poster

Madžo no takkjúbin

 • Japonsko

  魔女の宅急便

 • Japonsko

  Majo no Takkyūbin

 • anglický

  Kiki's Delivery Service

Fantasy / Dobrodružný / Drama

Japonsko, 2014, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JFL
  ***

  Hraný film podle dětské knihy Eiko Kadono na jednu stranu je extrémně znevýhodněná obrovským stínem, který vrhá fenomenální adaptace stejné předlohy od Hajaa Mijazakiho. Právě díky kvalitám starší anime verze se nelze ubránit srovnávání, které nám navíc již na první pohled odhalí genialitu Mijazakiho a jeho spolupracovníků. Zatímco ti se zaměřili na atmosféru předlohy a vyzdvihli z ní pouze pár motivů, hraná adaptace se pokouší o doslovnější a kompletnější převedení různých peripetií z knihy na plátno. A tak zatímco animovaná Kiki působí sevřeně a konzistentně, hraná ve výsledku představuje spíše sled nesouvisejících epizod. Hlavně ale hraná verze upadá do klasických neduhů japonského mainstreamu, který se vyznačuje otravnou afektovaností a křečovitostí (a nezapomínejme na diktát vzhledu pro herečky, díky němuž má bodrá pekařka fyzickou podobu hubené dámičky), což nám opět zpřítomňuje výjimečnost tvorby Studia Ghibli s jeho důrazem na pečlivě pozvolné vyprávění a decentní styl.(12.2.2014)

 • Bernhardiner
  ****

  Četl jsem na hranou Kiki nějaké recenze, ve kterých byl tento film důkladně popliván jedovatými slinami. Od těchto "odborníků" jsem se dozvěděl, že Fúka Košiba je na roli Kiki příliš stará, a tudíž není dost roztomilá, že nemá charisma, že to celé postrádá atmosféru, že bla bla bla. Zkrátka, kdo chce vlka bíti, hůl si vždycky najde. Proto jsem rád, že jsem tyto pisálky nebral příliš vážně, výsledek není tak hrozný, jak by se dalo podle těchto kydů usuzovat. Ano, Mijazakiho verze se mi líbila ještě víc. Faktem však je, že srovnávat tyto dva snímky je jako srovnávat máslo s jogurtem. Základ je stejný, ale provedení značně odlišné. Tato verze je více napěchována dějem, obsahuje zápletky, které v animovaném filmu nebyly a naopak některé dějové linky v původní verzi obsažené se zde nevyskytovaly. Fúka Košiba na mě zanechala výborný dojem. Ač s ní Šimizu měl údajně spoustu práce, její herectví na mě působilo velmi přirozeným dojmem ve všech částech filmu (i v těch citově vypjatých) a Kiki jsem jí prostě věřil. Navíc dokáže vykouzlit jeden z nejkrásnějších dívčích úsměvů, které jsem kdy viděl. Ani proti hudbě nemám vážnějších námitek, celkem vhodně dokresluje magickou atmosféru filmu, nemám nic ani proti popové hymně Wake me up od Mai Kuraki, dokonce se mi dost líbí (Kdo by to do mě řekl, že budu mít rád takové popárny? Asi měknu...). Abychom tu jen nevychvalovali, tento film má také svá slabá místa. Jednak se mi silně nelíbí ošklivý 3D kocour Jiji (Počítačová animace byla asi použita i u některých záběrů zachycujících malou hrošici). Chápu, že reálný kocour nebude skákat na koště tak mrštně jako digitální Jiji, ale alespoň na statické scény mohli tvůrci použít živou kočku. Dále mi místy připadá, že scénář nedokáže držet celý příběh pohromadě, že mnohdy prostě chybí návaznost. Závěrem musím vyslovit přání, aby vznikalo více podobných filmů. Kiki svým jednáním šíří radost a dobro, a když někdo chce využít její dobroty k vlastním sobeckým účelům, bolí ji z toho srdce. Kéž by takových lidí bylo více, ne jen ve filmu. 90%(20.2.2015)

 • Zíza
  ***

  Při sledování jsem to vůbec nesrovnávala s Mijazakiho verzí, vůbec nic mě k tomu nenutilo. Kiki (Košiba Fúka) byla hrozně roztomiloučká, její ztvárnění malé čarodějky na zkušené se mi líbilo. Další věcí, na které jsem mohla oči nechat, bylo prostředí, ať už jen na začátku krásná horská vesnice, městečko u moře nebo vzhled pekárny a jejího okolí. Fakt to bylo moc pěkné. Kdyby to nebyl film, ale výstava s fotkami, věřím tomu, že bych si to užila mnohem více. Nemůžu si stěžovat na herecké výkony, ani režii, jen možná hudba mi přišla sem tam nevýrazná. Bohužel ale film na mě kromě pěkných kulis nezanechal hlubší dojem (vážně tam musel být hroch?!). Je to taková pomalá pohádka, která neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Film spíš pro děti než dospělé.(28.11.2014)

 • Jirka_Šč
  ****

  Kdybych měl hledat největší slabinu, tak asi, že mohli mít víc peněz. Jinak si nedovedu vysvětlit nedokonalosti v trikové práci. Jijiho ještě zvládli fajn (chápu, že kočka nemohla být skutečná - dosáhnout, aby hrála, jak má, by byla nadlidská práce), ale mnohé další triky mohly být lepší (hroch). Škoda, protože jinak je to lepší, než jsem čekal. Z animované verze zbylo málo - prostředí je jiné (více japonské), děj je jiný (tvůrci sáhli po jiných dílech novely), vážnější, méně pohodový. Celkově více japonské (včetně občasné trhlosti, uletěnosti a emotivnosti). Kiki je starší, Osono je jiná, ale fajn (její manžel povahově odpovídající), Tombo není tak otravný, jako v anime. Odlišnost děje demonstruje, že se ve filmu neobjevuje žádná z dalších stěžejních postav anime. ■ Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=aA1Nz9CnNKQ ■ Finálně. Tvůrci to zvládli velmi dobře. Fuka Koshiba je Kiki a film má ducha, kterého má mít.(22.11.2015)

 • sniper18
  ****

  Je to celkom dobrá mierne fantasy ladená dráma, ktorá je sfilmovanou verziou slávnej anime klasiky. Má pomerne dobrý príbeh o mladej čarodejníčke, ktorá na rok odchádza so svojou lietajúcou metlou a čiernou mačkou do sveta ľudí, aby tu získala nové skúsenosti. A tak prichádza do pekného prístavného mestečka, kde sa ubytuje u príjemnej pekárky a začne pracovať ako doručovateľka, pričom je so svojim novým životom veľmi spokojná, ale postupne si predsa len uvedomuje, že tento život s ľuďmi nie je až tak bezstarostný a že ľudia dokážu aj sklamať. Spracovanie sa mi páči, síce dejovo sa nejedná o vôbec nič výnimočné, tu nemá čo prekvapiť a ani výraznejšie nadchnúť, keďže táto zápletka na to ani neponúka nejaký väčší potenciál, ale aj tak si nemôžem moc sťažovať. Väčšinu času sa to nesie v takej príjemnej atmosfére, presne takej, akú mám v tomto žánri rád, sadla mi väčšina postáv, dobre zvládnuté je aj celé to začlenenie čarodejníčky medzi ľudí a život s nimi so všetkými kladmi a zápormi a nesklame ani to očakávané zdramatizovanie v druhej polovici. Síce bez pár prvkov a scén by som sa kľudne obišiel, napríklad priateľstvo s fanúšikom lietadiel alebo návšteva u speváčky, ale ani ma nerušili, takže celkovo sa mi to páčilo. Žánrovo je to tiež bez problémov, je to jednoducho taký príjemný rodinný film s trochou humoru, drámy a fantasy, aj keď práve tento žáner zastupuje prakticky len tá lietajúca metla a mačka. Herecké obsadenie je celkom slušné, sympatická hlavná hrdinka, ktorá svoju úlohu zvládla úplne ideálne, k tomu niekoľko príjemných vedľajších postáv, hlavne pekárka, tu nemám väčší problém. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, vizuálna stránka sa ešte určite dala trochu doladiť, ale to je to najmenej, aj tak mi to sadlo, hlavne si ma získala tá atmosféra. Takže u mňa je táto filmová verzia na približne rovnakej úrovni, ako aj pôvodné anime, taký príjemný film pre celú rodinu, nič iné som ani neočakával. 72%(18.1.2015)