When the Wind Blows

Raymond Briggs (kniha)

Roger Waters

Scénografie:

Richard Fawdry

To byla síla! Málokdy dávám experimentům vysoký počet hvezdiček, ale tady to jinak nejde! Úplně z toho dýchají emoce, člověka to zasáhne přímo do srdce a srazí na kolena... Sladká nevědomost postaršího páru žijícího pravděpodovně spoustu let ve šťastném manželství v kontrastu s neodvratným brzkým koncem utváří neopakovatelnou atmosféru a já můžu jen říct - tohle se FAKT povedlo. 92%(20.11.2013)

Animovaný film, skôr taká satirická verzia britského filmu Vlákna, o jednoduchosti postaršieho páru na prahu senility - akurát že oni seba naivne zaradujú ešte do stredného veku. Pád atómovej bomby riešia po svojom, naivne a len na základe vládnej priíručky, ktorá však neodpovedá na všetky okolnosti, ktoré atómovku sprevádzajú. Animácia je veľmi jednoduchá a musím priznať, že sa mi ani nepáčila. Starecká zábudlivosť a naivita (nespomínam ju toľko veľakrát nadarmo) dodáva filmu kúsok humoru (spomínanie si na staré "zlaté" časy počas 2. sv.v, neustále mýlenie si Rusov s Nemcami). Ale celý čas som očakával, že ich naivita už raz konečné narazí na tvrdú realitu a bol som zvedavý, ako sa s ňou vysporiadajú. Bohužiaľ ona neprišla, a tak aj kvôli tomu, aj kvoli animácii, musím íst s hodnotením nižšie. Každopádne je to zaujímavý námet. Hodnotenie: 65%(21.2.2014)

Objeveno náhodně díky jednomu z miliónu "top" listů. Nepřekvapila mne spolupráce Rogera Waterse na tomto snímku, který opravdu zpočátku vypadá jak oficiální vládní výukové video. Možná i díky tomu bylo pro mne těžké si najít k postavám cestu. Všechny pochyby a nedorozumění však odvál vítr, stejně tak jako odvál svět Jima, Hildy a vlastně i můj. Vysoká laťka Vláken zůstala nepokořena, nicméně husí kůže posledních 30 minut spolehlivě ukázala, že Murakami si pět hvězd zaslouží.(29.11.2014)

Sice vím, že vládní příručky obsahovaly spoustu blbostí, ale silně pochybuji, že by jejich vydavatelé jaksi opomněli zmínit, že radioaktivní spad není vidět a že pít déšť po pádu vodíkových bomb je asi jako cumlat arsenik. Jinak bych příběh naivního manželského páru přijal velmi rád a nechal se dojmout. Ale právě díky nevěrohodnosti obsahu na mě film působil spíše jako absurdní satira než depresivní balada. Kombinování různých druhů animace je skvělé, hudba výborná a obsah naléhavý. Tvůrci s ním však mohli naložit o poznání lépe. V tomto případě tak, aby osud důchodců závisel na skutečné beznadějnosti jaderné zimy a nikoli na jejich vlastní neznalosti. Nicméně závěr, který věrně ilustruje zoufalý útěk k iracionálnu, je skutečně skvělý. 65% Should we pray, dear?(11.12.2011)

Asi před pěti lety mne má velká obliba skupiny Pink Floyd přivedla k tomuto filmu. Řekl bych, že jsem byl určitě jedním z prvních lidí u nás, kdo ho viděl. Po pravdě jsem až do té doby žil v mylné představě, že animované filmy jsou pouze pro děti a že jsou vždy veselé a končí dobře. U tohoto filmu je opak pravdou. Začíná jako pohodový, nikým a ničím nerušený vztah dvou stárnoucích lidí, který se pomalu začne proměňovat v peklo za zvuku hudby jedněch z nejrespektovanějších hudebníků všech dob.(2.2.2011)

• - Hudbu složil Roger Waters (bývalý člen skupiny Pink Floyd) a David Bowie. (frashmaker)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné kreslené knihy od Raymonda Briggse. (frashmaker)