Cooltúra (festivalový název)

Slovensko, 2016, 68 min

Miro Remo

Miro Remo

Marek Kučera

Pan režisér natočil sestřih kulturních akcí pořádaných na Slovensku a nechává nás udělat si vlastní názor a přebrat si to po svém. Dle obsahu jsem čekal něco mnohem koncepčního, něco s názorem. Ničeho jsem se nedočkal, názor jsem si musel udělat sám. Můj názor je, že si lidé na Slovensku v podstatě dělají co chtějí, což je fajn, a pokud je to v mezích zákona, ať si to i užijí. Myslí, že whack to popsal přesně. 60%(17.12.2016)

Dostal som presne to, čo som čakal a bohužiaľ nič navyše. Kvázi šokujúci mišung niekoľkých "kultúrnych" foriem vyžitia Slovákov, ktoré budú podobné asi ľubovoľnému vyžitiu akémukoľvek národu Európy a sveta. Že je väčšina stádo, sa už vie tisícky rokov a Remo to iba navliekol na aktuálny slovenský stav.(12.2.2017)

(117/2016) / Asi všetci nejako podvedome tušíme, aké sračky sa odohrávajú v našom okolí, Miro Remo nám to ale všetko pekne zhrnul do "pure" koncentrátu. Dodržuje klasickú formu slovenských dokumentov a všetko zobrazené ostáva bez "voice over" komentára. Síce sa tým vzdáva možnosti autorsky dať filmu smer, nám divákom dáva ale obrovský priestor na emócie a vlastné vyhodotenie videného. Cooltúra si udržala moju pozornosť celú stopáž, aj vďaka skvelému technickému spracovaniu (kamera!) a perfektým prechodom medzi jednotlivými témami (geniálne vytiahnutie protikladov). (8/10)(24.10.2016)

Je to už niekoľko rokov čo som nedokázal pochopiť, ako je možné, že žiadny môj známy ani rodinný príslušník nevidí a nevníma všetku tú faloš a umelosť v kultúrnej sfére a umení. Bol to pre mňa vždy jeden veľký podvod. Či už v Hudbe, v komerčných TV reláciách alebo v trendy zmýšľaní. Zo zákulisia celebrít sa mi vždy zdvíhal žalúdok. Niekedy som mal pocit, že som iba schizofrenik čo si predstavuje negatívne a hlboko kritické "fakty" o trhu a marketingu dnešnej spoločnosti. Avšak po zhliadnutí tohoto dokumentu ktorý nazrel objektívne pod pokrievku tohoto svinstva som rád, že nie som jediný kto zmýšľa rovnako ako ja, a keby som mal možnosť, tohoto tvorcu by som určite podporil. Snímka sa začína castingom dievčat na nejaký tunningový festival či výstavu. Tam sa v krátkosti predstavia "inteligentné" baby a hor sa na súťaž plaviek. Pri prechádzaní cez mólo na ne opitý návštevníci kričia "ukáž kozy" na poslednú však pritvrdia a kričia "ukáž pi*u" v spomalenom zábere je očividné, že sa to dievčaťu nepáči.. A ja si iba hovorím, to čo si chcela, máš. Nasleduje koncert pre dôchodcov, niečo ako moderné repete, senzi TV či šláger rádio, to určite poznáte, Umelecký vkus nulový, ale musia predsa z niečoho žiť. Potom nasleduje časť pri ktorej sa mi otváral nožík vo vrecku. Nahliadneme do zákulisia Modrého z neba (či v siedmom nebi) kde účastníkov režisér neustále upozorňuje, že sa majú tváriť prirodzene, hovorí to neustále, to že je to všetko umelé, rovnako ako playback počas šou je jedna vec ale točiť peniaze z chorých je pekne hnusná vec. Ešte ma zaujal report Majka Spirita na krste jeho výblitku.... teda albumu. na chvíľku sa zjavil aj Rytmus. Nechýbal ošiaľ davov pri skladbe Jeb*m na to. Tomu vravím poézia, text akoby vytiahnutý z análu, hrôza.. Toto sa páči ľudom? To je to čo chcú? Celkom ma zaujala úprimná Zuzana Fialová pri nakrúcaní epizódy z Paneláku kedy sa priznala, že je úbohé aby takíto kvalitný herci hrali v predpotopných tv seriáloch, že z narýchlo uvareného scenáru sa nedá spraviť kvalitný audiouvizuálny materiál. Týmto si u mňa šplhla. Záver snímky je venovaný fanatickým veriacim, ktorí sa popri koncertu tvária horšie ako keby užili trojnásobnú dávku LSD... a popri tom tam niekto žobre o peniaze a zakryje to v teplučkých rečičkách akoby podpora financií bol vstupný kľúč do neba. Veru ľudia veriaci ak toto čítate, ani takíto boh nie je tou správnou cestou. Som veľmi nadšený z tohoto prierezu Slovenskou kultúrnou žumpou, škoda, že nie je viac takíto autorov ktorí sa nenechajú zapredať.(10.11.2016)

Zijem si vo svojej bubline, kde nie je vela priestoru pre tento druh popularnej politiky a kultury, hovorim si, ze sa ma to netyka, no zaroven vidim, ako sa to casto stava sucastou ludi, ktorych mam rad. A som tomu rad, pretoze tak vidim, ze aj k zumpe plnej vykalov a zvratkov sa da pristupovat rozumne, brat si z nej to obohacujuce a s tym pracovat. Nie je vsetko stratene. Hlupi ludia a bezcenna kultura boli vzdy a stale je radno sa im vyhybat. Dnes su vsak, tak ako vsetko ostatne, lahsie viditelni.(12.11.2016)

• - Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)