Žena v kleci

The Keeper of Lost Causes

Žena v klietke

Thriller / Mysteriózní / Krimi

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 97 min

Mňága zpívá klec v kleci umístěná v kleci, ale tady je to obohacený novým elementem - ženskou. Kam čert nemůže, nastrčí ženskou, ale teda tohle si čert asi dá na nástěnku, protože tohle je fakt svinstvo, co jí udělal. Hlavně teda po psychické stránce to ta ženská měla dost drsny - vědět, že se tam odsud už nedostane. Navíc pro klaustrofobiky bych k žánru přidal navíc horor. Dvojice severskejch detektivů se mi taky libila a i když jeden z nich byl podělanej arabáč, nebyl to žádnej fanatickej kokot. Hlavní hrdina komisař Mørck depresivní sympaťák, přesně jak to mám rád. Prostě se to povedlo a těším se na další díl.(13.9.2016)

Žena v kleci je velice poutavá a napìnavá detektivka. Pouze, ale v knižnì podobě, té se totiž filmový tvůrci drželi dost okrajově. Např.bližšì rozvedenì pobytu v,,kleci,, a navozenì pocitu uvězněnosti i pro divàka, některé podstatné okamžiky děje přelétnuté z rychlìku, což ději filmu pravda zase tolik neubližuje, ale na druhou stranu čtenáře, který si to dal, jako já před shlédnutìm pořádně zklame. Chybì zde zkrátka ta severská temná stránka + momenty překvapenì, nejen na závěr.(1.3.2014)

Hned ze začátku bych chtěla říct, že je to nadprůměr, ale tu čtvrtou hvězdu prostě nedám, jelikož mi tam chybělo trochu víc akce, nebo alespoň napětí. Příběh je výborný a hodně zajímavý. Herci jsou skvělí, ale nepřipadá mi to jako mysteriózní thriller, spíše pouze jako krimi, které má hodně poutavý a drastický příběh. Musím, ale uznat, že hodně kvalitní podívaná, jak jsem očekávala.(18.4.2014)

Toto bola celkom slušná dánska kriminálka. Nenudila som sa.(26.2.2015)

• Earl_23

Vzhledem k tomu, že jsem četl knihu, se ptám, jak někdo mohl tak dobrou předlohu takhle zničit?? Ani nevím za co dávám dvě hvězdičky. Děj je úplně nelogicky upraven, odvyprávěn pár scénami. Víc než to se tu hledí na klišé odvolaných policajtů. Chudák Olsen, protože tohle bylo hodně nedůstojné. A ten Asad... Jestli takhle vypadá režisérova představa o Asadovi, tak má nejhorší představivost na světě.(20.2.2017)

To nejhorší, co se tomuto filmu mohlo stát, je, že jste ještě před projekcí četli knižní předlohu. Ale i tak je Žena v kleci velmi dobrým thrillerem, srovnatelným s Larsonovým zfilmovaným Miléniem, a snad i lepší než Nesbovi Lovci hlav. Jenže ta knižní předloha... napínavější, příběh vrstevnatější a zamotanější, charaktery šly více do hloubky, Merete v kleci skutečně trpěla (pokud vám bylo při "dentální" scéně nevolno, u knížky by jste rovnou hodili šavli ;-). Ano, pochopili jste dobře, přečtěte se Olsenovu knížku ;-) Ale i jako film to funguje na výbornou, Assad, ale i Carl, jsou sympaťáci k pohledání, Merete zas asi nejhezčí politička, co jsem kdy viděl. Těším se na další případy oddělení Q.(26.1.2015)

Jsem nadšený fanoušek knižní série Adlera-Olsena. Se zkušenostmi s knižními adaptacemi jsem mírnil svá očekávání. Zhruba do půlky jsem si v duchu říkal, že to postrádá tempo a šťávu, což vykazuje kniha, od níž se nedá odtrhnout. Ale pak jsem názor začal přehodnocovat, protože především filmařsky, vizuálně se mi film moc líbil. Dalo by se toho hodně vyčítat, jak se to u filmových adaptací slavných knih často děje, ale tak nějak se mi zdá, že se negativa postupně přeměnila v pozitiva, anebo byla zčásti či úplně potlačena. Carla jsem si představoval padesátníka a výše, Lie Kaas se mi s ohledem na věk nepozdával, ale postupně mi to taky přestalo vadit. Fares Fares je výborný Assad, tak nějak podobně jsem si ho představoval. Sonja Richter mě ještě nikdy nezklamala, velmi dobrá volba pro Merete. Ostatně, volba herců je výborná snad ve všech rolích. Film není strhující jako kniha, ale pozitiva převažují. Hurá na Zabijáky.(8.5.2015)

Solidní detektivka, ale chyběla mi větší dávka napětí a překvapujících momentů či zvratů. Moc přímočaré. Lepší tři hvězdy. 70%(13.1.2016)

• DwayneJohnson

Přemýšlím, kde asi udělali soudruzi z Dánska největší chybu. V hereckém obsazení to asi nebude. Nikolaj, který si trošku podobnou roli střihnul třeba v Morke je spolu se svým kolegou celkem přesvědčivý. Ostatní, ale už zdaleka ne. Hlavně velká spousta klišé a potom scénář, který se na konci proměnil spíše s v seriálovou Kobru 11. Naprosto se vším všudy, až na Simira, ten chyběl. Lepší dvojka.(5.6.2014)

SPOILERY: Trošku jsem měl obavy po přečtení několika komentářů. Rozhodně nesouhlasim s tim, že Carl bez Assada je natolik neschopný, že by nedokázal nic vyřešit. Je to právě on, kdo neustále pokládá otázky a Assad přispěje s nějakym návrhem. Tenhle film se těžko popisuje bez spoilerů, poněvadž ve mě zanechal šílené nadšení a k interpretaci pořádných emocí musim rozpitvat některé scény. Začnu zápletkou, která je opravdu výborná a dá se říci, že ze záporné postavy není až takovej hajzl. Bohužel, přišel o rodinu během autonehody a prošel si fyzickým aj psychickým týráním, což se na něm výrazně podepsalo a dovolim si říci, že jeho motivaci jsem z části i chápal. Nechci nějak jeho čin obhajovat, přeci jen na konci filmu jsem rád že to dopadlo tak jak to dopadlo, ale když si člověk odmyslí tenhle "revenge", tak se jen stará o svojí babičku. Představte si však, že v televizi uvidíte člověka, jež je zodpovědný za smrt vašich rodičů, které jste milovali a ještě žije v takovém babylonu. A věci se daj rázem do pohybu. Na konci filmu jsem jinak napětím se svíral na židli a z toho povzbuzujícího projevu Nikolaje Kaase "nevzdávej to, slyšíš? dostanu tě z toho!!!" jsem měl i slzy v očích. Ten herec je fakt skvělej a i přes tu aroganci jsem si jeho postavu oblíbil. Dělat x let na vraždách, ještě k tomu vás čeká rozvod s manželkou a problémovej syn.. naštěstí má po boku muslima, se kterým se sice moje víra rozchází, za to je však nakorbenej a fascinoval mě každým dialogem, navíc je to neuvěřitelnej sympaťák. A dělá špatný kafe ;-) akce zde téměř není, za to ta brutální šarvátka v autě se záporákem byla hustá. Líbila se mi i místy poklidná a pohlcující atmosféra a snímání okolí. Švédi maj Wallandera, Dánové Carla/Assada. Mnohým se líbí jen Wallander, naštěstí pro mě, jsem si oblíbil i tyhle dva cápky. Hlavně je to takové uvěřitelné a i hrdinové přijdou k bolestivé úhoně. Výbornej matroš!(25.1.2017)

Krimi chladná jako dánské podnebí, která vás udrží v napětí až do závěrečných titulků.(24.11.2015)

• Anderton

Z počiatku a v podstate dosť dlhú dobu solídna detektívka s patričnou severskou atmosférou, niekoľkými scénami, kde úplne stačilo iba sledovať tvár niekoho, kto niekoho spoznal, aby nás schladilo. Tretí akt začína bohužiaľ tým najotrepanejším klišé filmoch s policajtmi, aké si viete predstaviť a od tohto momentu je všetko v kýbli. O čo ide, nie je tak zaujímavé, ako pátranie po tajomstvách a záverečné prelnutie oboch dejových línií je časovo tak presne naordinované, že takto vtipne by to vymysleli iba Zuckerovci. Celé rozuzlenie je jedna nechcená paródia, kde ide o sekundy, pritom predtým išlo o roky schovávania a vyšetrovania zároveň. Ak by bol film nejaká filozofická úvaha o osude, prosím, ale je iba tuctovou detektívkou vhodnou do Odložených prípadov.(12.12.2015)

Podobne ako sa Hollywoodu s radosťou vyčíta, že trpí nedostatkom originálnych námetov a len recykluje všetko možné: remaky, adaptácie videohier a kníh , to isté evidentne nie je cudzie ani iným kinematografiám. Tam kde svoj úspech začala adaptácia The Girl With The Dragon Tattoo (resp. celá Milénium trilógia), o to isté sa rok čo rok pokúšajú ďalšie a ďalšie adaptácie úspešných detektíviek. A popravde už to nie je ničím originálne. V prípade Keeper of Lost Cases sa jedná síce o zručne natočený film, ale po scenáristickej stránke len s tisíc krát omieľaným klišé. Vo výsledku tak film na úrovni televízneho pilotu, ktorý v dobe keď samotné televízie ponúkajú skvelé kriminálky ako The Killing, True Detective, Hannibal, nemá absolútne čím zaujať. Detektívna časť je až príliš predvídateľná, v závere neprekvapivá, počas vyšetrovania bez jediného prekvapenia a navyše prekvapivo nefunguje ani v emocionálnej rovine (chýba ľútosť pri flashbackoch zobrazujúcich väznenú ženu, ktoré sú navyše časovo chabo ohraničené - tie dlhé roky väznenia sa javia ako týždeň). Navyše v detektívke je asi niečo zle, pokiaľ ma viac ako samotné vyšetrovanie zaujíma práve postava utrápeného detektíva. Po hereckej stránke síce fajn, chémia medzi dvoma detektívmi funguje, dialógy neznejú vôbec hlúpo, občas poteší aj mrazivá „severská“ atmosféra, po technickej stránke nie je taktiež možné čokoľvek vytknúť a film trvá len štandardných 90 minút, takže celkom rýchlo utečie. V roku, keď sa do kín dostali aj americký Prisoners však pôsobí len ako veľmi chudý príbuzný. Zabudnuteľná kriminálna jednohubka, ktorá síce vôbec ničím neuškodí, ale ani nemá čím nadchnúť.(8.2.2014)

Těžko tu můžu vyčítat velkou míru předvídatelnosti detektivní zápletky, když jsem stejný problém měla už s knižní předlohou, naopak mi přijde, že se s tím film díky posunutí flasbacků až do poslední třetiny, vypořádal dokonce i o trochu lépe. Více mi vadí, že se snímek nechal příliš unést takovým už velmi zažitým vzorcem - dánská filmová kriminálka = depresivní, tíživá atmosféra ( nechápejte mě špatně, já to mám jinak dost ráda) a v tomto směru jede skutečně až na doraz, čímž ovšem zametá pod práh všechen ten jemný humor a nadhled, díky kterým se mi kniha i přes výše zmíněný nedostatek líbila. Chyběla mi Carlova počáteční laxnost v nové práci, jeho chytré přečůrávání kolegů ve vedení, kteří se ho chtěli zbavit tím, že ho usadili ve sklepě a dali mu na starost odložené případy , chybělo mi, jak jen tak mimochodem bokem ještě téměř vyřešil aktuální případ, se kterým se trápilo týdny hlavní oddělení. A to ani nemluvím o jeho dobrosrdečném, ale dost svérázném parťákovi Assamovi s jeho amatérským nadšením pro policii a zálibou v přeslazených čajích, jemuž odlišná charekteristika uškodila asi nejvíc a odebrala mu v podstatě vše co na něm bylo zábavné. Takže v mém konečném zůčtování 1:0 ve prospěch knihy.(16.2.2014)

50 %. Seversky ponurý a bezútěšný příběh ze zaprášeného policejního archivu ve sklepě, v jehož průběhu mi v hlavě duněli Queeni a jejich klasika Under Pressure :-)) Bohužel chvílemi i ucouraná až lehce nudná dánská depresárna o tom, že za jízdy se nemá nejen mluvit na řidiče, ale ani si s ním hrát na slepou bábu! Též návod pro všechny začínající kreativní psychopaty, jak spojit příjemné s užitečným a jak svou oběť psychicky zdeptat a dostat ji pod tlak. Provinilou dámu sbalit, ošustit, jako by se (před 20 lety) nechumelilo... a pak tu buchtu šoupnout do papiňáku! Dvě nejděsivější scény filmu? Zubaře se bojím odjakživa, takže mi zvedla kufr ta tfujtajbl scéna Sama sobě dentistkou. A podruhé mi běžel mráz po zádech, když se kriminalista Carl Mørck po hodině a půl kožených a otrávených ksichtů poprvé pokusil usmát. Brr... TOHLE byla ta největší hrůza! Shrnuto: Kvalitně tísnivé, ale očekávatelný vývoj, navíc absence alespoň jedné mně sympatické postavy.(6.6.2014)

Jako pilotní epizoda televizní (mini)série skvělé, jako film poněkud... nechci říct přímo laciné, ale zrovna mě jiné slovo nenapadá. Je to takové jednoduché, lineárně a očekávaně se vyvíjejíc a vy vlastně ani moc nebudete děním nijak překvapeni. Akorát to má pěknou sychravou atmosféru, kterou tyhle severské kriminálky umí. Díky a rád se podívám na příští díl (pokud bude), který tak už bude mít více času na samotný příběh, protože entreé k oběma postavám už máme za sebou. Až nějaký další díl vznikne, dejte vědět.(2.3.2014)

Dánové umí a my jim v několika ohledech můžeme tiše závidět. Vystavění dějové linky pojednávající o znouotevření 5 let starého případu v depresivním a syrovém dánském světě zločinu je podáno s velkou gradací a vývojem nemajíce žádné velké kopance. A to vše za 95 minut, to je opravdu na pochvalu.(23.1.2015)

Jednoduchá, ale docela napínavá krimi, která možná nenadchne propracovaným příběhem plným různých scenáristických kliček, ale zaujme svou chladnou a temnou atmosférou. Dějově to působí jako pilot k seriálu a i samotné vzezření je spíše televizního rázu. Na hlavní dvojici jsem si musel chvilku zvykat, ale nakonec se mi pod kůži dostali a na pokračování se mrknu určitě velice rád.(30.8.2017)

"Nebýt tvojí paličatosti ležíš tu teď ty.."(7.11.2015)

Až na pár logických kopanců (stále stejné vlasy po pěti letech, žádné ochlupení v podpaží) film funguje celou dobu dobře. Ano, díky flashbackům sice trochu ztrácí na atmosféře, ale jinak se jedná o jednu z těch lepších krimi.(15.8.2016)

Mně se tato multikulti gender dánská krimoška celkem líbila. Sice je zde osobních tragédií a přešlapů hlavního hrdiny (komisaře Mørcka) trochu moc najednou, ale pro severské tvůrce mám slabost. Pátrání po odloženém případu ztracené ženy probíhalo napínavě a věčně zamračený Nikolaj byl místy okouzlující. Respektive co neuhrál on, přidal flegmatický Assad. Kromě nich ještě ponurá severská krajina, nějaký ten sirotčinec a chatrné obydlí. Takže za mně spokojenost.(3.2.2016)