poster

Mlhy Avalonu (TV film)

 • USA

  The Mists of Avalon

 • Německo

  Die Nebel von Avalon

 • Slovensko

  Hmly Avalonu

Drama / Fantasy

USA / Německo / Česko, 2001, 183 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (91)

 • Jinny
  **

  Zdá se, že "umělci" cítí potřebu se stále dokola předhánět, kdo zpracuje artušovskou legendu nejvíc temně, naturalisticky a tak nějak nemorálně. Edel navíc kdoví proč cítí úctu ke knížce Zimmer-Bradleyové (jako když z neznámého důvodu nechá Morganu vdát, což vyšumí během pár minut do prázdna). Celkově lepší než Král Artuš a horší než Merlin (1998) nebo Excalibur. Za chvíli začnu nesnášet Artuše i s celou jeho rodinou.(1.2.2005)

 • Galadriel
  ***

  Na televizi jde o vcelku zajímavý počin, se zajímavou atmosférou a skvělou hudbou Lee Holdridge. Co se týče zpracování legendy o Artušovi, tak se tady przní, co se dá. Půlka věcí je změněná, slovo dostává paní z jezera (která ovšem nemá na starost Excalibur, ten patří Bohyni) a vůbec ženské postavy (Guinever je pěkná potvora, naopak Morgiana neudělá v podstatě jedinou podlou nebo nepochopitelnou věc atd.). Takže nutnou věcí ke sledování je buď neznat legendu vůbec, nebo počítat s tím, že je prostě spousta věcí jinak. Sám o sobě není scénář špatný, navíc herečky jsou víc než dobré, ale nějak tomu prostě chybí o něco lepší režie, aby příběh podpořila a vyzdvihla. Takhle jen poctivých televizních 60%.(27.7.2007)

 • Gemini
  ****

  Skutečně velmi ženské pojetí legendy o Avalonu. Nezapamatoval jsem si jediného mužského herce:) Zato ústřední trojice ženských rolí je opravdu úchvatná, není nad to se přesvědčit, že už tehdy byly ženské pěkné bestie:) Ale vážně - Mlhy Avalonu nejsou tak temné jako jiná zpracování, a jsou dalším článkem v řetězu mýtických imaginací na dané téma, z kterého vybočuje jen jistý takřka komediální kousek s Clivem Owenem, který je založen na historických podkladech (haha). Výjimečně se nad průměr povznesl i skladatel Lee Holdridge, jeho hudba lehce napodobující keltské motivy a Enyu zní ve vhodnou dobu s vhodnou intenzitou, i když je to pořád béčko:) Výsledné hodnocení drží na čtyřech hvězdách Anjelica Hustonová a především Julianna Marguliesová, nejkrásnější a nejmilejší Morgaina ze všech.(5.2.2005)

 • Cervenak
  ****

  Výborná adaptácia objemného fantasy románu M. Z. Bradleyovej. Možno najzaujímavejšie podanie artušovskej legendy, aké kedy bolo natočené, na jednej strane realistické, na druhej strane so zachovaním mystických prvkov, a hlavne osolené ženským pohľadom na vec. Atmosférické, na televízny film skutočne výpravné, s dobrými bojovými scénami a hlavne výbornými hereckými výkonmi v hlavných ženských úlohách.(15.4.2007)

 • Djkoma
  ***

  Průměrný čistě televizní film se slušným hereckým obsazením. Jinak televizní nuda.(21.8.2005)

 • T2

  Rozpočet $20miliónov(12.12.2009)

 • tron
  **

  Vždy sme to vedeli a HMLY AVALONU nám to len potvrdili: ženy ovládajú svet a mužom prenechávajú len toľko rozhodnutí, koľko je potrebných k tomu, aby mali pocit, že sú pánmi planéty. Anjelica bola ako vždy dobrá, ale viac ma zaujala švédska trojka.(15.12.2004)

 • B!shop
  ***

  Zpracovani legendy z trochu jineho pohledu. Prinejmensim zajimave.(1.2.2005)

 • Faidra
  ****

  Předchozí znalost knihy je jako obvykle spíš na škodu, protože se divák ošívá a vzteká nad tím, co všechno vynechali a co všechno díky tomu nedává smysl, případně že takhle si postavy nepředstavoval. Když od toho ale odhlédnu a vykašlu se na to, že z původně krásných a okouzlujících Igraine a Gwenhvyfar udělali v prvním případě nevýraznou myš a v druhém cosi připomínající víc selku než královnu, zatímco původně ne až tak krásná Morgaine je kočka k pohledání, tak to je slušný exemplář historické fantasy. Další problém je stárnutí herců - Artuš a spol. vypadají během těch desetiletí v podstatě pořád stejně, ale to je slabé místo většiny filmů, které se odehrávají během delšího časového úseku. Jinak po všech stránkách koukatelný snímek, který se na artušovskou legendu dívá zase z trochu jiné strany a prozrazuje odvěké tajemství, že my ženy jsme odnepaměti intrikánské potvory. A komu se to přesto nelíbí: hele, je snad nějaký jiný film, kde se setkáte s Artušem, Lancelotem a Gueneverou coby součástí švédské trojky?(5.7.2007)

 • Skejpr
  ***

  Nemastné neslané, původní legendu překrucující televizní cosi...(9.4.2009)

 • Rex Mundi
  *****

  4,5 *. Rušili ma iba drobnosti, skôr technické nedostatky a neduhy televíznych spracovaní. Ale tých bolo primálo, aby zatienili originálny a po všetkých ostatných stránkach vynikajúco spracovaný príbeh. Tento film je skutočne ženskejší ako iné filmy, ale v tej najpozitívnejšej podobe... ktorú však pochopia asi tiež iba ženy (a chce to trochu múdrosti a skúsenosti). A prečo sa tu prevažne muži znechutene oháňajú "feministickým" spracovaním? Pretože kto nechápe zložitejšie zákruty ľudskej duše a nestratil aspoň polovicu detských ilúzií, nepochopí ani tento príbeh.(14.5.2006)

 • JohnnyD
  ***

  Originálne poňatie legendy o kráľovi Artušovi.(19.6.2012)

 • salahadin
  ***

  Průměr. TV produkce se nezapře, škoda, že je ten film tak sadisticky dlouhý. Několik vypečených scén se najde, ale spíš kvůli fantastické hudbě od Lee Holdridgeho. Taková skladba A Night of Love je neskutečný počin. Jinak těžká nuda. A ta feminoidní složka mi taky nezlepšila dojem.(25.5.2006)

 • MaedhRos
  ***

  Feministické převyprávění artušovské legendy - nic moc pro mě.(10.9.2003)

 • Fingon
  ***

  Na první shlédnutí to bylo úžasné (já prostě Bradleyovou miluju), napodruhé už to tak skvělé nebylo. Nicméně "královská švédská trojka"...(11.1.2006)

 • Yardak
  ***

  Televizní průměr, který si s legendou opravdu pohrál a vytvořil z ní "feministickou" verzi.(9.5.2009)

 • Maemi
  **

  Kniha Mlhy Avalonu od Marion Zimmer Bradley patří mezi mé vůbec nejoblíbenější knihy, a to zejména díky ženskému pohledu, feministickému pojetí, zobrazení pohanských zvyků, absencí jakýchkoli bojů a vykreslení myšlenek a pocitů ženských postav tak, že jsem jejich jednání byla schopna pochopit. Navíc se zde neobjevuje typické rozdělení postav na ty „zlé“ a „hodné“. Ve filmu se mi toho bohužel nedostalo. Ve filmu je celý ten příběh zmatený, nedokáži se ztotožnit s žádnou postavou (dokonce byly mnohdy zobrazeny jinak než v knize a ani obsazení se mi nelíbí) a přijde mi, že zde dali nevýznamné scény a ty, které mne zaujaly v knize, vypustili. Nicméně film se mi nelíbí asi z toho důvodu, že jsem si dříve přečetla knihu a očekávala jsem něco zcela jiného.(9.5.2009)

 • Tommassi3
  ****

  "Žádný muž, ani žádná žena neunikne svému osudu.."(18.6.2014)

 • Turiec
  ****

  Dvojdielny televízny film podáva artušovskú povesť tentoraz z ženského uhla pohľadu. Príbeh totiž rozpráva Morgana, sestra kráľa Artuša. Pomaly rozvíjaný dej je ťažko porovnať s ostatnými spracovaniami zvestovania o Svätom Grále, pretože každé je úplne iné. Je menej krvavý a temný ako Excalibur, menej magický ako Merlin a komplexnejší ako Prvý rytier. Chýba však podobne ako v ostatných spracovaniach to najdôležitejšie: duchovné posolstvo Grálu. Tvorcovia sa viac zamerali na romantiku, ľsti a intrigy lásky. Nechýbajú ani bojové scény a čary. Snímka je podkreslená magickou hudbou Kanaďanky Loreeny McKennitt. Pre našinca je zaujímavým zistenie, že v záverečných titulkoch si môžeme prečítať mnoho českých mien, pretože film sa natáčal v ČR.(3.1.2004)

 • Kryton
  ****

  Pěkný a na televizi hodně povedený film na téma král artuš.(9.5.2009)

 • Pirkaf
  *****

  Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Podle mě zdaleka nejpovedenější a nejzajímavější zpracování legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Navíc s úžasnou muzikou, zejména úvodní pasáž s loďkou v mlze doprovázená hudbou od Loreeny McKennitt je nezapomenutelná.(12.9.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 5
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace