Rosewater

Drama / Životopisný

USA, 2014, 103 min

Dokud se Bahari motal po ulicích, natáčel rozhovory, nebo je sám poskytoval, bylo všechno fajn. Jako ukázka toho, jak vnímali obyčejní Íránci předvolební prezidentský boj, film působil poutavě a autenticky. Bohužel po zatčení padla kvalita dolů. Nevím, jaký byl režisérův záměr, ale pokud někdo hnije v podobném filmovém kriminálu, jako je ten íránský, představoval bych si víc depresivní atmosféry i vypjatějších okamžiků s hrdinou na kraji sil. To mi tady chybělo. Ne že by si vyšetřovatelé v čele s Kimem Bodniou brali servítky, ale nebylo to ono. Ačkoliv některé momenty stály za to a když je Rodina Sopránů označená za porno, nezbyde než kroutit hlavou. Já chápu, že film je možná blíž realitě, když nepodává perský kriminál jako koncentrační tábor, ale upřímně řečeno kolik filmů podle skutečných událostí by bylo zábavných, kdyby si tam tvůrci sem tam něco nepřidali. 60%(16.2.2015)

• kramatos

Velmi zajímavý pohled na nepříliš dávné události v Iránu a ukázka že i tamnější obyvatelé jsou obyčejní a dost možná i normální lidé. První půlka filmu dávala tušit že se bude jednat o kvalitní podívanou, žel druhá polovina plná divných scén a flashbacků (nechci spoilovat), výsledný dojem hodně srazila.(6.2.2015)

• verbal

Tak to vypadá, že začali docházet „opravdoví hrdinové“! Hrdinové čestní a morálně neústupní natolik, že vydrží nelidské mučení v nejhnusnějších věznicích světa, aniž by jakkoliv ustoupili ze svých skálopevných zásad a zpronevěřili se své pravdě. V kurzu začínají být zbabělí přičmoudlí přizdisráči z londýnského Ňufsvíku, co v Halydej-Yn Ahmádího Neřáda po opravdu nehumánním a ultrabrutálním mučení spočívajícím v tom, že si museli natáhnout pásku přes oči, přičemž na ně dost nevybíravě pár měsíců zblízka řval nějaký perský strejc, jemuž asi dost ukrutně smrdělo z huby, prozradili i to, co nevěděli a bez skrupulí a ochotně se stali nástrojem propagandy té islámské pakáže. Vše jen proto, aby se co nejdříve dostali do pohodlného bezpečí svého evropského bytu a mohli pak velkohubě bez bázně a hany za počítačem naprosto páteřně bojovat proti bezpráví, útlaku a tyranii. No to mi teda polib Chomejnýho! Po sto minutách na hlavu postavené a kdovíproč natočené trapné kraviny o ničem jsem si připadal málem jako v pohádce Tisíce a jedné nudy, ve které se onen prefíkaný vezír na všechno vysral, vrabec sežral orla, pastýř okradl zloděje, al-Ma’mún si Chadídžu, dceru al-Hasana ibn Sahla, nakonec nevzal, i když byla sice tlustá a hnusná, ale zato strašná piča, a Šehrezáda tak unudila chalífa xmrti, čímž se vyhnula popravě.(22.2.2015)

• kajda.l

Až příště dostanu chuť na perskou, tak raději tu o Šeherezádě. Nereálné (spíše přehnaně zjednodušené), naivní a silně prozápadní. Růže, těhotná manželka, Leonard Cohen, Megan Fox = porno, dobří a zlí Íránci (hovořící mezi sebou anglicky), agent dement, CIA je také zlá. Po celou stopáž víceméně k smíchu. Stewart je tak trošku chuj. Mohl to být moc dobrý film, jen se nebát tématu. 50%(26.2.2015)

Voľby v Iráne rok 2009, očami a kamerou novinára, ktorého za to zatkli a väznili. Filmovo priemerné, občas trochu naivné, ale bolo mi sympatické, že sa to nezvrhlo na klasický heroický epos alebo väzenský masochizmus. Občas to stačí aj takto, nohami na zemi. Ibaže potom nezostane žiadny vzletný zážitok.(8.4.2015)

• - J.J. Abrams údajne poskytol asistenciu Jonovi Stewartovi pri písaní scenára. (drake31)

• - Jon Stewart bol taký zapálený pre príbeh Maziara Bahariho, že sa rozhodol dočasne prenechať svoje kreslo hostiteľa v The Daily Show (od r. 1996) kolegovi Johnovi Oliverovi, aby mohol odísť natáčať svoj režijný debut na Stredný východ. (drake31)

• - Jon Stewart sa na tomto filme podieľa ako scenárista, režisér a aj ako jeden z producentov. (drake31)