Secret Life: Jeffrey Dahmer, The

Životopisný / Drama / Krimi

USA, 1993, 99 min

Rowdy Jackson

Steven Nielson

Už na plakátu a v úvodních titulcích tvůrci přiznávají, že základní dějová linka se drží známých fakt (a doopravdy drží), ale průběh jednotlivých vražd a všelijaké detaily byly „trochu“ upraveny. V tomto směru jim tedy nemůžeme nic vyčítat. Z Dahmera se stal sebevědomý a dobře stavěný drsňák, který sice ze začátku nechce vraždit, ale postupně si to užívá do největší sytosti. V zásadě je to volovina, ale na filmu, který si napsal a hlavní roli zahrál Carl Crew, je zajímavé to, že vznikl ještě za Dahmerova života, a to jen dva roky po jeho dopadení. Sice je na začátku zdůrazněné, že Jeffrey je zavrženíhodná lidská bestie, ale přesto je zahraný a ztvárněný docela jako sympaťák (což by mohlo být ale v jistém směru dobře – divák to nemá tak jednoduché, jen je tady zahraný do jiné sympatické stránky, než jak tomu bylo ve skutečnosti). Ještě by se toho dalo napsat dost o nezdravé „fascinaci“ sériovými vrahy, jejichž popularita stoupá s jejich zvráceností. V případě Dahmera o tom svědčí i počet filmů i dokumentů věnujících se jeho životu. Ale o tom podrobněji zase jindy. Celkově k filmu – jak jsem napsal výše, chcete-li realistické a fakticky přesné filmy o Dahmerově příběhu (a především jeho postavě včetně vystupování a motivací), poohlídněte se raději jinde. Pokud chcete vidět jen nízkorozpočtový krvák inspirovaný Jeffereyho životem, je tohle ta pravá volba. No, a pokud chcete vidět opravdu dobrý nízkorozpočtový kousek o známých zrůdách, doporučuji Van Bebberova Mansona. P.S. Jako bonus se v roli Dahmera v jedné scéně objeví učitelka tělocviku ze Scary Movie X.(10.6.2013)