Mlhy Avalonu (TV film)

Die Nebel von Avalon

Hmly Avalonu

Drama / Fantasy

USA / Německo / Česko, 2001, 183 min

Mýtické motivy se objevují znovu a znovu v nových spojeních, souvislostech, interpretacích. Pokud může být artušovský mýtus interpretován křesťansky, proč by nemohl být interpretován i wicccansky? Mně se to líbilo a vůbec mi to nepřipadlo jako "prznění", to by pak byl przněním každý mýtický příběh. Film se mi líbil, byla v něm hloubka i atmosféra... Jen mohli lépe maskérsky ztvárnit stárnutí postav.(1.2.2011)

Na televizní film hodně nadprůměrná výprava, kulisy, hudba a vlastně celkové pojetí. Pokud se tu někdo pozastavuje nad tím, jak si film vykládá tuto známou legendu, měl také vědět, že je to zfilmované dílo feministického bestselleru Marion Zimmer Bradley. Tímto se není až tak čemu divit - pak už nejde až tak o hodnocení filmu jako o hodnocení této předlohy, kterou tu ovšem skoro nikdo nezná. Příběh je tu totiž to zásadní, o co kráčí a pokud se vám nezalíbí jeho zcela nové převyprávění, máte smůlu. Co se týká filmu, je to na televizní počin překvapivě velkolepé a líbivé. Herecké výkony výborné ( nevím, kdo by co chtěl ještě víc ), hudba dokonce velmi dobrá. Toto dílo vyšlo v roce Společenství Prstenu a je škoda, že se hodně schovalo v jeho stínu. Rozhodně za to stojí. **** 12.4.2011(12.4.2011)

4,5 *. Rušili ma iba drobnosti, skôr technické nedostatky a neduhy televíznych spracovaní. Ale tých bolo primálo, aby zatienili originálny a po všetkých ostatných stránkach vynikajúco spracovaný príbeh. Tento film je skutočne ženskejší ako iné filmy, ale v tej najpozitívnejšej podobe... ktorú však pochopia asi tiež iba ženy (a chce to trochu múdrosti a skúsenosti). A prečo sa tu prevažne muži znechutene oháňajú "feministickým" spracovaním? Pretože kto nechápe zložitejšie zákruty ľudskej duše a nestratil aspoň polovicu detských ilúzií, nepochopí ani tento príbeh.(14.5.2006)

Nejvyšší kněžka Avalonu, Vivian (Anjelica Houston) a stoupenec křesťanství, kouzelník Merlin (Michael Byrne) se spojí, aby zachovali pokračování královského rodu, které by dále podporovalo obě náboženství. Za pomoci intrik a kouzel spojí Igraine (Caroline Goodall) a rytíře Uthera (Mark Lewis Jones), a z jejich spojení vzejde malý chlapec - Artuš. Ten je již od malička předurčen stát se králem Anglie. Ale intriky neustávají - aby byla nadále posílena moc Avalonu, Vivian zajistí, že Arthur stráví noc se svojí sestrou Morgaine - aniž by to o sobě věděli. A jí se narodí Modred, který může být spásou, ale i zhoubou celé Anglie... Legendu o Artušovi mám docela dost rád, ale nejsem do ní natolik zahleděný, že by mi vadilo její "prznění" různými filmovými tvůrci. A tak mi ani moc nevadí televizní zpracování Mlhy Avalonu - právě naopak. Na to, že má film skoro tři hodiny, tak se člověk tak nějak ani nestihne nudit - stále se něco děje, stále je na co koukat. Trochu mi vadila přemíra feminismu, ale o tom to asi mělo být (navíc to hezky napsal tron - ženy ovládajú svet a mužom prenechávajú len toľko rozhodnutí, koľko je potrebných k tomu, aby mali pocit, že sú pánmi planéty). I po herecké stránce film odpovídá svému televiznímu zpracování - i přes pár známých jmen (Anjelica Houston, Joan Allen) nic extra, a navíc dámy úplně zastínily své mužské protějšky (to není stížnost, jen konstatování)...(11.12.2012)

Artušovská legenda zcela z jiného pohledu. Milovníci Excalibru asi skřípou zubama, ale jelikož o historických faktech Artuše a spol toho mnoho s naprostou jistotou nevíme, beru tento příběh jako další hezkou pohádku. Hlavní představitelky jsou velice charismatické herečky a jejich výkony se mi zdály výborné. 4,5.(27.10.2012)

• - Tento televizní počin byl mimo jiné nominován na Zlatý globus či Saturn Award, v roce 2001 získal cenu Certificate of Merit a roku 2002 cenu Emmy. (Lynette)

• - Herci i herečky se museli učit jezdit na koni a šermovat. (Lynette)

• - Film byl natočen pro britskou televizní stanici TNT. (Lynette)