Cooltúra (festivalový název)

• angličtina

Coolture

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2016, 68 min (Televizní verze: 55 min)

Miro Remo

Miro Remo

Marek Kučera

pre mna osobne doslova kulturny sok. niektore sceny (Rozboril, ukaz kozy/pi*u) som musela pauznut a keby som fajcila, asi si idem von zapalit. takto som to musela iba rozchodit. niektore pasaze boli uzasne, mala som pocit, ze pozeram nejaky fajnovy hudobny klip (Slopna a Velka noc), az kym som si neuvedomila, ze keby tam bolo moje dieta, vo veku tych chalanov, tak neviem neviem. tie zarezy v pocte poharikov boli desive! je pravda, ze ceresnicka na torte prisla na zaver. miting Smeru a tamto cudo pre mladych nabozenskych fanatikov. ciste peklo, we are fucked, people! je mi uplne jedno, ze je dokument povrchny, ze nejde do hlbky, ale na co? ved takto to realne je, takto to funguje, takto to ludia chcu, takto to ziju, taketo je jednoducho nase Slovensko. ja som kazdopadne rada, ze mam svoju bublinu, bez vsetkych tychto pre mna osobne, sialenosti. stale nechapem. nestiham.(10.11.2016)

Súťaž miss, pesničky bez pridanej hodnoty Dušana Grúňa, Maritna Jakubca. Súťaž v najrýchlejšom vykopaní hrobu, mládež SNS, kultúra alkoholu v Slopnej, a všetko lacné a povrchné, čo slovenská kultúra obsahuje. Frflanie, ako sa so situáciou nedá nič robiť. Oplzlé poznámky podnapitých účastníkov Carat Tunning Party. Veľká noc je takisto mimo, na prvý pohľad to vyzerá ako šikana, je to najzbytočnejšie plytvanie vodou a aj tak ide o spoločensky akceptovateľné pitie alkoholu. Koncert Spirita asi nie je dobrá investícia času a peňazí, Johny podľa zberov tiež veľa nepredviedol, no slovenský hip hop nie je len póza. Naprimitívnejšia pesnička Kontrafaktu v kontraste so Strapovou „výchovou“ fanúšika. Je to rovnaký Strapo, ktorý odsudzuje nahlásenie neoprávneného použitia zbrane. Obhajoba odpadu Paneláku hercami. Úplnou stratou času, ale prirodzenou v konzumnej spoločnosti, je zase čakanie na otvorenie nového nákupného centra. Historické rekonštrukcie sú fajn. Na záver vrchol hnusu, Smerácke oslavy MDŽ, kde predseda strany Róbert Fico otvorene dehonestuje tých, ktorých tam navozil autobusmi zadarmo. Chvály sú stratou času, veľmi to tí mladí fanatici nedobojovali, cirkev to samozrejme berie ako peniaze od hlúpych oviec a nepýta si almužnu, ale aspoň 3-4 €. Zjavne opitý pokrytec Vilo Rozboril nútiaci deti, o ktorých by malo byť Modré z neba, do dávania dobrého zážitku divákovi. Úplne prirodzene, dobre?(19.6.2019)

• Johnny.ARN

Prečo som stratil hodinu života pri tejto nič nehovoriacej, povrchnej a úplne zbytočnej pičovine? Nečudujem sa Spiritusovi a Rytmovi za to, že nechcú aby to bolo zverejnené, keď ich dávajú do jedného vreca s retardmi, cigánmi, geriatrikmi, smerákmi, feťákmi a fanatikmi. Aký už len toto malo prínos pre slovenskú kultúru? Že pospájal klipy bez nejakej výpovednej hodnoty do jedného celku a ukázal ľuďom to, čo už dávno všetci vieme? Boha, kedy sa už slovenskí dokumentaristi konečne zobudia začnú točiť niečo fakt normálne, alebo lepšie, už točiť nebudú? Nikdy! ODPAD!(19.11.2016)

Niektorí Cooltúre vyčítajú, že kĺže po povrchu, že neanalyzuje, že nedáva odpovede a ani nekladie otázky. Presne to je však najväčším plusom celého dokumentu. Cooltúra je ukážkou stavu našej kultúry bez hodnotení a rozborov. Je jednoduchým obrazom, na ktorý sa môžeme pozrieť a zobrať si z neho čo chceme.(6.11.2016)

Krátke, výstižné a zbytočné pohoršenie nad ľudskou hlúposťou a jej úspechom. Len mi moc nesadla použitá vzorka spoločenských skupín, ak to tak možno nazvať. Postrádal som tu mestské subkultúry, ktoré mi názov evokoval v prvom rade. Takže chyba očakávaní. Ale takto sa prezentujeme zase len ako ovečky s krížikom a valaškou. Graffiti predsa nie sú plán cesty do kostola ani na salaš.(6.1.2017)

• - Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)