Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan

triatlet

"Štír rád překračuje hranice." = 1. díl zbytečné řečičky o kruhu snižují průměrný příběh. Trojan nezklamal, Jiří Racek taky přesvědčivý. Hana Vagnerová (nebo spíš její postava) nadbytečná, Richard Krajčo (možná na někoho působí jako reklama, na mě v posledních letech spíš jako antireklama) zbytečný. Prostředí vykresleno dobře. (40%) Ryba smrdí od hlavy - v případě Vražd v kruhu od scénáře... Za hlášky ("Tohle není parník, ale výletní rakev." (...) "Kačeny mu dělaly doprovod. To měl lepší než funus s truchlícíma pozůstalýma.") a nechtěné komediální výstupy 20%. Vize TELEVIZE VIZE bez vize. A jestli ryba nebo Rak? Nuda jako nuda a horoskop tomu nepomůže. 3. díl.: "Je něco zpupnějšího než beran?" - "Dva berani." + vtipná bageta na pracovní cestě = 50%. Střelec Trefa mimo. Klišé přes čáru = odhalit pachatele na základě toho, že oběť nenosí kapesníky a prodavačka si pamatuje, komu prodala fidorku :-) 30%. ---- 5. díl V horoskopech se už neorientuji, neboť je astroložka vykládá prostřednictvím telefonu z Thajska :-) Zbytečná draamtická rvačka mezi policisty a celkově vykonstruovaný příběh = 20%. ()

MartinezZ

Po 1. dílu: Nic extra teda. Jednak asi neexistují už jiné zločiny, vyžadující pátrání, než vraždy, ale budiž. Horší už ale bylo přerušování toku děje nějakými absolutně zbytečnými (v rámci děje a příběhu) astrologickými seancemi (těším se na kriminálku s vyšetřováním pomocí virgule, tarokových karet a čtení z lógru), přičemž ty výčty chování podle znamení byly pro děj naprosto nepodstatné, protože k pachateli se stejně dostávali "běžnými metodami", takže pokud to nebude v dalších dílech nějak smysluplně použito, tak tím seriál získá jen nadbytečnou "WTF?" patinu. Nějak mi neseděla Krajčova role (pominu-li, že kde se objeví, tam získávám pocit, že látka dobře nedopadne), v prvním dílu byl jeho přínos jen takový, že tam byla postava navíc. Uvidím, jestli se také použije jinak, než jako kolega "moc se nám tu neukazuj, abys kolegům nepřipomínal, že za dobrotu.... a hybaj do pozapomenutý garáže". Co bylo ale nejpitomější, to byl konec. Jednak Trojan při pronásledování zastavil a maník uhnul doprava a následovaly nějaké prostřihy, kdy jsem myslel, že už auto havarovalo a následně se zase pokračovalo v pronásledování, což nedávalo moc s těmi "vnuknutími, či co" smysl, druhak by mě zajímalo, co za napalmové sudy skladují Němci u rozdělaných stavebních prací na silnici u srázu (WTF?), protože tohle vypadalo jak nějaká poklona Michaelu Bayeovi, a Treťjak (za třetí) by si to muselo Trojan jako cajt, pátrající a honící podezřelého bez pověření na vlastní pěst na cizím území, přičemž svým pronásledováním zavinil smrt cizího státního příslušníka na území SRN, slíznout tak, že by se v dalších dílech už asi neukázal. Zřejmě by nebylo kůl, kdyby ho chytli ti němečtí policisté, chyběl by Bayův výbuch a záběr na vykuleného Štíra Trojana, který při konání dobra "nasadil svůj život" (ale pošel zloduch, kterému to ale mohou a nemusí po smrti dokázat, když už ho nevyslechnou - a kdo ví, jestli DNA není jen nepřímý důkaz...). Takže po prvním dílu **, protože vystřihnout seance a udělat smysluplný konec, nepůsobilo by to jako pitomost. Ještě tomu dám šanci u druhého dílu. ~~~ 2. díl: Pěkně dlouho rozehráváme zápletku, až už si říkám, jestli stále koukám na stejný film, pak se tedy rozjede vyšetřování, u nějž mi přišlo, že nepřijít se Dulava udat, bylo by to na několik dalších dílů, a konec mi přišel naprosto vyšumělý do ztracena, protože se na nic vůbec nepřišlo a dosavadní chování pachatelky ničemu takovému nenasvědčovalo a ani se o ní vůbec nemluvilo - načež se jí už na nic nezeptají... díl k hovnu. A, s prominutím astrologů, ty hvězdný kecy tam zase působily naroubovaně a rušivě, jak kdyby to do dosavadní plynutí děje přerušili reklamou. Uvidíme, co třetí díl, ale prozatím se ten umělecký záměr jaksi míjí s mým zájmem tomu nabídnout dalších 10x85 minut. ~~~ 3. díl: Sorry, tímhle dílem končím. Nuda jak prase, prokládaná nepřesvědčivým milostným trojúhelníkem a bohužel nevýraznou postavou Ivana Trojana. Bohužel jediná postava, na kterou se dá koukat a možná by i sama měla lepší vlastní seriál, byla paní soudní (?) lékařka (patoložka?) a její asistent. Těm by se měla věnovat pozornost seriálu, jejich postavy a herci jsou zajímaví, neokoukaní a ne úplně standardní a klišoidní. Okolo jen jejich dvojice by mohlo být vystavěno něco minimálně 10x zajímavějšího, než pátrání s naprosto zbytečnou postavou Hany Vágnerové a jejích hororskopů a spousty další nezajímavé vaty. Howgh! () (méně) (více)

Jara.Cimrman.jr

"Až mu sroste pánev, tak si půjde sednout." Vraždy v kruhu jsou pro mě záhada. Všechno v nich je totiž úplně špatně a přesto mě celkem baví. Možná by mi to vysvětlila nějaká astroložka na základě toho, že jsem muž a přesto lev a během porodu mi nad hlavou zlověstně proletěl Uran. Ale abych se vrátil k týmu komiků, kterej se tváří, že vyšetřuje vraždy. Vede ho cyklista střelec major Holina, jehož vyšetřování na základě horoskopů a pocitu v žaludku je dokonale neprůstřelný. Ovšem velkou konkurenci má v agresivním vozíčkáři kapitánu Borovi, mimořádně neslaným nemastným poručíku Mrštíkovi a arogantní fifleně poručici Fibichové. Takhle ujetou sestavu jsem na žádný kriminálce nikdy nepotkal. Z toho soudím, že mě spíš než vyšetřovací nesmysly týmu bavily vedlejší postavy - paní domácí Štajfová (i s manželem), odměřená major Šotolová nebo neustále ponižovanej asistent patoložky. Taky mě trošku mrzí zatajování indicií, ale to už tak nějak patří k seriálům se slabší kriminální zápletkou. ()

troufalka

Vraždy ve zvěrokruhu dalo by se říct. Celý seriál je postavený na charakteristikách jednotlivých znamení a právě toto by mělo být hlavní silou celé série. Ale právě tady mám dojem, že tvůrci sáhli vedle a to, co mělo být specifikem, naopak celému snažení láme vaz. V zásadě se dá říct, že vnímání astrologie je dvojí. Jedni je považují za nevědecké, druzí jí bezmezně věří. Tento seriál mohl ukázat souvislosti mezi dobou narození a povahovými rysy. Ale většina konzultací se odehrává po telefonu nebo někde na ulici, to ubírá na věrohodnosti. Postava Hany Vágnerové je pro mne jen těžko vstřebatelná. Živí se pouze rozborem a sestavením horoskopu, semináři a oobčas za mikrofonem rozhlasu? Zapojení jakéhokoliv poradce (například grafologa) může velice dobře oživit vyšetřování, ale použití pro celou sérii je spíš obtěžující. Leda by postava onoho poradce byla zajímavá a charismatická. Kvalita jednotlivých příběhů je rozdílná. U některých více uvěřitelná a zábavná, jindy více vykonstruovaná. Ale i v těch se setkáváme s velice dobrými hereckými výkony epizodních rolí. Osobně zaujala Jenovéfa Boková a Jan Vlas. ()

Casablanca

Tohle přestává být zábava i jako kulisa k žehlení!!! Postava Sáby je nadbytečná, v podání Vagnerové afektovaná a přehnaně důležitá... Petřeková zase předvádí stereotypní obraz drsné policajtky, kdy hranice mezi zákonem a prostitucí je v odznaku v náprsní kapse. Trojan herecky nezklamal. Ale seriál ze dna nevytáhne. Ne s takovými dialogy. ()

• Ligový zápas Sparty se točil v Tipsport aréně v Praze. (sator)
  • Filmovalo se na zámku Bon Repos u Lysé nad Labem, Praze na Žižkově, na Albertově, Karlíně, Modřanech a hlavním nádraží. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)