Cooltúra

(festivalový název)
  • Slovensko Cooltúra (více)

Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej cooltúry. Cooltúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Tým pádom jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom '89, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. I napriek tomu, že k došlo k spoločensko-cooltúrnemu uvoľneniu, naša cooltúra stále hľadá svoju identitu. V tomto cooltúrnom dospievaní je zložité sa zorientovať. Nové médiá a internet sa stali najrozšírenejšou formou jej šírenia. Došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných cooltúrnych podujatí. Objavili sa nové cooltúrne fenomény súvisiace so zmenou životného štýlu. Ako teda dnes vyzerá ona slovenská cooltúra? (oficiální text distributora)

geimz

Plytký "dokument", ktorý nerobí nič iné, než len zliepa na seba nenaväzujúce scény, ktorých obsah snáď pre všetkých Slovákov nemôže byť ničím prekvapujúcim, a bez nejakej vlastnej myšlienky či posolstva tak nejak plynie ďalej až do konca. Snáď len ten nábôženský fanatizmus na záver dokáže trochu šoknúť, inak je celá Cooltúra bez zmyslu. ()

Furmi odpad!

Asi najlepších pár sekúnd až minút počiatočného príhovoru pána ktorý dal v pár vetách najväčšiu pravdu dnešnej doby, nejaké vyparádené piče s nasratým v hlave ktorých budúcnosť stojí len na ich mladých telách v bikinách, gýčová šouka pre mentálne zaostále publikum, vyžiarený domov dôchodcov sledujúci najkokotskejšiu slovenskú reláciu a jej FAKEové zákulisie, súťažná preťahovaná v kopaní hrobov ktorú samozrejme vyhrajú slováci (teda rómovia za "slovákov"), chvíľková ukážka metalovej zábavy ala zachráň sa kto môžeš pred opitými a sfetovanými bláznami v pogu, fašiangy na dedine so shrekom, na slovenský spôsob teda "pi čo hrdlo ráči a keď už neráči tak pi radšej ďalej", ďalšia ukážka hlupých píč so štyrorkami na hrudi a nulou v hlave, gadžovská ukážka "osláv" veľkej noci na sídlisku v malom meste AKA "pi dokiaľ na nohách stojíš", pojebaný slovenský šaman za ktorého rýmami sa skrýva také isté fejkové lajno ako asi medzi nohami Miley Cyrus, silné zafilozofovanie cigánského kráľa hiphopu, potom samozrejme jeho silné rapy "jebem nato, jebem nato, kurva jebem toho tamtoho a hentoho a proste jebem jebem jebem ou yeah jebem", ďalší ou yeah SVK rapper zvaný STRAPO ktorý sa dáva na výchovu celej generácie a necháva fanúšikov skandovať Fico je kokot, prečo ? Ani sám nevie, následné mini ukážka jeho výchovy novej egnerácie v podaní stupidnej stand up show only for 18+ a viac ako 2 promile, krásna reklama na seriál panelák, pár sekúnd múdreho preslova fúzatého uja v komunistickej garderóbe, následné ďalšia dávka gýču a pán premiér Fico ktorý by bol oveľa lepší moderátor debilnej šou ako politik, zavŕšme to zopnutými rukami, vymývaním mozgov na najúžasnejšom koncerte všetkých čias, PS : nezabudnite hodiť pár eúr do kasičky aby ste si kúpili možnosť chodiť po vode s naším pánom Ježišom Kristom..... Na tento dokument som sa tešil dlhú dobu. Už po trailery som zhruba tušil o čom bude a nedivil by som sa keby ma aj znechutil (čiastočne). No očakával som inteligentnejšie poňatie a vadilo mi aj celkom že snímok bol silne poslovenčený. Miestami bol strih nepochopitelný, krátke scény niekam, kde divák nemohol za tu chvíľu pochopiť čo tým chcel pán režisér povedať, a už sme sa k nim vôbec nevrátili. Iba dva fakt múdre a k veci monológy v celom snímku. Inak hnoj humus odpad! Ukážka toho aká je sloáč stále tupá aj skroo už v roku 2017 (heh i keď dnešné zvolenie si prvého oranžového prezidenta v USA tak isto o niečom vypovedá). Snímok bol ale celkom dobre urobený, nad slovenské klasické pomery. Avšak ako som už spomínal odpad! dávam len snímkom najhorším z najhorších alebo snímkom ktoré ma znechutia a nepociťujem pri nich inú emóciu ako napínanie na zvracanie. U Cooltúry sa stredná zlatá cesta tak isto ako u mnohých iných nájsť pre mňa nedala a tak sa riadim mojími pocitmy znechutenia. ()

H4ku11

Nič až také šokujúce som tam nevidel. Myslel som si, že film predstaví ešte horšie veci, o ktorých človek naozaj ani netuší, ale toto je skrátka slovenská realita. Stačí chodiť s otvorenými očami. Pokiaľ to niekomu búra jeho krásny ideál o Slovensku ako krajine, kde sa takéto veci nedejú, tak je to len dobre. ()

Arkanoid

Súťaž miss, pesničky bez pridanej hodnoty Dušana Grúňa, Maritna Jakubca. Súťaž v najrýchlejšom vykopaní hrobu, mládež SNS, kultúra alkoholu v Slopnej, a všetko lacné a povrchné, čo slovenská kultúra obsahuje. Frflanie, ako sa so situáciou nedá nič robiť. Oplzlé poznámky podnapitých účastníkov Carat Tunning Party. Veľká noc je takisto mimo, na prvý pohľad to vyzerá ako šikana, je to najzbytočnejšie plytvanie vodou a aj tak ide o spoločensky akceptovateľné pitie alkoholu. Koncert Spirita asi nie je dobrá investícia času a peňazí, Johny podľa zberov tiež veľa nepredviedol, no slovenský hip hop nie je len póza. Naprimitívnejšia pesnička Kontrafaktu v kontraste so Strapovou „výchovou“ fanúšika. Je to rovnaký Strapo, ktorý odsudzuje nahlásenie neoprávneného použitia zbrane. Obhajoba odpadu Paneláku hercami. Úplnou stratou času, ale prirodzenou v konzumnej spoločnosti, je zase čakanie na otvorenie nového nákupného centra. Historické rekonštrukcie sú fajn. Na záver vrchol hnusu, Smerácke oslavy MDŽ, kde predseda strany Róbert Fico otvorene dehonestuje tých, ktorých tam navozil autobusmi zadarmo. Chvály sú stratou času, veľmi to tí mladí fanatici nedobojovali, cirkev to samozrejme berie ako peniaze od hlúpych oviec a nepýta si almužnu, ale aspoň 3-4 €. Zjavne opitý pokrytec Vilo Rozboril nútiaci deti, o ktorých by malo byť Modré z neba, do dávania dobrého zážitku divákovi. Úplne prirodzene, dobre? ()

Radko

Ale veď hej, narodíte sa, odrastiete, idete prvý raz rozradostený a ochotný prijať naširoko otvorenými zmyslami všetky druhy vonkajších vnemov na obľúbené kolotoče a.... A tam to zažijete. Lahodné, no vypeckované tóny hitu Michala Davida do Vášho mozgu vrazia rytmus nonstopovej sily neustálej zábavy. Vírus je zasiaty. Niet sa čomu diviť, že v mnohých sa tento vírus kultivuje a prerastie až do masovej obľuby kadejakých Kazíkov, Konárikov, Grúňov či Rozborilov. No a o tomto fenoméne nákazy echtovou/ pravou kultúrou je Cooltúra. Ono by sa dalo ľahko povedať, že pozrite si nejaký diel relácie Senzi Senzus a viacmenej je to to isté. Ale nedá sa. Film je sympaticky širokospektrálnejší, čo sa týka ohmatávania rozsahu šitóznosti v kultúre, a tým je nesporne nielen poučnejší (mimochodom podľa iného bulváru - knihy Intelektuáli od Paula Johnsona sa Mahátmá Gándhí nesmierne zaujímal o výkaly, a to nielen svoje, v českej kultúre napr. niektoré prózy Milana Kunderu naznačujú podobný druh záujmu, len v takpovediac drsnej, no stále len knižnej rovine), ale hlavne je dostatočne zábavný. Síce nie tak, ako by mohol, ale zadarilo sa. 80% ()

• Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)