ztvárnění násilí, ovlivněný zkušeností druhé světové války, nárůst kriminality v Americe a popularizace psychoanalýzy. Mezi umělecké pak americký román drsné školy, evropský film (německý expresionismus, francouzský poetický realismus, Hitchcockova anglická špionážní melodramata) a hollywoodské žánry oblíbené v třicátých letech (horory Universalu, gangsterky Warner Brothers a klasické detektivky produkované převážně Foxem).(15.12.2008)

Va-va-vům! Jízda jako kráva! Napínavé, skvěle natočené, přesně obsazené a ke konci čím dál tím méně předvídatelné a tím pádem luxusně překvapivé. Od scény u skříňky ve sportovním klubu jsem skoro nedýchal. Doufám, že je takovýchto klenotů přede mnou schováno ještě mnohem víc.(28.11.2007)

Konečně vím, odkud bral Frank Miller inspiraci pro své hrdiny ze Sin City. Soukromé očko Mike Hammer nemá prostě rád, když mu někdo zavraždí náhodnou polonahou stopařku v jeho autě a ten někdo chce oddělat i samotného Mikea. Jenže Mike je neskutečně drsný parchant s nepěkně brutálními způsoby vyšetřování. K tomu připočtěme smrtící ženy, zabijáky na každém rohu a pořádně záhadnou skříňku a dostaneme velice slušnou porci brakové zábavy.(19.5.2007)

Pamparádny úvod nezdržujúci sa s barličkami "pozvoľného vstupu do deja". V jeho rámci sa stihne horkokrvná úniková akcia vystrašenej ženy, briskná analýza muža čo jej stopne a ich následné temné polapenie. Ústrednú časť filmu tvorí pátranie po príčinách toho, čo sa prihodilo v úvode. Pobehovanie z miesta na miesto ale súkromného detektíva veľmi vpred neposúva. Pri urputnej snahe dopátrať sa zmysluplnej príčiny zreťazeného vraždenia sám neváha použiť násilie a neštíti sa ani vášnivých bozkov vyľakaných slečien. No jediné čo sa dozvedá sú nové a nové mená. Pri konci naveľa naveľa získa i jednu indíciu v podobe pár všeobecných slov. Ani tieto slová a následný apokalyptický záver však neprinášajú jednoznačné vysvetlenia o záhadnej veci, v mene ktorej sa sa zabíja. Prináša ale poznanie o nepekných dôsledkoch prílišnej zvedavosti.(17.12.2013)

• - Spoiler: Existujú dva ukončenia príbehu. Pôvodné americké vydanie filmu ukazuje hlavných hrdinov, ako sa z horiaceho domu zachraňujú útekom do oceánu. Druhé, ktoré bolo neskôr zmenené, ich ukazuje v dome, pričom nasleduje záber na horiaci dom a jeho výbuch, čo bolo interpretované, že zahynuli v atómovom požiari. Pôvodná verzia bola obnovená v roku 1997. (ambron)

• - Film bol natočený za menej ako tri týždne. (ambron)