Slečna Marplová: Greenshawova Kratochvíle (TV film)

Marple: Greenshaw's Folly

Slečna Marpleová: Greenshawsov prepych

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2013, 89 min

Sarah Harding

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Udělat z krátké povídky celovečerák, tak to klobouk dolů (tím víc se těším na Nekonečnou noc, kde vlastně postarší slečna detektivka vůbec nefiguruje). Filmaři to provedli jako obvykle tak, že výsledek je více než uspokojivý a skoro nepoznáte rozdíl od jiných, mnohem delších předloh. Jen je škoda, když už z knihy znáte způsob vraždy i osobu vraha a tak nenastane onen vow efekt, ale to nemůžu vytknout nikomu jinému než své čtivé povaze.(24.6.2015)

Serie a epizoda: S06E02. Klasicka anglicka detektivka z prostredi honosneho venkovskeho sidla. Zpracovanim opet nadstandard. Mam pocit, ze ITV ani vizuelne spatnou Agathu udelat neumi, coz je dobre. Trochu problem tohoto kusu je, ze se nijak vyrazne neodlisuje. Stara anglicka panstvi tu byla uz mnohokrat, snad jen ten zpusob umrti je trochu originalni. Je tu i dulezita detska postava. Ovsem nemoh jsem se zbavit dojmu, ze mi pripomina toho bastarda z "The Omen" :) Mohli mozna vybrat nekoho sympatictejsiho, nebo mu aspon tolik nelizat vlasy :) Kazdopadne je tu i par na Agathu dobrych vtipnych hlasek - vsechny ma na svedomi polic. inspektor. Co je ale nejdulezitejsi, je pointa. A ta prave alespon pro me taky nebyla az tak prekvapiva. Zkratka kdyz uz mate zkouknute Poiroty i dalsi Marplovky, uz tak trochu vite, jak se snazi oklamat divaka. A i kdyz na 100% jsem vraha nevedel, zaver me neodzbrojil a spis potvrdil mou predtuchu. Dramaticky i herecky je to ale samozrejme zvladnuto velmi dobre a vcelku i dojemne.(3.2.2014)

Slečna Marplová má oproti Poirotovi zásadní nevýhodu, že není profesionální detektivka. Musí se k případu proto nachomýtnout vždycky nějak náhodou nebo omylem, což příběh už na počátku poznamenává jistou křečovitostí. Ve všem ostatním - výpravou, hereckými výkony, scénářem ctícím předlohu se však svému kolegovi vyrovná.(21.6.2015)

Presne takto si predstavujem "marplovku". Poriadne zamotané, pár vedľajších postáv určených na zavádzanie diváka, ktorý sa chce sám k niečomu dopátrať, a trochu strašidelnosti tiež nie je na škodu. Nakoniec všetko do seba zapadne a všetky spočiatku divné detaily dostanú zmysel. Silné štyri hviezdy.–––– Jsi zrcadlem své matky, jež v tvé tváři nachází líbezný květen svých mladých let.(28.6.2015)

Nemôžem si pomôcť, chýba mi ten pôvodný vtip a nadhľad, ktoré robili staršie časti Marplovej pozerateľnými. Niečo podobné "vyviedli" v poslednej sérii aj Poirotovi, ale u slečny Marplovej sa tým úplne stráca kúzlo rozprávania - kým roztomilá babička riešila s ihlicou v ruke vraždy, bola to aspoň sranda, takto mi to príde skôr na smiech..(2.7.2015)

• - Film byl natočen podle dvou povídek Agathy Christie: "Greenshawova kratochvíle" a "Znamení". (Sebi236)