Vraždy v kruhu

(seriál)
  • angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Ivan Pokorný

Iva Procházková

Lukáš Hyksa

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života.
Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo."
Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." A k samotné astrologii, jež se celým seriálem táhne jako ústřední motiv, říká: „Já jsem k těmto věcem docela zdrženlivý, ale to ne proto, že by mě nezajímaly, ale proto, že bych tomu mohl třeba i uvěřit a dozvědět se něco, co by mi nebylo úplně milé. Jinak si ale myslím, že jsem coby Rak docela typickým zástupcem tohoto znamení. Jsou to obvykle citliví, rodinně založení a věrní lidé." (Česká televize)

Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan

troufalka

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vraždy ve zvěrokruhu dalo by se říct. Celý seriál je postavený na charakteristikách jednotlivých znamení a právě toto by mělo být hlavní silou celé série. Ale právě tady mám dojem, že tvůrci sáhli vedle a to, co mělo být specifikem, naopak celému snažení láme vaz. V zásadě se dá říct, že vnímání astrologie je dvojí. Jedni je považují za nevědecké, druzí jí bezmezně věří. Tento seriál mohl ukázat souvislosti mezi dobou narození a povahovými rysy. Ale většina konzultací se odehrává po telefonu nebo někde na ulici, to ubírá na věrohodnosti. Postava Hany Vágnerové je pro mne jen těžko vstřebatelná. Živí se pouze rozborem a sestavením horoskopu, semináři a oobčas za mikrofonem rozhlasu? Zapojení jakéhokoliv poradce (například grafologa) může velice dobře oživit vyšetřování, ale použití pro celou sérii je spíš obtěžující. Leda by postava onoho poradce byla zajímavá a charismatická. Kvalita jednotlivých příběhů je rozdílná. U některých více uvěřitelná a zábavná, jindy více vykonstruovaná. Ale i v těch se setkáváme s velice dobrými hereckými výkony epizodních rolí. Osobně zaujala Jenovéfa Boková a Jan Vlas. ()

gudaulin

Hodnocen pouze pilot. Jakékoliv další díly s díky vynechám, protože Vraždy v kruhu představují jen další díl do skládačky seriálové bídy české produkce. Jednoznačně podprůměrná záležitost i v našich malých a nedomrlých podmínkách a kdybych ve chvilce slabosti uvažoval o druhé slabší hvězdičce, motiv horoskopů jako "seriózního" kriminalistického bádání mě rozzuřil do té míry, že jsem v prvním momentu vážně uvažoval o odpadu. Nanejvýš rozpačitý dojem nevylepšuje ani přítomnost osvědčeného Trojana. Tápání České televize zkrátka pokračuje. Celkový dojem: 20 %. ()

Marigold

Pilot je nesnesitelně prkenný a pohřbil i to, co Iva Procházková docela solidně načrtla v knižním prequelu: zvládnutou psychologii postav. Naopak vytáhl na světlo světa všechny jeho nedostatky, Je to nudné, strašlivě neobratné, mrtvolně zrežírované a neobjevné, nemám sílu a motivaci v tom pokračovat. ()

Ampi

Bez Ivana Trojana by to bylo horší. Skutečně pátrat po vrahovi podle horoskopu mi přijde divná. Již zde v komentáři ci hláška: "Někde tu musí být ještě jeden lev!" mne pobavila. Škoda, že tvůrci nepřekvapili a poslední díl by jim do zvěrokruhu nepasoval. V další případné sérii by na stáž k Mariánovi Holinovi (Ivan Trojan) mohl přijet irský a hongkongský kolega. Pak by se mohli hádat, jestli je vrah lev, jilm nebo opice. Některé díly silnější a některé slabší. ()

Jezinka.Jezinka

Pozoruhodné je, že seriál, kde zazní věta:"Někde tu musí být ještě jeden lev!" není o safari. Krom Ivana Trojana je plusem příjemně civilní projev Marka Němce a pak to, že Hana Vagnerová dostala konečně roli, kde zmateně necupitá a neječí. Předposlední díl její postavu zklidnil do míry snesitelné i pro druhou řadu seriálu, kdyby došlo na nejhorší a druhá řada byla. Ale iritující ženská postava v seriálu zřejmě být musí, tady ji hraje Adéla Petřeková, která má skutečně velmi hovězí hlas. Ošoupaný zjev Richarda Krajča také oku dvakrát nelahodí. Inu, někdy se člověk na něco dívá s pocitem podobným, jako když si odlupuje strupy z odřeného kolene. ()

• Jenovéfa Boková v roli houslistky svůj houslový part nahrála sama. Absolvovala totiž Pražskou konzervatoř obor housle. Hrála v uskupení Comenius Quartet a v kapele Wunder Bar Band. (sator)