Žena v kleci

The Keeper of Lost Causes

Žena v klietke

Thriller / Mysteriózní / Krimi

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 96 min

Rozpočet €5miliónovTržby Celosvetovo $13,621,000▐ severania opäť potvrdzujú že krimi majú v malíčku a vedia podať ponurú atmosféru /60%/(4.10.2015)

Temný krimi thriller, jak má být. V mých očích bez známé herecké sestavy. Oba hlavní herci mají dobré charizma a o to snadněji si diváka získají. Dobrá zápletka, příběh zajímavý a od prvních minut skvělý děj. Trochu styl seriálu odložené případy a o důvod víc k úsměvu, jelikož je to jeden z mála seriálu, na který se v TV podívám rád. I když na druhou stranu je tady atmosféra daleko lepší. Přesto se nezbavím pocitu, že si Merete mohl divák víc získat, aby pociťoval nějaké emoce či větší napětí. Bohužel taková malá vada na kráse, ale i tak spokojenost .. 8/10 = 82%(4.2.2016)

Téměř všechno je v tom filmu povedené. Výprava, herci, atmosféra Co vadí, je příběh zoufale tahaný za vlasy.(13.11.2016)

Textbook žánrovka, které se ale díky skvělému obsazení a precizní formě na první zhlédnutí těžko odolává.(5.11.2013)

Slušná detektivka severskýho štryhu, která má vynikající neurčitou první půlku a nevraživýho hlavního hrdinu, jenž má tak nepříjemný charakter, až jsem z něho byl celej bez sebe. Je velká škoda, že se tvůrci zbytečně uchýliti k polopatickýmu vysvětlení, čímž degradovali celý příběh a potažmo i film na slabší 4*. Divím se, že to proběhlo našim kinem, protože tenhle kousek vypadá absolutně nepovšimnutě. Jako krimi jednorázovka naprosto OK. 70%(20.2.2014)

Detektív Carl je potom, ako nezvládne jeden so zákrokov, preložený z kriminálky na oddelenie "Q". Jeho úlohou je definitívne "odklepnúť" už tak "jasné", uzavreté prípady. Jeho novým kolegom je neskúsený inšpektor Assad, ktorý doposiaľ pečiatkoval spisy. Carl spočiatku nie je nadšený týmto krokom nadriadeného, no potom ako sa pustí do vyšetrovania 5 rokov starého prípadu, údajnej "samovraždy" političky Merete Lynggardovej, dostáva sa opäť do pracovného "laufu". Podarí sa novým kolegom vyšetriť tento zdanlivo "zabudnutý" prípad? Vôbec nie špatná kriminálka s jednoduchým, "prostým" príbehom pre nenáročného diváka. Nič komplikované s pomerne jasným spôsobom rozuzlenia. "Kvinden i buret" je ideálna oddychovka pred spaním čo nijak neurazí.(17.2.2014)

Musím říci, že tenhle filmeček je opravdu povedená záležitost. Za mě jasné 4* a 78%(20.9.2018)

*Komentář může obsahovat lehké spoilery.* Po "Vzkazu v lahvi" další velmi milé překvapení. Sedí mi styl vyprávění, sedí mi (sebe)destruktivní postavy, sedí mi v podstatě všechno a seznamování dvou diametrálně rozdílných kolegů je fajn tak nějak vždycky.:-)) Narozdíl od "Zabijáků", kde jsem celé čtveřici smrt vyloženě přála (popřípadě od "Vzkazu v lahvi", kde si to u mě Slizoun pohnojil tím, že to vracel nevinným), jsem se záporákem soucítila a jeho čin mu naprosto schvaluji. Sice teď riskuju nálepku psychopata, ale mít na to koule, udělám v jeho případě to samé - nic jiného si ta pinda nezasloužila a je mi jedno, jestli byla dítě nebo ne.;-)(28.7.2016)

Spočiatku zaplatená dejová linka sa behom krátkej doby stane dostatočne jasnou a predvídateľnou, čo pri kriminálke nie je práve pozitívom, ale hlavné herecké duo vyšetrovateľov z oddelenia Q a závan severskej kinematografie je skrátka na nezaplatenie.(8.7.2018)

Pekne natočené, nenudiace .. Keby nebol ten príbeh tak strašne jednoduchý, dám tam s radosťou 4*. Keby ..(11.3.2014)

Tak dvojka Carl-Assad zafungovala a celkom sa mi ich spolupráca pozdávala. Ďalšia severská perlička, tentokrát z chladného Dánska. Zvláštne, pretože aj keď je vlastne motív vraha jasný takmer od začiatku, dejová linka sa rozvinula do pútavého príbehu a výbornej krimi zápletky s inteligenciou. Zároveň sa snímku podarilo úspešne ponoriť psycho sondu do duše nešťastného človeka, ktorý v zlomku sekundy prišiel o všetko, o celý svoj svet. Nie vlastnou vinou tak prekročil prah pekla, z ktorého sa už nevedel dostať späť. Veľmi dobrý krimi thriller. 75/100(6.10.2014)

Nezklamalo, zabavilo. Napětí a parádní herecké výkony drží celý film.(15.8.2018)

Chronologicky naopak. První díl temné noir severské detektivní série Oddělení Q jsem viděl jako poslední (zatím), ale nevadí. Díly na sebe naštěstí nikterak moc nenavazují. Thriller, co má šťávu, napětí a správnou atmosféru detektivek staré školy.(26.3.2017)

Knihy s oddělením Q jsou mojí oblíbenou četbou a tak jsem byl na jejich filmové zpracování docela zvědav. Karla Morcka si představuji značně odlišně, ale jelikož N. LieKaas je dobrý a osvědčený herec a sympaťák k tomu, zas mi to tolik nevadí, když navíc Assad je svému literárnímu předobrazu už mnohem bližší. Co se týče zápletky, ta dostává před psychologií na rozdíl od knih jednoznačně přednost, ale to se celkem dalo čekat. Zvolený způsob vyprávění mi sedl, Morckovo soukromí a služební linie jsou vyváženy tak akorát a tak jsem celkem spokojen, 3,5* a těším se na další díl.(13.8.2017)

Sice je to seversky krásně chladné a depresivní, ale naprosto to postrádá napětí, neboť divák je nesmyslně zbytečně brzy zasvěcován do toho, jak to skutečně bylo.(15.7.2018)

Pokud je něco na tomto filmu k uzoufání, je to jeho neobyčejná koncentrace žánrových klišé, jejichž výčet by byl hodně dlouhý (za všechny budiž jmenováno již samotné schéma hlavních postav - máme zde drsného málomluvného chlapíka, který při neúspěšné akci přišel o parťáka, následně dostane nového kolegu, s nímž vytvoří hodně nesourodou dvojici - dřív by to byl černoch nebo žena, dnes je to Arab, postupně se ale oba sblíží, mj. proto, že jim pořád hází klacky pod nohy jejich debilní šéf, kvůli němuž jsou nakonec nuceni pátrat na vlastní pěst... bože, v kolika filmech jsme toto už viděli?). Na druhou stranu je to natočeno velice obstojně, díky napínavému ději jsem místy skoro nedýchal, a ústřední dvojici detektivů jsem shledal velmi sympatickou (především Fares Fares je pro mě velmi příjemný objev - ten sympatický nosáč mě hrozně bavil). V logice děje by se jistě šlo více rýpat - za sebe nemám například problém přiznat, že jsem moc nepobral motivaci pochatale, a podobných zmatených momentů by se tam našlo víc - ale to mi přijde tak nějak zbytečné. Pokud člověk spadá do cílovky, jíž jsou všichni fandové severských detektivek a obecně napínavých temných thrillerů, film by si měl užít, citlivější jedinci by se naopak měli filmu spíše vyhnout (scénu s trháním vlastních zubů budu z hlavy dostávat hodně dlouho) - ten film místy graduje tak intenzivním způsobem, že jsem jeho sledování shledal téměř nesnesitelným. V kombinaci se zmíněnými klišé by to asi měl být důvod, proč film hodnotit spíše třemi hvězdami, ale pro mou afinitu k filmům od Aerofilms musím ještě jednu hvězdu přihodit. A jsem hodně zvědavý na ZABIJÁKY, na které jdu za dva dny.(11.5.2015)

Skandinávský kriminální thriller sice na úrovni scénáře sleduje až příliš žánrových klišé, ale proč ne, celkem slušně to funguje. Režisér to podal stylově, takže jsem nakonec při hodnocení trochu přimhouřil oko (70%).(22.1.2016)

Ťažšie, ako napísať komentár k tomuto filmu, by bolo vysvetľovanie, prečo som mu nadelil až tri hviezdičky. Preto sa mu radšej vyhnem. Ženu v klietke nepovažujem za vydarený film a nehodlám si prečítať ani vychvaľovanú knižnú predlohu. Nedokážem sa skrátka preniesť cez nadbytočné vnesenie hyperbarickej komory do deja, lebo také podmienky nemajú ani adepti misie na Mars. Vo všeobecnosti nemám rád "moderné" detektívne filmy, ktoré sa predháňajú v absurdnosti a krutosti týrania obetí, pričom dôvody k nemu sú viacmenej malicherné. Takže dentálna epizódka, ktorá mala ilustrovať dôsledky dlhodobého pobytu v komore, mi vyznela rovnako cudzorodo, ako postava Assada a zopár akčných scén.(13.8.2017)

Prvý prípad Oddelenia Q ( vyšetrovanie starých odložených prípadov ) s vyšetrovateľom Carlom a jeho asistentom Asadom je na prvý pohľad málo zaujímavý, udalosti však ukážu pravý opak. Výborná mysteriózna atmosféra sa vinie filmom ako červená niť, tvorcovia umne používajú flashbacky a hudba sa derie pod kožu. Záverečné finále je hodné severských drsných filmov posledných rokov.(26.9.2016)

Nepoznám knižnú predlohu, ale myslím, že si ju čo najskôr zaobstarám, pretože mi je jasné že do 97 minútového filmu nie je možné vtesnať všetko to čo sa zmestí do knihy a ak ma tento film dokázal chytiť od prvej minúty, tak som zvedavá čo so mnou urobí kniha.... Už sa na to teším!(18.2.2015)

Musím říct, že mě kniha zhruba od padesáté strany strhla do stavu, který je znám všem knihomolům, a sice "čti, čti, čti". Je smutné, že filmu se nepodařilo zúročit všechen potenciál, musela jsem tomu dát dvě šance, abych nebyla úplně zklamaná. Přitom má příběh vše, co by měl mít, skeptického policajta, který dostane "novou šanci" v podobě vlastního oddělení a pomocníka Assada a na druhé straně tu je pět let pohřešovaná politička Merete, jejíž případ znovu otevřeli a o níž by si nikdo ani v nejdivočejší fantazii nemohl myslet, že by ještě mohla být naživu. Merete je zavřená v přetlakové komoře a jejím úkolem je přemýšlet, proč tam je. Nemám ráda, když se tak násilně (z časových důvodů) osekávají dost podstatné věci, takhle snímek naplno zúročil jen vztah Merete s jejím postiženým bratrem a divák také pocítí po zhlédnutí nutkavou potřebu se osprchovat, aby ze sebe smyl špínu a izolovanost pěti let vězeňkyně. Hodně zpovrchnili postavu Carla Morcka, v této dějové linii je více zajímavý jeho pomocník, aspoň za něho jsem byla ráda. Ale abych jen nekritizovala, scéna, kdy se Merete musí zbavit nemocného zubu a dostane na to klasické štípačky, patří k nejlepšímu, co jsem za poslední dobu v tomto žánru viděla.(27.4.2014)