Slečna Marplová: Greenshawova Kratochvíle (TV film)

Marple: Greenshaw's Folly

Slečna Marpleová: Greenshawsov prepych

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2013, 89 min

Sarah Harding

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Slečna Marplová má oproti Poirotovi zásadní nevýhodu, že není profesionální detektivka. Musí se k případu proto nachomýtnout vždycky nějak náhodou nebo omylem, což příběh už na počátku poznamenává jistou křečovitostí. Ve všem ostatním - výpravou, hereckými výkony, scénářem ctícím předlohu se však svému kolegovi vyrovná.(21.6.2015)

Nemôžem si pomôcť, chýba mi ten pôvodný vtip a nadhľad, ktoré robili staršie časti Marplovej pozerateľnými. Niečo podobné "vyviedli" v poslednej sérii aj Poirotovi, ale u slečny Marplovej sa tým úplne stráca kúzlo rozprávania - kým roztomilá babička riešila s ihlicou v ruke vraždy, bola to aspoň sranda, takto mi to príde skôr na smiech..(2.7.2015)

Presne takto si predstavujem "marplovku". Poriadne zamotané, pár vedľajších postáv určených na zavádzanie diváka, ktorý sa chce sám k niečomu dopátrať, a trochu strašidelnosti tiež nie je na škodu. Nakoniec všetko do seba zapadne a všetky spočiatku divné detaily dostanú zmysel. Silné štyri hviezdy.–––– Jsi zrcadlem své matky, jež v tvé tváři nachází líbezný květen svých mladých let.(28.6.2015)

Zabili Fionu (Green)Shawovou, mojí oblíbenou tetu Petunii, ale to je jen jedna z mála vad na kráse této epizody. Spíš by mě zajímalo, jestli by mi tvůrci vysvětlili, co to tam vymešlej za zápletky a inovace. Greenshawova kratochvíle je původně krátká povídka, tradičně skvěle napsaná a moje velmi oblíbená, tohle je ale úplně jiný příběh. Neodsuzuju to, u slečny Marplové jsem na to za všechny ty díly už zvyklý, ale tady už to bylo takové přehnanější, pochybuju, že by něco takového Agatha někdy napsala... Jinak ale zase další skvělá detektivka, opět vyšperkovaný vizuál, atmosféra, kamera, skvělé herecké (i dětské) výkony a výborně natočená žebříková atmosféra, duchařské zápletky já můžu vždycky. Umístění příběhů na rozlehlé anglické sídlo opět sedlo a mě velmi potěšilo. Jako celek stále velmi nadprůměrné a sérii to nedělá ostudu, takže spokojenost, ale díl je to slabší. 85%.(20.6.2015)

Udělat z krátké povídky celovečerák, tak to klobouk dolů (tím víc se těším na Nekonečnou noc, kde vlastně postarší slečna detektivka vůbec nefiguruje). Filmaři to provedli jako obvykle tak, že výsledek je více než uspokojivý a skoro nepoznáte rozdíl od jiných, mnohem delších předloh. Jen je škoda, když už z knihy znáte způsob vraždy i osobu vraha a tak nenastane onen vow efekt, ale to nemůžu vytknout nikomu jinému než své čtivé povaze.(24.6.2015)

• - Film byl natočen podle dvou povídek Agathy Christie: "Greenshawova kratochvíle" a "Znamení". (Sebi236)