Cooltúra (festivalový název)

Miro Remo

Miro Remo

Marek Kučera
  • HarryBlock

Autor filmu transformuje svoje vnímanie do diela, snaží sa zachytiť svet tak ako ho vidí on a jeho dielo sa tak stáva akýmsi zrkadlom jeho vedomých, ale častokrát aj nevedomých túžob a emócií. To čo je podľa mňa problém filmu Cooltúra, je že nič neanalyzuje, nezaujíma ho iné hľadisko ako jeho povrchné a jeho plochým tézam chýbajú akékoľvek argumenty(keby som vytrhol z kontextu hocikoho deň, mohol by som ho vykresliť ako debila alebo alkoholika). Inými slovami robí to čo robia denne bulvárne denníky, ktoré nachytávajú ľudí pri nezvyčajných situáciách, aby tak vyvolali všeobecné pohoršenie. Je to akési morálne povyšovanie sa nad celebrity, ktorým závidíme. Preto moralizovanie patrí do bulváru a nie do umenia. Miro Remo je o to horší, že cíti potrebu povyšovať sa ešte aj nad obyčajných ľudí a dávať toto svoje povyšovanie sa ostentatívne najavo. Ak platí, že dielo je zrkadlom vedomia autora, čo prezrádza Cooltúra o svojom autorovi?(6.2.2017)

Bohužiaľ nie taký dôležitý ako sa na prvý pohľad javí. Remo síce ukazuje spoločnosť vo všetkej svojej sprostote, ale je to pohľad veľmi skreslený. Zobral si dva extrémy - dedinský( odrezaný od všetkého) a mestský(fungujúci na nových trendoch). Vytvoriť ale akýsi diskurz a dostať sa za pozlátku Rytmusa, Spirita, alebo iných zúčastnených, vôbec nerieši. Trebalo sa zamerať sa skôr na ulitmátne zlo akým je Modré z neba alebo Pošta pre teba a nesnažiť sa politizovať, alebo byť až prehnane kresťanský. Chýbajú mi tu vyjadrenia a pohľady skutočných umelcov/ študentov umenia/ ale aj samotných protagonistov. Slovensko totiž nie je krajinou debilných kresťanov, Ficových voličov, hip hoperov a ožranov. Je v tom trochu viac. A ukazovať len vyššie spomenutých ako definíciu kultúry na Slovensku je ako hovoriť o USA, že majú Trumpa, Big brother alebo iné reality show, že tam majú Miley Cyrus a dobrú hudbu robia len sporadicky. Remo ukazuje to čo je všade rovnaké. Chcelo to väčšiu špecifickosť. A aj nejakú pointu.(13.12.2016)

S úvodným proslovom pána Lazoríka súhlasím takmer vo všetkom. Dnešná cooltura má skutočne biednu úroveň. Dá sa klesnúť ešte nižšie? Samozrejme. Na titulných stránkach už na nás nebudú žmurkať nabotoxované fifleny s perami káčera Donalda, ale rovno úplná nahota, čisté porno. Úmysel zarábať na nešťastí druhých už nebudeme skrývať, ale otvorene o tom budeme hovoriť a baviť sa na tom. V komunikácii môžeme pritvrdiť ľubovoľným počtom sprostých slov, atď...Dokument M. Rema ani zďaleka neukázal špinu, aká by sa ukázať dala. Je tu zopár fakt vydarených scén, zvlášť ma zaujalo porovnávanie recitácie básní, zaujímavá je i scéna "ukáž piču" , kde sa pri predvádzaní spodného prádla dievčatá krútia ako skutočné prostitutky a tak si o ten pokrik doslova koledovali. Veľmi dobrý bol výber "tvorby" M. Spirita a Rytmusa kde spoločne dali "pieseň" s názvom "Jebem, jebem" Fakt ťažký text, asi na ňom pracovali niekoľko mesiacov...O niektorých scénach som pochyboval, nevedel som čo je na nich zlé, iba ukazovali nejakú činnosť, ale nemyslím si, že to stálo za zamyslenie. Mám na mysli scény - Slopany,oblievačka na Veľkú noc, čiarky na ruke za každý vipitý pohárik... A že sa niektorí umelci ozvali, že sa im to nepáči? Myslím, že sa Remo krotil. Dala by sa z toho vyskladať taká špina, že by ho poniektorí vláčili po súdoch. A fakt by bolo z čoho... "Óóó, na tej fotke nič nevidno len moje kozy..." 80%.(4.12.2016)

Dostal som presne to, čo som čakal a bohužiaľ nič navyše. Kvázi šokujúci mišung niekoľkých "kultúrnych" foriem vyžitia Slovákov, ktoré budú podobné asi ľubovoľnému vyžitiu akémukoľvek národu Európy a sveta. Že je väčšina stádo, sa už vie tisícky rokov a Remo to iba navliekol na aktuálny slovenský stav.(12.2.2017)

(117/2016) / Asi všetci nejako podvedome tušíme, aké sračky sa odohrávajú v našom okolí, Miro Remo nám to ale všetko pekne zhrnul do "pure" koncentrátu. Dodržuje klasickú formu slovenských dokumentov a všetko zobrazené ostáva bez "voice over" komentára. Síce sa tým vzdáva možnosti autorsky dať filmu smer, nám divákom dáva ale obrovský priestor na emócie a vlastné vyhodotenie videného. Cooltúra si udržala moju pozornosť celú stopáž, aj vďaka skvelému technickému spracovaniu (kamera!) a perfektým prechodom medzi jednotlivými témami (geniálne vytiahnutie protikladov). (8/10)(24.10.2016)

• - Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)