Mlhy Avalonu (TV film)

Die Nebel von Avalon

Hmly Avalonu

Drama / Fantasy

USA / Německo / Česko, 2001, 183 min

Mýtické motivy se objevují znovu a znovu v nových spojeních, souvislostech, interpretacích. Pokud může být artušovský mýtus interpretován křesťansky, proč by nemohl být interpretován i wicccansky? Mně se to líbilo a vůbec mi to nepřipadlo jako "prznění", to by pak byl przněním každý mýtický příběh. Film se mi líbil, byla v něm hloubka i atmosféra... Jen mohli lépe maskérsky ztvárnit stárnutí postav.(1.2.2011)

• verlit

Není to špatný nápad - obrátit legendu a vyprávět ji z ženského pohledu. Ale někde se něco nepovedlo. Hrdinky jsou unylé (kromě skvělé Anjelicy, která ale jako obvykle hraje stejnou postavu, jako v 90% svých filmů), dialogy jsou rozvláčné a filozofující, atomosféra nijaká. Druhou hvězdičku přidávám jen za Kláru Issovou, křičící v opuštěném kamenném kruhu.(20.4.2004)

Povedené výpravné dílo. Informační hodnota sice takřka nulová (krom jmen je to zcela vybájené), ale kdo má rád rádoby historické filmy s legendami, je to příjemný kousek. Herecký září především Anjelica Houston a Julianna Margulies. Pánové hrají "druhé housle", ale oceňuji především Lancelota, u kterého se nedivím, že ho Ginevra milovala od prvního pohledu. :) Celkově - nedá se čekat umělecky ani obsahově precizní dílo, ale jako podovka pro dva televizní večery, fajn.(30.8.2013)

"Take him back to Avalon..." Morgaine v podaní Julianny Margulies patrí medzi moje najobľúbenejšie postavy, ktoré majú všetky moje sympatie. Hoci som nadšenkyňou pôvodných artušovských legiend, kde je Morgaine pekný kvietok, toto spracovanie ju kladie skôr do úlohy obetí okolností, no nie v zmysle bábka, ktorú každý len pohadzuje, a ja som nemala problém to akceptovať. Ženský pohľad na udalosti okrúhleho stola priniesol zaujímavú zmenu. V pocite absolútnej spokojnosti mi prekážal iba sem-tam do oči bijúci TV vzhľad.(18.1.2010)

Film podle románu Marion Zimmer Bradley nás zavádí do dob krále Artuše. Nejde však o klasické pojetí této legendy, neboť do popředí se nám kupodivu dostávají ženy - kněžky z bájného Avalonu. Morgiana zde není zobrazena jako zlá čarodějnice, ale jako žena, která souhrou nešťastných náhod skončí v náručí vlastního bratra a počne s tím toho, kdo nakonec krále Artuše zničí. Natáčeno i v českých luzích a hájích. Velmi povedené!(9.11.2007)

• - Snímek je zfilmován podle novely "The Mists Of Avalon" spisovatelky Marion Zimmer Bradley. (Lynette)

• - Písně k filmu nazpívala populární keltská zpěvačka Loreena McKennitt. (Lynette)

• - Tento televizní počin byl mimo jiné nominován na Zlatý globus či Saturn Award, v roce 2001 získal cenu Certificate of Merit a roku 2002 cenu Emmy. (Lynette)