poster

Harry Dean Stanton - zčásti fikce (festivalový název)

 • Švýcarsko

  Harry Dean Stanton: Partly Fiction

 • anglický

  Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Dokumentární / Životopisný

Švýcarsko, 2012, 77 min

Režie:

Sophie Huber

Kamera:

Seamus McGarvey
(další profese)
 • Psema
  **

  Taková ikona, za kterou se musí skrývat tuny zajímavých historek... a oni vyplní půlku stopáže záznamem písniček. Nakopat do zadnice.(4.7.2013)

 • sinp
  ****

  Divný patron = jiný pohled... Dokumenty o filmovém zákulisí mám tuze rád, dokonce i ty mechaničtější, jsou-li informačně nabité. Stantonův portrét se radikálně liší, snaží se objeít všechny normy, na základě nichž se tvoří dokument o filmu/tvůrci. Mluvící hlavy buď scházejí nebo jsou černobílé, hudba nesestává z neutrálního podkresu, poněvadž samotný Stanton zazpívá několik bluesových songů. Dokument je o něm, přizpůsobil se jeho přáním (o soukromí mluvit zpočátku nechce, režisérka na to musí oklikou) a pozoruhodně kopírují jeho způsob myšlení. Stanton by mohl představovat ideální reklmu na stáří – každým rokem ošlehanější rysy, mysl v maximálním pořádku, prohlubující charisma, hlas čistý a zpěv naléhavý. Proto není těžké pochopit nábožné naslouchání všem jeho slovům, i těm řečeným vlastně jen mimochodem. Nejdůležitější je vztah k tomuto osobitému herci, nenaladěný divák by na konci mohl cítit nevolnost ze stále stejných póz či hledání filozofické úvahy v každém Stantonově vydechnutí. Harry Dean je dle komentujících hostů hercem všude a neustále, a proto nikdy neztrácí svou auru. Ukázky potvrzují, jak neobyčejné postavení Stanton měl; nároční režiséři po něm chtěli, aby zůstal sám sebou a neuměli si za něj představit vhodnou alternativu. Musím říct, že tento ležérní dokument mě navzdoryobčasné rušivé strojenosti neobyčejně zaujal. P. S. – David Lynch z pozice tazatele vytáhne sadu banálně trapných otázek. Zábavné sledovat;) (MFFKV 2013)(1.1.2014)

 • Slarque
  ***

  Netradiční životopisný dokument tvoří převážně mluvící hlavy. Co se týče hlavního protagonisty, je to hlava často zpívající, převážně folkové písně (možná i trochu blues) včetně melodií z jeho slavných filmů. Možná měl být film delší, protože tento herec má o čem vyprávět. Dokument doplňují ukázky z některých zásadních filmů Stantonovy rozsáhlé filmové kariéry: např. Cisco Pike, Paříž, Texas, Vetřelec či Příběh Alvina Straighta (70%).(12.7.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace