Film zachytáva skutočný príbeh novinára Maziara Bahariho, ktorý mal za úlohu urobiť len zopár rozhovorov v Iráne, vzhľadom na blížiace sa voľby prezidenta. Svoju tehotnú snúbenicu doma ubezpečil, že o týždeň sa vráti. Nešťastná náhoda však jeho osud náhle zmení a Maziar je zatknutý v Iráne na oveľa dlhší čas ako jeden týždeň. Názov filmu Rosewater vznikol na základe toho, že Maziar mal počas každého vypočúvania väčšinou zaviazané oči, a tak dokázal rozlíšiť aspoň jedného vyšetrovateľa len vďaka tomu, že voňal ako ruže. (readan)

Ephemeris

Tak toto naozaj nevyšlo... Sme predsa v Iráne, nie v Nórsku! To jedna nórska väznica získala cenu za architektonický počin roka, môžete si do cely zobrať vlastné elektronické zariadenia vrátane LCD televízora, prípadne absolvovať sochársky kurz. Toto je ale Irán, pre Kristove rany! Hlavne tá príjemná prikrývka na oči vyzerala byť nežná a fluffy a určite by potešila v lietadle počas trinásťhodinového letu do Venezuely. Márnosť šedivá, toto získava cenu za extrémnu trápnosť. ()

VanTom

Čtyřměsíční izolace, obvinění ze špionáže a psychické mučení v íránském vězení rozhodně nemohly být žádná selanka, nicméně zrovna tahle stěžejní většina snímku, v níž novinář Bahari přemítal o odloučení, rodině a spěl k podepsání (vykonstruovaného) přiznání, mě upřímně dost nudila. Přitom půdu měla připravenou dobře, úvodní dokumentování (zfalšovaných) voleb a následných demonstrací vypovědělo mnoho znepokojivého o nesvobodě v islámské zemi. Závěr s využitím ("masážních" :-)) fantazií vyslýchatele i zkostnatělosti režimu pak trochu ujel do nechtěně úsměvné, pranýřující angažovanosti; ovšem stále šlo o velmi "respektuhodné" téma, které si slabé 3* nakonec vysloužilo. ()

Morholt

Dokud se Bahari motal po ulicích, natáčel rozhovory, nebo je sám poskytoval, bylo všechno fajn. Jako ukázka toho, jak vnímali obyčejní Íránci předvolební prezidentský boj, film působil poutavě a autenticky. Bohužel po zatčení padla kvalita dolů. Nevím, jaký byl režisérův záměr, ale pokud někdo hnije v podobném filmovém kriminálu, jako je ten íránský, představoval bych si víc depresivní atmosféry i vypjatějších okamžiků s hrdinou na kraji sil. To mi tady chybělo. Ne že by si vyšetřovatelé v čele s Kimem Bodniou brali servítky, ale nebylo to ono. Ačkoliv některé momenty stály za to a když je Rodina Sopránů označená za porno, nezbyde než kroutit hlavou. Já chápu, že film je možná blíž realitě, když nepodává perský kriminál jako koncentrační tábor, ale upřímně řečeno kolik filmů podle skutečných událostí by bylo zábavných, kdyby si tam tvůrci sem tam něco nepřidali. 60% ()

lillien

Trailer sliboval drsné drama ze země, kde zítra znamená včera, drama oběti silně zaostale nelidského režimu, jehož představitelé neváhají jakékoli své, dokonce i vymyšlené či domnělé odpůrce trestat praktikami, za jaké by se nemusel stydět ani soudruh Vysranovič Stalin. No nakonec jsem z nudy málem utkala středně velký perský koberec. Hlavní hrdina se ze svého notně nervově labilního vyslýchajícího soudruha sice pokusil neposrat, nicméně poté, co jeho naivní forma odboje vzala za své, podléhá tlaku vymaštěných soudruhů, odehraje svůj vnucený štěk před kamerami, podepíše Íránské STB nějaká lejstra a mizí zpět do civilizace. Mnoho povyku pro nic, viz soudruh verbal. ()

Aljak

Známy príbeh, ktorý v roku 2009 obletel v podstate celý svet dostal už aj svoju filmovú podobu. Pri pohľade na obsadenie Gaela Garcíu Bernala na postavu Maziara Bahariho som zostal trochu zaskočený. Nešlo mi do hlavy prečo Hispánec má hrať Peržana, ale napokon som milo prekvapený ako táto rola Bernalovi v podstate celkom sadla. Čo sa filmu týka, tak tá prvá fáza okolo prezidentských volieb bola skvelá, no po tom ako sa Maziar dostal do väzenia sa to ocitlo v takej statickejšej polohe a stratilo to svoj pomerne výrazný dynamický náboj. Smerom k záveru sa to opäť zlepšovalo, ale na úroveň skvelej úvodnej časti sa to už nedostalo. Ale aj tak fajn, niekde na pomedzí 3 a 4 hviezd. ()

• Hneď po iránskych voľbách a výtržnostiach bolo zatknutých veľa ľudí. Medzi nimi bol aj Maziar Bahari, ktorého mučili a vypočúvali. Jedna z vecí, pre ktorú mal byť vypočúvaný, bol kontakt s americkým špiónom. Tým mal byť Jason Jones, spravodajca The Daily Show (od r. 1996), ktorý sa pri natáčaní reportáže v Iráne dostal do kontaktu s Maziarom. Týždeň po jej odvysielaní správy informovali o zadržaní Maziara v Teheráne a nikto o ňom od jeho zadržania nepočul. Jon Stewart sa kvôli tomu cítil mizerne, a to aj napriek faktu, že on ani nikto z jeho štábu za nič nemohli. (drake31)
  • Jon Stewart bol taký zapálený pre príbeh Maziara Bahariho, že sa rozhodol dočasne prenechať svoje kreslo hostiteľa v The Daily Show (od r. 1996) kolegovi Johnovi Oliverovi, aby mohol odísť natáčať svoj režijný debut na Stredný východ. (drake31)
  • Jon Stewart sa na tomto filme podieľa ako scenárista, režisér a aj ako jeden z producentov. (drake31)