Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

darkrobyk

,,Jsem přítel tvého syna." ,,Jo, to jsem poznala, máš pláštík." Mé hodnocení je především odrazem od mého vztahu ke comicsům. Trochu nechápu ty, co znají Supermana či Batmana jen z pár filmů (někteří ani to ne) a vydají se do kina. Na druhou stranu bych objektivně hodnotil 3,5*. V kině jde právě Excalibur, a tak znalí hned vědí, v jakém roce se nacházejí. Pak film naváže na Muže z oceli, objeví se padouch Lex Luthor, tedy jeho syn, S a B se nemusí, nemusí....a pak se konečně střetnou přesně tak, jak už předvedl jeden animák. O ději se nemá cenu více rozepisovat, lepší je vidět. Vyhodil bych sentimentální pasáže - ,,Miluji tě!". ,,To nesmíš." Přidal více drsnosti - sakra, to nemohl S na střeše Lutherovi alespoň upálit ruku? Hmmm, krev by asi neprošla, ale zkrácení by filmu prospělo. Skvělá hudba! Báječný je nástup WW, jen jsem čekal, že bude mít ve filmu větší prostor. Triky výborné, třeba automobilová honička, jen některá pozadí byla v 3D placatá... Divák zmlsaný X-meny a Avengers bude samozřejmě brblat. Ano, též bych uvítal akci od začátku až do konce. Po přemýšlení se ale kloním k plnému počtu. Češi samozřejmě nevyrůstali na S a B, proto i na IMDb je hodnocení mnohem vyšší... ()

Ampi

Dlouhý film, který není dokonalý, ale závěrečné souboje jsou dobré a skalní fanoušky potěší. Ben Affleck je mě vyhovující a kvalitní Batman, Henry Cavill je zkrátka muž z oceli jak má být a Gal Gadot je výborná Wonder Woman. Jesse Eisenberg jako Lex Luthor je správně vyšinutý padouch. Když je vaše matka Martha a máte pláštík, tak je pravděpodobné, že jste superhrdina. ()

CrypzzXD

Aneb jak scénář, který se utápí ve vlastní hlouposti, naivitě a kupě nelogičností, dokáže pohřbít dva titány ze stáje DC. Tvůrci se totiž do dvou a půl hodin snaží narvat takové množství postav a dějových linek (nechápu tu bezmeznou touhu dohnat Marvel... přijde mi, že DC na postavách vůbec nezáleží a chtějí je pouze prodat v době, kdy je o komiksárny zájem), že v důsledku toho každá postava vyzní přinejmenším nezajímavě nebo nepatřičně (Lex Luthor = směšná karikatura) a většina dějových linek zůstává nedotažených nebo jsou ukončeny lacinými scénáristickými berličkami (viz. souboj mezi Batmanem a Supermanem... "Martha", to jako vážně? To tvůrci vážně nevymysleli nic lepšího?!). Syndrom přervaného filmu v tomto případě nezná obdoby. Jsem zvědavý na Ultimate Edition verzi, po první vypuštěné vystřižené scéně věřím, že těch 30 minut navíc dokáže film vytáhnout na 4*. Edit: Ultimate Edition nenabízí ucelenější celek, pouze doplňuje naprosto zbytečné scény, bez kterých bych se v klidu obešel. Při sledování této verze mi vlastně i došlo, jak moc mi vadí finální CGI duel, ve kterém Batman působí naprosto trapně, a proto snižuji hodnocení o hvězdičku dolů. 4/10 ()

3497299

Snyder z blockbusterové elity přetváří komiksové filmy patrně tím nejvíc vzrušujícím a zajímavým způsobem. Čím víc zklamaných a nasraných fanoušků, tím lépe. Opět se osvědčilo známé pravidlo, že film je dobrý zejména tehdy, když se většině diváků nelíbí. ()

Fiftis

Batman v Superman: Dawn of Justice sa snaží priblížiť komiksovým predlohám všade, kde mu to rámec filmu dovolí, tým zaiste musí potešiť každého fanúšika tohto univerza. Vo svojej prvej časti sa mu darí pomerne úspešne lákať na hlavnú atrakciu, ktorou je súboj medzi Batmanom a Supermanom, vo svojej druhej potom na nepremožiteľného Doomsdaya. Hoci snímka pokračuje v stopách Muža z ocele, ľahko odbočuje smerom k Justice League, odkiaľ cítime svieži vánok. Z filmu si odnášam príjemné pocity. Ako som spomenul, myslím, že tento film je veľmi o emóciách - viac než o bitkách, je aj o prezieravosti novinárky Lois Lane (Amy Adams) a o materskej láske. Film má úctyhodných 151 minút, ale bez problému by zniesol oveľa viac. Ono totiž za cenu 10 minútového sťahovania dostaneme filmy hneď dva a oboje celkom podarené. ()

Shakers

Dlho očakávaný súboj dvoch titanov zo stajne DC konečne prišiel na svetlo. Aj keď presnejší výraz je skôr do tmy. Musím úprimne povedať, že som čakal trošku viac alebo niečo iné. Vlastne sám neviem, ale že by to bolo naozaj zlé povedať nemôžem. Nenudil som sa. Solovky DCčkárom narozdiel od konkurentom s veľkým M nejdú a tak vytiahli svoj najväčší tromf - Batmana. Je to ale dobrý ťah posúvať sa vpred bez predstavenia zvyšných postáv ? Marvel ma základy, na ktorých môže stavať a už aj dva mrakodrapy postavil (Avengers). DC comis okrem Supermana nemá nič, iba tromf v podaní Batmana, ktorý nutne musí posunúť hranicu dopredu, aby diváci boli hladný po ďalších dieloch a aby sa rozbehla mašinéria aj v tejto stajni. Aj keď to nie je najšťastnejší ťah podla mňa, rozhodne je zaujímavý. Batmana pozná po Nolanovej trilógii každý, takže jeho postavu netreba predstavovať. Na druhu stranu (a to je hlavný problém celého filmu) Batman v Superman: Dawn of Justice chce nie len ukázať príbeh dvoch titanov, ale popri tom ešte aj budovať nevybudované základy pre prípadne pokračovania. S počiatku som sa bál ako to dopadne, pretože toľko prvkov v jednom filme na dennom poriadku len tak nikto nemá. A bohužiaľ ani chlapci za kamerou. Ring a príbeh sa podaril dokonalo postaviť, ale aby v ňom fungovalo všetko tak ako ma, to je už druhá vec. Film pracuje s priveľa prvkami naraz a ani pod tak tučnými 151 minútami sa nevyhneme skratkovitosťou. A to je predovšetkým hlavný problém. Miestami sa riešia veci par dialógmi alebo skratka preto, lebo je koniec filmu. Ale inak nemám moc čo by som vytkol. Kedže ma to nenudilo dokážem filmu odpustiť pár vecí. Inak sa jedná o celkom výživný kúsok. Snyder ma akcie a vizuál v malíčku, takže v závere je na čo pozerať (Batmanová akcie v prístave je asi ta najlepšia akcia s Batmanom akú som kedy videl). Celkom ma potešila aj spolupráca od tvorcu DC animákov Jaya Olivu. Niektoré štýlové scény ako keby vypadli s animovaného filmu alebo s komiksu. V tomto smere sa tvorcovia fakt vyhrali, takže aj tretí krát videní Batman nie je nudní. Práve naopak patrí medzi najväčšie klady aj s Benom Affleckom. Keď už som načal Batmana musím pochváliť aj Gal Gadot ako Wonder Woman, ktorá mi až prekvapivo dobre zapadla medzi tých dvoch pláštenkárov. Aj keď Superman, Lois, či Perry White s Man of Steel s rovnakými pohladnmi len pokračujú vo svojom a dokopy nič zaujímavé do filmu neprinesú, za to poteší Jerremy Irons ako Batmanov komorník Alfred, či nesympatický, slizký, Jokerovský strelený Lex Luthor. Tak isto poteší znalcov a fanúšikov pár Easter Eggov, ktoré predstavia nových hrdinov, alebo temnú budúcnosť. Okrem divných vysvetľovaní, miestami riešenia situácii ma celkom dosť sklamala aj hudba, ktorá v Man of Steel príjemne bičovala film v pred. No tu je trištvrte hudby prevzatej, trošku poupravenej a pridalo sa len na dunení, ktoré mi moc nesadlo, pretože to proste nie je hudba a nemá v sebe žiadne emócie. Netvrdím, že je Batman v Superman: Dawn of Justice zlý, ale mohol byť určite aj lepší. Ultimate Cut je rozhodne lepší. R-ková predlžená verzia uspokojí viac ako ta v kine. Predlžená verzia neponúka scény, ktoré by mohli hýbať príbehom, takže par sekundové/minútové scény akurát tak obohacujú, ale predovšetkým ucelujú celý film, ktorý sa v tejto verzii stáva viac komplexnejším, trošku zrozumiteľnejším a pre mňa aj lepším. Pridané scény do UC. Obľúbené soundtracky: Beautiful Lie, Their War Here, This Is My World. Teathrical Cut 85% - 4* / Ultimate Edition 90% - 5* () (méně) (více)

lamps

Logickým tahem filmových tvůrců, prahnoucích od počátků kinematografie po okázalejších formách klasických příběhů, bylo vždy spojovat vícero legendárních, leč původně oddělenými tématickými světy nesourodých postav, do jednoho dějového kosmu. Zažili to upíři a vlkodlaci, King kong s Godzillou, vetřelec s predátorem a nyní i dvě největší bašty komiksových zpracování, Batman se Supermanem. Potud vše v pořádku. Spokojenost přetrvává i s ohledem na úvodní přímé provázání děje s Man of Steel, které má hlavu a patu, s překvapivě inteligentním politickým kontextem, kde scénář snad poprvé v historii filmů od Marvel a DC řeší adekvátnost a případnou hrozbu působení všemocného mimozemského nýmanda na matičce Zemi, a také s hereckým obsazením, neboť Affleck, Eisenberg a samozřejmě Irons se zhostili svých rolí více než solidně. Navzdory dlouhé stopáži navíc není čas na nudu, díky tématické mnohovrstevnosti se stále něco děje a akce je uspokojivě obsáhlá. Velkým zklamáním je pro mě naopak podněcování některých zvratů, založené zcela nepochopitelně na pouhých osobních vizích či snad halucinacích, dále psychologie, která je navzdory řadě motivačních pohnutků u většiny postav méně než nulová, tmavý a často prachbídně kreativní charakter bojových scén a konečně i příběhové schéma, ve druhé polovině víceméně zakotvené v bezpečných hladinách klišé a předvídatelnosti. Možná největší slabinou však byly přemrštěné ambice a bombastická kampaň, díky nimž se zkrátka očekávalo více než další v podstatě řadovou a osvědčenou komiksárnu... Dát to pragmatičtějšímu Nolanovi, mohl z toho ale být atmosférický nářez století... 65% ()

Pepinec

Uhrančivé oči proti nastraženým uším, to je souboj opláštěnců. Za tři hodiny se toho dá udělat mnohem víc než jenom zjistit, že až mi někdo bude gládama z oceli drtit hrudník, stačí zachroptět "Marta" a mám nejlepčího kámoše na světě. Nechci dělat jakože u komiksáren je pro mě lídr scénář, ale vlát vzadu jako ocas za běžící liškou taky zrovna nemusí. Cením si toho, že Zack Snyder se poučil a na rozdíl od Muže z oceli se na tohle play off superhrdinů dá koukat aniž by se vám panenky rozjížděly do stran. Moc dobrý vizuál, vlastně asi bez chyby, copak já tomu rozumím? Taky je supr, že kluci ještě vůbec měli co ničit, protože jestli si dobře pamatuju, Superman minule rozsekal všechno co Bůh stvořil. Další slabinou tohohle maratónu jsou holky. Lejnová tu přežívá jen díky tomu, že Kent má GPSku s její polohou, senátorce nesedí zubní náhrada a proto šišlá, pro Martu syn opustí i partu a madam Wonder Womanová se zjeví jako Mesiáš až když Batman zradí kodex Mirka Dušína a vypustí první sprosté slovo. Mezi holky bych asi nakonec mohl zařadit i Eisenberga, alespoň někam by tady patřil. No... I když by se to dál trhalo hodně dobře a rychle, uzavřu větou, že šermovačka lítajících superkulturistů, kteří mají na břiše víc buchet než kolik jich moje babička za celý život stihla upíct, mě i přes tu vražednou délku vlastně docela bavila. Čekám, co bude dál. ()

Jhershaw

Rozhodně lepší, než jsem se obával. Nemůžu říct, že by film byl nějak špatný nebo nudný, jen nemůžu říct, že by byl dobrý. Ty dvě a půl hodiny mi docela utekly, ale kromě zmíněné Amy Adams ve vaně si z toho skoro nic nevybavuju. Akce je tam vskutku pramálo a jen se mluví, deklamuje a nebo pletichaří. Že samotný souboj B v S byl stupidní, to se asi shodnou všichni. Ani Zimmerova hudba není co bývala, zaujal jen motiv Wonder Woman (který mi přijde, že byl inspirován Immigrant Song ve verzi z Muží nenávidí ženy). ()

filmfanouch

Tento film nese první setkání Batmana a Supermana na velkém plátně. Fanoušci tedy můžou při jejich setkání slintat zatím co ostatní................ řeknou jenom že to je zajímavá scéna. - Herecké obsazení je perfektní. Ben Affleck je určitě nejlepší Batman (Ano bohužel Christiane) a Jeremy Irons je možná nejlepší Alfred (Ano bohužel Michaele). Henry Cavill jako Superman je stále super a i Gal Gadot jako Wonder Woman je fajn. Nejlepší výkon společně s Affleckem podává Jesse Eisenberg jako Lex Luthor. Tady jsem se bál jak omladěný Lex dopadne a nakonec jsem zůstal spokojen. Sice ho nevidíme s jeho klasickou pleškou a chová se trochu jako Joker ale je super. - Hudba je velmi slušná (spojení Hanse Zimmera a Junkie XL znamená hudební orgie). - Příběh je složitější. Film se sice jmenuje Batman V Superman (nikdo neví proč tam není VS) ale o jejich setkání to úplně není.V druhé části místo toho spíše sledujeme věci spáchané Lexem Luthorem. Propojení k dalším filmům je zhřejmé (Představení Justice League, fotka Wonder Woman z války) a není tak otravné jak by se mohlo zdát. Film však skrytá i hodně překvapení a proto radši od této kategorie odejdu. -Hned začátek je skvělý. Scény jak Bruce vidí smrt svých rodičů (To není spoiler je to v každém Batmanovi) a poté jak vidíme bitvu v Metropolis jeho očima jsou skvělé. Právě na tomto filmu je skvělé že už jsme pryč od těch marveláckých vod- jasně Marvel je Super ale opravdu nesnáším když někdo dramatickou scénu pokazí vtipem- a dočkáme se i trochu drama a překvapení. A právě tímto bych to chtěl ukončit aby nějaké to překvapení zůstalo. ()

DaliX

Impérium vracia úder komixových adaptácií. Zack Snyder sa prekonal a natočil pravdepodobne asi najkontroverznejšiu komixovku všetkých čias. Rovnako ako jeho predchodca vo svojej dobe ostro kritizovaný zo strany recenzentov ako aj fanúšikov, aby až čas ukázal, aký je to vlastne výnimočný film. Je otázne do akej miery sa to v budúcnosti bude týkať tohto filmu, každopádne ja ako hardcore DC comics fanda, ho považujem aj s Nolanovými Batmanmi za top. V kine to bol zážitok, ale až trojhodinová Ultimate edition ukázala úžasný potenciál celého filmu. Tento film najviac poteší 2 skupiny divákov: tí, ktorí dokážu aj napriek očakávaniam prijať novú verziu (čo je v rámci postáv ako Batman a Superman pre niekoho nemožné), alebo druhá: tí ktorí majú načítané a poznajú históriu postáv, aspoň približne a vedia si zaradiť v rámci mytológie kam až Snyderova vízia siaha. Preto bude komentár zameraný nielen na film ale aj na komiks. Batman v Superman perfektne nadväzuje na Man of Steel, intro je aj po akčnej stránke dychberúce a v jeho závere je Bruceova motivácia jasná a zrozumiteľná. Superman je votrelec s neobmedzenou mocou, je treba ho eliminovať. Na tomto koncepte je vlastne vystavaný celý Batmanov charakter (20 years in Gotham, how many good guys are left). Superman je ešte väčší outsider, ako v predošlom filme, svet si kladie otázku, či je hrdina alebo nie, Clark hľadá svoje miesto medzi obyvateľmi Metropolis. A samozrejme nechýba ani geniálny manipulátor v pozadí. V tomto smere mi Batman v Superman tak trochu pripomína Nolanovho The Dark Knighta, film je z určitej časti politický thriller, záporák ťahá za nitky hlavných hrdinov, atmosféra je však dusnejšia a temnejšia. Herecké výkony skvelé, hlavne Ben Affleck ako nový Batman je úžasný, akcia a choreografia súbojov premakaná, Henry Cavill drží štandard a Jessie Eisenberg si svojho Lexa nesmierne užíva. Práve jeho postava dodáva (pri vážnom Batmanovi a Supermanovi) trochu cynizmu a humoru. A samozrejme Gal Gadot ako Wonder Woman to celé svojou prítomnosťu spestruje, jej postava hoci len vedľajšia má v deji zmysel a aj ukazuje, prečo má film podtitul Dawn of Justice. Film chytal po uvedení tvrdú kritiku. Je to z môjho pohľadu hlavne pre tri dôvody. Kinoverzia – nebola zlá, v kine som si ju užil, problém bol, že linka hľadom Supermana a jeho postoj proti Batmanovi nebola dostatočne prekreslená (len reportáž v TV), z toho dôvodu pôsobí konflikt nekonzistentne. Druhý dôvod je tón filmu. Vzhľadom k tomu, že sú vo filme dve napopulárnejšie komiksové postavy, každý čakal poriadny superhrdinský film, k čomu sa vlastne aj v treťom akte dostaneme. Príbeh je však zameraný na dôsledky týchto hrdinov, Batman ako podlomený hrdina stratil vieru v ľudstvo, aj kvôli stratám ktoré v minulosti utrpel, je brutálny a nekompromisný. Superman je vyvrheľ a hoci ho mnohí majú radi, vo filme je vykreslený ako cudzinec, ktorý tu nemá čo hľadať. Tretí a najväčší dôvod sú postavy samotné. Postavy v tomto filme totiž nejednajú, ako by bežný mainstreamový divák čakal. Každý vie, že Batman má svoju zásadu, ktorú nikdy neprekročí, že Superman je hlavne optimista že Lex Luthor je seriózny businessman. Od začiatku som tieto výhrady príliš nebral vážne, režisér, ktorý tak otrocky panel za panelom zadaptuje komiksy ako Watchmen alebo 300, aby nepochopil podstatu zdrojového materiálu? Keby to nakrúcal niekto iný tak možno, u Snydera toto ale zásadne neplatí. Jeho vízia však siaha omnoho desaťročí dozadu, konkrétne do zlatej éry komixu, tzv. Golden age, kde sa tieto postavy po prvý raz na papieri objavili . Pôvodný Batman z r. 1939, tak ako ho Bob Kane a Bill Finger vytvorili (Snyder ako správny geek na neho odkazuje v titulkoch, palec hore Zack) rovnako ako Affleckov bol brutálnejší, používal strelné zbrane a žiadne zásady vtedy nemal. Až mu Whitney Ellsworth v r. 1941 aj kvôli cenzúre (a ktohovie prečo vlastne) dal zásady, resp. že by hrdina nemal používať zbrane a zabíjať. A tak sa Batman postupne aj vďaka fandom vyvinul do podoby akú poznáme dnes. Rovnaká paralela je aj v tomto filme, keď v závere Bruce nájde vieru v ľudstvo a v Justice League, tej Snyderovej, mal ľutovať svoje predošlé činy vrátane útoku na Supermana a snaha o vykúpenie, čo len dokazuje, že Snyder symboliku pozná excelentne a vie s ňou šikovne narábať. Pri Lexovi je to podobne, originálna verzia je šialený vedec s ryšavými vlasmi, ktorý sa postupne vyvinul (prípadne aj cez alternatívne reality) na postavu ktorú poznáme dnes. Snyderov Luthor je prvkami z Golden age a rozvinutý modernejšími adaptáciami, ktoré ale zachovávajú túto pôvodnú myšlienku (komiks Superman Birthright). Mnoho „znalcov“ si sťažovalo, že Snyder nepochopil komiks, že zruinoval ich milované postavy. Nie priatelia, Snyder nezruinoval vaše obľúbené postavy, on len chronologicky zadaptoval postavy tak ako kedysi začínali plus ich rozvinul (hlavne vizuálne) cez modernejšie komiksy (Batoblek ale aj mechanický oblek je ako vystrihnutý z Millerovho The Dark Knight Returns, rovnako hlášky „I believe you“). Rovnakým konceptom si prešla aj WW od Patty Jenkins a neprekvapilo by ma, keby následná Justice League bola zadaptovaná v podobnom duchu. Alternatívne reality, Darkseid a podobné témy sú rozvíjané v komiksoch už pekných pár desaťročí a je skvelé, že tvorcovia čerpajú primárne z pôvodných ideí, ako z tých novších variovaných, ktoré aj tak časom zadaptované budú. A na druhej strane chápem fandov. 10 rokov dozadu keď som mal načítané niektoré komiksy a prevažne za posledných 30 rokov (tie najznámejšie) a nepoznal históriu postáv, som kritizoval Burtona za nedodržanie zásad v jeho Batmanoch, by som zrejme s nimi aj možno súhlasil. Stále je zásadový Batman pre mňa tá najlepšia verzia. Snyder urobil „chybu“ jedine v tom, že dal divákom hrdinov, ktorých nečakali a nechceli a vlastne poriadne ani nepoznali. Z krátkodobého hľadiska je to možno fail, z dlhodobého vôbec ak sa bavíme o budovaní multiverza, teda ako tomu rozumiem ja. Snyderove univerzum je takpovediac jedna realita alebo Zem jedna. Tu sú originálne postavy, ktoré sa následne môžu prepojiť, alebo uzavrieť s realitou druhou - Zem dva, čo by mohol byť Pattinsovov Batman napr. (alebo WW84?). WB si toto zrejme uvedomujú, preto túto kontinuitu nezahodili, a každý tábor si následne môže vybrať, či preferuje Supermana – Batmana pôvodnú kontinuitu alebo tú „novú“ ak sa jej v druhej (tretej, štvrtej...) realite v budúcnosti dočkáme. Ostatne veď aj Knightmare scéna s paradémonmi a zlým Supermanom naznačuje, že Snyder už v BvS plánoval ďalšiu kontinuitu, alebo budúcnosť. Držím Zackovi aj celému DCEU palce a ďakujem za druhú šancu, ktorú aj vďaka húževnatým a odhodlaným fandom navzdory všetkým posmeškom a hejtom za posledné roky obdržali. Hurá a zostáva sa už len tešiť na #releasethesnydercut :) Martha moment: Doteraz kontroverzná scéna, pre niekoho úsmevná, pre iného silná. Nie je to obhajoba, len vlastný pohľad, prečo mi to funguje. Film je vystavaný z pohľadu ľudí, tých ktorí Supermana nenávidia ako mimozemšťana s neobmedzenou mocou, ktorý by sa mohol obrátiť proti nim a Batman prakticky zosobňuje týchto ľudí a Superman to vie. Bruce mu to naznačí pri ich prvom interview kde sa stretnú s Lexom, ale aj počas ich súboja „Nie si statočný to, sú len ľudia.“ Následne príde narážka na Supermanových rodičov „Stavím sa, že Ti rodičia hovorili, že niečo znamenáš, že to, že si tu má nejaký dôvod.“ A nakoniec „Nikdy si nebol Boh a nie si ani človek.“ Po týchto slovách je jasné, že veta „zachráň mi mamu“ ako písali kritici neobstojí, lebo Batmana jeho mimozemský druh nezaujíma. Superman teda použije ľudské meno lebo je väčšia šanca, že Batman ho bude počúvať, že človeka by zachránil. To v ňom spustí spomienku (úvodné titulky), zdrží ho to na dosť dlho, kým pribehne Lois, osloví ho Clark, a Batman zrazu vidí, že mimozemšťan ktorého chcel eliminovať má ľudské väzby, má priateľku a čo je najhlavnejšie, perfektne tá scéna ukazuje pravý Supermanov charakter, v kritickej chvíli prosí nie o svoj život ale o život svojej mamy, ľudskej bytosti. Po tomto zistení Batman zahanbene zahadzuje kopiju a aby trochu odčinil svoju chybu, ide Clarkovi mamu zachrániť (a určitým spôsobom symbolicky aj svoju vlastnú, ktorú ako 8 ročný zachrániť nedokázal). Je mi jasné, že taký Nolan alebo Spielberg by sa s tou scénou vyhrali podstatne viac ale celkový význam je myslím si dostatočný. Navyše trochu nerozumiem tvrdeniam, že Superman nie je v tomto filme Superman, navzdory všetkým hejtom a osočovaniu sa v závere filmu pre ľudí obetoval. Nemyslím, že existuje ešte väčší akt hrdinstva ako je práve tento. () (méně) (více)

JohnnyD

DC Spectre. Ďalší atypický pomalý blockbuster, ktorý kdekomu nesadne a ktorému najväčšiu škodu narobili lákavé no extrémne spoileroidné trailery. Geeky fest, ktorý nemá obdoby. Neskutočné množstvo narážok na komiksové predlohy nemá šancu bežný divák postrehnúť a pri nejednej bude len nechápavo krútiť hlavou (najmä apokalyptická vízia s Flashom). Čo je strašná škoda, lebo na rozdiel od posledných marveloviek DC neidú vôbec na istotu. Odvážne vybraný casting je úžasný (aj Affleck!), scenár obsahuje množstvo skvelých motívov, dialógy sú oveľa komplikovanejšie než v obdobných komiksovkách a postavy sú tiež nadmieru dobre napísané. Podobne ako pri Spectre rušivo pôsobia zjednodušenia a účelovosti v konaní postáv, keď tvorcovia potrebujú rýchlo posunúť príbeh vopred (hlavne v poslednej tretine, keď ide do tuhého) a snaha dať tam toho, čo najviac. A tak ako pri Man of Steel, aj tu by sa zišlo rozdelenie do dvoch filmov, lebo materiálu je tu požehnane. Ja som sa nadmieru bavil a v kine si dám určite ešte repete. A budem sa modliť, že si to na seba zarobí a hlavne, že DC a Warneri nezačnú panikáriť a robiť unáhlené rozhodnutia. PS: Wonder Woman rulez! ()

playboxguest

Tak nám z Batmana udělali homosexuála, který navíc zchudl, protože už nemá ani na pořádnej oblek a tak poprosil Alfreda, aby mu našil netopíří ouška na Robocopovu helmu. Navíc nám tu všechny "hrdiny" bez vyjímky vykastrovali a tak se místo nadupané akce většinu filmu jen politicky blábolí o nesmrtelnosti švába a penisy se poměřují víceméně slovně. V čemž vidím velkou potíž, protože po necelých dvou hodinách sledování tohohle crossoveru jsem nabyla dojmu, že i moje matikářka mluví poutavěji. Prskající Eisenberg byl spíše k smíchu, než aby vzbuzoval dojem hrozby a Adamsovka nevypadá zrovna jako ženská, pro kterou by chtěl někdo riskovat boty, a tak z filmu vychází vítězně snad jen Gal Gadot, která toho přitom příliš nepředvedla (ale jediná měla kule na to vysvětlit Batmanovi, že v tomhle filmu působí jako parodie sama sebe a měl by se stáhnout). Nevýrazné 3D a dabing celkovému dojmu příliš nenahráli a tak jsem po zjištění, že film za dvě třetiny svého dění nezaujal ani moje společníky, opustila kino, což bylo to nejakčnější z celé té nevydařené dvouhodinovky. Mám ráda Snydera i jeho Supermana, ale tohle veledílo na mě působilo jako zbytečně natahovaná předehra pro další díl, což je vzhledem k tomu, že Supermana i Batmana dneska díky mnoha filmům už každý návštěvník kina zná, hodně zbytečné. Edit: S dvaceti čtyř hodinovou prodlevou dokoukáno do konce, názor zůstává neměnný, ani akce nenapravila dojem z filmu. ()

sheen

BOŽÍ. Tam kde má Nolan jen obyčejný film, tam má Snyder KOMIX a okřídleného netopýra!! a Superman a Batman jsou hrdinové z komixu! Od Burtona tady nebyl pořádný hraný, komixový Batman, až se toho chopil stvořitel Watchmenů. Prvotní náznak odpovědi na Avengery, více sólovka Wonder Woman, na kterou se neskutečně těším a sólovka Aquamana, od té nevím co čekat? Nemám co vytknout, Affleck překvapil, zvládl to na 1, Cavill klasika a největší radost mě udělala Cal Gadot aka Wonder Woman/Diana, princezna amazonek! Spokojenost :) Snyder u mne Temného rytíře sfoukl jako svíčku. SE verze svými extra scénami doladila a více ucelila celý příběh. PS kdo najde nařážku na komix Watchmen vyhrává zlatého bludišťáka, myslím, že moc vás nebude :)) ()

Indiana

Tak nějak jak jsem očekával. Nebyl to vyloženě průser, ale člověk má pocit, že tenhle film měl mnohem na víc, než jen být solidní komiksárnou. Bylo tam strašně moc postav, takže skoro všichni tam působí tak nějak epizodně a konfrontace Batmana se Supermanem byla mega divná - odehraje se to asi až po hodině a půl, chvíli si dávaj do držky, pak řvou jméno svý mámy a během pár sekund jsou z nich kamarádi na život a na smrt. Jinak to ale vyloženě blbý nebylo, jen se toho snažili nacpat do jednoho filmu zbytečně moc a přišlo mi jako když sleduju několik různejch filmů najednou. 60% ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce