Kouzlo měsíčního svitu

• Nový Zéland

• Austrálie

Romantický / Komedie / Drama

USA / Velká Británie, 2014, 97 min

Byly doby, kdy jsem se těšil na každou Woodyho premiéru a neváhal obětovat peníze a čas za návštěvu kina. Ty časy minuly. Sledování jeho filmů začalo nepříjemně připomínat rutinní odškrtávání položek v seznamu. Nemá čím překvapit a ani se o to nepokouší. Už podruhé použil jako východisko prostředí kabaretní kouzelnické show, jen Prokletí žlutozeleného škorpióna mi přišlo svěžejší a vtipnější, dělané víc pro diváka než pro laskání vlastního ega. Počátek vypadá nadějně. Colin Firth na sebe zaslouženě strhává pozornost a role mu sedí. Emma Stone je, když nic jiného, aspoň osobitá a až do odhalení mystifikace snímek jakžtakž po komediální stránce funguje. S přibývajícími minutami se ale nějak zacyklí, ztratí šarm a začne unavovat. Slušelo by mu víc sebeironie, smyslu pro realitu, ochotu jít za práh citové bolesti a poučeného smutku. Závěr posunuje film někam k banalitě, stěží se dá pochopit Sophiina volba životního partnera. Woody podlehl stařecké ješitnosti a rozumím těm komentářům, ve kterých se skloňuje slovo snob. Vzhledem k jeho předchozím zásluhám to ale přece jen na slaboučké 3 hvězdičky vytáhnu. V Kouzlu měsíčního svitu se objevuje kousek Woodyho životní filozofie, částečně bere inspiraci i z odkazu Oscara Wilda, ale co naplat, k jeho vrcholným filmům to má hodně daleko. Celkový dojem: 50 %.(15.9.2018)

Krásná ukázka toho, jak závěr filmu dokáže zabít celý film. Pro filmy Woodyho Allena mám velkou slabost, tento film po většinu času splňoval přesně má očekávaní. Pohodová komedie, bavila mě atmosféra filmu, bavila mě hudba, bavily mě dialogy, bavili mě herci, ačkoliv mi Colin Firth ne tak úplně do světa Woodyho seděl, ale to dokonale vynahradila kouzelná Emma Stone. Film stále klouzal po povrchu a já stále čekala, kdy už se Woody potopí do hloubky, on se pak ale vytasí s velmi lacinou pointou a děsnými závěrečnými 20 minutami, které nepůsobí ani trochu přirozeně a dokonale kazí celý dojem z filmu. Škoda, nebýt toho naléhavého a nepřesvědčivého závěru, mohlo jít o příjemnou letní jednohubku.(10.8.2014)

Kouzlo měsíčního světu - pár čísel a faktů - můj 3.000 ohodnocený film na ČSFD, současně moje hodnocení jako první hodnocení tohoto filmu na ČSFD, ČSFD projekce v Lucerně a nevím, kolikatý mnou zhlédnutý film Woodyho Allena. Jsem tomu rád, že takhle kulaté hodnocení připadlo zrovna na film mého oblíbence a režisérské jedničky. Je to ovšem jeho pouze lehce nadprůměrný standard. Zase se vrátil k tématu duchařiny, šarlatanství a podvůdků. V této kategorii však u mě jednoznačně vítězí Scoop. Jako letní, konverzační veselohra s místy brilantními dialogy však Kouzlo měsíčního svitu rozhodně uspěje.(12.8.2014)

Klasicky příjemnej Woody - oddychovka. Colin je výbornej jako vždy, Ema je taky fajn, ale jeho kvalit prostě nedosahuje Příběh je prostý, průhledný, protkaný klasickým Allenovským humorem a nadsázkou - ale nic co by bylo nutné vidět na velkém plátně - skalní fanoušci Allena nebudou zklamaní, pro nefanoušky je to prostě jeden z mnoha jeho asi brzo zapomenutých filmů. 70%(7.8.2014)

Woody Allen vyvolává duchy a je to zatraceně zábavné. Na poměrně nehezké Emmičce je cosi okouzlujícího, co z ní dělá šukézní ještěrku a v kombinaci se šviháckým intoušem Colinem jim to nečekaně klape. V koutku duše jsem očekával filmový zážitek, jelikož Woody natočí skvělý film jednou za tři roky a po zklamáních z Říma a San Francisca opět zaválel ve Francii a vykouzlil nejpříjemnější filmový zážitek letoška. Ubral (afektovaných) postav, vsadil na přirozenost, lišácky vtipné dialogy a vytvořil dost možná lepší Dokonalý trik než Christopher Nolan. Takže mu nakonec odpustím i toho přitepleného kokota s "ukulelem". Na konci jsem zářil jak měsíček na hnoji... takže (skoro) za pět. Pocity si utřídím po druhé projekci.(6.8.2014)

• - Natáčení probíhalo na jihu Francie. (Terva)

• - Během jednoho z několika výletů Stanleyho (Colin Firtha) a Sophie (Emma Stone) zmiňuje Stanley jako svoji nejoblíbenější symfonii "Beethovenovu sedmou" a její houslové party. Přesně tato symfonie a tyto houslové party hrají v pozadí finální scény filmu Králova řeč (2010), když Král Jiří VI (Colin Firth) čte 3. září 1939 svůj projev. (baribal)

• - Kameraman Darius Khondji natáčel na klasický 35mm film. (Terva)