Ironclad 2: Battle for Blood

Akční / Dobrodružný

Velká Británie, 2014, 108 min

Tento žáner mám rád, prvý diel mám rád a obraňovanie hradov som si obľúbil už ako sopliak v Age of Empires. To ale neznamená, že tento film je dobrý. Netuším či sa prvý diel finančne zaplatil, ale kedže mal lepších hercov aj efekty, tak predpokladám, že nie. Neviem či Jonathan English si odbehol na lobotomiu, ale jednotka mala celkom slušné nápady a akcie, narozdiel od dvojky, ktorá ma len podobný príbeh. Inak herci, postavy a akcie sú dosť odfaknuté. Stratégia tu nieje tento krát žiadna, pretože asi nebol rozpočet. Síce chápem, že keď nie sú prachy, tak sa katapultov asi nedočkáme, ale je možné aby na hradbách čakali len s mečmi ? Však na obyčajné lúky a šípy netreba veľa prachov, to som si aj ja dokázal zaobstaral všetko v lese. Na druhú stranu, keby ich mali a obstrelovali by ich s hradieb, asi by film skočil po prvej akcii, pretože asi aj ludia do komparzu boli príliš drahý. Každopádne je to bieda, výprava, kostými a jedna sesternica, ktorá už neviem ako sa volá sú fajn, ale keby takýchto filmov s pekným hradom bolo viac, moje hodnotenie by bolo ešte nižšie. A inak, kamera je snáď najhoršia za posledných sto rokov. 60% - 3*(10.9.2014)

• maddy

Prvá kláda bola celkom neškodným krvavým historickým B-éčkom. Síce absolútne nič výnimočné, ale jednoducho taká neambiciózna rúbačka, ktorá na jedno pozretie cieľovku (including myself) slušne zabaví a tých 65% na CSFD je plne odpovedajúcich. Točiť k niečomu podobnému čoby len jedno pokračovanie je síce úplne zbytočné, ale evidentne mal niekto tú ambíciu, čiže voilà tu ho máme. Keď som si však prečítal, že ho opäť natočil Jonathan English, tak som sa po tých rokoch aj vcelku tešil na ďalšiu dávku toho istého. Predsa len podobné béčka sa dnes už prakticky ani netočia. Lenže, to by English nemohol za tie tri roky stratiť aj posledný kúsok súdnosti. Z prsta vycucaný príbeh by sa ešte dal odpustiť, o ten tu prakticky ani nejde. Horšie je, že všetky ostatné veci sú doslovne neodpustiteľné. Preč je tak charizmatický ústredný líder akým bol James Purefoy, tu ho nahrádza nevýrazný Tom Austen, k čomu mu sekunduje banda otravných a nepodstatných vedľajších postáv, ktoré len zdržujú dianie a sú navyše stvárňovaní treťotriednymi hercami. Preč je celkom slušný spád, Battle for Blood sa vlečie od prvej minúty, na akciu sa čaká nezdravo dlho a čo je najhoršie preč sú aj slušné bitky. Pokračovanie je natočené otrasne roztrasenou kamerou, ktorá diváka doslovne irituje, nemá jediný nápad, recykluje donekonečna tie isté udalosti a väčšina sa doslovne odohraje na jednej hradnej stene. K tomu občas užíva aj ohavné CGI efekty a celkový vizuál je neskutočne lacný, až mi pripomenul seriálového Herculesa z 90. rokov. Ten si aspoň uvedomoval svoju naivitu, zatiaľ čo druhej kláde chýba akékoľvek odľahčenie. Tu nie je o čo stáť. Toto by neobstálo ani vo vysielacom čase jedná hodina nočná na STV2/ČT2. A to som si niekedy myslel, že by z Englisha mohol byť aspoň zábavný rutinér, on je však otravný babrák. CELKOVO: 0,5* (1/10)(4.7.2014)

• alchac

Mno, to zas jednou padla hlava daleko od špalku! Prvních cca patnáct minut to vypadalo, že se bude železně klátit zhruba stejně obstojně, jako v jedničce. Sice v podstatě naprosto identicky, jelikož až na vypatlané kaledonské sukničkáře nahrazující hordy Dánů je vše při starém (v Anglii už asi rezignovali na referendum o odtržení a řekli si, že proč nerejpnout statečným srdcím pod žebra). Nicméně Vláďu Kulicha jakýsi artritický Jugoš nemůže nahradit ani omylem, čili hlavní záporák zde není tohoto titulu sebeméně hoden. Naneštěstí je tento nedostatek citlivě vyvážen nahrazením takřka dokonalého jedničkového Solomona zdejším Geyem de Ližiňón, který se tváří celou dobu tak, jako by si jeho nerozlučný nosatý přítel zapomněl svůj kyják u něj v prdeli. Želbuch to nejsou ani zdaleka poslední rozšklebené jizvy na rozsekané zdechlině, jelikož namísto obstojně řemeslně zpracované prvokládové řezničiny se film záhy zvrhne v plytkým patosem přesycenou a totálně nelogickou hovadinu (jeden opravdu nemusí být de Vauban, aby poznal, že v počínání obléhatelů i obléhaných cosi nesedí), v níž v souladu s aktuálními jů es trendy svěřili kameru opět jakémusi panu Parkinsonovi a střih epileptickému šňupači pervitinu. Choreografii bojových scén pak pokládám za rafinovanou snahu dodat paraplegikům odvahu také provozovat historický šerm, nebo hodně blbý vtip. Ještě v půlce to bylo tak na hodně slabší dvojku, ale... P.S.: Perlička na závěr - byť jsme svědky obléhání středověkého (!) anglického (!!!) hradu, neobjeví se ve filmu ani na pikosekundu jediný luk.(4.8.2014)

• salahadin

Musím uznat, že natočit takovou kolosální pitomost dá hodně práce. Herci moc moc špatní - jedna barbína, hlavní bijec je jako mlýnek na maso a nejhorší je ten věčný vykulenec s nonstop ubrečeným výrazem. K tomu moc moc špatný scénář, který korunuje celé dílko, jehož natáčení snad ani nikoho nebavilo. Naprosto hloupé bugy pak prošpikovávají celý film. A za tu roztřesenou kameru bych taky sázel pohlavky. A aby tady nebyly jen kvičící bezbranné adeptky na anticenu operních árií, proložil rejža zbrojnošský ansámbl o amazonky. Bohužel, tahle smíšená čtyřhra se katastrofálně nepovedla.(8.5.2015)

• sir-dave

Zpočátku jsem tomu chtěl napařit odpad. Jakmile jsem si po pár minutách zvykl na toho kameramana s epileptickým záchvatem, tak už to šlo lépe a bylo to koukatelné. Historické béčko na kterém jde poznat nízký rozpočet. Opět je to celé o obraně jednoho hradu a vystačilo si to s jednou, docela slušnou, hudební melodii hrající na pozadí ve vypjatých momentech. Tom Austen v některých momentech vypadal jako kopie zesnulého Andy "Spartakuse" Whitfielda. Ještě jedna věc mi trochu vadila. Připadal jsem si jako v Call of Duty, když se soupeřovi vojáci jevili odnikud, dokud jsem neudělal nějaký progress. Na hrad útočila původně skupinka asi 50 Skotů ale padlo jich tam celkově snad ze 150. V závěru při titulcích naznačí, že Guy odešel bojovat do stoleté války, která ale začala pokud se nepletu až o cca 100 let později. Ale co, bavil jsem se. Dvě hvězdičky blížící se spíše k těm třem.(28.7.2014)

• - Oproti předchozímu filmu, který se natáčel na území Velké Británie, se filmovalo pouze v Srbsku. (Yardak)