Neerja

• Indie

नीरजा

Drama / Thriller / Životopisný

Indie, 2016, 122 min

Na Neerju jsem se díval pozdě v noci, ale snímek mě naprosto vtáhl do děje, byl jsem pořád v napětí. Po skončení filmu mi bylo fakt smutno - až se mi z toho všeho chtělo brečet, emočně mě to dostalo fakt na 100 %. Musím ale říct, že mě snímek překvapil i svými filmařskými kvalitami, od Indie jsem takhle slušné zpracování nečekal. Celkově opravdu extrémně silná nálož, dost mě mrzí, že se takto zajímavý film nedostane více mezi lidi, určitě by si zasloužil mnohem větší pozornost.(31.12.2016)

Určite si väčšina spomína na snímok "United 93". Pokiaľ má niekto v merku aj tento počin, pričom sa mu prvo spomínaný film pozdával rovnako ako mne (a to nemám rád Ameriku!), rozhodne by drámu "Neerja" nemal odkladať. Bolo mojou hlúposťou "držať ho v šuplíku" tak dlhú dobu. Skutočne veľmi (ne)príjemný zážitok, ktorý vyvoláva rôznorodé pocity. Od zlosti, nemohúcnosti, nenávisti, po lásku, nehu i rešpekt zároveň. Samotnému spracovaniu by sa dalo kadečo vytknúť, pričom "nesklamal" najmä "americky" poňatý záver. Avšak kvalita prevedenia, herecké výkony sú skutočne hollywoodske. Od úvodu vtiahnutý, v závere doslova vygrcnutý. Nemôžem teda inak, iba to mierne pri hodnotení prehnať, a udeliť oldomáš v podobe štyroch hviezd. Na záver už len dodám, kto nevie o čo sa jedná, (nakoľko je snímok natočený podľa skutočnosti), nech hlavne na internete nebáda (!), a nechá sa unášať vlastným zrodom pocitov nepoznania tohto príbehu.(21.7.2016)

O hrdinke menom Neerja z letu Pan Am 73 som doteraz ešte nepočul, takže na mňa čakala napínavá dráma. Príbeh, ktorý sa odohral 5.9.1986, bol pre mňa teda úplnou novinkou a napätie sa vďaka tomu udržalo až do úplného koncu (aj keď som mal tušenie, že to takto napokon skončí). Námet aj posolstvo tohto filmu bolo výborné, akurát to bolo zbytočne natiahnuté do príliš dlhej stopáže. Dalo by sa to kľudne skrátiť aj do 90-minútového filmu. A niektoré momenty žiaľ pôsobili dosť nedôveryhodne, ba priam neuveriteľne. Možno zas zbytočná hyperbolizácia niektorých činov nebola až tak nutná. Ale asi chceli ešte viac tým zvýrazniť posolstvo celého diela. Ale u mňa to skôr ubralo z celkového dojmu, ale tak na solídne 3* to predsa len bolo!(5.6.2016)

Tomuto životopisnému filmu ublížila přespříliš dlouhá stopáž, ale jinak Neerju nesmírně obdivuji a vážím si její obětavosti. Neerja byla velmi krásná i když v manželství byla zklamaná, tak tady v nejkritičtějších chvílích v letadle dokázala téměř nemožné. Kdo ví, je možné, že jí pomohly právě zkušenosti nejen ty negativní z jejího života, ale i ty pozitivní z jejího rodinného zázemí. Pravdou je, že i přes mojí připomínku bych se o této dívce nikdy nedozvěděla, kdyby nebylo těch, kteří se rozhodli, že by se o jejím odhodlání zachránit tolik lidí mělo dozvědět víc lidí.(10.7.2016)

• Lacike

Na prvý pohľad to vyzeralo ako napínavý thriller o únose lietadla. Na začiatku nám narýchlo predstavia letušku, ktorá si hneď získala moje sympatie. Popritom sledujeme ako sa banda teroristov vyzbrojuje, čo tiež naháňa strach. No ale keď sa po nutnom predstavovacom úvode rozpúta únos, tak sa z toho stane tragikomédia v ktorej teroristi pôsobia jak neschopná banda detí, ktorej sa nedarí jedna vec za druhou a tak sú len k smiechu. Nepodarilo sa im vzlietnuť s uneseným lietadlom, nepodarilo sa im vyjednať, aby pustili ich spolubojovníkov, nepodarilo sa im pozabíjať všetkých rukojemníkov, nepodarilo sa im skoro nič. Normálne som ich celý čas ľutoval. Film skoro pôsobí ako inštruktážne video pre teroristov ako neunášať lietadlo. Paradoxne ma viac ako celý únos zaujímala vedľajšia línia v ktorej si statočná letuška spomína na svoje manželstvo v ktorom trpela pod terorom krutého manžela. Z obyčajného ich rozhovoru o tom, že nenavarila išiel stokrát väčší strach ako zo srandovných teroristov a to aj vtedy, keď občas niekoho zabili a potom sa z toho tešili, že sa im konečne aspoň niečo podarilo. Takže výsledkom je podpriemerný film, ktorý poteší snáď len na Indické pomery striedmou stopážou a absenciou nezmyselných hudobných výstupov. 4/10.(14.12.2019)