Kouzlo měsíčního svitu

• slovenský

Kúzlo mesačného svitu

Romantický / Komedie / Drama

USA / Velká Británie, 2014, 97 min

Ještě tak před rokem bych nad Woodym Allenem a Colinem Firthem mávl rukou a s klidem bych si nechal jejich filmy ujít. Nyní jsem odhodil předsudky a dal šanci tomuto nejnovějšímu iluzionistickému kousku. Faktem je, že to hlavní, co film má jsou skvostné slunné exteriéry francouzské riviéry a...Emmu Stone..jo a taky lehce odhadnutelnou zápletku. No co, vyhrává tu forma nad obsahem, a jelikož to alespoň dobře odsýpá, jedná se o takovou menší jednohubku...55%(14.11.2015)

Klasická vzťahová, romantická Allenovka, otázne je nakoľko to po takmer päťdesiaty krát bude stačiť? Pri Magic in the Moonlight som mal totiž pocit, že Woody sa tento krát ani veľmi nesnaží a točí skôr na zotrvačnosť. Čo síce u neho neznamená, že je to automaticky zlé, akurát tu už všetko niekoľko desiatok krát bolo. Po režijnej a hlavne scenáristickej stránke stále veľmi fajn, avšak tento krát sa využívajú už niekoľkokrát omieľané motívy, ide sa málo do hĺbky postáv a hlavne iskrenie medzi ústrednou dvojicou Firth vs Emma Stone veľmi nefunguje (z časti aj kvôli vekovej nekompatibilite), načo dopláca pravažne záverečná štvrtina filmu, ktorá nevyvoláva žiadne emócie. Taktiež aj samotný príbeh o (falošnom) médiu sľuboval omnoho viac a nakoniec sa zakončí tou najjednoduchšou pointou. Woody síce stále baví, darí sa mu opäť navodiť príjemnú retro štylizáciu do 20. rokov 20. storočia, má dobre napísané dialógy s pár vypointovanými narážkami na náboženstvo, ale tento krát to je tak všetko. Ako komédia totiž Magic in the Moonlight nezabaví, nakoľko vtipu tu je veľmi málo a na romantiku tu je zase veľmi málo iskrenia medzi úhlavnými predstaviteľmi. Je to len taká rýchla, pozitívna oddychovka s fajn dialógmi. No to „fajn“ mi u Woodyho nestačí, nakoľko som zvyknutý na viac. Mám pocit, že niekedy je možno lepšie netočiť filmy stoj čo stoj každý rok, ale nechať nápady v hlave dozrieť a potom priniesť zaručenú pecku ako napríklad minuloročné, o niekoľko desiatok úrovni kvalitnejšie Jasmínine slzy (aj keď chápem, že to je psychologická dráma a nie romantika, takže porovnávať sa to až tak nedá, no predsa je to dôkaz, že Woody to vie aj lepšie). CELKOVO: 3* (6/10)(12.12.2014)

Colin Firth i Emma Stone jsou výborní herci a tady mají dobře napsané postavy. Jenže po výborných Jasmíniných slzách je tohle prostě jenom příjemné retro, na které za chvíli zapomenu. Darius Khondji sice opravdu kouzlí romantickou atmosféru, ale ani to nestačí. Navíc se někdo v HCE rozhodl nahradit paní Hábovou jakýmsi neuvedeným brigádníkem, za což dotyčnému opravdu neděkuji. I tím v Čechách přišel Allen o kousek svého kouzla.(4.9.2014)

No, bylo to takové nijaké. Nebýt Emmy Stone, tak je to celkem propadák. Ale ona je skvělá, krásná a má talent. Colin Firth mi tam moc neseděl. Jeho role nebyla napsaná pro něj, ale pro někoho mladšího a charismatičtějšího. Příběh je sice krásný, ale takový fádní. Mám z toho smíšené pocity a takový zvláštní pocit. Divně zajímavý film.(14.4.2015)

Oscar Wilde v jedné ze svých her tvrdí, že smyslem života není německá filosofie, nýbrž láska. Tato dialektika prostupuje celým snímkem, kdy racionální, cynické Woodyho inkarnované alter ego z 20. let může společně s Nietzschem hovořit o smrti metafyziky, ale metafyziku lásky nakonec popřít nemůže, přestože jeho osvícenecké vědomí chápe její iluzivnost (přesto si zachovává lásku k moudrosti – Sophii). Tentýž efekt je paralelně vyvoláván i u diváka, který ví, že je soustavně klamán a šálen, ale proč by se, byť na okamžik, nenechal prchavě okouzlit jednoduchou, kultivovanou, takřka divadelní konverzační komedií s typově přesnými herci a (právě proto možná lehce jízlivým? – ve smyslu „dám vám, co chcete, ale oba víme, že je to podvod“) happyendem navrch? Tento recepční rozpor mj. výstižně komentuje Slavoj Žižek: „And that's the paradox of cinema, the paradox of belief. We don't simply believe or do not believe. We always believe in a kind of conditional mode. I know very well it's a fake but, nonetheless, I let myself be emotionally effected.(7.8.2014)

• - Natáčení probíhalo na jihu Francie. (Terva)

• - Kameraman Darius Khondji natáčel na klasický 35mm film. (Terva)

• - Během jednoho z několika výletů Stanleyho (Colin Firtha) a Sophie (Emma Stone) zmiňuje Stanley jako svoji nejoblíbenější symfonii "Beethovenovu sedmou" a její houslové party. Přesně tato symfonie a tyto houslové party hrají v pozadí finální scény filmu Králova řeč (2010), když Král Jiří VI (Colin Firth) čte 3. září 1939 svůj projev. (baribal)