poster

When the Wind Blows

Animovaný / Komedie / Drama / Válečný

Velká Británie, 1986, 80 min

Předloha:

Raymond Briggs (kniha)

Hudba:

Roger Waters

Scénografie:

Richard Fawdry
(další profese)
 • Estrellita
  *****

  To byla síla! Málokdy dávám experimentům vysoký počet hvezdiček, ale tady to jinak nejde! Úplně z toho dýchají emoce, člověka to zasáhne přímo do srdce a srazí na kolena... Sladká nevědomost postaršího páru žijícího pravděpodovně spoustu let ve šťastném manželství v kontrastu s neodvratným brzkým koncem utváří neopakovatelnou atmosféru a já můžu jen říct - tohle se FAKT povedlo. 92%(20.11.2013)

 • majo25
  ***

  Animovaný film, skôr taká satirická verzia britského filmu Vlákna, o jednoduchosti postaršieho páru na prahu senility - akurát že oni seba naivne zaradujú ešte do stredného veku. Pád atómovej bomby riešia po svojom, naivne a len na základe vládnej priíručky, ktorá však neodpovedá na všetky okolnosti, ktoré atómovku sprevádzajú. Animácia je veľmi jednoduchá a musím priznať, že sa mi ani nepáčila. Starecká zábudlivosť a naivita (nespomínam ju toľko veľakrát nadarmo) dodáva filmu kúsok humoru (spomínanie si na staré "zlaté" časy počas 2. sv.v, neustále mýlenie si Rusov s Nemcami). Ale celý čas som očakával, že ich naivita už raz konečné narazí na tvrdú realitu a bol som zvedavý, ako sa s ňou vysporiadajú. Bohužiaľ ona neprišla, a tak aj kvôli tomu, aj kvoli animácii, musím íst s hodnotením nižšie. Každopádne je to zaujímavý námet. Hodnotenie: 65%(21.2.2014)

 • Lanark
  *****

  Objeveno náhodně díky jednomu z miliónu "top" listů. Nepřekvapila mne spolupráce Rogera Waterse na tomto snímku, který opravdu zpočátku vypadá jak oficiální vládní výukové video. Možná i díky tomu bylo pro mne těžké si najít k postavám cestu. Všechny pochyby a nedorozumění však odvál vítr, stejně tak jako odvál svět Jima, Hildy a vlastně i můj. Vysoká laťka Vláken zůstala nepokořena, nicméně husí kůže posledních 30 minut spolehlivě ukázala, že Murakami si pět hvězd zaslouží.(29.11.2014)

 • see_sawandrew
  ***

  Sice vím, že vládní příručky obsahovaly spoustu blbostí, ale silně pochybuji, že by jejich vydavatelé jaksi opomněli zmínit, že radioaktivní spad není vidět a že pít déšť po pádu vodíkových bomb je asi jako cumlat arsenik. Jinak bych příběh naivního manželského páru přijal velmi rád a nechal se dojmout. Ale právě díky nevěrohodnosti obsahu na mě film působil spíše jako absurdní satira než depresivní balada. Kombinování různých druhů animace je skvělé, hudba výborná a obsah naléhavý. Tvůrci s ním však mohli naložit o poznání lépe. V tomto případě tak, aby osud důchodců závisel na skutečné beznadějnosti jaderné zimy a nikoli na jejich vlastní neznalosti. Nicméně závěr, který věrně ilustruje zoufalý útěk k iracionálnu, je skutečně skvělý. 65% Should we pray, dear?(11.12.2011)

 • frashmaker
  *****

  Asi před pěti lety mne má velká obliba skupiny Pink Floyd přivedla k tomuto filmu. Řekl bych, že jsem byl určitě jedním z prvních lidí u nás, kdo ho viděl. Po pravdě jsem až do té doby žil v mylné představě, že animované filmy jsou pouze pro děti a že jsou vždy veselé a končí dobře. U tohoto filmu je opak pravdou. Začíná jako pohodový, nikým a ničím nerušený vztah dvou stárnoucích lidí, který se pomalu začne proměňovat v peklo za zvuku hudby jedněch z nejrespektovanějších hudebníků všech dob.(2.2.2011)

 • - Hudbu složil Roger Waters (bývalý člen skupiny Pink Floyd) a David Bowie. (frashmaker)

 • - Film byl natočen podle stejnojmenné kreslené knihy od Raymonda Briggse. (frashmaker)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace