poster

Neznámý od jezera (festivalový název)

 • Francie

  L'inconnu du lac

 • anglický

  Stranger by the Lake

Drama / Thriller

Francie, 2013, 97 min

Režie:

Alain Guiraudie

Scénář:

Alain Guiraudie

Kamera:

Claire Mathon
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sarkastic
  ***

  Zvláštní, přesto překvapivě docela fungující směs komedie, dramatu, krimi (s prvky thrilleru) a erotického filmu. Prvních 20 minut je to skoro čistě sranda (nebo min. snaha o ni), ale postupně začne ubývat humoru a nastupovat napětí. A atmosféra při rozhovorech Michela, Francka a inspektora zase pomalu ale jistě houstne. Škoda jen, že se nepodařilo u žádného z výše zmíněného žánrů jít opravdu do hloubky a vytřískat z nich maximum (a co se týče zobrazování sexu; divák sleduje spíš nahé herce, než vyloženě erotické scény, a když už ano, těch detailů není ukázáno zase tolik…ale jak tak čtu zdejší komentáře, na někoho jich bylo asi až moc). Hodnocení je tak někde mezi 3/4*, když však zohledním sice zlověstný, ale nepříliš uspokojivý konec+úvodní scénu s botami (možná detail, pro mě však rušivý), přikloním se přecejenom k nižší variantě. „Copak to nebyla nehoda?“ – „To nevíme. Rozhodně to ale nebyl sumec.“(15.8.2014)

 • darkrobyk
  ****

  Čistě artová záležitost stavící na obraze, opakování motivů, symbolech a zdánlivě nenápadných konverzacích. Lyricko epický příběh, kdy krajina okolo jezera napovídá, co by měl divák očekávat. Jakmile se začne zvedat vítr, na jezeře se objeví vlny a koruny stromů se začnou pod náporem větru ohýbat, jakmile neklidný ševel listů zesílí, pak se Zlo vyloupne ve své pravé podobě. Do pomalého příběhu vstupuje neklid, napětí a strach, vše pak vrcholí mrazivým koncem (lepší zakončení mě nenapadá). Modrá hladina se třpytí, šedne a černá a Smrt se těší na nové přírůstky. Nevhodné pro diváky libující si v akci a dynamickém ději + nepřipravení by mohli být zaskočeni otevřenými sexuálními scénami bez zábran, kdy použité prostředky jsou rázu pornografického, leč zde jsou právě jen prostředky, nikoliv cílem. Formálně fascinující. Čtvrtou * dávám především za závěr filmu.(17.9.2014)

 • Almásy
  ***

  ten film je presne ako taká noc cruisovania, alebo jednorázový sex, celé je to príjemné, dobre sa na to pozerá ale na druhý deň si na to ani nespomeniete. film bez výraznejšej pointy, režisér ktorý je zrejme veľký fanúšik Francois Ozona (ale nie natoľko veľký aby používal hudbu) a taká malá hra na umenie s homosexuálmi a francúzskym prízvukom.(18.11.2014)

 • B-Boy1
  ****

  80% ... Gay nuda pláž - prostredie nezáväzného sexu či rodiacej sa lásky, no možno aj prostredie pre sériového vraha. Mysteriózny thriller s vysokým napätím, no trocha iným aký by ste očakávali. Zároveň neprestáva byť milým a inteligentným. Navodzuje výbornú atmosféru a postupne graduje. Kamera taktiež výborná. Pojednáva aj o všemožných gay stereotypoch a iných morálnych/zdravotných otázkach. Film ma prekvapil. Nečakal som to, čo som dostal. Určite nie pre každého. Len pre ľudí, ktorí sú ochotní tolerovať nadmerne vizuálnu homosexuálnu "lásku".(30.6.2015)

 • Dudek
  ****

  Jezerní pláž, přilehlý les a parkoviště. Místa, jež jsou neukotvená v době, poloze a snad ani realitě. Alain Guiraudie natočil provokativní poetický snímek, jenž díky své retrospektivitě výtečně (i když doslovně) komentuje současnou virtuální dobu. Děj je rozdělen do tří odlišných úseků (seznámení, sexuální partnerství, vyvrcholení), mezi kterými graduje napětí a vyostřuje se atmosféra. Jednotlivé úseky se skládají z několika částí, jejichž náplní je neustále se opakující schéma (příjezd na parkoviště, navázání kontaktu, procházka po lesíku, odchod) odkazující na internetové seznamky (login, pokec, možná schůzka, logout). Odlišnost třech hlavních pasáží je tu dána zejména změnou nálady (zapříčiněnou dějovými zlomy), tedy divákovým vnímáním, řemeslně se příliš neliší. Guiraudie klade důraz na autentičnost. Nepoužívá hudební doprovod, děj omezuje pouze na uvedené lokace, a k vytváření atmosféry používá výhradně vizuální prostředky a divákovu obeznámenost s fakty.(6.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace