Cooltúra (festivalový název)

• angličtina

Coolture

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2016, 68 min (Televizní verze: 55 min)

Miro Remo

Miro Remo

Marek Kučera

Ľudia, obludy. Voľba konkrétnych momentov, paralely medzi nimi, to ako kreatívnu voľbu nesúdim. Dokument, ktorého sila sa násobí kontroverziou ktorá ho obklopuje, čo asi pán režisér neplánoval, ale na jeho mieste by som za to bol veľmi vďačný. Pretože kto chce absolvovať túto (ne)cool túru po slovensku, nájde si spôsob.(12.11.2016)

• Marek1991

Režisérovo umenie je v čom? V tom, že akoby bez ladu a skladu pospájal rôzne momenty z našich životov a filmu dodal punc zakázanosti? To, čo som videl ma síce nepotešilo, no mnohé z toho som už dávno vedel, možno som mal len umocnené niektoré situácie, napríklad mi bolo ľúto tých mladých ľudí na konci filmu, no v celku to vo mne zanechalo akoby akurát pocit prázdna. O podstatu problémov to ani nezakoplo. Tiež je to už nejakú dobu vonku a zmenilo to niečo? Na všetky moje otázky mám zrejme sám odpoveď, že je to slabota a že na niektoré otázky by som si mohol odpovedať aj nič. Po tomto mám pocit, že upadla trocha aj dokumentaristika, pokiaľ toto má byť popredné dielo.(11.12.2016)

Pan režisér natočil sestřih kulturních akcí pořádaných na Slovensku a nechává nás udělat si vlastní názor a přebrat si to po svém. Dle obsahu jsem čekal něco mnohem koncepčního, něco s názorem. Ničeho jsem se nedočkal, názor jsem si musel udělat sám. Můj názor je, že si lidé na Slovensku v podstatě dělají co chtějí, což je fajn, a pokud je to v mezích zákona, ať si to i užijí. Myslí, že whack to popsal přesně. 60%(17.12.2016)

Ale veď hej, narodíte sa, odrastiete, idete prvý raz rozradostený a ochotný prijať naširoko otvorenými zmyslami všetky druhy vonkajších vnemov na obľúbené kolotoče a.... A tam to zažijete. Lahodné, no vypeckované tóny hitu Michala Davida do Vášho mozgu vrazia rytmus nonstopovej sily neustálej zábavy. Vírus je zasiaty. Niet sa čomu diviť, že v mnohých sa tento vírus kultivuje a prerastie až do masovej obľuby kadejakých Kazíkov, Konárikov, Grúňov či Rozborilov. No a o tomto fenoméne nákazy echtovou/ pravou kultúrou je Cooltúra. Ono by sa dalo ľahko povedať, že pozrite si nejaký diel relácie Senzi Senzus a viacmenej je to to isté. Ale nedá sa. Film je sympaticky širokospektrálnejší, čo sa týka ohmatávania rozsahu šitóznosti v kultúre, a tým je nesporne nielen poučnejší (mimochodom podľa iného bulváru - knihy Intelektuáli od Paula Johnsona sa Mahátmá Gándhí nesmierne zaujímal o výkaly, a to nielen svoje, v českej kultúre napr. niektoré prózy Milana Kunderu naznačujú podobný druh záujmu, len v takpovediac drsnej, no stále len knižnej rovine), ale hlavne je dostatočne zábavný. Síce nie tak, ako by mohol, ale zadarilo sa. 80%(18.11.2016)

Chápem kritiku našej kultúry, ale určite nie deštruktívnu. To už není normálne keď niekto skoro až vyzýva k revolúcii, napr. keď ten tlstý polotalian povedal, že minister kultúry by mal určovať kam sa bude uberať kultúra v štáte. Čo by ste chceli diktatúru ako za komunizmu/fašizmu, kedy štát určoval, čo je dobré a čo nie? Vrchol už je, keď sa k tej problematike vyjadruje nejaký komunista, lebo áno, komunisti mali patent na všetko dobré a taký komunistami zakázaný český film Spalovač mrtvol (1968) bol vážne zlý a nekultúrny film a hovorí to za neho aj hodnotenie na ČSFD. Áno, tá kultúra je u nás niekedy naozaj zaujímavá, kľudne primitívna alebo aj bizarná (zákulisie reality-shows). No tie reality-shows sú natáčané na to, aby sa človek uvoľnil/zabavil a keď sa človek zabáva, tak asi nerieši, že akú sračku pozerá a už vôbec by to nemalo riešiť ministerstvo kultúry alebo nejaká vyššia moc. Dokument ukázal pár vecí v inom svetle a niečo vyzeralo aj zábavne, ale inak nič extra šokantné. Celkom ma zaujalo, akú veľkú rolu hrá fajčenie v show-biznise :D 5/10 (Videné 16.1.2020, Originálne znenie)(16.1.2021)

• - Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)