Napřed střílej, pak se ptej

• Itálie

Il Bianco, Il Giallo, Il Nero

• Španělsko

El blanco, el amarillo y el negro

• Francie

Le blanc, le jaune et le noir

Shoot First... Ask Questions Later

The White, the Yellow, and the Black

Western / Dobrodružný / Komedie

Itálie / Španělsko / Francie, 1975, 99 min

• Pohrobek

Tři nuzáci na obzvláštní výpravě: bezvýznamný lotřík Stetson (Giuliano Gemma), šerif Gideon (Eli Wallach) a samuraj Sakura (Tomas Milian) se shánějí po posvátném japonském poníku... Je-li to vůbec možné, pak je tento film parodií na spaghetti westerny, paradoxně v režii jednoho ze zakladetelů žánru. Komika na úrovni Buda s Terencem; potěší maximálně hudba Guida a Maurizia De Angelis.(17.4.2005)

Vysloveny priemer, hlavne ma serie ta zasrana talianska amerikanofilia - to iste bolo v Corbucciho filmom Il Grande Silenzio - Trintignant and company mali plnu hubu kecov o state Utah, pricom slo o realnu Cortinnu D´Ampezzo. No, nasrat. To iste mali chybu aj Spencer a Hill - realne sa tocilo v Italii, maximalne tak Spanielsku a mali plnu hubu kecov o USa- v USA sa aj ich filmove pribehy odohravali. Ja si ale neprajem a nechcem vidiet len US filmy, chcem italske realie, mentalitu, exteriery......vsetko mohlo v klude ostat, aj to prepadnutie vlaku, aj dar nejakemu prezidentovi, len odohravat sa to mohlo kludne pri meste Bari - siel bych hned vyssie . 50 %(21.5.2019)

• kkarx

Je s podivem, že zdaleka nejhorší Corbucciho western tu má tak vysoké hodnocení. V roce 1975, kdy už byl žánr v podstatě mrtvý, bylo obtížné natočit něco solidního a i za dobrou komedii s takovým obsazení bych byl rád, jenže tohle překonalo všechny meze trapnosti. Nevtipné, tupé a idiotické. Tohle Corbucci neměl vůbec točit.(4.5.2015)

Jedna z nejlepších spaghetti komedií. Měl jsem možnost překládat italskou a anglickou jazykovou verzi. Anglická je víc komedie a italská si zahrává v dialozích i s parodií. Gemma je v tomhle filmu docela uvěřitelný herec, Millian odvedl roli praštěného japonce na jedničku a Wallach i s hvězdičkou. Skvělá zábava(11.9.2009)

• Kubaso

Tak tohle bolelo. Musím ale ocenit, že v té demenci je Corbucci maximálně důsledný: v zásadě jde říct, že se v jeho filmu stalo pokaždé to nejtrapnější, co šlo v té či oné scéně předvídat. Samozřejmě, že třeba režisérův pozdější "Kdo najde přítele, najde poklad" také není nic moc inteligentního, ale odehrává se v příjemném prostředí, má zábavný děj, spád a táhne ho skvělá dvojice komiků. Zrovna to poslední bych ale proti trojici Gemma-Milian-Wallach vytahovat neměl, protože ti si natáčení evidentně užívali. Wallachova postava by si sice zasloužila číst repliky z lepšího scénáře, ale Gemma je ve filmu jako doma. Paradoxně nejvíc ze všech tří filmu prospívá Tomas Milian, jehož výkon patří k těm, které je třeba vidět na vlastní oči. Ten člověk hraje, jako by právě někomu utekl ze řetězu. Když k tomu z jeho úst občas zaznělo pár přeřeknutí a postřehů o Západě, kterým jsem se zasmál, tak nakonec celá ta bída měla přece jen díky hercům alespoň nějakou přidanou hodnotu. Ale... nikdy víc.(8.4.2011)