Vraždy v kruhu (TV seriál)

The Zodiac Murders

(festivalový název)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 12x85 min)

Ivan Pokorný

Iva Procházková

Lukáš Hyksa

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová, Petra Bučková, Jiří Racek, Dita Zábranská, Daniela Kolářová, Zbyněk Fric, Monika A. Fingerová, Verena Gros, Martin Finger, Vladimíra Erbová, Adam Kraus, Jaromír Dulava, Kristýna Maděričová - Beranová, Jan Šťastný, Alžběta Pažoutová, Iveta Jiřičková, Iva Pazderková, David Prachař, Marie Durnová, Ihor Krotovych, Jenovéfa Boková, Tomáš Pavelka, Jiří Konvalinka, Václav Neužil ml., Jiří Hána, Václav Vašák, Týna Průchová, Jaroslav Plesl, Petra Bartošová, Pavel Liška, Jiří Dvořák, Martin Hofmann, Jan Vondráček, Radek Holub, Barbora Hrzánová, Martin Myšička, Radka Fidlerová, Magdalena Zimová, Vojtěch Vondráček, Jan Dulava, David Suchařípa, Oldřich Vízner, Barbora Šedivá, Jan Vlas, Radek Žák, Ladislav Hampl, Zdena Hadrbolcová, Tomáš Trapl, Dana Batulková, Adéla Gondíková, Klára Oltová, Josef Mádle, Martha Olšrová, David Kraus, Hana Doulová - Krobotová, Ladislav Dušek, Marek Dobeš, Ivan Lupták, Michal Čapka, Jaromíra Mílová, Zdeněk Žák, Jan Bidlas, Anežka Rusevová, Marek Libert, Jan Konečný, Alexander Hemala, Martin Sládek, Zdeněk John, Kristina Beranová, Ondřej Černý, Tereza Blažková, Lucie Bártová-Zedníčková, Aneta Brlíková, Rudolf Kubík, Hana Seidlová, Martin Matejka, Tomáš Bambušek, Pavlína Štorková, Vladimír Čapka, Klára Cibulková, Přemysl Bureš, Apolena Veldová, Barbora Valentová, Jaroslav Vlach, Eva Novotná, Dana Pešková, Martin Dohnal, Jiří Schwarz, Tomáš Karger, Jitka Nerudová, Vasil Fridrich, Alžběta Volhejnová, Tomáš Turek, Orest Tkachyk, Sergyi Gorash, Petr Bucháček, Milena Šajdková, Anita Krausová, Lenka Svadbíková-Veliká, Michaela Doležalová, Nataša Gáčová, Robert Hájek, Jaroslava Pokorná, Zdeněk Maryška, Alena Štréblová, Jiří Wohanka, Huyen Vi Tranová, Svatopluk Schuller, Jaroslav Vízner, Zita Morávková, Eva Leimbergerová, Tereza Richtrová, Marian Roden, Ondřej Brousek, Vladimír Škultéty, Jan Holík, Martin Pechlát, Jan Novotný, Jan Plouhar, Jan Vápeník, Jan Hájek, Ondřej Havel, Dennis Kinski, Vanda Hybnerová, Petra Štíbrová, Karel Zima, Kateřina Holánová, František Hnilička, Jáchym Málek, Petr Vágner, Ondřej Kavan, Petra Konvičková, Bibiana Šimonová, Hana Středová, Václav Helšus, Pavla Beretová, Václav Knop, David Bowles, Eliška Křenková, Martin Polách, Veronika Freimanová, Josef Vaverka, Jiří Bartoň, Roman Nevěčný, Tomáš Bělohlávek, Lola Hrabovská, David Steigerwald, Martin Dolenský, Miroslav Babuský, Klára Klepáčková, Petr Semerád, Eva Hacurová, Jan Krafka, Petra Domžalová, Zdeněk Hruška, Miroslav Středa, Ludmila Vlášková, Taťána Schottnerová, Petr Vaněk, František Derfler, Josef Kadeřábek, Roman Havelka, David Bowles, Jiří Oberfalzer, Miroslav Hruška, Hynek Chmelař, Jakub Hajner, Milan Horvát, Elizaveta Maximová, Tereza Krippnerová, Lukáš Burian, Tereza Rašová, Anna Jiřina Daňhelová, Ivan Herma, Josef Hervert, Boris Búrik, Rudolf Kuča, Stanislav Macháček, Daniela Šišková

Vraždy v kruhu by mohly fungovat docela pěkně, kdyby se do nich nezaplétaly ty horoskopičiny. Jenže zde jsou motivy vražd líčeny právě na základě znamení zodiaku a někdy to působí až násilně. Proč jsem se dívala na všech dvanáct dílů? Ivan Trojan. Ten vám s přehledem zahraje cokoli a díky jeho hlasu jsem u žádného dílu neusnula. Co mě naštvalo nejvíc? Zbytečná smrt jedné z hlavních postav, trochu mi to připomínalo emoční ždímání, obvykle probíhající za oceánem. V pozdějších dílech bych vyzdvihla dvojici vyšetřovatelů v podání Adély Petřekové a Marka Němce, kteří působili velmi svěže a tak nějak hravě. Oproti jiným zde hodnotícím jsem neměla problém s Richardem Krajčem, spíše mě v počáteční dějové linii rozčilovalo ono klišé partnerského trojúhelníku. Těžko shrnout hodnocení, protože některé díly byly nadprůměrné a zajímavé a jiné zase slabší. Tak to zakotvím na průměru a uvidíme, co nového přinesou české vody detektivek příště.(26.3.2015)

Je trochu škoda, že ta astrologická složka většinou nepůsobí jako přímá součást jednotlivých případů, ale spíše jako taková chatrnější nástavba. Kvalita dílů se odvíjí od promyšlenosti případů, z nichž některé jsou napsány a také natočeny skutečně působivě, jiné naproti tomu velmi průměrně. Zajímavé je, že i herecky to je trochu jako na vlnách, jakoby lepší příběh dovedl protagonisty k lepším výkonům. 65 %(30.3.2015)

Vraždy ve zvěrokruhu dalo by se říct. Celý seriál je postavený na charakteristikách jednotlivých znamení a právě toto by mělo být hlavní silou celé série. Ale právě tady mám dojem, že tvůrci sáhli vedle a to, co mělo být specifikem, naopak celému snažení láme vaz. V zásadě se dá říct, že vnímání astrologie je dvojí. Jedni je považují za nevědecké, druzí jí bezmezně věří. Tento seriál mohl ukázat souvislosti mezi dobou narození a povahovými rysy. Ale většina konzultací se odehrává po telefonu nebo někde na ulici, to ubírá na věrohodnosti. Postava Hany Vágnerové je pro mne jen těžko vstřebatelná. Živí se pouze rozborem a sestavením horoskopu, semináři a oobčas za mikrofonem rozhlasu? Zapojení jakéhokoliv poradce (například grafologa) může velice dobře oživit vyšetřování, ale použití pro celou sérii je spíš obtěžující. Leda by postava onoho poradce byla zajímavá a charismatická. Kvalita jednotlivých příběhů je rozdílná. U některých více uvěřitelná a zábavná, jindy více vykonstruovaná. Ale i v těch se setkáváme s velice dobrými hereckými výkony epizodních rolí. Osobně zaujala Jenovéfa Boková a Jan Vlas.(6.1.2015)

• Casablanca

Tohle přestává být zábava i jako kulisa k žehlení!!! Postava Sáby je nadbytečná, v podání Vagnerové afektovaná a přehnaně důležitá... Petřeková zase předvádí stereotypní obraz drsné policajtky, kdy hranice mezi zákonem a prostitucí je v odznaku v náprsní kapse. Trojan herecky nezklamal. Ale seriál ze dna nevytáhne. Ne s takovými dialogy.(17.2.2015)

• zette

Bohuzel, hlavni myslenku horoskopu a znameni vnimam jako nejvetsi slabinu celeho serialu. Vadila mi i postava Richarda Krajca a Adely Petrekove. Naopak potesilo, ze major Holina nebyl vykresleny pouze pozitivne a delil se s kolegou o jeho zenu. Trojan herecky vsechny prevysuje a je nejvetsim lakadlem celeho serialu, bohuzel to nestaci. Jednotlive kriminalni pribehy nejsou moc zajimave a sama Ceska televize za posledni roky odvysilala daleko lepsi kriminalky. Ja vydrzel az do posledniho dilu, vracet se uz k tomuto serialu ale nebudu.(26.3.2015)

• - O roli handicapovaného policisty se ucházel Jan Potměšil. K překvapení všech na konkurz přijel na vozíku také Richard Krajčo a svým hereckým projevem zastínil všechny další uchazeče natolik, že roli kapitána Bora získal. (Suff26)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy major Holina (Ivan Trojan) jede zamezit vraždě vyzývavé Němky a i při honičce s vrahem, se mihne dřevěná věžička ne nepodobná Gargamelovu obydlí... Nachází se v areálu bývalého Petzoldova dolu mezi Srbskem a Karlštejnem okres Beroun ve Středočeském kraji. (Brtniik)

• - Když major Holina (Ivan Trojan) v prvním dílu vystupuje z taxíku, je vidět licence na dveřích s registrační značkou 1AB 5965, zatímco vozidlo má značku 2AZ 3715. (milaneg)