The Fosters (TV seriál)

USA, 2013 - 2017, 70 h 48 min (Minutáž: 42 min)

Sherri Saum, Jake T. Austin, Madisen Beaty, Colby French, Amanda Leighton, Maia Mitchell, Teri Polo, Cierra Ramirez, David Sullivan, Justina Machado, Sam McMurray, Necar Zadegan, David Lambert, Leslie Stevens, Gavin MacIntosh, Alejandra Pérez, Romy Rosemont, Jordan Rodrigues, Exie Booker, Ashley Argota, Rosie O'Donnell, Marla Sokoloff, Sadie Alexandru, Bianca A. Santos, Jayne Taini, Hannah Kasulka, Caitlin Carver, Jamie McShane, Garrett Clayton, Mary Matilyn Mouser, John Lee Ames, Jake Elliott, Caroline Fogarty, Jeffrey Nicholas Brown, Mandy June Turpin, Ricardo Chacon, Jonathan Davila, Anna Akana, Paul Schackman, Michael Traynor, Anne Winters, Octavio Gómez Berríos, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Ashlee Füss, Alberto De Diego, Myles Grier, Amanda Anka, Stephanie Erb, Suzanne Cryer, Kevin Sizemore, Toks Olagundoye, Patrick Duffy, Barry Livingston, Rolando Boyce, Nikki Hahn, Brandon W. Jones, Keean Johnson, Anzu Lawson, Chad Todhunter, Diahnna Nicole Baxter, Tanner Buchanan, Hilary Ward, Raney Branch, Michael Dempsey, Stacy Hall, Madison Pettis, Anna Khaja, Jason Tobias, David L. King, Norma Maldonado, Mike Ostroski, Tom Beyer, Deborah Lacey, Cornell Womack, Jasmin Savoy Brown, Brandon Quinn, Michael John Long, Scot Zeller, Giselle DaMier, Anjali Bhimani, J.R. Cacia, Annika Marks, Mercedes Colon, Hope Olaide Wilson, Joseph Julian Soria, David Haley, Reggie Austin, Kristen Ariza, Christopher Meyer, Izabela Vidovic, Kerr Smith, Daniel Hagen, Danny Nucci, Denyse Tontz, John Prosky, Kara Royster, Chelsea Rendon, Tory N. Thompson, Stacy Edwards, Rahnuma Panthaky, Jack DePew, Tai Bennett, Karimah Westbrook, Dallas Hart, Angel Qinan, Kim Estes

Jedno ze škatulky toho lepšího, co léto 2013 nabídlo. Rodinné drama o lesbickém páru a hromadě dětí, ať už vlastních, adoptivních či pouze v opatrovnictví. Hned pilot mě upoutal otevřeností, srozumitelnými rodinnými hodnotami a do jisté míry inovativním příběhem znázorňujícím prostředí dnes již nepřekvapivé, nicméně stále docela neznámé a pro některé třeba vzbuzující roztodivné emoce. Deset čtyřicetiminutových epizod první série je co do délky tak akorát a v případě děštivého víkendu jde krásně zvládnout v jednom zátahu. Některé části příběhu možná působí trochu nevěrohodně, nicméně není to problém hereckého obsazení, protože tady se strefili tvůrci do černého, ale spíše občasným tlačením na pilu ze strany scénáristů. Už jen námět sám o sobě nabízí mnoho předpokládaných příběhových linií, o překvapivý vývoj však nouze není. Přestože se nepovažuji za úplnou cílovku, The Fosters mě zaujali a druhou sérii určitě na začátku příštího roku s očekáváním načnu, protože je fajn občas vypnout, nenechat se vysávat emocemi a sledovat, jak se v tom plácají ostatní. (70 %)(11.8.2013)

Příjemné drama o dvou lesbičkách, které se starají o pět dětí. Lesbičky jsou velice sympatické, menší problém mám s dětma, protože ty mi všechny tolik nesedly a občas to jejich hraní není moc dobrý. Celkově příjemná pohodovka, ale SaB se to nevyrovná. Jinak momentálně odvysílano 10 epizod s tím, že seriál byl prodloužen o dalších 10 epizod, které se budou vysílat v lednu 2014. 70%(8.8.2013)

1. SÉRIE (75 %): Na The Fosters jsem narazil, když jsem hledal seriál podobný Parenthood. Podoba tam bezesporu je, ačkoli musím říct, že Parenthood zatím vede na plné čáře. The Fosters má jednak slabší herecké výkony, ale PŘEDEVŠÍM příliš tlačí na pilu. Na Parenthood se mi líbilo, jak "plyne", za každou cenu se tam prostě pořád nemuselo něco dít. Naopak v The Fosters se ještě ani nevzpamatujete z jedné zápletky a už se rozehrává druhá, třetí, čtvrtá. Na můj vkus to prostě tvůrci až příliš moc zamotávají. Ale uvidíme, jaké to bude dál, zatím spíše spokojenost. 2. SÉRIE (70 %): Hodně podobné první řadě. První polovina dokonce o chlup lepší než 1. řada... druhá polovina mě už však trochu otrávila, především co se týče adopce Callie - už mě štve, jak se pořád něco dokola "na poslední chvíli" stane. A Callie / Brandon nekomentuju. Scénář začíná být už fakt na facku, ale tak nějak mám pořád potřebu sledovat, dobrých momentů tam je stále plno. Snad se ale třetí řada trochu vzpamatuje... 3. SÉRIE (60 %): Kdepak, seriál jde prostě jiným směrem než by se mi zamlouvalo. Ale už je to vážně pořád dokola, téměř na každou postavu se lepí jeden problém za druhým a je zázrak, pokud někdo vydrží jeden díl být "v pohodě". Z postav ale tvůrci začínají dělat opravdu extra blbce - někdo něco po*ere, v "dobrým úmyslu" to dotyčný nikomu neřekne, takže to po*ere ještě víc, pak se to většinou pitomě vyřeší, všichni si to vyříkají, že se to příště nesmí opakovat - a jedeme nanovo... :) Na Callie začínám mít fakt abnormální alergii, ale třešničkou na dortu je tentokrát výměna Jesuse, to jsem snad ještě nikdy neviděl... Nevím, ale pomalu mě ten seriál začíná fascinovat trochu jiným způsobem, než by měl... // 4. SÉRIE (50 %): Co vám budu povídat, dobrých dílů je tam čím dál víc pomálu, scénář je čím dál víc otřesnější, kriminální zápletky čím dál víc zbytečnější a Callie je stále více stupidnější... no ale na její obranu vlastně nejen ona. Nevím, zdali je to záměr tvůrců, dělat z postav čím dál větší tupce bez soudnosti a rozumu, ovšem už je to fakt únavné. Také začínám pochybovat, že se už vůbec někdy dočkám dílu, kde se za každou cenu nemusí něco ohromně podělat.(2.3.2016)

Kde se první série ubírala nekonvenční cestou - aneb nebudeme se zaměřovat na gay problémy hlavní dvojice, jako spíš na problémy výchovy adoptovaných a problémových, téměř-osvojených dětí - tam se druhá série rozhodla ubírat stezkou zvanou "sledovanost roste, pojďme z toho udělat Beverly Hills 90210 nebo třeba Krok za krokem bez toho humoru". Postavy se proměňují ne z logiky děje, ale z nelogičnosti scenáristů, zápletky se nedaří zamotávat (člověk v 99,9% případů okamžitě odhadne, co/jak/proč/kdo) a všechno se tváří okatě didakticky. Stef a Lena už převážnou většinu času fungují jenom jako poplácání po rameni v těžkých životních situacích svých dětí, přičemž každé dítě něčím (méně či více) závažným trpí. Ve zkratce jsou nám v naučném balíčku podstrkovány gay a transgender problémy, šikana, znásilnění (a lehká pedofilie, jestli se vůbec dá říct o pedofilii, že je "lehká"), rasové předsudky a ústrky, drogová závislost, alkoholismus, citové újmy/vydírání v důsledku neúplné/žádné rodiny, potraty, adopce, umělé oplodnění... Kdyby problémové linie byly navazovány a rozvíjeny postupně a nepokoušely se divákovi za každou cenu vysvětlit, že postavy ty a ty problémy ale vážně mají a vážně jimi velmi trpí, pak by se možná dalo se vším tím emotivním bordelem nějak smysluplně pracovat, ale když jako divák musím trpět naprosto ubohými scenáristickými posuny a berličkami, tak to tak nějak neberu, na konci druhé série balím tašku a mizím (SPOILER! - jako ilustrativní příklad viz. Brandonovo "znásilnění", které je nuceno nejen Brandonovi - který musí z nelogičnosti scenáristů začít hrát duševní újmu - ale hlavně divákovi, který má ovšem svou hlavu a musí mu to zákonitě připadat "tak trochu" mimo mísu)(9.9.2014)

Jedním slovem. Skvělé! Jako vážně! Ať už obsazení, které se skládá z dost hvězd z Disney Channel (což je pro mě jenom plus) anebo z dějové linky. Musím říct, že tento seriál si mě získal hned po prvním Pilotu. A stále čekám, jak se to bude rozvíjet s hlavními postavami. Určitě budu netrpělivě čekat, až vždy odvysílají nový díl. Nevím, jak bych to měla popsat více. Jo trochu upozornění, tento seriál se může stát vaší závislostí!(9.7.2014)

• - Seriál produkuje Jennifer Lopez. (Beagle)

• - Hlavní představitelka Maia Mitchell, která ztvárnila Callie, hraje od mala ráda na kytaru. Svůj talent předvedla i v tomto seriálu, a to hned v několika dílech. (maluti)

• - Seriál se zapsal do historie amerických televizních stanic polibkem nejmladšího páru stejného pohlaví. Jedná se o postavy Connora (Gavin MacIntosh) a Jude (Hayden Byerly), kterým bylo 13 let. (10milda)