Kouzlo měsíčního svitu

• Irsko

• Austrálie

Romantický / Komedie / Drama

USA / Velká Británie, 2014, 97 min

Přímo magicky vlídný film s ukrutně vtipným Colinem Firthem, nádhernou atmosférou jižní Francie i dvacátých let minulého století a s poselstvím, že "k životu potřebujeme iluze", které sice Woody Allen použil už ve Stínech a mlze (a jinde), ale to mi ani v nejmenším nevadí. Že jsem pointu prohlédl dříve, než ji prozradil film? No to je toho. Kouzlo měsíčního svitu není vrchol Allenovy filmografie ani žádný přelomový titul. Je to ovšem roztomilá komedie natočená přesně v duchu "pamětnických" filmů, která buď neurazí, nebo rovnou nadchne. Zklamat ale snad ani nemůže. "Začínal jako hadí muž. Zajímavá volba, když chce někdo vypadnout z reality."(2.9.2014)

Krásná ukázka toho, jak závěr filmu dokáže zabít celý film. Pro filmy Woodyho Allena mám velkou slabost, tento film po většinu času splňoval přesně má očekávaní. Pohodová komedie, bavila mě atmosféra filmu, bavila mě hudba, bavily mě dialogy, bavili mě herci, ačkoliv mi Colin Firth ne tak úplně do světa Woodyho seděl, ale to dokonale vynahradila kouzelná Emma Stone. Film stále klouzal po povrchu a já stále čekala, kdy už se Woody potopí do hloubky, on se pak ale vytasí s velmi lacinou pointou a děsnými závěrečnými 20 minutami, které nepůsobí ani trochu přirozeně a dokonale kazí celý dojem z filmu. Škoda, nebýt toho naléhavého a nepřesvědčivého závěru, mohlo jít o příjemnou letní jednohubku.(10.8.2014)

Stále rozmýšľam čo mi na filmoch Woodyho Allena tak strašne chýba a zisťujem že je to samotný Woody. Woody ako postava, ako žijúci charakter, ako manifest intelektuálneho podivína túžiaceho po láske a večnosti. Mnoho hercov sa vystriedalo na jeho poste a každý odviedol brilantný výkon. Ale na konci dňa potrebujem tie veľké okuliare a rozhadzujúce ruky, aby som veril postave jej zmätenosť. Magic in the Moonlight je príjemným filmom. Krásna Stone, sympatický Firth a nádherné prostredie južného Francúzska. Samotná myšlienka a pointa sú ale značne primitívne a postrádajú premyslenejší plán. Ak je na jednoduchom príbehu naskladaných kopec významov a výsledná pointa sa prevlečie do niečoho iného, zostáva vo mne pocit sklamania. Woody to vie aj lepšie. Omnoho lepšie.(1.10.2016)

Woody Allen umí napsat lepší komedie, vtipů tu moc nebylo, osobně jsem myslela, že jich teda bude víc, ale i tak jsem se u některých scén/hlášek, pobavila. Hlavní role byli vybrané dobře (především pak Emma Stone), i když věková hranice mezi hlavními hrdiny se mi zdála až příliš velká. Každopádně se jedná o příjemný film. Neurazí ale ani nenadchne. 3*(7.8.2014)

Nezáživný začátek, zbytečně natahovaný konec, který měl skončit pointou a mezitím fajnově allenovská hodinka s okouzlující Emmou Stone a sarkastickým Firthem, kteří sice mají nulovou chemii, ale jako typy do svých rolí sednou moc hezky. Plus krásná scéna ve hvězdárně, která jako jediná skutečně připomene Woodyho silnější momenty. Jako celek naprosto postradatelný film, který si ale lze docela užít jako krásně nasnímanou jednohubku z Francie, která v sobě lehce unaveně absorbuje hodně z témat, kterými se jeden velký režisér zabývá v průběhu celé své kariéry. 60 %(26.8.2015)

• - Během jednoho z několika výletů Stanleyho (Colin Firtha) a Sophie (Emma Stone) zmiňuje Stanley jako svoji nejoblíbenější symfonii "Beethovenovu sedmou" a její houslové party. Přesně tato symfonie a tyto houslové party hrají v pozadí finální scény filmu Králova řeč (2010), když Král Jiří VI (Colin Firth) čte 3. září 1939 svůj projev. (baribal)

• - Natáčení probíhalo na jihu Francie. (Terva)

• - Kameraman Darius Khondji natáčel na klasický 35mm film. (Terva)