Mlhy Avalonu (TV film)

Die Nebel von Avalon

Hmly Avalonu

Drama / Fantasy

USA / Německo / Česko, 2001, 183 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (91)

Na televizi jde o vcelku zajímavý počin, se zajímavou atmosférou a skvělou hudbou Lee Holdridge. Co se týče zpracování legendy o Artušovi, tak se tady przní, co se dá. Půlka věcí je změněná, slovo dostává paní z jezera (která ovšem nemá na starost Excalibur, ten patří Bohyni) a vůbec ženské postavy (Guinever je pěkná potvora, naopak Morgiana neudělá v podstatě jedinou podlou nebo nepochopitelnou věc atd.). Takže nutnou věcí ke sledování je buď neznat legendu vůbec, nebo počítat s tím, že je prostě spousta věcí jinak. Sám o sobě není scénář špatný, navíc herečky jsou víc než dobré, ale nějak tomu prostě chybí o něco lepší režie, aby příběh podpořila a vyzdvihla. Takhle jen poctivých televizních 60%.(27.7.2007)

Skutečně velmi ženské pojetí legendy o Avalonu. Nezapamatoval jsem si jediného mužského herce:) Zato ústřední trojice ženských rolí je opravdu úchvatná, není nad to se přesvědčit, že už tehdy byly ženské pěkné bestie:) Ale vážně - Mlhy Avalonu nejsou tak temné jako jiná zpracování, a jsou dalším článkem v řetězu mýtických imaginací na dané téma, z kterého vybočuje jen jistý takřka komediální kousek s Clivem Owenem, který je založen na historických podkladech (haha). Výjimečně se nad průměr povznesl i skladatel Lee Holdridge, jeho hudba lehce napodobující keltské motivy a Enyu zní ve vhodnou dobu s vhodnou intenzitou, i když je to pořád béčko:) Výsledné hodnocení drží na čtyřech hvězdách Anjelica Hustonová a především Julianna Marguliesová, nejkrásnější a nejmilejší Morgaina ze všech.(5.2.2005)

Výborná adaptácia objemného fantasy románu M. Z. Bradleyovej. Možno najzaujímavejšie podanie artušovskej legendy, aké kedy bolo natočené, na jednej strane realistické, na druhej strane so zachovaním mystických prvkov, a hlavne osolené ženským pohľadom na vec. Atmosférické, na televízny film skutočne výpravné, s dobrými bojovými scénami a hlavne výbornými hereckými výkonmi v hlavných ženských úlohách.(15.4.2007)

Průměrný čistě televizní film se slušným hereckým obsazením. Jinak televizní nuda.(21.8.2005)

Rozpočet $20miliónov(12.12.2009)

• tron

Vždy sme to vedeli a HMLY AVALONU nám to len potvrdili: ženy ovládajú svet a mužom prenechávajú len toľko rozhodnutí, koľko je potrebných k tomu, aby mali pocit, že sú pánmi planéty. Anjelica bola ako vždy dobrá, ale viac ma zaujala švédska trojka.(15.12.2004)

Zpracovani legendy z trochu jineho pohledu. Prinejmensim zajimave.(1.2.2005)

Předchozí znalost knihy je jako obvykle spíš na škodu, protože se divák ošívá a vzteká nad tím, co všechno vynechali a co všechno díky tomu nedává smysl, případně že takhle si postavy nepředstavoval. Když od toho ale odhlédnu a vykašlu se na to, že z původně krásných a okouzlujících Igraine a Gwenhvyfar udělali v prvním případě nevýraznou myš a v druhém cosi připomínající víc selku než královnu, zatímco původně ne až tak krásná Morgaine je kočka k pohledání, tak to je slušný exemplář historické fantasy. Další problém je stárnutí herců - Artuš a spol. vypadají během těch desetiletí v podstatě pořád stejně, ale to je slabé místo většiny filmů, které se odehrávají během delšího časového úseku. Jinak po všech stránkách koukatelný snímek, který se na artušovskou legendu dívá zase z trochu jiné strany a prozrazuje odvěké tajemství, že my ženy jsme odnepaměti intrikánské potvory. A komu se to přesto nelíbí: hele, je snad nějaký jiný film, kde se setkáte s Artušem, Lancelotem a Gueneverou coby součástí švédské trojky?(5.7.2007)

Nemastné neslané, původní legendu překrucující televizní cosi...(9.4.2009)

4,5 *. Rušili ma iba drobnosti, skôr technické nedostatky a neduhy televíznych spracovaní. Ale tých bolo primálo, aby zatienili originálny a po všetkých ostatných stránkach vynikajúco spracovaný príbeh. Tento film je skutočne ženskejší ako iné filmy, ale v tej najpozitívnejšej podobe... ktorú však pochopia asi tiež iba ženy (a chce to trochu múdrosti a skúsenosti). A prečo sa tu prevažne muži znechutene oháňajú "feministickým" spracovaním? Pretože kto nechápe zložitejšie zákruty ľudskej duše a nestratil aspoň polovicu detských ilúzií, nepochopí ani tento príbeh.(14.5.2006)

Originálne poňatie legendy o kráľovi Artušovi.(19.6.2012)

Průměr. TV produkce se nezapře, škoda, že je ten film tak sadisticky dlouhý. Několik vypečených scén se najde, ale spíš kvůli fantastické hudbě od Lee Holdridgeho. Taková skladba A Night of Love je neskutečný počin. Jinak těžká nuda. A ta feminoidní složka mi taky nezlepšila dojem.(25.5.2006)

Feministické převyprávění artušovské legendy - nic moc pro mě.(10.9.2003)

Na první shlédnutí to bylo úžasné (já prostě Bradleyovou miluju), napodruhé už to tak skvělé nebylo. Nicméně "královská švédská trojka"...(11.1.2006)

• Jinny

Zdá se, že "umělci" cítí potřebu se stále dokola předhánět, kdo zpracuje artušovskou legendu nejvíc temně, naturalisticky a tak nějak nemorálně. Edel navíc kdoví proč cítí úctu ke knížce Zimmer-Bradleyové (jako když z neznámého důvodu nechá Morganu vdát, což vyšumí během pár minut do prázdna). Celkově lepší než Král Artuš a horší než Merlin (1998) nebo Excalibur. Za chvíli začnu nesnášet Artuše i s celou jeho rodinou.(1.2.2005)

Televizní průměr, který si s legendou opravdu pohrál a vytvořil z ní "feministickou" verzi.(9.5.2009)

• Maemi

Kniha Mlhy Avalonu od Marion Zimmer Bradley patří mezi mé vůbec nejoblíbenější knihy, a to zejména díky ženskému pohledu, feministickému pojetí, zobrazení pohanských zvyků, absencí jakýchkoli bojů a vykreslení myšlenek a pocitů ženských postav tak, že jsem jejich jednání byla schopna pochopit. Navíc se zde neobjevuje typické rozdělení postav na ty „zlé“ a „hodné“. Ve filmu se mi toho bohužel nedostalo. Ve filmu je celý ten příběh zmatený, nedokáži se ztotožnit s žádnou postavou (dokonce byly mnohdy zobrazeny jinak než v knize a ani obsazení se mi nelíbí) a přijde mi, že zde dali nevýznamné scény a ty, které mne zaujaly v knize, vypustili. Nicméně film se mi nelíbí asi z toho důvodu, že jsem si dříve přečetla knihu a očekávala jsem něco zcela jiného.(9.5.2009)

"Žádný muž, ani žádná žena neunikne svému osudu.."(18.6.2014)

Dvojdielny televízny film podáva artušovskú povesť tentoraz z ženského uhla pohľadu. Príbeh totiž rozpráva Morgana, sestra kráľa Artuša. Pomaly rozvíjaný dej je ťažko porovnať s ostatnými spracovaniami zvestovania o Svätom Grále, pretože každé je úplne iné. Je menej krvavý a temný ako Excalibur, menej magický ako Merlin a komplexnejší ako Prvý rytier. Chýba však podobne ako v ostatných spracovaniach to najdôležitejšie: duchovné posolstvo Grálu. Tvorcovia sa viac zamerali na romantiku, ľsti a intrigy lásky. Nechýbajú ani bojové scény a čary. Snímka je podkreslená magickou hudbou Kanaďanky Loreeny McKennitt. Pre našinca je zaujímavým zistenie, že v záverečných titulkoch si môžeme prečítať mnoho českých mien, pretože film sa natáčal v ČR.(3.1.2004)

Pěkný a na televizi hodně povedený film na téma král artuš.(9.5.2009)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Podle mě zdaleka nejpovedenější a nejzajímavější zpracování legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Navíc s úžasnou muzikou, zejména úvodní pasáž s loďkou v mlze doprovázená hudbou od Loreeny McKennitt je nezapomenutelná.(12.9.2007)

Velmi silný film, který mě dojímá. Asi nejlepší zpracování artušovské legendy. Atmosféra doby je zachycena výborně, zejména napětí mezi novým a starým náboženstvím je dramaticky vykresleno a na konci filmu ukápla nejedna slza. To, co na filmu cením, a co si z něj pamatuji, jsou myšlenky a jeho duch, který zastiňuje i možné chybky po dějové stránce. Ženské charaktery jsou opravdu silné a výborně zahrané. Ve filmu se také objeví česká krajina, čeští šermíři, kteří hrají nepřátelské Sasy. Např. hrad Točník, který je obklopen mořem, mě docela pobavil.(8.7.2005)

Artušovská legenda z ženského pohledu.(17.12.2006)

• Eldrick

Excalibur pro feministky.(14.8.2003)

ženské pojetí artušovské legendy. ačkoliv jsem muž, líbí se mi toto zprcování snad nejvíc. Jen úvod je trochu slabší a i dál je občas vidět teleiznost filmu. Jinak ale nadprůměrné fantasy(6.12.2005)

Na tomto filmu se mi libí, že se vůbec nedrží stále dokola používanou stejnou legendou.Je prostě sám za sebe a to je dobře. Takhle se mi příběh O Artušovy líbí mnohem víc. Nevidím jediný důvod, proč by se filmaři měli držet zastaraká legendy, což tomuto žánru neskutečně pomohlo.(10.7.2005)

• danecek24

59. Zlatý Glóbus za rok 2001 - nominace (1) - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Julianna Margulies(12.3.2009)

Každá legenda má mnoho vyprávění a toto zpracování, které je postaveno na kultu ženství, který kdysi dávno vládlo není vůbec špatné. Na Samothráce se tento kult uctíval snad nejdéle. Originální pojetí a dobře natočený film, podepřený podmanivou hudbou. Jen se obávám, že všechny obřady, rituály i samotný kult bohyně matky zanikly ještě před Artušem, ale kdoví...(8.9.2007)

Spracovanie sice fajn, ale videl som uz aj lepsie spracovanie artusovskej legendy. A ze Anjelica Huston je krasna samica, dam 66 %(8.5.2013)

Nejvyšší kněžka Avalonu, Vivian (Anjelica Houston) a stoupenec křesťanství, kouzelník Merlin (Michael Byrne) se spojí, aby zachovali pokračování královského rodu, které by dále podporovalo obě náboženství. Za pomoci intrik a kouzel spojí Igraine (Caroline Goodall) a rytíře Uthera (Mark Lewis Jones), a z jejich spojení vzejde malý chlapec - Artuš. Ten je již od malička předurčen stát se králem Anglie. Ale intriky neustávají - aby byla nadále posílena moc Avalonu, Vivian zajistí, že Arthur stráví noc se svojí sestrou Morgaine - aniž by to o sobě věděli. A jí se narodí Modred, který může být spásou, ale i zhoubou celé Anglie... Legendu o Artušovi mám docela dost rád, ale nejsem do ní natolik zahleděný, že by mi vadilo její "prznění" různými filmovými tvůrci. A tak mi ani moc nevadí televizní zpracování Mlhy Avalonu - právě naopak. Na to, že má film skoro tři hodiny, tak se člověk tak nějak ani nestihne nudit - stále se něco děje, stále je na co koukat. Trochu mi vadila přemíra feminismu, ale o tom to asi mělo být (navíc to hezky napsal tron - ženy ovládajú svet a mužom prenechávajú len toľko rozhodnutí, koľko je potrebných k tomu, aby mali pocit, že sú pánmi planéty). I po herecké stránce film odpovídá svému televiznímu zpracování - i přes pár známých jmen (Anjelica Houston, Joan Allen) nic extra, a navíc dámy úplně zastínily své mužské protějšky (to není stížnost, jen konstatování)...(11.12.2012)

Netradičně odvykládaný legendární příběh, ze kterého jsou trochu cítit finančně omezené realizační možnosti tvůrců. Příběh svou délkou zavání nudou a bohužel bere jakoby sám sebe příliš vážně, což je nejvíc patrné na někdy k uzoufání fádních dialozích. Co si ovšem zaslouží velikou pochvalu, je vynikající hudba...(20.4.2005)

Dobrý film o Artušovi, i když zrovna v tomto filmu je to jeho sestra, která hraje první housle..feministické??I kdyby, máme na to alespoň jednou právo. Krásná hudba od Loreeny McKennitt a skvělí herci Anjelica Huston a Michael Vartan.(23.2.2004)

Příběh krále Artuše můžu v jakékoliv podobě a ono to na televizní zpracování nebylo zlé. Hercká sestava taková nijaká, nevýrazná, ale mohlo být i hůře.(27.1.2010)

Skvele obsazene, zabavne, mytologicke a kouzelne. Na TV film hodne dobre. Morgana byla fascinujici.(5.5.2015)

"Take him back to Avalon..." Morgaine v podaní Julianny Margulies patrí medzi moje najobľúbenejšie postavy, ktoré majú všetky moje sympatie. Hoci som nadšenkyňou pôvodných artušovských legiend, kde je Morgaine pekný kvietok, toto spracovanie ju kladie skôr do úlohy obetí okolností, no nie v zmysle bábka, ktorú každý len pohadzuje, a ja som nemala problém to akceptovať. Ženský pohľad na udalosti okrúhleho stola priniesol zaujímavú zmenu. V pocite absolútnej spokojnosti mi prekážal iba sem-tam do oči bijúci TV vzhľad.(18.1.2010)

Mně se film hodně líbil, především díky skvělým hereckým výkonům. Ovšem vztahuje se to na originální znění, dabingem vznikl úplně jiný a horší film. Četla jsem i knihu, která je ucelenější a má trochu odlišné zápletky, přesto si myslím, že jejího ducha se filmu podařilo zachovat (opět díky hercům).(20.10.2003)

• willis

Narozdíl od výborné knížky nuda a šeď. Když to srovnám s jiným TV zpracováním stejné legendy Merlin(1998) tak Mlhy Avalonu nemají co nabídnout.(21.10.2003)

• Jeržik

Tři příšerné herecké hybridy se snaží o něco na co nemají a vyloženě jim to nejde. Důkazem budiž to, že mě ani nebavilo se jim smát. České exteriéry nepomohly. 0 pérsent.(29.12.2006)

Docela zajímavej fantasy snímek. Ale ta soulož bráchy se ségrou, to na mě bylo trochu moc...(23.6.2009)

Jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděla.(8.10.2011)

Aj keď je to televízny film tak je to najlepšie zfilmovaný Král Artuš zo super fantasy atmosférou, kvalitnou výpravou, hercami a slušnými bitkami.(18.5.2010)

• alenka

trosku extremni zazitek. nektere sceny se mi zarily do pameti, ale rekla bych, ze to nebude tak uplne pozitivni vec. i pres komplikovany mi prislo, ze postavy se chovaj dost iracionalne, a premira mystiky muze skodit. nebylo to spatny, ale znova tenhle opus videt nechci.(30.10.2005)

• Merkin

Tak dlouho jsem čekala, kdy se něco započne, až snímek slavnostně skončil. Hudba skvělá, o tom žádná, herecké výkony kupodivu obstojné, ale nato, co všechno artušovská látka nabízí, se vůbec nic nedělo. To, že se scénáristé legendy nedrželi, to je mně celkem jedno, přece jen, jde o Avalon a ne o dokonale zmapovaný příběh, takže se jím může někdo jen inspirovat, ale v těchto Mlhách se mnozí opravdu ztratili a clonu nudy ne a ne rozprostřít. Mimojiné Artuš si žádnou extrémní roli nestřihl, ono jako by nikdo neměl hlavní slovo. Slušná oddechovka pro čtvrteční večer, ale žádný EXtraKalibr:)(2.3.2012)

Příběh Artuše podaný z ženského pohledu.(15.2.2007)

Mnohem lepší než Excalibur. Ale myslím, že artušovská legenda stále čeká na své lepší zfilmování... Nechtěl byste se toho ujmout, pane Jacksone??(10.8.2003)

• tuwanakha

Asi nejslabší příběh o Artušovi, přestože námět je vynikající. Jak je to možné pane Edele? Asi jste prostě mizerný režisér a nezachrání vás ani Anjelika s Joan...(19.7.2008)

Velmi příjemné zpracování Artušovské legendy se zajímavým hereckým obsazením, výbornou hudbou, atmosférou a na televizní projekt i kvalitní výpravou. Žádný problém zkouknout celé 3 hodiny na jeden zátah, nenudil jsem se ani chvilku, i když je rozdíl vidět film v televizi s dabingem na Nově a v originále....(12.7.2009)

• verlit

Není to špatný nápad - obrátit legendu a vyprávět ji z ženského pohledu. Ale někde se něco nepovedlo. Hrdinky jsou unylé (kromě skvělé Anjelicy, která ale jako obvykle hraje stejnou postavu, jako v 90% svých filmů), dialogy jsou rozvláčné a filozofující, atomosféra nijaká. Druhou hvězdičku přidávám jen za Kláru Issovou, křičící v opuštěném kamenném kruhu.(20.4.2004)

TV spracovanie legendy o Artušovi. Krásne prostredie, skvelá fantasy atmosféra hlavne čo sa týka Avalonu a úvodná pasáž na lodke v hmle tá je priam fascinujúca a k tomu nádherná hudba od Loreeny McKennitt ktorá pohladí dušu plus skvelý výber hercov obvzlášť herečiek ako Julianna Margulies,Joan Allen a Samantha Mathis táto trojka bola priam úchvatná zato výber mužského obsadenia ma dosť sklamal. Len mi troška dokonalý dojem kazilo TV spracovanie ale inak som v podstate spokojná.(5.12.2011)

Písně Loreeny McKennett se do této atmosférovky hodí. Každopádně se jedná o poměrně dlouhý film. Některé pasáže dlouhé byly, ale vydržet se to dalo... Zajímavé pojetí.(14.11.2013)

Dosť ma to nudilo ... druhú polku som už nezvládol ... prvá za 3(6.6.2006)

Ja mam taketo rozpravocky rad, takze 4*. :o)(1.7.2008)

• Doomer

hodnotit toto lze jen jako pokus zprznit legendu o artusovi s navazanim gender politicke korektnosti,feminismus a kult wicca(9.4.2011)

• dandislav1991

Další z mnoha filmů opírající se o Merlina atp.(1.3.2012)

Celkem pěkný filmový zážitek, ale takový průměr, ač se mi velmi líbí. Pohled na celou legendu o Artušovi, který vypráví "nevinná" Morgana..Sice takové zkomolení, máloco se podobá tomu, co známe, ale není vůbec zlé. Za 4 hvězdičky.(9.10.2013)

Poměrně originální pojetí legendy o Artušovi + krásná a výborná Julianna Margulies. Jen ty české kulisy tomu nějak nedodávají nádech mystické Anglie. Představte si Avalon v Jižních Čechách...to prostě nefachá.(19.10.2008)

Veľmi netradičné, ale zato nadpriemerne kvalitné a nečakane zaujímavé (literárnu predlohu som predtým nepoznal) spracovanie artušovského mýtu -a asi najsympatickejšie podanie (inak vždy zlej) Morgany, inak celkovo tu dominujú ženy - čo by len potvrdzovalo to staré známe "cherchez la femme" :-)).(7.1.2009)

50%...(17.6.2014)

• Arsenal83

Tento film by mal väčšiu hodnotu, keby tam tri hodiny dávali len tú hmlu.(12.2.2018)

Trochu mi vadí ten feminismus, který je zde prezentován, nicméně ze zpracování artušovské legendy mi Mlhy Avalonu příjdou nejpoetičtější a nejzajímavější, už jenom proto, že způsob převyprávění notoricky známého příběhu je jiný, než ty ostatní.(6.1.2004)

zaujimave spracovanie Artuša(13.4.2006)

Film podle románu Marion Zimmer Bradley nás zavádí do dob krále Artuše. Nejde však o klasické pojetí této legendy, neboť do popředí se nám kupodivu dostávají ženy - kněžky z bájného Avalonu. Morgiana zde není zobrazena jako zlá čarodějnice, ale jako žena, která souhrou nešťastných náhod skončí v náručí vlastního bratra a počne s tím toho, kdo nakonec krále Artuše zničí. Natáčeno i v českých luzích a hájích. Velmi povedené!(9.11.2007)

Středověk tomuhle filmu opravdu věřím, jak kostýmy, tak líčením i archaickou řečí. Není to taková uhlazená fantasy jako např. Merlin (i kdiž toho mám hodně rád). Oceňuji obraz toho, jak pomalu a nenápadně křesťanství zatlačilo pohanství. Mimochodem je to další film Edela, u kterého registruju zaujetí v pohanských božstvech a naznačení plíživého procesu podsouvání křesťanského náboženství pohanům (jak u Království Prstenu, tak tady jsou křesťani ale trošku trubkoidní - tady Guenevera, v KP zase milenka králova bratra - to je mi nějakým způsobem sympatické). Pěkné bylo i ztvárnění pohanských svátků (Beltane, Lugnasadh) a prďácký byl hypnokolovrat a čarostudna jako komunikační prostředky, takový nádech tajemna a přitom nenásilný. Celkově se navíc jedná o dosti originální převyprávění příběhu o Artušovi a Morganě. Pěkný filmek.(19.4.2009)

• Dave_ff

Velké zklamání! Sice jsem nečekal nic světoborného, ale to, co jsem viděl mě opravdu zklamalo. Příběh mi připadal stupidní, herci nevýrazní a celkově jsem se nudil.(18.7.2011)

Nebylo to tak špatné na to zdejší hodnocení!(24.11.2004)

Veľmi slušne natočené + krásna hudba. (Loreena McKennitt) Všimnite si malého Freddie Highmorea... :o)(24.9.2008)

oproti knize nic moc(18.9.2009)

Na televizní film hodně nadprůměrná výprava, kulisy, hudba a vlastně celkové pojetí. Pokud se tu někdo pozastavuje nad tím, jak si film vykládá tuto známou legendu, měl také vědět, že je to zfilmované dílo feministického bestselleru Marion Zimmer Bradley. Tímto se není až tak čemu divit - pak už nejde až tak o hodnocení filmu jako o hodnocení této předlohy, kterou tu ovšem skoro nikdo nezná. Příběh je tu totiž to zásadní, o co kráčí a pokud se vám nezalíbí jeho zcela nové převyprávění, máte smůlu. Co se týká filmu, je to na televizní počin překvapivě velkolepé a líbivé. Herecké výkony výborné ( nevím, kdo by co chtěl ještě víc ), hudba dokonce velmi dobrá. Toto dílo vyšlo v roce Společenství Prstenu a je škoda, že se hodně schovalo v jeho stínu. Rozhodně za to stojí. **** 12.4.2011(12.4.2011)

• paddy35

Nic moc. Herecké obsazení se nepovedlo, herci mi do rolí příliš nesedí, příběh je na slušné úrovni, ale místy je film opravdu nesmyslně ztřeštěný a pomatený. Film má nehorázně dlouhou dobu, po 90 minutách začne být otravný a nudit(23.6.2011)

Artušovská legenda zcela z jiného pohledu. Milovníci Excalibru asi skřípou zubama, ale jelikož o historických faktech Artuše a spol toho mnoho s naprostou jistotou nevíme, beru tento příběh jako další hezkou pohádku. Hlavní představitelky jsou velice charismatické herečky a jejich výkony se mi zdály výborné. 4,5.(27.10.2012)

Popsala bych ho jako historický, dobrodružný, romantický film pro dámské publikum s nepříliš dobrým koncem. Opět ho znám jen v angličtině a musím říct, že každá věta v češtině mi trhá uši a ubírá mu na kouzlu. Film se mi líbil a viděla jsem ho mockrát. Má totiž atmosféru. výborné jsou lokace, výprava a hudba. Všichni herečtí představitelé, myslím, odvádějí dobrou práci. Potěšila mě přítomnost Kláry Issové, i když jí při té příležitosti oholili hlavu. Jsou cítit silné ženské postavy a slabší mužské postavy. Král Artuš měl být silný král sjednotitel, a ne sužovaná figurka na hráčském poli žen, kněžek. I Merlin není silná postava. Nejmužnější postava je král Uter, ale ten je tam opravdu jen chvíli. To dokládá fakt, že celá legenda je mocně a mockrát poposunuta někam jinam. Poslední mužská důležitá postava, syn Artuše a Morgiany, je tak zaslepený nenávistí a zlobou, že pochybujete, že se měl vůbec narodit. Jak to s ním ta Vivian vlastně myslela? Jak to tedy dle Vivian mělo správně být, aby historie Avalonu skončila dobře? Jak chtěla udržet rovnováhu? "I am the highest priest of the Avalon and you have to serve my will!"(17.6.2014)

Na televizní film perfektní, ale i když je výprava sebevětší a herečky sebelepší, pořád to trpí tím televizním roztahaným tempem. Co se týče příběhu, tak se jedná o takovou ženskou verzi artušovských legend. Julianna Margulies je úžasná a je škoda, že nedostala více zajímavých rolí, kde by uplatnila svůj půvab.(19.6.2014)

Merlin, Artuš, Ginevra, Excalibur a další věci podle pověsti, které všichni známe. Ale taky paní z jezera, Morgiana a klan čarodějek z Avalonu, které dodávají pověsti jinou šťávu. Vrcholný guilty pleasure, který můžu vidět milionkrát za sebou. Pět hvězd je možná přehnaných, ale já to prostě miluju.(14.5.2017)

Nečetl jsem knižní předlohu, ale vyprávění s pohledu tradiční čarodějnice a záporné postavy mne zaujalo. Triky, výprava a scénář odpovídají televizní produkci, i herecké výkony ujdou (až na Artuše; kdy už konečně někdo překoná výkon S. Conneryho?). Každopádně největší lahůdkou je pohrávání si s náboženskými symboly a podařené ztvárnění prolínání dvou odlišných kultur.(15.3.2011)

Film sice udělal dojem ale to je vše.Legenda se sice dá do nějakých měřítek přepsat a přetvořit ale tohle bylo přeměněno na můj vkus až moc a že by Morgiana jen tak nechala svého syna nějaké potrhlé ženě co smrděla hned od začátku se mi taky nezdá..(24.12.2011)

zvrácené, mimo, psycho.. a přece na tom něco bylo.(4.6.2013)

• Yuninka

Jak už bylo zmíněno níže, překroucený příběh o králi Artušovi...(17.6.2014)

• fruitixx

Tak tady tahle zvrácenost se fakt nepovedla, to že spou budou mít incest jsem opravdu nečekal. Bullshit.(2.2.2016)

Ačkoliv to nemám běžně ve zvyku, dokázal jsem se na tento film dívat "jako na pohádku." Artušovské legendy dostaly zase jednou pěkně na fraky, ale alespoň to mělo nějakou úroveň. Rozhodně oceňuji způsob, jakým byl příběh "vyprávěn." Velmi zajímavé bylo také to, jak byly prezentovány mystické síly. Jejich prezentace byla jednoduchá a efektní, i bez zbytečné monstróznosti. Filmu rovněž prospělo i zapojení určité přírodní složky do mystiky, jako přestrojení za jelena atp. I stylizace byla velmi zajímavá, kdy ženy nebyly zmalované, jak předloňské omalovánky, a působily velmi přirozeně pěkně. Mužské postyvy pak působily taky, velmi přirozeně, a to s využitím přirozené dávky jemné obhroublosti, která jim přidávala na důvěryhodnosti. Celkový umělecký dojem tak byl se vším všudy velmi dobrý.(22.8.2017)

Velmi zaujímavé a hlavne odlišné poňatie Artušovskej legendy. Výborné výkony hlavných ženských hereckých postáv robia z tohto filmu celkom príjemný filmový zážitok.(21.12.2009)

No - objektivně je mi jedno, co v tom filmu bylo... ale tehdy jako kluk jse coby komparsista vyfásl 500 za den. Na druhou stranu - byl to hnus - tahali jsme se tam s výzbrojí,.. bylo vedro Točilo se na Zličíně a v radlicích..(9.1.2010)

Jedno z nejlepších běček které znám(6.6.2010)

Mýtické motivy se objevují znovu a znovu v nových spojeních, souvislostech, interpretacích. Pokud může být artušovský mýtus interpretován křesťansky, proč by nemohl být interpretován i wicccansky? Mně se to líbilo a vůbec mi to nepřipadlo jako "prznění", to by pak byl przněním každý mýtický příběh. Film se mi líbil, byla v něm hloubka i atmosféra... Jen mohli lépe maskérsky ztvárnit stárnutí postav.(1.2.2011)

Z mého pohledu jde o velmi netradiční pojetí klasického příběhu, který je notoricky známý. Oceňuji náboj,dynamiku filmu a mystiku, která prostupuje celým příběhem. Herecké výkony mě nadchly a ráda se k tomuto dílku vracím.(29.2.2012)

• JerryPilsen

Podivné a účelové skoky v ději,nevysvětlené pohnutky a jevy a celkově slabý děj nemůžou zaujmout nikoho jiného než fanouška žánru.(9.6.2012)

Dopĺňa trojicu vydarených artušovských adaptácií (Excalibur, Merlin). Je dôkaz, že jeden príbeh sa dá spracovať z mnohých hľadísk a každý môže byť zaujímavý. Tento je viac mystický a ženský s pôsobivou atmosférou.(19.11.2012)

Povedené výpravné dílo. Informační hodnota sice takřka nulová (krom jmen je to zcela vybájené), ale kdo má rád rádoby historické filmy s legendami, je to příjemný kousek. Herecký září především Anjelica Houston a Julianna Margulies. Pánové hrají "druhé housle", ale oceňuji především Lancelota, u kterého se nedivím, že ho Ginevra milovala od prvního pohledu. :) Celkově - nedá se čekat umělecky ani obsahově precizní dílo, ale jako podovka pro dva televizní večery, fajn.(30.8.2013)

Oproti jiným pojetím historie je tady Morgana kladná postava. Ale proč ne - kdo ví, jak to skutečně bylo. Celkově moc hezky zpracovaná Artušovská legenda. U mě 85 %.(24.10.2013)

• pausikov

Ikdyž pominu téměř dokonalou knižní předlohu a to, že se autor kompletně minul myšlenkou celého děje, tak se jedná o velmi slabý film. Celé je to takové roztahané, až nudné a herecké výkony jsou velmi nepřesvědčivé. Film působí velmi laciným dojmem. 35%(14.1.2014)

Majstrovský kúsok, úžasne silná artušovská mystickosť... Doznievajúca vláda Avalonu a Bohyne verzus o slovo sa hlásiace kresťanstvo - nádherne vykreslené puto a prepojenie... Áno, Excalibur (1981) sa drží verne Maloryho predlohy, ale (cez avalonské hmly) do srdca preniknúť nedokáže...(4.3.2015)

• panfilmu

Tak tento snímek jsem viděl opravdu před mnoha lety a stále jsem ho nevytěsnil z hlavy, vždy, když ho dávají, tak promptně přepínám tv, tak asi takto na mě zapůsobil. Příběh z ŽENSKÉHO pohledu na legendu kolem Artuše, konkrétně z pohledu jeho sestry MORGANY. Ano, to je ta, která porodí svému bratrovi MORDREDA a udělá z něj parchanta incestního a následně jde vše do kopru. Jenž tady né, tady je Morgana hodná, krásná, milá, přející a hlavně super ženská do nepohody, prostě úplnej opak původní DOBRÉ předlohy. Měl jsem u tohoto skvostu podobné pocity, jako u XENY, kde se každá hystorická událost, buď bez Xeny neobešla, nebo byla Xena právě tou hybnou silou událostí dějin. Tady historie, dějiny a i báje a pověsti dostali pořádně na prdel !!!! Mlhy avalonu, byl snímek natočený velmi VAGINÁLNÍM způsobem. Jakoby celý štáb a produkce zrovna ovulovaly, nebo měli periodu. Zbytečné dílo.(10.7.2018)