Cooltúra (festivalový název)

Miro Remo

Miro Remo

Marek Kučera
  • qxkamo

Vela kriku pre nic. Takto by som to v skratke zhrnul. Autor nepriniesol nic nove, co by zdravemu rozumu nebolo uz davno jasne. A znova, vela kriku pre nic, kde vela kriku vytvoril autor, ale zabudol, ze ani ten krik "to nic" nepremeni na nieco. A preco 2 hviezdicky? Kamera, minutaz, prechody medzi protikladmi.(20.11.2016)

Bohužiaľ nie taký dôležitý ako sa na prvý pohľad javí. Remo síce ukazuje spoločnosť vo všetkej svojej sprostote, ale je to pohľad veľmi skreslený. Zobral si dva extrémy - dedinský( odrezaný od všetkého) a mestský(fungujúci na nových trendoch). Vytvoriť ale akýsi diskurz a dostať sa za pozlátku Rytmusa, Spirita, alebo iných zúčastnených, vôbec nerieši. Trebalo sa zamerať sa skôr na ulitmátne zlo akým je Modré z neba alebo Pošta pre teba a nesnažiť sa politizovať, alebo byť až prehnane kresťanský. Chýbajú mi tu vyjadrenia a pohľady skutočných umelcov/ študentov umenia/ ale aj samotných protagonistov. Slovensko totiž nie je krajinou debilných kresťanov, Ficových voličov, hip hoperov a ožranov. Je v tom trochu viac. A ukazovať len vyššie spomenutých ako definíciu kultúry na Slovensku je ako hovoriť o USA, že majú Trumpa, Big brother alebo iné reality show, že tam majú Miley Cyrus a dobrú hudbu robia len sporadicky. Remo ukazuje to čo je všade rovnaké. Chcelo to väčšiu špecifickosť. A aj nejakú pointu.(13.12.2016)

• Marek1991

Režisérovo umenie je v čom? V tom, že akoby bez ladu a skladu pospájal rôzne momenty z našich životov a filmu dodal punc zakázanosti? To, čo som videl ma síce nepotešilo, no mnohé z toho som už dávno vedel, možno som mal len umocnené niektoré situácie, napríklad mi bolo ľúto tých mladých ľudí na konci filmu, no v celku to vo mne zanechalo akoby akurát pocit prázdna. O podstatu problémov to ani nezakoplo. Tiež je to už nejakú dobu vonku a zmenilo to niečo? Na všetky moje otázky mám zrejme sám odpoveď, že je to slabota a že na niektoré otázky by som si mohol odpovedať aj nič. Po tomto mám pocit, že upadla trocha aj dokumentaristika, pokiaľ toto má byť popredné dielo.(11.12.2016)

S úvodným proslovom pána Lazoríka súhlasím takmer vo všetkom. Dnešná cooltura má skutočne biednu úroveň. Dá sa klesnúť ešte nižšie? Samozrejme. Na titulných stránkach už na nás nebudú žmurkať nabotoxované fifleny s perami káčera Donalda, ale rovno úplná nahota, čisté porno. Úmysel zarábať na nešťastí druhých už nebudeme skrývať, ale otvorene o tom budeme hovoriť a baviť sa na tom. V komunikácii môžeme pritvrdiť ľubovoľným počtom sprostých slov, atď...Dokument M. Rema ani zďaleka neukázal špinu, aká by sa ukázať dala. Je tu zopár fakt vydarených scén, zvlášť ma zaujalo porovnávanie recitácie básní, zaujímavá je i scéna "ukáž piču" , kde sa pri predvádzaní spodného prádla dievčatá krútia ako skutočné prostitutky a tak si o ten pokrik doslova koledovali. Veľmi dobrý bol výber "tvorby" M. Spirita a Rytmusa kde spoločne dali "pieseň" s názvom "Jebem, jebem" Fakt ťažký text, asi na ňom pracovali niekoľko mesiacov...O niektorých scénach som pochyboval, nevedel som čo je na nich zlé, iba ukazovali nejakú činnosť, ale nemyslím si, že to stálo za zamyslenie. Mám na mysli scény - Slopany,oblievačka na Veľkú noc, čiarky na ruke za každý vipitý pohárik... A že sa niektorí umelci ozvali, že sa im to nepáči? Myslím, že sa Remo krotil. Dala by sa z toho vyskladať taká špina, že by ho poniektorí vláčili po súdoch. A fakt by bolo z čoho... "Óóó, na tej fotke nič nevidno len moje kozy..." 80%.(4.12.2016)

• whack

božemôj, taký humbuk okolo tohto dokumentu... ľudia v ňom nechcú vystupovať, hoci v ňom už vystúpili - je to marketingový ťah, ako že zakázané ovocie najlepšie chutí? nechápem čo je na tých videách tam ukázaných tak strašne nekultúrne? okrem TV Markíza a SMERu nič čo by mohlo niekoho pohoršiť. mne to pripadá ako jedno z tých diel osvietených vysokoškolských pseudointelektuálov, ktorým je všetko zlé, ale k ničomu konkrétnemu sa konkrétne nevedia vyjadriť, výpovedná hodnota 10/100. tie najprimitívnejšie slovenské nekultúry, akými sú verejné zabíjačky a zabíjanie veľkonočných jahniatok a vianočných kaprov, tu chýbajú, autor radšej zašiel s kamerou na metalový koncert. čo je na tom?(11.12.2016)

• - Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)