Strach

Martin Krejčí

Zvuk:

Ivo Heger
  • Sarkastic

Způsob natočení se mi líbil, krom konfrontace matky a syna však krapet skřípaly dialogy, ale problém jsem měl především s poselstvím, hlavní myšlenkou filmu. Proti demonstraci faktu, co může způsobit malá lež, nic nemám, přesto příklad, který tvůrci zvolili, mi přijde jako krajně nevhodný a subjektivně za to strhávám odpovídající počet hvězd (ohyzdnější politickou/společenskou korektnost mé divácké oko dlouho nevidělo), celkově tedy z mé strany pouze 2*. Neuzavřený konec mě také příliš nepotěšil, ale dá se pochopit vzhledem ke stopáži.(4.8.2013)

Film byl promítán jako předfilm v kině a docela mě zaujaly reakce pár diváků - na konci posměšně zatleskali a zasmáli se mu: na tom je nejlépe vidět, jak je tento film důležitý. Ti, kteří měli pocit, že na ně z plátna v tu chvíli ukazuje prst, měli nervózní nutkání něco udělat, aby váhu zobrazeného zesměšnili, a tak se smáli. Jako byli hloupí předtím, že se nechali strhnout k činu pusté agrese a nenávisti vůči zcela nesmyslně zvolenému, ale dobře viditelnému cíli, nechali se zbylému diváctvu odkrýt svou nervozitou z uvědomění si vlastní zmanipulovatelnosti pouhým vyprovokováním jakýchsi neandrtálských pudů. Těm, kteří tehdy chtěli v "odplatě" (jak sami sobě namlouvali) neznámým útočníkům zlynčovat desítky, ne-li sta naprosto nezainteresovaných lidí, které s neznámými útočníky pojilo jen místo bydliště a Adam a Eva, těm a jejich sympatizantům se film nelíbí. Samozřejmě, když jim někdo připomíná, jak tragicky hloupě zfanatizovaní byli. (Jsou?!?) Nelíbí se jim, protože ten tupý řičící dav s klacky jsou oni v celé své kráse. Tehdy se cítili dobře. Silní. Jednotní. Anonymní - bez zodpovědnosti. A pak jim někdo řekne, že zapomněli použít mozek... jo, to nasere. Zůstane to v nich a při příštím pogromu budou opět řvát, že ti co nosí Reebok, ti s dlouhými vlasy nebo jinověrci nebo bezvěrci nebo bezdomovci nebo kapitalisti nebo socialisti nebo černoši nebo rudoši nebo hnědoši nebo ti, kdo jsou registrovaní na úřadu práce nebo ti, co jsou registrovaní na CSFD, ...atd., atp. ... jim stojí v cestě ke štěstí. Člověku je z toho úzko. Film mi připadl po technické stránce dobře provedený. Otevřený závěr, jak tu kdosi vytýkal, nevadí, protože cílové publikum ví svý a pro diváka události neznalého není konec důležitý, vše, čemu se film chtěl věnovat, už v něm vyřčeno bylo. Přesto význam tohoto filmu není v kvalitním pokoukání, ale v tom prstu, který z obrazovky na každého toho tupce ukáže a dá mu tu jeho bezmozkovitost sežrat.(7.11.2013)

• McMerkurion

...totální angažovaná blbost, jakej je to u nás zmanipulovanej rasistickej stát, to i agitky v padesátkách byli natočeny líp. Pominu-li prvotní chybu, jelikož každej slušnej doktor okamžitě pozná, jestli bylo zranění způsobený pádem nebo několika ranami útokem, o amatérském hraní ani nemluvim, se divim, k čemu se někteří herci propůjčí, holt hypotéky se musej platit - ale to už raději ty nekonečný seriály, todle je opravdu žumpa...(9.10.2016)

Videl jsem na FFKV. Velmi profesionalne natoceno. Neveril bych, ze muzu prozit takovou tisen a emoci pri sledovani 20minutoveho filmu. Vzpomel jsem si na sebe pri podobne situaci, ktera nastesti nemela takove nasledky. Chybel mi ten spolecensky rozmer, ale je pravda, ze by se asi nedalo do tak kratkeho tvaru vse narvat. Forma se vyrazne vymikala tuzemske urovni. Skvela kamera a hudba. Mlady Misik je podle meho nazoru velky talent. Prekvapuje me, ze neni videt casteji. Pokud vim, naposledy hral v Krasce v nesnazich.(5.8.2013)

• xxmartinxx

Žádný kontext, žádné zvláštní vyprávěcí postupy, prostě v rychlosti odvyprávěný příběh, který je pro Čechy notoricky známý a pro lidi neznalé situace naopak zcela nicneříkající. Rutinní, i když technicky zvládnuté provedení nepřidá. Celkově převládá především pocit zbytečnosti.(14.10.2013)

• - Snímek Strach (Little Secret) zvítězil v jedné z hlavních kategorií na prestižním festivalu LA Shorts Fest 2013. Automaticky se tak zařadil do širšího seznamu kandidátů, nominovaných na Oscara. (Zdroj: ČSFD.cz)