Richard III

Francie / USA, 1912, 55 min

Kass

Pro současného diváka bude asi nejzajímavější informací, že k restaurované verzi nahrál originální hudbu slovutný Ennio Morricone. Na finální působivost díla to má nemalý vliv. Samotná adaptace mě velmi mile potěšila. V dobových limitech vyjadřovacích prostředků samozřejmě nemůže obsáhnout komplexnost Richarda III, ale rozhodně nejde o divadelní záznam, jak bylo v téhle době ještě zvykem. Je to adaptace filmová, i když místy statická. Překvapí, že mezititulky jsou na Shakespeara dost stručně a jasně formulované. Film zřejmě cílil na širokou diváckou obec. Kostýmy a kulisy jsou příhodně honosné a slavný divadelní herec Frederick Warde je v roli Richarda III správně úlisný a zákeřný. Pokud jde opravdu o první americký dlouhometrážní film (pět cívek), tak dopadl více než dobře. ()

corpsy

Trošku na okraj. Celovečerné filmy tej doby boli nielen fenoménom, ale aj raritou. Takže prvým americkým snímkom tej dĺžky, bol OLIVER TWIST ( 1909 ) resp. LES MISÉRABLES toho istého roku ( v tomto prípade sa ale zdroje  rozchádzajú, niekde sa tvrdí, že vznikol vo Francúzsku, ale s americkým osadenstvom, no a teraz sa hádajte ). RICHARD III je jedným z mála dochovaných. V skratke, a pre znalcov môžem potvrdiť, že pred 110 rokmi sa zrejme odchádzalo s padajúcou sánkou a s nadšením. ()