Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

L_Johnny

Mno, tak nevim.. Film se mi celkově líbil, to jo. Ale to zpracovani, špatné, špatné.. Dalo by se popsat dost nedostatků, co filmu hodně ubírají a zcela chápu hodnocení. Rozepisovat se nebudu, stačí, když pochválím Afflecka, protože to právě on byl to nejlepší z celého filmu. Jak ho moc nemusím, tak určitě chci dalšího batmana s Benem! Chatotický scénář a mnoho vedlejších postav by paradoxně zachránila klidně o hodinu delší stopáž. Jak řikam, supermana a batmana jsem nikdy moc nemusel, tady bych jim ale dopřál ještě více prostoru. Jo a ta předigitalizovaná závérečná část byl určitě velice náročná a zamakalo na ní určo hodně grafiků, animátoru a podobně, ale ten kdo to sestříhal to totálňě doku*vil. Když si snažím vzpomenout, tak vlastně ani nevím co všechno se tam odehrálo, to stříhali snad ve skartovačce ne.... No ale konec hejtů, je to "Batman vs. Superman", ne Shawshank. ()

VasaX

Na jednu stranu jsem "comicsový fanboy", na druhou stranu hodně souhlasním s názorem např. Marigold. První polovina příliš mnoho nikam nevedoucího povídání a prázdných podivných monologů a dialogů. Střídání typu a obsahu scén hraničící s dadaismem. Nejasný a nepřirozený vývoj motivace hrdinů k čemukoli (odhodlání, nenávisti, zlosti, přátelství). Jako film je to, bohužel, hrozná slátanina a video "Sad Affleck" to tak nějak korunuje. Ale paradoxně Ben a jeho Batman je to nejlepší na celém filmu. Ten nový hluboce temný rozměr, který Temnému rytíři dal, jsem snad ani nečekal. Ale o to víc asi může být Ben smutnější, protože být to sólovka (a v rukou někoho jiného než Snydera), tak by to dost dobře mohla být hodně grim záležitost a filmová paráda. Takhle - ne. A nový Alfred je taky fajn. Muž z oceli, oproti tomu, opět moc neboduje. Nevím, jestli je to tou postavou supermana, nebo materiálem, nebo souhrou náhod, ale nepřijde mi, že je možné natočit Supermana tak, že bych si ho oblíbil a byl z filmu dlouhodoběji nadšený. Tady budeme pokračovat přes Amy Adams, kterou mám rád v rom-comech, ale tady je jako Lois na facku, a Lex Lutor je nějaký pokus o to, aby i červenoslipáč měl svého vlastního Jokera. A finální bitva? Chvílemi jsem nevěděl, jestli se nekoukám na "Gožiru" a nebo na díl Strážců vesmíru. Lokální bitky jsou skvělé, zejména když Batman čistí ty únosce, ale ta finální záležitost je over the top. B vs S má bohužel několik momentů, kdy předvádí, jaký potenciál má, a jak to mohl být skvělý film, kdyby nebyl zrežírovaný a sestříhaný. Třeba si někdo jen řekl, že natočili tak odvážný, temný a řízný superhero film, že na něj není ještě lidstvo připraveno. A tak ho přestříhali tak, že vlastně paroduje sám sebe. 300 a Watchmen byly jediné filmy, které Snyderovi vyšly a mám čím dál větší pocit, že na tom nemá až takovou zásluhu. Mohl by Dawn of Justice prosím natočit někdo jiný, znovu? :-) ()

Eleanor05

"A Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší komedie nebo muzikál získává..." Ano, nečekaně z tohoto filmu skutečně komedie vznikla, ovšem komedie neúmyslná a komedie, jejíž vtip spočívá především v naprosté neschopnosti scénáristů. Komedie, v níž nemají postavy žádnou hloubku a hlavně žádné srozumitelné motivace ke svým činům. Děj působí hloupě, nahodile, scény na sebe skoro nenavazují, příběh se v nich nevyvíjí, film tak působí nesouvisle a nedrží pohromadě. Člověk se nemůže ubránit dojmu, že kdyby všechny scény vzal a poskládal úplně do jiného pořadí, vůbec nic by se nezměnilo a divák by to ani nepostřehl. Je až příliš zjevné, že tento film vznikl jenom proto, aby se na konci dvě hlavní postavy + záporák (mimochodem zahraný šíleně přehrávajícím Jessem Eisenbergem) mohli utkat v "super mega cool" digitálním souboji, kde už je tolik pixelů, že jsem ani nevěřila, že i "herci" taky nejsou stvořeni CGI. Pokud potřebuji do filmu rvát tuny efektů, nemusely by v roce 2016 alespoň vypadat nerealisticky a směšně... Porovnávat tento snímek s Nolanovou trilogií o Batmanovi je zbytečné, protože porovnávat není co. Jediné, v čem je tenhle film zřejmě lepší, je vyobrazení smrti rodičů Bruce Waynea (což byla mimochodem první a nejlepší scéna z filmu), jinak jsou si snímky vzdáleny na miliardy světelných let v každém ohledu. Ani Hans Zimmer se nijak nevyznamenal, nezaslechla jsem v tom shluku nikam nevedoucích chorálů žádnou nosnou melodii. A tak bych mohla ve vyjmenovávání záporných věcí na tomto filmu pokračovat, ale nestojí to za to. Batman vs. Superman atd. je zkrátka snímkem naprosto zbytečným, až neskutečně špatně napsaným a nevýrazně (nebo směšně - zdravím Jesseho Eisenberga) zahraným. Je smutné, že umělci, kteří se ještě kdysi, když o všem nerozhodoval vzhled a úroveň osvalení, k filmu dostali pro své herecké umění a charisma (Jeremy Irons, Holly Hunter, popř. i ten Kevin Costner) dnes hrají pouze vedlejší role a jsou ve filmu minimum času. Ale jsou to právě oni, kvůli kterým nedám tomuto "skvostu" odpad. ()

hroubek

Tak to mám konečně za sebou. Předem se omlouvám, že tento komentář bude trochu delší, jelikož toho mám docela dost na fanouškovském srdéčku. Dva roky dlouhého čekání na to až konečně spatřím Muže z oceli a Temného rytíře vedle sebe. Proč to neříci hned zkraje. Chápu všechny, kterým se film nelíbil, jelikož Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti není film, jenž se bude líbit všem. A vlastně mu o to ani zdaleka, tak nejde, jak byste čekali u filmu, který stál minimálně dvě stě mega. Což, je velmi podivuhodná taktika, ale já jsem za ní vděčný a budu se snažit zde vysvětlit, proč jsem za to rád. Batman v Superman je úplně jiný komiksový film, než jsem očekával. Je to film, který se nebojí jít jiným směrem a nebo mu taky nezbývá moc jiných možností. Osobně bych ho popsal jako kombinaci filmů Watchmen a Star Trek: Do temnoty. Tak jako tak, je to film, který se od konkurence liší v přístupu, ve vyprávění a hlavně v osudovosti a motivací postav. Je to velmi příjemné, jakým způsobem trailery klamaly tělem a celou dobu nás připravovaly na něco, co je ve výsledku úplně o něčem jiném. Tohle není o tom jak si Batman se Supermanem dávají po hubě. A já jsem za to hodně rád, protože daný důvod mě dostal. Opravdu je to příjemné, když Vás v kině něco překvapí, tím že to není jak očekáváte. Fakt si nedovedu představit, jak něco takového muselo být těžké prosadit, když vezmu v potaz, jak na to jde konkurence. U spoustě recenzí a reakcí čtu jak to Zack Snyder nezvládl, a jaký jsou Warneři blázni, když někomu takovému svěří jeden z nejdůležitějších kšeftů na desítky let dopředu. A já s tím nesouhlasím. Snyder možná není nejlepší režisér na světě a má své hranice. Přesto to co dokáže vytvořit na plátně je působivé a mnohdy, tak nádherně dojemné, že má můj hluboký respekt. Respekt za to jak, na to jde jinak, jak kašle na provázanost a naratologické postupy či jestli všechno do sebe zapadá, tak jak má. Snyder je vypravěč, který vypráví obrazem, hudbou a celkovou stylizací. Dialogy mu to pomáhají zaobalit do konzumovatelného celku, jenž se nerozpadá. A tady tomu není jinak už od první záběrů, které mohu působit přestylizovaným dojmem, ale to je účel. Fakt obdivuji Snydera, jak se s tím popasoval, protože toho musím stihnout hodně, má víc postav, než jich je na orloji a ke všemu obrovský tlak ze studia, fanoušků a všech, kdo nevěří že na to má. Oceňuji práci s příběh, s postavy, budování celé mytologie a představení jedné nové postavy od znovu. V civilních částech je Snyder malinko nervózní, ale jakmile se dostaví ke slovu akce, tak je opět na co koukat. Špičková akce, kde je sice cítit zelené pozadí na sto honů, přesto to není rušivý element, ba naopak jsem měl pocit, že to tady do tohoto příběhu moc dobře sedí. Scénář mě mile překvapil, protože si půjčuje hodně z komiksů a dá nám několik působivých zvratů a dost dobře nám pomůže s některými postavy a s jejich myšlenkovými pochody. Herci jsou zde velmi dobří a hodně z nich podává, přesně takový výkon, jaký film potřebuje. Ben Affleck je ve své roli velmi přirozený. Od prvního okamžiku na sebe strhává pozornost. A díky tomu je ten hněv, bolest a zarputilost s neústupností doslova cítit z plátna. Jeho Batman je fakt naštvaný a nehodlá jednat se zločinci v rukavičkách. A to jak hraje obličejem je velmi působivé, díky tomu vynikne několik momentů. Henry Cavill mě v Muži z oceli přesvědčil, že je Superman se vším všudy a tady to znovu předvádí. Hrdinu, který je ochotný obětovat všechno, jen aby mohl zachraňovat a pomáhat. Hrdinu, který urputně snáší nenávist okolí a má strach, že selže a všechno co udělal skončí vniveč. Hrdinu, který nechce přijít o svůj domov a svojí rodinu. A z mého pohledu tohle Cavill zahrál moc dobře. Amy Adams je opět nádherná a její Lois opět pomáhá rozhýbat děj a velmi mě potěšilo, jakou úlohu jí tvůrci v druhé polovině svěřili. Jesse Eisenberg hraje výborně. Sice dost přehrává, ale je z něho cítit velmi nepříjemné mrazení v zádech, protože jeho postava není žádný hlupák a moc dobře si uvědomuje co všechno je v sázce a nebojí se jít přes mrtvoly, aby toho dosáhl, což je vždycky lepší, než když se objeví záporná postava, která chce jen více peněz a moci. I vedlejší postavy mají co k hraní. Holly Hunter je opravdu moc dobrá a její postava se díky tomu stává mnohem zajímavější. Diane Lane má méně prostoru, i přesto využívá každou minutu co je na scéně. Jeremy Irons je parádní a výborně mě sem zapadl a moc se těším až ho uvidím znovu v této roli. Laurence Fishburne je velmi fajn, trošku hláškuje, trošku se hádá a tak nějak do příběhu zapadá. Callan Mulvey sice toho moc nenamluví, ale jako poskok záporáka je působivý. Hodně potěšil Scoot McNairy a to jak tvůrci využili jeho postavu. Nakonec jsem si nechal Gal Gadot, jenž mě hodně mile překvapila, jak moc byla super. Jasně, kdyby ve filmu nebyla, tak by se nic nestalo, ale její přítomnost film obohatila o působivou hrdinku a nádhernou femme fatale v jedné osobě. Co se týče příběhu, tak jsem ocenil, že je to hodně civilní a řeší se lidské problémy, chyby a následky činů, které jsou nevyhnutelné. Je tam dlouhé budování napětí a příprava na setkání dvou titulních hrdinů?? Ano. Je to pomalejší?? Ano. Jsou tam slabší momenty?? Ano. Má to nějak zásadní vliv na příběh, dějové zvraty a působivost?? Ano, ano a znovu ano. Chápu, že první půlka je pomalejší a nudnější, ale díky ní, je o to více působivější ta druhá, kde si postavy vyměňují názory pěstmi. Kde se opět bortí mrakodrapy, kde Bohové a monstra svádí svojí velkolepou bitvu a my jako mravenci tomu přihlížíme, zatímco kolem nás se všechno bortí. Tohle je jeden ze způsobů jak na to koukat. Druhý způsob jak na lze koukat, je vnímat ten přesah. Vnímat ty dialogy, vnímat hudební motiv z Muže z oceli, vnímat motivaci celého souboje, přijmutí toho co je nutné udělat a samotné uvědomění, že celé je to pocta mateřské lásce a výchově. Díky tomu se na ten souboj koukám mnohem osudověji, zajímá mě mnohem více, a také mě to o to více dojímá. Samotný souboj s monstrem, kde se všichni tři hrdinové spojí dohromady je fajn, ale klidně bych se obešel bez něco, i když svůj význam ve filmu a v samotném finále má. Z mého pohledu velmi pomáhá hudební motiv z Muže z oceli, který dokáže správně nabudit tu atmosféru, která je potřeba, naopak motiv Wonder Women mě nesedl, a Batmanův je velmi trefný a zvláště, když je v akci, ale na ten z nolanových filmů se prostě nechytá. Ve filmu je spoustu nádherných a působivých momentů, jenž jsou plné akce, emocí a přesných hereckých výkonů, a velmi nečekaných zvratů, kdy jakákoliv zmínka může připravit o kouzlo daného okamžiku. Jak už jsem psal, film má spoustu chyb(kolísavé tempo, roztříštěný děj, přeplácané finále,přepálená snová sekvence) které nelze snadno odpustit, a pokud Vás to opravdu nechytá, tak je pochopitelné že film bude dost kritizovat. Já jsem šťastný, že to udělal nemusím. Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti je spíše první film o Justice League, než o titulních hrdinech, i tak mohu říci, že jsem spokojený z toho co jsem viděl. PS: Camea na Justice League se povedla a mile mě potěšil Kevin Costner. PPS: Má za sebou UC(Ultimate Cut) a musím říci, že to filmu hodně moc pomohlo. Děj je pomalejší, ale o to více pak funguje samotná gradace několika scén, mnohem lépe funguje motivace a plány některých postav. Spousta scén dovysvětluje to co v kinoverzi působilo zkratkovitě. Musím říci, že filmu chybí moment překvapení. Na druhou stranu, díky pečlivějšímu vypravěčskému tempu to má mnohem větší emocionální dopad. Je to mnohem více dojemnější, hlavně protože dostaneme více scén s Clarkem a jeho vnímání světa a co pro něj znamená. Díky několika dialogům a záběrům se kolikrát prohlubuje význam celé scény. Za mě velký palec nahoru. () (méně) (více)

Trustme

Tohle je komentář podle skutečné události: Film: Epický temný velkomonstrózní spektákl s opravdovými superhrdiny. Zpracované, tak jak bych očekával, že bude komiks pro dospělého, oproti barevným pohádkám od Marvelů. Démonické, politické, existenční, filozofické, okouzlující. Režie: Snyder je filmař, sochař, stvořitel obrazců jaké nikdo na světe nestvoří, tak, aby ten pravý divák se nechal unášet vizuálními orgiemi, které si doposud jen představoval ve své bláhové fantazii. Impozantní, mistrovské, manýristické, detailní. Díky, že mi plníš tyhle touhy. Superman: Kdo může zničit superhrdinu? Špatná pověst? Blázen s kryptonitem? Batman? Tohle vše si může divák vybrat a ještě se teologicky zamyslet. Ano, někdo jako Superman by mohl být Bůh. Scéna, kdy se lidé dotýkají spasitele Supermana v průvodu Dne mrtvých je fascinující nezapomenutelný výjev. Pojmout toho největšího superhrdinu jako člověka v lidském světě je krásný tvůrčí počin. A Cavill potvrzuje, že umí jak tu nadpozemskost, tak tu zranitelnost. Batman: Role Batmanů jsou paradoxně přisouzeny hercům, kteří jsou spíše protikladem k rytíři temnot. Čestnou výjimkou byl Christian Bale. Že ovšem bude tím nejlepším Batmanem Ben Affleck, mě znepokojivě překvapilo. Stačilo mu k tomu zatínat zuby, předsunout bradu, nabrat 15 kilo svalů a tvářit se jako když mu ulítnou netopýři a já mu to celý sežral i s bat spear navijákem. Zmlátit Supermana chce něco víc na sebe. To není jak liskat subtilního Jokera. Takže hodit se do pancíře je jediný doporučený dress code. Padouch Luthor: Asi jediný přešlap v castingu. Napodobenina Ledgerova Jokera. Ne vždy se oplatí dát roli überpadoucha někomu, kdo má šanci být děsivým tak maximálně ve filmech se Scooby-Doo. Debilní mluvou a zlověstným klepáním prsty o stůl se strach a respekt nenahání, Eisenbergu! Možná když si oholíš hlavu. Ale to tě bude hrát už doufám někdo jiný. Alfred: Vizáž bezdomovce, málo ostrovního ostrovtipu, ale hodí se zde víc tato Ironsovská neupravenost. Wonder Woman: Poctila nejlepší scény s nejlepším hudebním motivem jakou kdy žena-amazonka ve filmu dostala (Is She With You?). Scénář: Za cenu jednoho filmu dostanete zhruba tři filmy - o Supermanovi, o Batmanovi a o úsvitu DC Ligy spravedlivých. To celé se musí nějak propojit, napasovat v nějakých návaznostech na předešlé skutečnosti a neudělat z toho úplné LEGO figurky a zároveň nenechat komiksové postavy shakespearovsky monologovat. Akce: Je méně destruktivní k zástavbám oproti Muži z oceli, ale o to víc se tu mlátí do hrdinů, kteří sem tam neopatrně svým tělem zboří mrakodrap stojící v cestě. Nejlepší na tom je, že divák se nemusí hlídat v kontrolování zda postavy by tohle vydržely, přežily a v němé úctě sleduje kolosálnost souboje titánů. A Snyder se svým Larry Fongem rytmicky zpomalují každý ze záběrů, kde magor mého typu vrní blahem (roztržený perlový náhrdelník závěrem pistole). A to pak má najednou film labužnických 151 minut. Hudba: V posledních 10ti letech by měli všichni tvůrci postavit pomník Hansi Zimmerovi. Díky němu je většina filmů na kterých se podílel povznesena mnohem výš. Závěr: Film za čtvrt miliardy pro fanoušky a ti se odvděčí, že půjdou do kina. Pokud mají rádi ten temnější pohled na hrdinství. Vysněný filmový svět s dospělými hrdiny, kteří divákovi dají na pár minut zapomenout, že je dospělý. () (méně) (více)

Aven

Snyderovi slouží ke cti, že se s DC univerzem nesnaží jít cestou Marvelu, který se ve svých filmech pohybuje na hraně sebeparodie, zároveň by ale zasloužil nakopat do prdele za to, že místy velmi povedenou a ponurou temnou atmosféru příběhu hned vzápětí vymaže absolutně nepatřičným dějovým twistem či naroubovaným fórkem - viz ultimátní superhrdinský souboj následovaný tolikrát propíranou "Marthou" nebo Batmanovo badass vymlácení únosců následované Marthiním fórkem o pláštících. Celkově je tenhle film jednoduše k nasrání, protože je na něm vidět, jak moc dobrý by mohl být, především kdyby scénář nebyl tak šíleně špatný. PS: Affleck pro mě osobně nejlepší Batman ever. ()

majkl44

Až na zdlouhavý začátek, který se podle mě, kvůli očekávání prodlužoval snad až za polovinu filmu to byl parádní film. Možná by se tam pár nevyhovujících detailů našlo - jako třeba rušivé blýskání během soubojů nebo pro mě moc rychlá kamera z blízka během akce. Ale to jsou vše jen maličkosti, které nezkazily celkový dojem z dalšího úspěšného filmu se Supermanem. Už se těším na další pokračování DC superhrdinů :-) ()

Juditt

Tak a chápu to rozpolcené hodnocení na netu. Na tenhle film se hezky kouká, ale ten scénář má prostě hodně mezer. Mimochodem to byl další z případů, kde už v traileru prozradili většinu děje a to je prostě špatný. Taky se nemuseli tak mocně snažit vytvořit základ pro Justice League, protože to zabralo půlku filmu a v pár případech to bylo dost líně a uspěchaně provedený (e-mail..vážně?). Lois Lane je nejotravnější postava, akorát všechno kazí a pořád odněkud padá. Asi se jí tam snažily vecpat její účel mimo to, že je Supermanova lásečka, a nějak se to nepovedlo. Určitě to nebylo úplně špatný (Ben Affleck překvapivě super, novej Alfred byl fajn, Gal Gadot hot, akce byla dobrá), ale rozhodně to mělo větší potenciál. ()

drake31

Och. Och. Och. Ako začať? Och. Ešte teraz si dokážem vybaviť pocity, keď WB ohlásilo tento film. Ten hype, ktorý sprevádzal každý jeden obrázok, každú jednu informáciu, každé jedno oznámenia. Prvý trailer ktorý bol absolútne fantastický BvS v slovnom súboji; napätie rástlo, rovnako ako očakávania. A zrazu sa niečo pokazilo. Z ničoho nič nastal súdny deň, počas ktorého sme dostali trailer, ktorého obsah bol v podstate celý, celučký film. Až do minulého týždňa, kedy som bol na premiére, som si hovoril (nahováral), že to všetko nebolo; že Zack má pre nás ešte niečo uschované; že to bude film, ktorý zaženie tú nevýraznú chuť ktorý v mojich ústach zanechal Muž z oceli (to vyznelo divne, ale nechám to tak). Prišiel deň premiéry. Usadený s očami upretými som dúfal v dobrý ba až skvelý film. Nakoniec som odchádzal sklamaný, bez štipky radosti ... naštvaný. Ale asi by bola fajn zhrnúť všetko to čo ma do takéhoto stavu priviedlo. Začnem tým dobrým. Ben Affleck ako Batman - WOW. Absolútna spokojnosť s ním, a úprimne aj s celou solo Batmanovskou časťou filmu. Gary Oldman taktiež skvelý ako Alfred, keby bol toto samostatný film s Batmanov asi by som bol aj spokojný. Najlepšia časť Supermanovej časti? Amy Adams vo vani; a tam tie klady hneď aj skončia. A s Amy Adams začnem aj negatíva. Jej úloha vo filme bola o ničom. Mnohokrát mi prišlo, že scenáristi sa ju snažia vtesnať do nejakých scén len preto lebo je to Lois Lane a snažili sa ju urobiť relevantnou, po väčšiu časť filmu. Ďalej si nedokážem pomôcť, ale cítim sa neuspokojený samotným súbojom týchto dvoch komixových megalomanov. V komixe som si ho užil viacej, ako na plátne. Bol brutálny, ťali sa hlava-nehlava; lenže bolo to dosť krátke(?) a aspoň ja ako divák, okrem toho, že to potešilo oko, som z toho nemal nič viacej. A keď to do tohoto momentu bolo vcelku vážne, držalo si to nejaký tón, prišla Doomsdayovská ničiace extravaganza, ktorú nezachránila ani prenádherná Gal ako veľmi cool Wonder Woman - ktorú by som tiež pridal na zoznam pozitív - ktorá bola do filmu vtesnaná až moc nasil na môj vkus. A keď hovoríme o "vtesnaní na silu" - email od B pre WW. WTF? Facepalm, ktorý pocítila moja tvár ešte je stále vidno na mojom čele. Moje pocity z tejto scény absolútne dobre opisuje v jeho SPOILER recenzii Chris Stuckmann. Batman v Superman: Dawn of Justice, mi prišiel veľmi ako The Amazing Spider-Man 2. Prečo? Oba filmy sa snažili, založiť univerzum na ktorom sa bude stavať, bez toho aby sa sústredili na to aby urobili dobrý film. Áno film je technicky zvládnutý na jednotku, i keď je tmavý ako útroby análneho otvoru, nevadí. Hudobné motívy mi ešte teraz znejú v hlave. Spokojný som bol aj s hereckými výkonmi: spomínaný Gary Oldman, Ben Affleck, Holly Hunter, Laurence Fishburne, dokonca aj Jesse Eisenberg do istej miery, ktorého výkon mi skôr pripomínal Jokera než Lexa Luthora. Lenže ten scenár. Ten prekliaty scenár v ktorom muselo byť všetko a nakoniec z toho nemám nič. Všetko čo som chcel bol dobrý film, ktorý si užijem, a dá mi nádej v DC Universe. Všetko čo som dostal bolo pár dobrých scén v nekompaktnom bordeli. Veľmi som chcel mať tento film rád. Čo už. P.S. Suicide Squad prosím nesklam ma, lebo srdce mi už kvôli DC puklo niekoľkokrát. Nebuď, posledným klinčekom do rakvy. () (méně) (více)

machrus

To že zabili koho zabili mi přišla ta největší hovadina co udělali. Taky to, že to bylo zbytečně dlouhý a to že Wonder Woman tam ani nemusela být na tu jeji pidi roli. Jinak Jesse Eisenberga jako Lex Luthor bych přirovnala k Heath Ledger jako Joker...Byl tak ujetej až bych mu to fakt sežrala. ()

Nyck

Problém celého filmu je v samotném námětu, který nedává smysl a v půlce filmu se tak jako tak rozpadne. Je to dobře natočené i zahrané (jo, Affleck!), Hans Zimmer jede jako vždycky, ale jednoduše už je takových superhrdinských filmů příliš. Pokud nejsou vtipné jako Deadpool, nepřinášejí nový mechanismus hrdiny jako Antman nebo nemají skvělé nové postavy jako Strážci Galaxie, zapadají do šera. Nálož komiksových filmů je obrovská a začínám mít pocit, že budou sami sobě nepřítelem - bude jich přespříliš, avšak originality pomálu, úspěšné taktiky přestanou mít efekt. Kdo se podívá po padesáté na to, jak jeden hrdina (a nebo celý tým) zachrání svět před zlořádem? BvS, průměrný mezi komiksárnami, nemá na Muže z oceli ani na Nolanovy Batmany a úspěch Justice League je pro mě zahalen tajemstvím. ()

Brain-D

Man of steel jakoby byl na dvě poloviny, kde první vyprávějící příběh v doprovodu s hudbou pokřtil Nolan, tu druhou udělal Snyder totálně akční peklo, které vyráželo dech. Přesně tady se pokračuje, ale Zack vdechuje život dalším hrdinům a jejich hudební motivy jsou naprosto excelentně vytvořené pro podtržení jejich charakterů. Tohle přesně dělal Nolan v Temným rytířích. Myslím, že to fungovalo na mě a i na ostatní, kdo tyto snímky viděli. Snyder je mistr epičnosti a momentu, kdy vám tečou sliny a sedíte zařezaní, někde kde ani vlastně nevíte kde jste. Vážný problém přichází, když se to má slepit dohromady, to už bohužel Zackovi neudrží ani laso Wonder Woman. Nicméně po druhém shlédnutí mě neskutečně bavila šílenost Jesse Eisenberga, kde si doslova neskutečně ujížděl, že by ho jeden podezíral, že se nemění na největšího nepřítele Supermana ale Batmana "Jokera". Možná to byl úmysl tyto světy propojít a promíchat mezi sebou. No příběhu, které by zde mohli stát jednotlivě je tu tolik, že by to bylo na 4 filmy. Ben Affleck po obavách, že nebude to pravé ořechové při ztvárnění temného rytíře byli maximálně zahnány a jeho fyzická postava dodala Batmanovi tvrdost, kterou ve filmu už dávno, opravdu dávno potřeboval. To bohužel tehdy chybělo Christianu Balovi. Christian je velmi charismatický herec, ale jeho postava jako Bruce Wayne nepůsobí nebezpečně. Ben svou výškou a mohutností je ten nejlepší Batman, který se mohl postavit právě téměř nezničitelnému Supermanovi. Henry Cavill je tu standardně výborný. Vlastně navazuje svoje kouzlo z "Man of Steel", ale už tu díky Batmanovi má méně prostoru, ale to vůbec nevadí. Když vidím hodnocení mírně nad 60% u snímku, kde se Zack Snyder, který podle všeho vyrůstal na komiksech udělat vše, aby i nečtenáři dostali maximum ze světa DC v jednom snímku, tak musím jen smeknout. Přidám 5*, protože je to prostě něco tak Epického s momenty, ze kterých jsou ještě po 4 letech mims na sociálních sítích jen podtrhují nezapomenutelnost tohohle díla. ()

venalce

Film o tom, jak je dnes těžké být superhrdinou. Nemohu si pomoct, celé to působilo jako film uvozují Ligu spravedlivých (už aby byla). Není to špatný film, pořád se tu pohybujeme v nadprůměrných hodnotách, ale Muž z oceli byl chtě nechtě lepší. Kontroverznost superhrdinů ukázali parádně, psychologie postav a jejich vztahy jsou tu daleko lépe vykreslené než v marvelovských filmech, jen příběh pokulhává. K té práci s postavami, vemte si už jen to, že začínající Superman, který se ve světě superhrdinů teprve nachází, je tu konfrontován s protřelým Batmanem, který by zase potřeboval připomenout superhrdinské ideály. A do toho všeho přijde Wonder Woman, která to má celé na háku, protože je daleko zkušenější než oba hoši dohromady. Vážně bych chtěla vidět film, kde bude mladého Supermana zaučovat. Wonder Woman všem vytřela zrak, protože takovou ženskou postavu, která by své mužské kolegy strčila do kapsy, nemá Marvel ani náhodou. Jeremy Irons je nejlepším Alfrédem, jakého pamatuji, díky za něj a těším se na další setkání s ním. Zato vůči Luthorovi bych měla námitky, působil jako kombinace Lexe a Jokera, to bych radši viděla chladného intelektuála. Myslím, že by filmu pomohlo, kdybychom se v něm seznamovali jen s jednou novou postavu (už je jedno, jestli by to byl Batman nebo Wonder Woman). Takhle bylo ve filmu moc nových elementů a v mých očích ho to tříštilo. Možná měl tenhle film přijít až později, třeba po další sólovce Supermana a jednom filmu s novým Batmanem nebo Wonder Woman. Na hraný film to odvedlo slušnou práci, kontrast superhrdinů s reálným světem tady vynikne lépe než v animovaných počinech, ale ty animáky z posledních let zase odvádí lepší práci s vtažením do děje a návykem na větší množství postav. ()

Brandon

Affleck je takovej milej, hodnej klučina, na temného a uzavřeného Batmana se nehodí. Navíc duel vůbec nemá šťávu. ()

Yoda sama

Videný 3 hodinový režisérsky zostrih. Snyder naplno prepadol svojmu fanúšikovskému ošiaľu, plne odkazujúc na Dark Knight Returns a dolaďujúc to s Terriom a Goyerom do, dalo by sa povedať, unavujúcich výšin idúcim proti diváckym očakávaniam. Pretože čo sa dá o tomto filme povedať je, že je fakt prehustený. Prehustený motiváciami, expozíciou, akciou... a neviem či to bolo tou predĺženou verziou, ale dávalo to celé aj celkom zmysel a chápal som prečo chce ten film byť iný, než ostatné superhrdinské spektákle. Škoda len toho nepodareného konca s matkami a Doomsdayom, dovtedy to malo potenciál byť len nepochopeným a temným tvorcovským experimentom. Man of Steel je pre mňa srdcovka, toto je, aj napriek pár highlightom, slabší a nedoladený "druhý diel". Pozitívum však je, že to očividne otriaslo producentmi a skúsia to napraviť. Tak snáď nabudúce pri chytľavejšej epizóde. A možno to vo mne ešte dozrie. ()

jujec

Batman, tedy člověk, zmlátí Supermana, který je schopný rukou prorazit beton. Ach jo. Totální kravina, natočeno jen kvůli efektům. ()

VanTom

[ULTIMATE EDITION] Přes polovinu filmu se jen směřovalo k značně vychtěnému souboji titulních ikon (o co sakra tomu Luthorovi vůbec šlo?), aby se šmahem skamarádili a spojili proti "neporazitelnému" digitálnímu monstru (které jsem tedy čekal horší, nicméně i tak jedinou akcí stojící za zmínku zůstala kontaktní bitka Batman vs. Lexovi pohůnci ve skladišti). Jako velmi špatné rozhodnutí pak považuji začlenění prapodivných, obyč. diváka matoucích vizí budoucnosti (aneb jak instantně - "hrrr" - zbudovat propojený filmový vesmír na jedna dobrá). Hlavně to však bylo celé hrozně utahané (a neměnně vážné, "temné", osudové), takže jsem se často jednoduše nudil. ()

Danny F.

Kritika měla pravdu. Nešlo o nic velkého jak se čekalo. Tempo příběhu pozvolné a souboj nepřekvapivý. Vizuálně se film povedl. Obával jsem se že mi Ben Affleck jako batman nezapadne, ale mile mě překvapil. Na druhou stranu měl superman méně prostoru a byl trochu nevýrazný. Jde o běžný film. 80% ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce