• Salvo

Itálie / Francie, 2013, 104 min

Daniele Ciprì

Scénografie:

Marco Dentici

Námět zní jako uslzené melodrama hrající na city, ale není to tak. Salvo Mancuso je jedna z nejzajímavějších letošních filmových postav. Někteří si určitě vzpomenou na Alaina Delona v Samurajovi. Neprostupný, charizmatický a mlčenlivý. O jeho povaze se musíte domýšlet pouze z toho, jak jedná. Vytříbená forma - dlouhé záběry, minimum slov, zesílený význam zvuku, žádná hudba - je tu pevně spjata s charaktery postav. Promyšlený film, kde třeba tvář hlavní postavy uvidíme až zhruba po 20 minutách, přestože od začátku filmu nesleze z plátna. Špička současného evropského artu. V tom dobrém smyslu slova. Italové letos jedou, Sorrentinova Velká nádhera bude určitě na Oscarech platnější, ale divácky ne tak atraktivní Salvo (které bylo také ve výběru) by taky rozhodně Italům ostudu neudělalo. Parádní debut. 9/10(4.10.2013)

Mě už ty Sicilské přízraky přišli od tandemu P+G hodně netradiční a Salvo se vlastně taky vymyká i když podobný typ filmu máme možnost čas od času vidět, tak to zpracování je opravdu jedinečný a pokud jde postavu Salva, tak přesně tenhle typ chlapů co toho zas tak moc nenekecaj a obrázek o jeho charkteru si musíš dělat z každé scény. Hrozně se mě líbil závěr a prostě ty dvě ztracený duše, které zabloudili každá v jiným bludišti a pan osud je zcvrknul k sobě, to mě prostě hrozně sedí.(29.1.2019)

Jeden z nejsilnější letošních filmových zážitků. Naprosto skvělá kamera a silný herecký projev zejména představitelky slepé dívky Rity. Film, ke kterému se budu velmi ráda vracet.(3.11.2013)

Italové jsou známí tím, že tu pusu nezastaví a Francie je jim v závěsu. Tak tohle rozhodně není ten případ. Titulkář se musel nudit. Sem tam věta, ale co se týká jiných zvuků, tak ty byly zesíleny, což byl dobrý tah pro vytvoření atmosféry. Sama jsem dlouho neviděla takhle zpracovanou kriminálku hodně dlouho. Je to přesně ten typ, co se bude a nebo naopak nebude líbit. Ostatně je to vidět i z hodnocení. Sara alá Rita hrála na jedničku s hvězdičkou a i když bych měla nějaké připomínky, tak dnes mlčím. Bylo vidět, že Antonio s Fabiem jsou dokonale sehraný pár pro takové typy filmů. Takže dnes je to za čtyřku.(4.2.2019)

Jednoduše mám slabost pro málomluvné drsňáky se srdcem na dlani, jimž učaruje křehká dívka, kterou i přes její nelibost vezmou pod svá ochranná křídla, a vznikne z toho láska, co hory přenáší, ač nikdy nedojde naplnění. Čti mi ze rtů se sexappealem Drive hozené do leoneovského westernu. Paráda. Dík Rob Royovi za tip.(30.6.2014)