Žena v kleci

• Nizozemsko

The Keeper of Lost Causes

Thriller / Mysteriózní / Krimi

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 96 min

Mňága zpívá klec v kleci umístěná v kleci, ale tady je to obohacený novým elementem - ženskou. Kam čert nemůže, nastrčí ženskou, ale teda tohle si čert asi dá na nástěnku, protože tohle je fakt svinstvo, co jí udělal. Hlavně teda po psychické stránce to ta ženská měla dost drsny - vědět, že se tam odsud už nedostane. Navíc pro klaustrofobiky bych k žánru přidal navíc horor. Dvojice severskejch detektivů se mi taky libila a i když jeden z nich byl podělanej arabáč, nebyl to žádnej fanatickej kokot. Hlavní hrdina komisař Mørck depresivní sympaťák, přesně jak to mám rád. Prostě se to povedlo a těším se na další díl.(13.9.2016)

Až na pár logických kopanců (stále stejné vlasy po pěti letech, žádné ochlupení v podpaží) film funguje celou dobu dobře. Ano, díky flashbackům sice trochu ztrácí na atmosféře, ale jinak se jedná o jednu z těch lepších krimi.(15.8.2016)

Jednoduchá, ale docela napínavá krimi, která možná nenadchne propracovaným příběhem plným různých scenáristických kliček, ale zaujme svou chladnou a temnou atmosférou. Dějově to působí jako pilot k seriálu a i samotné vzezření je spíše televizního rázu. Na hlavní dvojici jsem si musel chvilku zvykat, ale nakonec se mi pod kůži dostali a na pokračování se mrknu určitě velice rád.(30.8.2017)

Adaptace prvního dílu severské knižní série představuje slibný rozjezd. Zápletka je velmi dobrá, naráží však na příliš zjednodušené postavy a průměrnou realizaci. Na škodu je i značné množství scénáristických berliček.(16.10.2013)

Mně se tato multikulti gender dánská krimoška celkem líbila. Sice je zde osobních tragédií a přešlapů hlavního hrdiny (komisaře Mørcka) trochu moc najednou, ale pro severské tvůrce mám slabost. Pátrání po odloženém případu ztracené ženy probíhalo napínavě a věčně zamračený Nikolaj byl místy okouzlující. Respektive co neuhrál on, přidal flegmatický Assad. Kromě nich ještě ponurá severská krajina, nějaký ten sirotčinec a chatrné obydlí. Takže za mně spokojenost.(3.2.2016)

Jednoduchá a svižně odsýpající detektivka s příjemným obsazením. Na jedno deštivé sobotní odpoledne přímo ideální.(22.2.2017)

I pres moc prijemne mrazivou a temne bububu atmosferu film jako celek nijak vyrazne neutkvi v pameti, nekdy zhruba v polovine se naboj zacina tak trochu vytracet. Neurazejici seversky prumer, o kterem si vsak nasi soucasni domaci filmari bohuzel stale muzou nechat pouze zdat...(7.12.2014)

Kdyby z tuho kucí dánský udělali seriál, tak maj minimálně jednoho diváka jistýho. Takhle je to fajnová jednohubka, která se za známějším remakovaným švédským bratříčkem trochu ztrácí.(29.5.2014)

To je přesně ten druh filmu, u kterého vždycky řeším jestli tři nebo čtyři... Severská detektivka s pochmurnou atmosférou a výbornou oldschoolovou kamerou - minimálně čtyři. Scénář je nabušený mraky nejrůznějších klišé, pathosu a nechutně podbízivé hudby - slabé tři. Ale kostra příběhu je výborná a motiv dlouholeté tortury v přetlakové komoře mi přijde hodně originální - čtyři. Policejní šéfové házejí oboum hlavním hrdinům klacky pod nohy, nevěří jim, ale oni si přesto jdou za svým, protože jsou to správní chlapi a skvělí policajti. Ehhh... tři. První policista se vůbec neusmívá, je to takový zachmuřený a nekomunikativní sociopat, a to mám rád - čtyři. Jeho parťák není negr, jak je obvyklé v amerických filmech, ale mohamedán, jak začíná být obvyklé v evropských filmech. Jednak je to moderní, druhak jde o infantilně průhlednou snahu o výchovně osvětové působení na tu tupější část většinové populace - tři. A z tohohle posledního důvodu zůstávám (i když trochu nerad) u těch tří. Knížka bude asi lepší.(16.2.2015)

Spočiatku som myslel že tá jednoduchosť a priamočiarosť o ktorej som tu v komentoch čítal, že mi vadiť nebude. Ale práve tá bola, ktorá mi vadila najviac:). Každopádne dám šancu aj ďalšej časti trilogy! Nazdar(21.12.2014)

Surovější severská kriminálka, jak jsme na ní od skandinávských sousedů zvyklí, tentokrát balancuje mezi tři a čtyři. Příběh je veskrze průměrný, což ale neznamená, že je zákonitě špatný. Motiv a vyšetřování se mi celkem líbilo. Jenom to krapet zavání klišé zhrzeného poldy a to mi trochu vadilo. Ale vcelku to bylo docela pěkné a rozhodně to nebyla ztráta času. Počkáme si na další díly série.(21.5.2015)

A zase ti Dánové. Zaťatej policista, kterýho byste v reálu nechtěli potkat. Případ z nejposlednějších. A několik drsnejch momentů. To už jsme viděli x krát. A stejně jim to člověk baští, protože to prostě umí :-)(28.12.2015)

Pomalejší, ponurejší detektivka s relativně průměrným Carlem, který se celou dobu tváří nerudně a potácí se v nějaké vlastní existenciální krizi rozpadajícího se manželství a krizi ochrnutého přítele, stejně jako naprosto průměrný Harry Hole. Jenže nejsme v Norsku, ale v Dánsku. A stejně jako v knížkách, mě i tady bavila Asadova postava, bez níž by Carl nevyřešil vůbec nic.(29.12.2015)

První ze zatím trojdílné série se sympatickou dvojkou vyšetřovatelů. Severské reálie a způsob vyprávění je mi pořád ještě celkem příjemný a tento příběh to jenom potvrzuje. Originální zápletka, trochu tajemna, ke konci solidní napětí a smířlivé rozuzlení. Jako minus bych viděl odhadnutelnou pointu (teda kdo za tím vším stojí), která tloukla do očí a uší už chvíli po začátku. Celkově ale rozhodně spokojenost a natěšenost na další díl.(31.1.2017)

Jednoduchá dějová kostra bez zbytečných odboček nebo kudrlinek. Vyšetřovatelé na tom nejsou ještě tak zle, ale ne každá severská detektivka je musí srážet na úplné dno. Ohledně motivu se po dlouhou dobu mlžilo a s každou další pracně získanou stopou to nevypadalo, že by nastalo výrazné přiblížení se k vysvětlení. O to větší škoda je, že odhalení se odbylo skoro až ledabyle a potom se už čekalo na samozřejmý dojezd do finálové roviny.(16.8.2017)

Moje vysoké hodnocení bude dáno asi tím, že jsem zatím předlohu nečetl. Žena v kleci u mě fungovala po všech stránkách a podle mého soudu jde o brilantní severskou detektivku, která nemá moc chyb. Napínavé je to prakticky od začátku do konce a Norgaard nemá problém s tím napětí stupňovat a udržovat. Hutná atmosféra je tak nějak samozřejmostí, tady navíc byla i hodně fyzická a už dlouho se mi nestalo, že bych si film takhle prožil. Herci jsou do jednoho výborní - Folsgaard si tu vystřihl další vyšinutou roli, Lie Kaas hodně hraje přes své charisma, ale vychází mu to a vlastně i ty nejmenší role byly obsazeny zcela přesně a nemůžu si stěžovat. Je pravda, že flashbacky a paralelní osud zmizelé ženy malinko odvádějí pozornost a rozptylují, nicméně i v nich je velká síla, takže to tak nevadí. Jako samostatný film na mě Žena v kleci působila výborně a jelikož se všechno vysvětlilo, námitky ke scénáři mít nemůžu a to je u tohoto žánru hodně důležité. Intenzivní a silný zážitek. 90%(17.10.2013)

Škoda, že tvůrci ořezali na minimum dialogy Carla s Assadem, které jsou kořením knižní předlohy, a soustředili se na kriminální zápletku. Ta bohužel až zase tak zajímavá není. Další film s touto vyšetřovatelskou dvojicí by mi ale nevadil, i když by to nemuseli být zrovna Zabijáci.(1.4.2014)

Knižní předloha byla mou první přečtenou severskou detektivkou, hltala jsem stránku za stránkou a k filmu jsem tedy vzhlížela až s přehnaným očekáváním. Kdybych nejdříve viděla adaptaci, byla bych určitě spokojená více. Na ploše hodinky a půl opravdu není možné vykreslit všechny charaktery a popsat divákovi každičký krok vyšetřovatelů, tou zkratkovitostí jsem ale byla docela rozmrzelá (byl by takový problém natáhnout stopáž třeba o třicet minut?). Od flashbacku osudové autonehody se ale věci pohnou tím správným směrem a zvláštní dvojici policistů budete ve výsledku fandit. P. S. Hodně tragický český dabing.(2.2.2015)

Kdybych viděl prvně snímek a asi nic neviděl o knize, ani mě to tak nechytne. Tohle bych si klidně představoval jako hodně dobrý úvod k seriálu, který běží v televizi. Zápletka jednoduchá, ale dobře rozvržená, postavy zajímavé a rozhodně ne nudné, ale na filmovou sérii mi to jako začátek až tak silné nepřišlo. Dobré, ale ne výjimečné.(20.6.2015)

Policista poznamenaný ztrátou kolegy je přeložen do skladu, aby roztřídil staré případy. Zde naráží na zdánlivě jasnou sebevraždu, která se ovšem ukáže být zcela něčím jiným. Jeden z těch slabších severských thrillerů, který postrádá tolik ceněnou skandinávskou syrovost a působí spíše jako epizoda z tuctového kriminálního seriálu. Co se dá celkem ocenit je pointa, ačkoliv se může někomu zdát přitažená za vlasy, a celkem slušný herecký projev hlavního hrdiny. Ale čekal jsem víc. 60%(10.3.2014)

Je to svižné a vyšponované na dvě atmosféry. Extrémně nudný džihádista a uchlastaný Nor se usadí v kamrlíku a jdou rozebírat odložené případy, na jejichž kobylku by dle interpretace režiséra nepřišlo ani DUO ze švédsko-dánského The Mostu! Věčná škoda, že gró knižní předlohy bylo opomenuto a Talibánec Hasan byl přetransformován do tichého chlapíka, jež je myšlenkami na pískovišti se svými malými brzy-obřezanci. Závěr pathetický, jak Pomeje na krchově na Vinohradech. Žena v tlakové komoře zhlédnutá v kabrioletu v Biooku potěšila více, nežli pseudoMRTĚkvalitní IXMANI! 75%(3.8.2014)