13 Sins

13: Game of Death

(neoficiální název)

Horor / Thriller

USA, 2014, 88 min

Být mi šestnáct, tak to budu doporučovat svým středoškolským kámošům na potkání. Jenže už mi šestnáct bohužel dávno není a nejde cvrnkat hvězdy jak je libo. Ty tři jsou navíc myslím docela slušné. Chlapíkovi, který přišel o práci, peněz má málo, postiženého bráchu na krku, černošskou těhotnou snoubenku v posteli a rasistického otce k nastěhování, jednou zazvoní telefon. Bizarní klání ho může ze srabu vytáhnout. Ale něco to bude stát. Musí splnit třináctku úkolů, které dle očekávání začínají jako brnkačka a končí jako odpudivá hra. Samozřejmě očekáváme stupňování amorálnosti úloh a stále intenzivnější ochotu k sebeponížení. Etický konflikt nechejme stranou, jsme přeci ve filmovém světě neomezených možností. 13 Sins nicméně stepuje v duchu módních thrillerů á la Saw, které jsou sadistické a černohumorné zároveň. V tomhle případě mi ale tenhle pesimistický tón dvakrát nesedl.(11.4.2014)

Doslova přes kopírák stejné jako originál 13: hra smrti. Jsou tu jisté odlišnosti, ale úkoly jsou takřka stejné a vůbec mě nepřekvapuje, že americká verze oproti té thajské vynechala pojídání exkrementů :P Herecky je to mnohem mnohem lepší a díky tomu o dost koukatelnější. Velkým zklamáním je ale závěr, který kazí celkový zážitek. Chápu, že se alespoň závěrem chtěli tvůrci odlišit od originálu a trochu překvapit, ale tohle za to nestálo... Mimo jiné mi v některých chvílích hlavní hrdina opravdu lezl na nervy, a to hlavně v situacích, kdy se ozve jeho svědomí a snaží se vše a všechny zachránit (scéna s motorkáři mluví za vše).(24.2.2016)

Průměrná úplatovo-úkolová žánrovka s bohužel nadprůměrně vysokým obsahem dějové lacinosti. Pár scén a zajímavých momentů se tam najde, takže na jedno zkouknutí proč ne, ale jelikož jsem předlohu neviděl, tak jsem čekal lepší podívanou. Jestli je stejně tupá jako tohle, tak si ji i vzhledem k mé nechuti k Asii mile rád odpustím. 55%(20.3.2014)

Originál je lepší, ale tohle není vůbec špatný a to hlavně díky tomu, že to není přesná kopie. Je z toho cítit jednak thajský originál, jednak také tato kniha. I když je hlavní myšlenka stejná, tak je stále chytlavá a člověka dokáže zaujmout. Tvůrci si sem navíc přidali nějaké svoje vlastní, vcelku povedené, nápady, za což chválím. Napětí slušné, dějové obstojné - pěkné tři hvězdy. 65%(27.5.2014)

Skutočne veľmi nápadité, ale ku koncu strácajú tvorcovia dych. Tam, kde to už nejde príbehom, pridajú tony krvi, aby to aspoň šokovalo, keď už neprekvapilo. Celkom zaujímavé prekvapenie na záver je následne zabité prešpekulovaním a veľmi diétnym koncom. Na žáner typu krvavý horor so zaujímavou zápletkou je to ale hodné vzhliadnutia. Aj vďaka niektorým scénam, kde sa skôr zasmejete, ako vystrašíte.(1.11.2016)