Outpost: Rise of the Spetsnaz

Rae Brunton

Scénografie:

James Lapsley
  • ricci.s

Najprv strieľanie a naháňačky po lese, potom strieľanie a naháňačky po podzemných tuneloch. Horda akcie, horda súbojov, ale atmosféra za nula bodov, príliš monotónne, príliš nudné. Nevidím proste ani jeden jediný dôvod na to, aby som sa hodinu a pol pozeral na to isté - ako sa skupinka idiotov navzájom strieľa, reže a mláti so zombíkmi. Celkovo: Rovnaká blbosť ako predchádzajúca časť a zbytočne vyhodené peniaze za nič.(12.10.2013)

• George Stobbart

Niečo vyše roka trvalo, kým sa objavil tretí diel rozbehnutej "Outpost" trilógie (zatiaľ). V tomto prípade však dej nepokračuje v udalostiach po 2. časti, ale vracia sa až do 2. svetovej vojny a slúži teda skôr ako prequel, v ktorom ruskí vojaci objavia tajný nemecký výskum. Skôr než však stihnú niečo urobiť, sú zajatí a zisťujú, že si budú musieť prebojovať cestu von nielen cez fašistov, ale aj cez ich zombie experimenty. Štýlovo je film podobný svojim dvom predchodcom, ibaže sa už nadobro vytratila tá atmosféra a napätie prvého dielu, čo sa nahradilo zvýšením tempa, akcie a krvavých scén. Niekomu to sadne, niekomu nie, mne to prišlo už slabšie a stereotypnejšie.(12.10.2013)

• SOLOM.

Po roce jsme se dočkali dalšího pokračování zombie série Outpost. Tentokrát jde o prequel původního snímku a my se ocitneme u jedné z mnoha menších akcí druhé světové války. Já tuhle hororovou sérii moc nemusím, vlastně se mi nelíbil ani jeden díl (oběma jsem dal 40%) a k mému podivu i tento třetí díl má úplně stejnou kvalitu jako jeho předchůdci. Tudíž dost podprůměrnou, přesto naprosto totožnou. Nevím proč, ale ruský silák Dolokhov si získal mé sympatie a vlastně se stal jediným světlým bodem v celém snímku. Jinak jsem to dost odzíval. Parker téměř po celou dobu nedokázal vytvořit potřebnou atmosféru, která by se k tomuto žánru slušela, jeho dílo obsahovalo tolik nelogických momentů a „přemrštěností“, že jsem je nestačil počítat a jak pevně věřím, jeho dílo brzy upadne v úplné zapomnění. Opět jsem se ovšem přesvědčil, že „pravý sovětský muž“ (jak to bylo lidem vtloukáno po desetiletí do hlavy) je prostě nepřemožitelný…(31.12.2013)

Z celé "Outpost Trilogy" se mi nejvíce líbil druhý díl, Outpost: Black Sun. Tento další navazující díl se zase dějově přesouvá do roku 1945, kamsi do temných lesů. Nejprve mě překvapilo, že Rusáci mluví anglicky. Poté mě zarazilo, že Náckové mluví také anglicky. Ale vzhledem k tomu, že spolu po celý film obě válčící strany komunikují, jsem to pochopila jako záměr režiséra, protože jinak by se spolu vlastně vůbec nemohli domluvit, že:) Ale co, nějak jsem to překousla a film netrval zase tak dlouho, aby se to nedalo vydržet:) Rusáci jsou chlápci drsní jako skála, přesto to vypadá, že proti Zombie Nazi Experimentu nemají moc šancí. Podzemní bunkr a jeho továrnu na nezničitelné vojsko vede magor jménem Strasser v podání Michaela McKella. Ten chlap mi připomínal britské herecké ďábly, Malcolma McDowella a Marca Warrena. Outpost: Rise of the Spetsnaz je slušným přídavkem do této trilogie, i když na předchozí díl pro mě nemá:) "Jestli to jsou moji muži, které chcete použít jako návnadu, tak nejdřív nauč ty svoje, jak bojovat.", "Typy, jako ty, si můžou hrát na Boha, jak dlouho budou chtít, ale vždycky se najde sedlák, který vám vykope hrob."(31.5.2015)

Málokdy se mi stane, že pokračování nějakého filmu je výrazně lepší než prvotní počin. U Outpostu to však na mne tak zafungovalo. Zatímco jednička diváka vhodí do děje tak nějak zmateně, trojka najíždí se vší parádou. Ocitáme se v lese na jaře roku 1945. Studené šedé filtry krásně navozovaly dojem chladu a i té únavy z šestého roku války. Sledujeme ruskou speciální jednotku jak na silnici chystá past na německý konvoj. Přestřelka byla skoro na jedničku, až na ty animované jiskřičky na pancíři SDKFZ coby odražené střely z ruských sapíků... Ačkoliv se zdá, že Rusům akce vyšla, karta se rychle obrací a musí se zachránit útěkem do lesa... Přeživší jsou zajati a umístěni v podzemním bunkru. Zde se film láme z akčního a válečného na horor a survival. Tedy k tomu hororu, moc jsem se nebál, ale atmosféru to mělo. Je škoda, že britští tvůrci z Němců (myslím teď lidskou ostrahu bunkru) udělali tupé panáky, které nebylo těžké odkráglovat... Samostatnou kapitolou je pak americký kapitán z OSS... Z toho udělali rovnou návnadu :-). Oproti tomu Rusům se tu slušně fandilo. A proč ne. Dolokhov měl koule. Druhá polovina filmu byla jak okopírovaná z nějaké počítačové hry... Bunkr, chodby, výtah, Němci, sem tam nějaký boss či übersoldat... Závěr končí tam co jednička začíná a tak nějak se mi to teprve teď pořádně spojilo dohromady. Dokonce bych byl skoro ochoten díky tomuto dílu jedničce zvednout hodnocení. Rovnou říkám, že prostřední díl - Black Sun jsem ještě neviděl, ale díky trojce se po něm určitě podívám ! Dávám 3 injekce. * * *(27.3.2014)

• - Hodnosti vojáků SS u límce nekorespondují s hodností na výložkách, některé jsou i smyšlené viz velitel vlčího komanda na konci filmu. (SsgtJira)