Retornados

Retornado

Returned, The

Horor / Thriller / Drama

Španělsko / Kanada, 2013, 98 min

Tomu říkám překvapení! Skvělé psychodrama, na které mě připravily zdejší komenty. Filmem se od začátku až do odpovídajícího konce vine červená niť obav, tísně a mrazení. Budou odhaleni? Dojdou léky? Podaří se najít skutečný lék? A dav se chová předvídatelně - ano, tak by se nejspíš vypořádal s jakoukoliv hrozbou. A stát? Zavedeme koncentráky a nakažené tam naženeme. Nepochybuji, že v reálu by bylo vše v bledě modré. Nečekejte horror, akci ani gorefest. Tenhle film je o úplně něčem jiném - o toleranci, pomoci, touze přežít za každou cenu stejně jako o nenávisti, nesnášenlivosti a snaze vzít situaci do svých rukou (vraždící komanda). Konečně udělali Španělé po těch duchařských trapárnách z posledních let solidní FILM.(29.3.2015)

• *CARNIFEX*

Svetom sa začína šíriť infekcia, ktorá z ľudí vytvára zombie. Kate je lekárkou, ktorá spolu s pár kolegami na klinike vyvinula látku, ktorá do 36 hodín, prinavráti ľudí postihnutých touto nákazou, späť do bežného života. Jej liek síce nelieči, ale je dostatočne silným nato, aby infikovanú osobu udržal v stave mimo ohrozenia seba samého, ale i jeho okolia. Stačí byť registrovaný v databáze infikovaných a pravidelne si v mesačných intervaloch prevziať dávku. Medzi nešťastníkov postihnutých touto nákazou patrí aj Katin manžel Alex. Navzdory úspechom a pokrokom vo vývoji liečby, existuje množstvo skeptikov, ktorí tvrdia, že ľudia liečený týmito látkami sú len časovanou bombou a hrozbou pre ostatných. Podaktorí pod návalom strachu a obáv berú spravedlnosť do vlastných rúk a chcú infikovaných odstrániť. Podarí sa Kate ochrániť svoju životnú lásku? Okrem nákazy má manželský pár nejedného nepriateľa. Film mi pripadal, ako voľné pokračovanie "World War Z". Pointou príbehu zapadá ako riť na šerbeľ. Bohužiaľ, postráda takmer všetky hororové prvky. Akcia takmer nulová. Pokiaľ niekto očakáva zombie vyvražďovačku posiatu množstvom gore scén, či mimoriadnu atmosféru, môže zabudnúť. "The Returned" je v prvom rade drámou, ktorá len vďaka záverečnej polhodinke dosahuje kvalitu priemerného hodnotenia. Takmer 3/4 filmu sa nič nedeje. Keď už sa zomlel nejaký ten zvrat, bol predvídateľný ako druh alkoholu v rumových pralinkách ( teda aspoň mne ). Škoda, potenciál tu bol - 50%.(23.2.2014)

Je to celkom dobrá mierne hororovo ladená thrillerová dráma. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v dobe, keď ľudstvo zasiahla zombie epidémia, ale po veľkých stratách sa ju podarilo prekonať a dokonca sa podarilo získať aj vakcínu, ktorá dokáže chrániť infikovaných pred smrťou a následnou premenou, no je potrebné ju brať každý deň. Vytrvalá doktorka chce urobiť všetko preto, aby bolo zase všetko tak, ako predtým, keďže nakazený je aj jej milovaný, ale všetci musia čeliť aj iným problémom, či už ľuďom, ktorí sú proti tejto liečbe a nezastavia sa pred ničím, ale aj všeobecnej panike, keďže mnohí veria, že vakcíny sa minú a epidémia znovu prepukne. Spracovanie je celkom slušné, určite ma mrzí, že z tejto tématiky sa nezískalo ešte viac, keďže potenciál bol predsa len väčší a to prakticky v každom smere, ale zároveň po celý čas cítiť, že tvorcovia sa skutočne snažili a v rámci možností, ktoré mali z toho získali snáď najviac. A tak dej je po celý čas dostatočne zaujímavý, pričom mi vôbec nevadí, ani to pomalšie tempo, ktoré si film väčšinu času udržuje, postavy si ma získali a celé je to podané tak príjemne seriózne bez rôznych rušivých prvkov, ktoré sú medzi podobnými filmami a hlavne pri menšom rozpočte, čo je pritom aj tento prípad časté. A navyše v poslednej tretine sa to predsa len aj slušne rozbehne a záver tiež nesklame, kľudne to mohlo trvať ešte aj o niečo dlhšie, ale to by už bol predsa len iný žáner a tak to úplne chápem. Inak s hororom to má spoločné skutočne len tú podobnú tématiku, inak o atmosféru tu vôbec nejde, napätie som tiež moc nepocítil a tých pár trochu akčnejších sekvencií ani nestojí za pozornosť, ale filmu to moc neubližuje, predsa len tu o to vôbec nejde. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborná hlavná hrdinka, získal si ma aj jej priateľ a nesklamú ani zvyšné výraznejšie vedľajšie postavy. S réžiou a technickou stránkou som spokojný, určite by to mohlo byť aj lepšie, ale tá snaha využiť svoje možnosti čo najviac, ktorú z toho cítiť si ma získala. Takže znovu ma to už neláka, predsa len takmer v každom ohľade to mohlo ísť ešte ďalej, ale určite nie som ani sklamaný. Keby všetky lacnejšie žánrové filmy dopadli tak, ako Returned, tak by som si určite nesťažoval, na jedno pozretie rozhodne slušný film. 66%(29.3.2014)

Určitě jiné podání hororu o zombíkách. Tady nejde spíše o horor, jako o dobré podání toho co by se stalo s lidmi, když by byli ifnikováni zombie a měli lék na to je vrátit zpět a zachránit. Originální, poutavé, ale přesto mi tam něco chybělo, asi ani né tak akce o které to nebylo, jelikož e jednalo spíše o drama ale něco asi navíc! Každopádně vydařené a po všech krvákách, film který si vystačí se třemi postavami a pohledem ze strany lidí, jakožto zabijáky navrátilců! 65%(13.11.2015)

Výborný nápad jak se alespoň trochu originálně podívat na téma zombie apokalypsy. Úplně na dřeň to sice autoři nevytěžili, což je sice škoda, ale svoje silné momenty Retornado určitě má. Řemeslně naprosto v pořádku a v závěru se snímku podařilo vydolovat ze mě i nějaké emoce (i když úplný konec už je možná trochu příliš vychtěný). Od režiséra podprůměrného "La Posesión de Emma Evans" příjemné překvapení. 7/10(28.2.2014)