Reklama

Reklama

Vraždy v kruhu

(seriál)
  • angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Hrají:

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)
(další profese)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan

Recenze (289)

marhoul 

všechny recenze uživatele

To je o tom, kterak politická šlápota vyfoukla roli Honzovi Potměšilovi? Sorry jako, fuck palec dolů! A může se klidně aktuálně od Motýle distancovat, jak chce. Ty krávo, připravit o práci a příležitost takového dobrého, slušného, pracovitého člověka, to už musí být pořádný zmetek... Pro mě, konkrétně za toto, zůstane opovrženíhodným břídilem navždy. ()

sator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Naše životy jsou jako řečiště vyhloubena proudem našich přání, když proud ustane a žádosti se ztiší, zůstane jen hladká průzračná hladina oceánu...  Anglické slovo zodiac pochází z zōdiacus, latinizované formy starořeckého zōdiakòs kýklos, což znamená „cyklus nebo kruh malých zvířat“. Česky tedy Zvěrokruh. Ale ve zvěrokruhu je jen sedm zvířat, ty doplňují nezvířecí znamení: Blíženců, Panny, Váhy, Střelce a Vodnáře. ()

Reklama

Mr.Nigga 

všechny recenze uživatele

Škoda vložky se znamením zvěrokruhu. Hlavní postavy se sice tváří, že Vagnerovou poslouchají, ale to její pindání je zajímá asi stejně jako diváka. Na směr vyšetřování nemá nejmenší vliv a vyloženě otravuje. Postava Krajča (a jeho konfliktního manželství) je podobně připitomělá. Kriminální složka průměrná, ale ucházející. ()

insurgentes odpad!

všechny recenze uživatele

Co se kriminalistiky týká, o hovně. Toho je ale většina. Tak co mi pak na tom tak vadí? Asi ten rukopis pražské kavárny. To je ta partička, co bez ohledu na politickou příslušnost u nás pod záminkou tolerance, synchronizace s evropským právem, orientace na kulturní hodnoty západu atd. nepozorovaně chystá další totalitu jménem Nový světový řád. A mimo jiné už bezezbytku a definitivně ovládla českou televizi. Detektiv, co jezdí k případům na kole? Aby se ovce identifikovaly s kladným hrdinou (pro jehož roli byl bezskrupulózně exploitován Ivan Trojan) a taky začaly jezdit na kole, protože to je sluníčkové, zelené, evropské a in (a papalášům tím pádem zůstaly volné silnice). Gender agenda schovaná za roli odporné mužatky v podání Adély Petřekové. Všudypřítomný (až Hřebejkovsky - ten by se teda stydět nemusel) rozklad rodiny a křesťanských hodnot, na jejichž místě máme dát přednost spritualistice - různé kecy o "energiích" a astrologie zamontovaná do toho tak toporně, nesmyslně a povrchně, že to snad ani největší imbecil nezbaští. Pro mě mají tyhle výplody hodnotu filmů jako je Rudá záře nad Kladnem. Zbývá počkat ještě pár desítek let, než se to vyjeví i zbytku populace. ()

Rodriguez 

všechny recenze uživatele

Vraždy v kruhu musim pochválit, protože se mi strašně líbili. Jejich zpracování i následné řešení zločinů bylo fajn. Pan Trojan se do podobných rolí hodí (naposledy mě přesvědčil ve snímku "Ve stínu") a jsem rád, že se neobjevuje jen v komediích, ale že umí zahrát i něco vážnějšího! Bohužel jedna stížnost by tu přeci jen byla a tou je role kartářky, která celou sérii rozbíjí. Nic proti Hance Vágnerové (ostatně její role v Expozituře byla vynikající), ale tahle role zde byla dost zbytečná nebo měla hrát třeba kolegyni policajtům. Každopádně díky za tento seroš :-D a třeba někdy pokračováním zdar 90% ()

Galerie (273)

Zajímavosti (37)

  • Holina (Ivan Trojan) čte časopis „Vesmír“. Jedná se o nejdéle vycházející český měsíčník, popularizuje výsledky aktuálního výzkumu a vychází od roku 1871. (sator)
  • Anglické slovo „zodiac“ pochází ze „zōdiacus“, latinizované formy starořeckého „zōdiakòs kýklos“, což znamená „cyklus nebo kruh malých zvířat“. Česky tedy „zvěrokruh“. Ale ve zvěrokruhu je jen sedm zvířat, ty doplňují nezvířecí znamení Blíženců, Panny, Váhy, Střelce a Vodnáře. (sator)

Reklama

Reklama