Cooltúra

(festivalový název)
  • Slovensko Cooltúra (více)

Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej cooltúry. Cooltúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Tým pádom jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom '89, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. I napriek tomu, že k došlo k spoločensko-cooltúrnemu uvoľneniu, naša cooltúra stále hľadá svoju identitu. V tomto cooltúrnom dospievaní je zložité sa zorientovať. Nové médiá a internet sa stali najrozšírenejšou formou jej šírenia. Došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných cooltúrnych podujatí. Objavili sa nové cooltúrne fenomény súvisiace so zmenou životného štýlu. Ako teda dnes vyzerá ona slovenská cooltúra? (oficiální text distributora)

larelay

pre mna osobne doslova kulturny sok. niektore sceny (Rozboril, ukaz kozy/pi*u) som musela pauznut a keby som fajcila, asi si idem von zapalit. takto som to musela iba rozchodit. niektore pasaze boli uzasne, mala som pocit, ze pozeram nejaky fajnovy hudobny klip (Slopna a Velka noc), az kym som si neuvedomila, ze keby tam bolo moje dieta, vo veku tych chalanov, tak neviem neviem. tie zarezy v pocte poharikov boli desive! je pravda, ze ceresnicka na torte prisla na zaver. miting Smeru a tamto cudo pre mladych nabozenskych fanatikov. ciste peklo, we are fucked, people! je mi uplne jedno, ze je dokument povrchny, ze nejde do hlbky, ale na co? ved takto to realne je, takto to funguje, takto to ludia chcu, takto to ziju, taketo je jednoducho nase Slovensko. ja som kazdopadne rada, ze mam svoju bublinu, bez vsetkych tychto pre mna osobne, sialenosti. stale nechapem. nestiham. ()

whack

božemôj, taký humbuk okolo tohto dokumentu... ľudia v ňom nechcú vystupovať, hoci v ňom už vystúpili - je to marketingový ťah, ako že zakázané ovocie najlepšie chutí? nechápem čo je na tých videách tam ukázaných tak strašne nekultúrne? okrem TV Markíza a SMERu nič čo by mohlo niekoho pohoršiť. mne to pripadá ako jedno z tých diel osvietených vysokoškolských pseudointelektuálov, ktorým je všetko zlé, ale k ničomu konkrétnemu sa konkrétne nevedia vyjadriť, výpovedná hodnota 10/100. tie najprimitívnejšie slovenské nekultúry, akými sú verejné zabíjačky a zabíjanie veľkonočných jahniatok a vianočných kaprov, tu chýbajú, autor radšej zašiel s kamerou na metalový koncert. čo je na tom? ()

Radko

Ale veď hej, narodíte sa, odrastiete, idete prvý raz rozradostený a ochotný prijať naširoko otvorenými zmyslami všetky druhy vonkajších vnemov na obľúbené kolotoče a.... A tam to zažijete. Lahodné, no vypeckované tóny hitu Michala Davida do Vášho mozgu vrazia rytmus nonstopovej sily neustálej zábavy. Vírus je zasiaty. Niet sa čomu diviť, že v mnohých sa tento vírus kultivuje a prerastie až do masovej obľuby kadejakých Kazíkov, Konárikov, Grúňov či Rozborilov. No a o tomto fenoméne nákazy echtovou/ pravou kultúrou je Cooltúra. Ono by sa dalo ľahko povedať, že pozrite si nejaký diel relácie Senzi Senzus a viacmenej je to to isté. Ale nedá sa. Film je sympaticky širokospektrálnejší, čo sa týka ohmatávania rozsahu šitóznosti v kultúre, a tým je nesporne nielen poučnejší (mimochodom podľa iného bulváru - knihy Intelektuáli od Paula Johnsona sa Mahátmá Gándhí nesmierne zaujímal o výkaly, a to nielen svoje, v českej kultúre napr. niektoré prózy Milana Kunderu naznačujú podobný druh záujmu, len v takpovediac drsnej, no stále len knižnej rovine), ale hlavne je dostatočne zábavný. Síce nie tak, ako by mohol, ale zadarilo sa. 80% ()

*CARNIFEX*

Zámienkou tvorcov zrejme bolo, aby si každý divák urobil názor sám. Hneď prvotný vstup v podobe monológu staršieho pána sa pýtal skôr na záver, lebo to je podľa mňa z hľadiska zásahu do emócií "najjagavejší" moment tohto snímku. Lepšie momenty striedali slabšie, a tak sám so sebou bojujem, aké hodnotenie by bolo najobjektívnejšie. Nie som si istý teraz, a zrejme si nebudem ani za týždeň. Čakal som viac ... ()

gogo76

S úvodným proslovom pána Lazoríka súhlasím takmer vo všetkom. Dnešná cooltura má skutočne biednu úroveň. Dá sa klesnúť ešte nižšie? Samozrejme. Na titulných stránkach už na nás nebudú žmurkať nabotoxované fifleny s perami káčera Donalda, ale rovno úplná nahota, čisté porno. Úmysel zarábať na nešťastí druhých už nebudeme skrývať, ale otvorene o tom budeme hovoriť a baviť sa na tom. V komunikácii môžeme pritvrdiť ľubovoľným počtom sprostých slov, atď...Dokument M. Rema ani zďaleka neukázal špinu, aká by sa ukázať dala. Je tu zopár fakt vydarených scén, zvlášť ma zaujalo porovnávanie recitácie básní, zaujímavá je i scéna "ukáž piču" , kde sa pri predvádzaní spodného prádla dievčatá krútia ako skutočné prostitutky a tak si o ten pokrik doslova koledovali. Veľmi dobrý bol výber "tvorby" M. Spirita a Rytmusa kde spoločne dali "pieseň" s názvom "Jebem, jebem" Fakt ťažký text, asi na ňom pracovali niekoľko mesiacov...O niektorých scénach som pochyboval, nevedel som čo je na nich zlé, iba ukazovali nejakú činnosť, ale nemyslím si, že to stálo za zamyslenie. Mám na mysli scény - Slopany,oblievačka na Veľkú noc, čiarky na ruke za každý vipitý pohárik... A že sa niektorí umelci ozvali, že sa im to nepáči? Myslím, že sa Remo krotil. Dala by sa z toho vyskladať taká špina, že by ho poniektorí vláčili po súdoch. A fakt by bolo z čoho... "Óóó, na tej fotke nič nevidno len moje kozy..." 80%. ()

Anderton

Dostal som presne to, čo som čakal a bohužiaľ nič navyše. Kvázi šokujúci mišung niekoľkých "kultúrnych" foriem vyžitia Slovákov, ktoré budú podobné asi ľubovoľnému vyžitiu akémukoľvek národu Európy a sveta. Že je väčšina stádo, sa už vie tisícky rokov a Remo to iba navliekol na aktuálny slovenský stav. ()

jojinecko

Veľmi potrebný a zaujímavý dokument, ktorý nastavuje zrkadlo... Fandím Mirovi Removi, na stále mám u neho pocit, že aj on by sa mohol v tom nastavenom zrkadle tak trochu poobzerať (marketing na tento dokument asi nebol dielo náhody, ale skôr umné a slizné poťahovanie za nitky z pozadia a lá Vilo Rozboril,,,či???:) ()

MontyBrogan

Krátke, výstižné a zbytočné pohoršenie nad ľudskou hlúposťou a jej úspechom. Len mi moc nesadla použitá vzorka spoločenských skupín, ak to tak možno nazvať. Postrádal som tu mestské subkultúry, ktoré mi názov evokoval v prvom rade. Takže chyba očakávaní. Ale takto sa prezentujeme zase len ako ovečky s krížikom a valaškou. Graffiti predsa nie sú plán cesty do kostola ani na salaš. ()

ScarPoul

Bohužiaľ nie taký dôležitý ako sa na prvý pohľad javí. Remo síce ukazuje spoločnosť vo všetkej svojej sprostote, ale je to pohľad veľmi skreslený. Zobral si dva extrémy - dedinský( odrezaný od všetkého) a mestský(fungujúci na nových trendoch). Vytvoriť ale akýsi diskurz a dostať sa za pozlátku Rytmusa, Spirita, alebo iných zúčastnených, vôbec nerieši. Trebalo sa zamerať sa skôr na ulitmátne zlo akým je Modré z neba alebo Pošta pre teba a nesnažiť sa politizovať, alebo byť až prehnane kresťanský. Chýbajú mi tu vyjadrenia a pohľady skutočných umelcov/ študentov umenia/ ale aj samotných protagonistov. Slovensko totiž nie je krajinou debilných kresťanov, Ficových voličov, hip hoperov a ožranov. Je v tom trochu viac. A ukazovať len vyššie spomenutých ako definíciu kultúry na Slovensku je ako hovoriť o USA, že majú Trumpa, Big brother alebo iné reality show, že tam majú Miley Cyrus a dobrú hudbu robia len sporadicky. Remo ukazuje to čo je všade rovnaké. Chcelo to väčšiu špecifickosť. A aj nejakú pointu. ()

Marek1991

Režisérovo umenie je v čom? V tom, že akoby bez ladu a skladu pospájal rôzne momenty z našich životov a filmu dodal punc zakázanosti? To, čo som videl ma síce nepotešilo, no mnohé z toho som už dávno vedel, možno som mal len umocnené niektoré situácie, napríklad mi bolo ľúto tých mladých ľudí na konci filmu, no v celku to vo mne zanechalo akoby akurát pocit prázdna. O podstatu problémov to ani nezakoplo. Tiež je to už nejakú dobu vonku a zmenilo to niečo? Na všetky moje otázky mám zrejme sám odpoveď, že je to slabota a že na niektoré otázky by som si mohol odpovedať aj nič. Po tomto mám pocit, že upadla trocha aj dokumentaristika, pokiaľ toto má byť popredné dielo. ()

JohnMiller

Je to už niekoľko rokov čo som nedokázal pochopiť, ako je možné, že žiadny môj známy ani rodinný príslušník nevidí a nevníma všetku tú faloš a umelosť v kultúrnej sfére a umení. Bol to pre mňa vždy jeden veľký podvod. Či už v Hudbe, v komerčných TV reláciách alebo v trendy zmýšľaní. Zo zákulisia celebrít sa mi vždy zdvíhal žalúdok. Niekedy som mal pocit, že som iba schizofrenik čo si predstavuje negatívne a hlboko kritické "fakty" o trhu a marketingu dnešnej spoločnosti. Avšak po zhliadnutí tohoto dokumentu ktorý nazrel objektívne pod pokrievku tohoto svinstva som rád, že nie som jediný kto zmýšľa rovnako ako ja, a keby som mal možnosť, tohoto tvorcu by som určite podporil. Snímka sa začína castingom dievčat na nejaký tunningový festival či výstavu. Tam sa v krátkosti predstavia "inteligentné" baby a hor sa na súťaž plaviek. Pri prechádzaní cez mólo na ne opitý návštevníci kričia "ukáž kozy" na poslednú však pritvrdia a kričia "ukáž pi*u" v spomalenom zábere je očividné, že sa to dievčaťu nepáči.. A ja si iba hovorím, to čo si chcela, máš. Nasleduje koncert pre dôchodcov, niečo ako moderné repete, senzi TV či šláger rádio, to určite poznáte, Umelecký vkus nulový, ale musia predsa z niečoho žiť. Potom nasleduje časť pri ktorej sa mi otváral nožík vo vrecku. Nahliadneme do zákulisia Modrého z neba (či v siedmom nebi) kde účastníkov režisér neustále upozorňuje, že sa majú tváriť prirodzene, hovorí to neustále, to že je to všetko umelé, rovnako ako playback počas šou je jedna vec ale točiť peniaze z chorých je pekne hnusná vec. Ešte ma zaujal report Majka Spirita na krste jeho výblitku.... teda albumu. na chvíľku sa zjavil aj Rytmus. Nechýbal ošiaľ davov pri skladbe Jeb*m na to. Tomu vravím poézia, text akoby vytiahnutý z análu, hrôza.. Toto sa páči ľudom? To je to čo chcú? Celkom ma zaujala úprimná Zuzana Fialová pri nakrúcaní epizódy z Paneláku kedy sa priznala, že je úbohé aby takíto kvalitný herci hrali v predpotopných tv seriáloch, že z narýchlo uvareného scenáru sa nedá spraviť kvalitný audiouvizuálny materiál. Týmto si u mňa šplhla. Záver snímky je venovaný fanatickým veriacim, ktorí sa popri koncertu tvária horšie ako keby užili trojnásobnú dávku LSD... a popri tom tam niekto žobre o peniaze a zakryje to v teplučkých rečičkách akoby podpora financií bol vstupný kľúč do neba. Veru ľudia veriaci ak toto čítate, ani takíto boh nie je tou správnou cestou. Som veľmi nadšený z tohoto prierezu Slovenskou kultúrnou žumpou, škoda, že nie je viac takíto autorov ktorí sa nenechajú zapredať. ()

Hamaradža

Neodolatelne ironický a asi najdôležitejší slovenský dokument pre vnímavého diváka. Ďakujem Removi že takto komplexne zobrazil to, na čo každý iba myslel. A pritom len nastavuje zrkadlo. 18.11.2016 zhliadnuté v kine vďaka projektu Dokument na kolesách, následované diskusiou s režisérom. ()

kaposlav

Film začína príhovorom Jána Lazoríka, ktorý som už pred tým videl niekde na nete. To je asi ta najrozumnejšia časť tohto diela v ktorom sa predvedie aj niekoľko blbečkov, čo si ešte aj o sebe veľa myslia. Nie je nič horšie ako 20-30roční "intelektuáli" čo riešia politiku a vedia o svete hovno. ()

E=mc2

Z môjho pohľadu značne povrchné. Miro Remo si stanovil prvotnú premisu - tvrdenie filmu na slovách Jána Lazoríka. Pravda je však taká, že slová Pána Lazoríka dokonale vystihujú a zhŕňajú doterajšiu Removú tvorbu ()

dr.fish

Pan režisér natočil sestřih kulturních akcí pořádaných na Slovensku a nechává nás udělat si vlastní názor a přebrat si to po svém. Dle obsahu jsem čekal něco mnohem koncepčního, něco s názorem. Ničeho jsem se nedočkal, názor jsem si musel udělat sám. Můj názor je, že si lidé na Slovensku v podstatě dělají co chtějí, což je fajn, a pokud je to v mezích zákona, ať si to i užijí. Myslí, že whack to popsal přesně. 60% ()

Gothar

Zaujímavý zostrih z tradičných aj novodobých slovenských kultúrnych podujatí s výberom tých najdesivejších účastníkov. Našťastie si dnes môžeme vybrať čo budeme poyerať v TV alebo na aký koncerť sa vyberieme. Treba sa držať slov pána z úvodu a tento odpad nesledovať. Ja som bol najviac zdesený na konci pri SMERáckom mítingu, pretože to sa ma týka, ale zvyšok je mi ukradnutý. 70 % ()

Johnny.ARN odpad!

Prečo som stratil hodinu života pri tejto nič nehovoriacej, povrchnej a úplne zbytočnej pičovine? Nečudujem sa Spiritusovi a Rytmovi za to, že nechcú aby to bolo zverejnené, keď ich dávajú do jedného vreca s retardmi, cigánmi, geriatrikmi, smerákmi, feťákmi a fanatikmi. Aký už len toto malo prínos pre slovenskú kultúru? Že pospájal klipy bez nejakej výpovednej hodnoty do jedného celku a ukázal ľuďom to, čo už dávno všetci vieme? Boha, kedy sa už slovenskí dokumentaristi konečne zobudia začnú točiť niečo fakt normálne, alebo lepšie, už točiť nebudú? Nikdy! ODPAD! ()