Mýtus Karla Velikého (TV seriál)

• Česko

Karel Veliký

Karl der Grosse

Karl der Große

Karl der Große - Charlemagne

Karol Veľký

Dokumentární

Německo / Rakousko, 2013, 3x52 min

Moc sympaticky udělaný dokument. Z ementálu bílých míst raného středověku udělat ucelené vyprávění není jednoduché. Tady se to vcelku vyvedlo.(27.1.2015)

Solidní pokus podle jedné kroniky mnicha, který se s Karlem Velikým osobně setkal (a protože ho obdivoval, v kronice mu občas nadržuje, nebo řekne neúspěchy zaobaleným jazykem), vyprávět životní osudy tohoto výjimečného krále. Hraná dramatizace má své skvělé momenty, kdy sestává z různých napínavých historek, a do toho vědci říkají nejnovější poznatky o té době či zkoumání pozůstatků Karla Velikého. Poněkud zvláštní je pak jen to, že Frankové mluví německy, ale jinak jsou všechny tři díly natočeny zajímavě a napínavě, nenudí.(2.12.2013)

Obával jsem se, že tento dokument bude trpět stejnými neduhy jako mnoho jiných "moderních" počinů, tj. neustálým opakováním jedné myšlenky, připodobňováním i triviálních faktů k momentům z dnešního života či nadbytečným používáním digitálních efektů, ale byl jsem přijemně vyveden z omylu. Evropská produkce sice neresignuje na osobní pletky a detaily s diskutabilním dopadem, avšak drží si svůj naučný standard a překvapivě nenudí. Škoda jen, že vrcholí korunovací Karla na císaře a nevěnuje se systematicky oněm východnějším výbojům, které měly dopad na západní Slovany.(22.2.2015)

Slušně zpracovaný dokument o velkém panovníkovi (nejen činy, ale i postavou :-). Dramatizaci je dobře udělaná a ač bez epických scén, stále chytlavá. Zachycuje nejen panovnickou rutinu, ale i dramatické a kontroverzní momenty. Bohužel v některých momentech mi přijde, že Karlovi přehmaty jsou trochu zlehčovány a je mu "nadržováno".(7.1.2014)

Ďalší veľmi hodnotný dokument o málo preskúmanej perióde dejín a o veľkom panovníkovi, ktorý dal slovanským jazykom a i ďalším iným pomenovanie kráľ. 3 časti celkom stačia, hoci nie všetky dobyvačné výpravy boli znázornené. Veľkým pozitívom je zobrazenie Karla ako človeka, bol to síce kráľ ale s rovnakými neduhmi, častokrát i väčšími, ako vlastnili bežní ľudia. Žiadna glorifikácia sa tu nekoná a to pridáva na hodnovernosti. Seriál je koncipovaný na základe poznámok jedného mnícha, ktorý nám ako jediný popísal napríklad aj skutočný vzhľad Karla Veľkého. A hoci tento bol skôr priaznivcom svojho cisára, vstupy novodobých historikov, ako aj komentáre rozprávača dávajú veci na pravú mieru.(7.6.2016)