poster

Paradžanov (festivalový název)

 • Ukrajina

  Параджанов

 • Ukrajina

  Paradzhanov

 • Francie

  Le scandale Paradjanov ou la vie tumultueuse d'un artiste soviétique

 • Francie

  Parajanov

 • Francie

  Le scandale Paradjanov

 • Francie

  Je Paradjanov - soviétique artiste

 • Gruzie

  Paradjanov

 • Slovensko

  Paradžanov

  (festivalový název)

Drama / Životopisný

Ukrajina / Francie / Gruzie / Arménie, 2013, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sandiego
  ***

  Paradžanov není klasickým životopisným portrétem. Snaží se přiblížit postavu bouřlivého sovětského režiséra v pouhých několika epizodách, v nichž je rovnocenně podán jeho soukromý život, veřejné vystupování a samotná esence jeho tvorby. Výsledkem je stylisticky různorodá mozaika, na níž je sympatická hlavně snaha evokovat proměnlivý styl režisérových snímků a prolínat ji s původními poetickými postupy pramenícími spíše v živelnosti Paradžanova. Ten je pozoruhodně a až pábitelsky ztvárněn Sergem Avedikianem, který i z ilustrativní epizody dokáže vytvořit živelný obraz. Daří se mu tak alespoň pro daný okamžik umírnit zásadní problém filmu, spočívající v tom, že život režiséra je pojímán jako řada poměrně vzdálených autobiografických zastavení, které přinesou určitou informaci (může jít pouze o historku z natáčení) a propojí ji s postupným odkrýváním režisérova svérázu. S postavou se tak zachází jako s jakýmsi exponátem, který je ukazován ze všech stran a popisován zasvěceným znalcem. Z názorných "demonstrací" se pak nedaří vytvořit pocit života, souvisle probíhajícího na pozadí. Postava jako by nám neustále pronikala mezi prsty, nedala se pevně uchopit jako ucelená hmota. Bohužel i přes jisté přesahy snímku na obecný úděl tvůrce musím na závěr konstatovat, že tento "obrázkový životopis" velkého režiséra divákovi nepřinese o mnoho víc než jakýkoliv středně rozsáhlý portrét z filmové encyklopedie.(5.7.2013)

 • Katullka
  ***

  Průměrný životopisný snímek, který nijak nevytrhne ať už znalce či neználka Paradžanova. Velmi krátká stopáž nepojme nic, co by člověka zaujalo. // 48. Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary, 2013(7.7.2013)

 • rivah
  ***

  Inscenování událostí ze života a tvroby, úryvky nově vytvořených záběrů filmů střídány autentickými.(25.12.2020)

 • Madsbender
  ***

  [AFF 2015] Pastva pre oči, ktorá je však miestami podobne chaotická ako bohémsky život a tvorba sovietskej režisérskej legendy. V ostatnom súhlasím s Andertonom. 65%(4.8.2015)

 • Anderton
  ***

  Jediným problémom Paradžanova je v mojich očiach nerozhodnosť režiséra sústrediť sa na jednu kapitolu slávneho režiséra. Potom samozrejme vznikne kronika celého jedného života, kde sa zastavíme pri niektorých zaujímavých momentoch a rýchlo ideme ďalej. Výsledkom je povrchnosť. Určite je zaujímavé sledovať, ako sa nakrúcal film, ktorý ste videli, ale ak ste od Sergeja nič nevideli, nebude vás baviť ani film. Nehovoriac o tom, ak neviete, kto to vôbec bol. Mohol vzniknúť film o jeho väznení, o natáčaní jedného konkrétneho filmu, o jeho osobnom živote, alebo ešte lepšie o najzaujímavejšom období života. Vznikol film o všetkom, čiže trochu oklieštený a kĺzajúci po povrchu. Výborný je Avedikjan v hlavnej úlohe, vďaka nemu sme schopní preniknúť do režisérovho myslenia a cítenia. "Paradžanov, genius"....pochopíte po filme.(22.6.2015)