Richard III. (TV film)

The Tragedy of Richard the Third

Richard III

Velká Británie / USA, 1983, 239 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

• bogu

Uáá! Čtyřhodinový, full-textový Richard III odehrávající se od začátku do konce v hnědo-šedých prkenných kulisách evokujících ze všeho nejvíc smradlavou stodolu: Jane Howell se drží své osobité režijní vize i v posledním dílu Shakespearovy první historické tetralogie (viz mé komentáře k jejím třem dílům Jindřicha VI) a pořád ještě neslyší, jak moc to dře a skřípe. Kamera je opět neuvěřitelně nudná, pomalá a statická. Střih zpožděný. Hudba pro smích. A i když herci jsou tentokrát o něco víc civilní a ukáznění než v předchozích dílech (byť absence bombastických, teatrálních výstupů je možná daná únavou na konci tohohle historického maratonu), takovýhle kolos už znovu utáhnout nedokážou. Ron Cook jako Richard není špatný, mám pocit, že se snažil o něco jako naturalistické herectví, ale, se vší úctou, Olivierovi, McKellenovi nebo Al Pacinovi nesahá ani po hrb. Hodně mu pomáhá Michael Byrne jako uhlazený, nebezpečně sebevědomý Buckingham, který udržuje poměrně slušné tempo v druhé třetině, ovšem po jeho odstavení od koryta moci film začne zase stagnovat. Největším zklamáním pro mě byla opět Julia Foster, která i zde spolehlivě promarnila šanci zapůsobit jako ex-královna Margaret – Foster jednoduše chybí charisma, které by tuhle roli mobilizovalo, a ona tak nikdy není nic víc, než jen otravná, kulhavá ježibaba. Vzhledem k tomu, že Margaret, jednu z nejzajímavějších postav ve hře, vyhazuje z časových důvodů skoro každý režisér, mě tahle promarněná šance mrzí o to víc. Zoë Wanamaker jako Lady Anne ještě chybí intenzita a přesvědčivost, se kterou se vytasí o pár let později, opět v roli nešťastně provdané ženy: Emilie v Othellovi Trevora Nunna. Ostatní herci odvádějí většinou dobrou práci (zneklidňující je cameo Anthony Browna coby Richardova kamenného, veškerých emocí zbaveného byrokrata Ratcliffa), což by mi jindy aspoň k částečné spokojenosti stačilo, ale tady, po čtyřech hodinách strávených v jakémsi neurčitém skladišti dřeva, které má představovat královský palác, vězení v Toweru a dokonce i bitevní pole, jsem byl nejspokojenější, až když konečně naběhly závěrečné titulky. // LEPŠÍ VERZE: Jednoznačně Loncrainův noblesně zvrhlý Richard III s diktátorským Ianem McKellenem; Al Pacinův Richard je rovněž znamenitý (Looking for Richard), byť jde z půlky o making-of dokument; Olivierova klasická verze podle mě za těmito zaostává, ale pořád ještě jsem se u ní bavil víc.(10.8.2009)