Cooltúra (festivalový název)

• angličtina

Coolture

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2016, 68 min (Televizní verze: 55 min)

Miro Remo

Miro Remo

Marek Kučera

Okolo tohto dokumentu vznikol na Slovensku v jeseni 2016 celkom velky "hype". Tolko priestoru v mediach uz nemal slovensky dokumentarny film velmi davno. Zacalo sa o nom totiz hovorit, ze je vraj zakazany. Neviem nakolko to bolo zamerom autorov, ale sledovanosti filmu to znacne prospelo. Ked by som mal hodnotit samotny film s odstupom casu, tak to nebolo nic svetoborne. Reziser nakopil do 68 minut to "najlepsie co doma mame", zubudol snad uz len na svedkov kotlebovych. Osobne by som vsak filmu / reziserovi vytkol jedine scenu s panom Lazorikom. Text ktory tam prednasa nie je vobec jeho, ale Borisa Filana. Pan Lazorik bol vzacny clovek a urcite by bolo hodnotnejsie ak by povedal par vlastnych slov na tuto temu, idealne v jeho lubozvucnej saristine a nie prednasat cudzi text, ktory reziser podsuva ludom ako vlastne slova pana Lazorika...(19.11.2016)

(117/2016) / Asi všetci nejako podvedome tušíme, aké sračky sa odohrávajú v našom okolí, Miro Remo nám to ale všetko pekne zhrnul do "pure" koncentrátu. Dodržuje klasickú formu slovenských dokumentov a všetko zobrazené ostáva bez "voice over" komentára. Síce sa tým vzdáva možnosti autorsky dať filmu smer, nám divákom dáva ale obrovský priestor na emócie a vlastné vyhodotenie videného. Cooltúra si udržala moju pozornosť celú stopáž, aj vďaka skvelému technickému spracovaniu (kamera!) a perfektým prechodom medzi jednotlivými témami (geniálne vytiahnutie protikladov). (8/10)(24.10.2016)

Krátke, výstižné a zbytočné pohoršenie nad ľudskou hlúposťou a jej úspechom. Len mi moc nesadla použitá vzorka spoločenských skupín, ak to tak možno nazvať. Postrádal som tu mestské subkultúry, ktoré mi názov evokoval v prvom rade. Takže chyba očakávaní. Ale takto sa prezentujeme zase len ako ovečky s krížikom a valaškou. Graffiti predsa nie sú plán cesty do kostola ani na salaš.(6.1.2017)

• HarryBlock

Autor filmu transformuje svoje vnímanie do diela, snaží sa zachytiť svet tak ako ho vidí on a jeho dielo sa tak stáva akýmsi zrkadlom jeho vedomých, ale častokrát aj nevedomých túžob a emócií. To čo je podľa mňa problém filmu Cooltúra, je že nič neanalyzuje, nezaujíma ho iné hľadisko ako jeho povrchné a jeho plochým tézam chýbajú akékoľvek argumenty(keby som vytrhol z kontextu hocikoho deň, mohol by som ho vykresliť ako debila alebo alkoholika). Inými slovami robí to čo robia denne bulvárne denníky, ktoré nachytávajú ľudí pri nezvyčajných situáciách, aby tak vyvolali všeobecné pohoršenie. Je to akési morálne povyšovanie sa nad celebrity, ktorým závidíme. Preto moralizovanie patrí do bulváru a nie do umenia. Miro Remo je o to horší, že cíti potrebu povyšovať sa ešte aj nad obyčajných ľudí a dávať toto svoje povyšovanie sa ostentatívne najavo. Ak platí, že dielo je zrkadlom vedomia autora, čo prezrádza Cooltúra o svojom autorovi?(6.2.2017)

Zaujimavy pohlad a dost siroky prierez roznych skor nekulturnych akcii. Nemusim sa pozerat na zakulisie Modre z neba, aby ma to utvrdilo v tom, aka to je sragora. Takisto je mi jedno ked maju ludia hocijake zaluby a akcie. Takze ziadne 'sokantne' odhalenia, ani ziadne komentovanie. Ale to nevadi. Natocene je to zrucne, takze myslim ze o par rokov to bude celkom dobry obraz, ze aj tymto sme zili. V tomto ohlade slusne. [#54/2016](4.1.2017)

• - Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)