Cooltúra (festivalový název)

Slovensko, 2016, 68 min

Miro Remo

Miro Remo

Marek Kučera

Je to už niekoľko rokov čo som nedokázal pochopiť, ako je možné, že žiadny môj známy ani rodinný príslušník nevidí a nevníma všetku tú faloš a umelosť v kultúrnej sfére a umení. Bol to pre mňa vždy jeden veľký podvod. Či už v Hudbe, v komerčných TV reláciách alebo v trendy zmýšľaní. Zo zákulisia celebrít sa mi vždy zdvíhal žalúdok. Niekedy som mal pocit, že som iba schizofrenik čo si predstavuje negatívne a hlboko kritické "fakty" o trhu a marketingu dnešnej spoločnosti. Avšak po zhliadnutí tohoto dokumentu ktorý nazrel objektívne pod pokrievku tohoto svinstva som rád, že nie som jediný kto zmýšľa rovnako ako ja, a keby som mal možnosť, tohoto tvorcu by som určite podporil. Snímka sa začína castingom dievčat na nejaký tunningový festival či výstavu. Tam sa v krátkosti predstavia "inteligentné" baby a hor sa na súťaž plaviek. Pri prechádzaní cez mólo na ne opitý návštevníci kričia "ukáž kozy" na poslednú však pritvrdia a kričia "ukáž pi*u" v spomalenom zábere je očividné, že sa to dievčaťu nepáči.. A ja si iba hovorím, to čo si chcela, máš. Nasleduje koncert pre dôchodcov, niečo ako moderné repete, senzi TV či šláger rádio, to určite poznáte, Umelecký vkus nulový, ale musia predsa z niečoho žiť. Potom nasleduje časť pri ktorej sa mi otváral nožík vo vrecku. Nahliadneme do zákulisia Modrého z neba (či v siedmom nebi) kde účastníkov režisér neustále upozorňuje, že sa majú tváriť prirodzene, hovorí to neustále, to že je to všetko umelé, rovnako ako playback počas šou je jedna vec ale točiť peniaze z chorých je pekne hnusná vec. Ešte ma zaujal report Majka Spirita na krste jeho výblitku.... teda albumu. na chvíľku sa zjavil aj Rytmus. Nechýbal ošiaľ davov pri skladbe Jeb*m na to. Tomu vravím poézia, text akoby vytiahnutý z análu, hrôza.. Toto sa páči ľudom? To je to čo chcú? Celkom ma zaujala úprimná Zuzana Fialová pri nakrúcaní epizódy z Paneláku kedy sa priznala, že je úbohé aby takíto kvalitný herci hrali v predpotopných tv seriáloch, že z narýchlo uvareného scenáru sa nedá spraviť kvalitný audiouvizuálny materiál. Týmto si u mňa šplhla. Záver snímky je venovaný fanatickým veriacim, ktorí sa popri koncertu tvária horšie ako keby užili trojnásobnú dávku LSD... a popri tom tam niekto žobre o peniaze a zakryje to v teplučkých rečičkách akoby podpora financií bol vstupný kľúč do neba. Veru ľudia veriaci ak toto čítate, ani takíto boh nie je tou správnou cestou. Som veľmi nadšený z tohoto prierezu Slovenskou kultúrnou žumpou, škoda, že nie je viac takíto autorov ktorí sa nenechajú zapredať.(10.11.2016)

Veľmi potrebný a zaujímavý dokument, ktorý nastavuje zrkadlo... Fandím Mirovi Removi, na stále mám u neho pocit, že aj on by sa mohol v tom nastavenom zrkadle tak trochu poobzerať (marketing na tento dokument asi nebol dielo náhody, ale skôr umné a slizné poťahovanie za nitky z pozadia a lá Vilo Rozboril,,,či???:)(21.11.2016)

Ľudia, obludy. Voľba konkrétnych momentov, paralely medzi nimi, to ako kreatívnu voľbu nesúdim. Dokument, ktorého sila sa násobí kontroverziou ktorá ho obklopuje, čo asi pán režisér neplánoval, ale na jeho mieste by som za to bol veľmi vďačný. Pretože kto chce absolvovať túto (ne)cool túru po slovensku, nájde si spôsob.(12.11.2016)

Krátke, výstižné a zbytočné pohoršenie nad ľudskou hlúposťou a jej úspechom. Len mi moc nesadla použitá vzorka spoločenských skupín, ak to tak možno nazvať. Postrádal som tu mestské subkultúry, ktoré mi názov evokoval v prvom rade. Takže chyba očakávaní. Ale takto sa prezentujeme zase len ako ovečky s krížikom a valaškou. Graffiti predsa nie sú plán cesty do kostola ani na salaš.(6.1.2017)

Pan režisér natočil sestřih kulturních akcí pořádaných na Slovensku a nechává nás udělat si vlastní názor a přebrat si to po svém. Dle obsahu jsem čekal něco mnohem koncepčního, něco s názorem. Ničeho jsem se nedočkal, názor jsem si musel udělat sám. Můj názor je, že si lidé na Slovensku v podstatě dělají co chtějí, což je fajn, a pokud je to v mezích zákona, ať si to i užijí. Myslí, že whack to popsal přesně. 60%(17.12.2016)

• - Kontroverzne prijatý dokument nebol nikdy oficiálne uvedený v slovenskej kinodistribúcii. (Zdroj: Letní filmová škola)