poster

Příliš vzdálený most

 • Česko

  Vzdálený most

 • Česko

  Most

 • USA

  A Bridge Too Far

 • Velká Británie

  A Bridge Too Far

 • Slovensko

  Vzdialený most

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 1977, 175 min

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Hrají:

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann, Denholm Elliott, Peter Faber, Christopher Good, Frank Grimes, Jeremy Kemp, Wolfgang Preiss, Nicholas Campbell, Paul Copley, Donald Douglas, Keith Drinkel, Colin Farrell, Richard Kane, Walter Kohut, Paul Maxwell, Stephen Moore, Donald Pickering, Gerald Sim, Mary Smithuysen, John Stride, Erik van 't Wout, Marlies van Alcmaer, Alun Armstrong, David Auker, Michael Bangerter, Hartmut Becker, Siem Vroom, Hans von Borsody, Michael Byrne, Michael Graham Cox, Hans Croiset, Lex van Delden, Garrick Hagon, Geoffrey Hinsliff, John Judd, Stanley Lebor, Barry McCarthy, Anthony Milner, Anthony Pullen Shaw, John Ratzenberger, John Salthouse, Peter Settelen, Chris Williams, Fred Williams, Simon Chandler, Ben Cross, Sean Mathias, Hilary Minster, Arthur Hill, Patrick Ryecart, Stewart Guidotti, Norman Gregory, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Erwin Rommel (a.z.), Charles De Gaulle (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Alfred Jodl (a.z.), Brian Gwaspari, Erik Chitty, Jon Croft, Jack Galloway, Brian Hawksley, George Innes, George S. Patton (a.z.), Johan te Slaa, Georgette Reyevski, Shaun Curry, Ray Jewers, Stephen Churchett, Adriënne Kleiweg, Tim Beekman, Dick Rienstra, Tom van Beek

Producenti:

Joseph E. Levine

Střih:

Antony Gibbs

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Anthony Mendleson
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (244)

 • golfista
  ****

  Takový nepříliš tradiční válečný film. Není to jako většinou o akci, která se povede...... Já osobně jsem se o akci "Market Garden" dověděl až z tohohle filmu a myslím, že se dalo na tohle téma natočit působivější drama. Zvlášť s takovým obsazením - ale to je také možná jeden z důvodů "roztříštěnosti" tohohle filmu. Každá herecká hvězda musela dostat svůj prostor..... Na mě v přidělené roli působil nejvíc R.Redford, J.Caan a G.Hackman. Je to určitě dobrý film, ale u mě asi tak 70%.(23.8.2004)

 • Gemini
  ****

  Jak říkám - jeden ze tří nejlepších "nečeských" válečných filmů, které jsem kdy viděl. Operace Market Garden naplánovaná generálem Montgomerym měla zkrátit válku v Evropě tařka o rok. Ale mistr rozvědčík se někdy utne a pak... Z plejády hvězd, které si v tomto válečném velkofilmu zahrály, bych vyzvedl Gena Hackmana v poměrně malé roli generála Sosabowskiho, otce polských jednotek zvláštního určení. Jeho shrnutí celé operace je dostatečnou výpovědí, nicméně Robert Redford a výsadek pěchoty přes Rýn mě zaujal možná i o něco víc než obdobný výkon Toma Hankse na pláži Omaha v Ryanovi, který jsem viděl podstatně později.(7.6.2003)

 • Matty
  ****

  Richard Attenborough méně známou (protože nepříliš úspěšnou) operaci Market Garden pojal ve velkém stylu. Scéna seskoku několika desítek tisíc spojeneckých vojáků na holandské území je jedním z mnoha důkazů jeho… skoro se chce napsat megalomanie. Všeho je v tomto filmu ohromné, dechberoucí množství – komparsistů, vojenské techniky, hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Někdy jsem si až říkal, jestli to tvůrci trochu nepřehnali, podobná velkolepost totiž ubírá na přesvědčivosti malých, obyčejných emocí. Není tu záběr na jednoho zraněného a zdeptaného vojáka, ale pro jistotu záběr na celou divizi zraněných a zdeptaných vojáků, navíc podbarvený patetickou hudbou, takže kýžený efekt se vytrácí. Všechno je moc strojené, příliš dokonalé a pouze v případě akčních scén to dokonale funguje. Bitvy - bylo by drzostí tvrdit, že o nic jiného ve válce ani nešlo, ale tohle není válka, tohle je film o ní a ty bitvy jsou velkolepé. 80% Zajímavé komentáře: mm , iommi(15.9.2007)

 • Radyo
  ****

  Další z vydařených válečných velkofilmů, byť tento podle mě mohl být ještě o něco vydařenější, kdyby se více válčilo a méně taktizovalo. Ovšem bez správné strategie se válka nevyhraje, takže musím skousnost i méně záživné plánování útoků, abych se vzápětí dočkal nějaké úžasné bitvy.(23.7.2002)

 • Malarkey
  *****

  Operace Market Garden, největší výsadková operace v dějinách 2. SV a poslední, opravdu silný vzdor německých vojsk na západní frontě, kterému se povedlo odrazit spojenecká vojska od zajmutí mostů na Rýnu a následovnému dobytí Arnhemu. Film popisuje tuto událost velice vzorně, na konci mi ale trochu chyběl onen dovětek události a její patřičné statistiky. Bojů je opravdu celá řada a jsou udělány, tak aby věrně zobrazovali atmosféru války, úspěšně. Mohu s poklidem říct, že tento film vypravující o Operaci, která se stala krachem, její minulosti opakovat nebude a nejen v 70tých letech, ale i v dnešní době dokáže zamrazit onou syrovostí a nepříčetností spojeneckých důstojníků, ačkoliv se nad operací zachovali jakkoliv. --- Kde je kapitán? - Mrtvý - Neptal jsem se jak mu je, ale kde se nachází.(2.2.2007)

 • Enšpígl
  ***

  Na nepovedenou spojeneckou akci : Operaci Market Garden ve 2. světové válce navázal bohužel siilně nepovedený dabing na MGM channel, který dokonce může ovlivnit moje hodnocení. Nevím totiž, zda to bylo dabingmem nebo filmem, ale nemohl jsem se vůbec dostat do děje. Jednou jsem byl v německém štábu, pak na bojišti, pak ve spojeneckém štábu, pak jsem sledoval přesun. Kdybych zůstal jen na jedom místě mělo by to větší smysl. Nevylučuji však, že je to vina dabingu, protože sledovat výbuch tanku a současně slyšet ticho a následně se koukat na řeč generála a slyšet výbuch tanku a řeč generála si poslechnout v době kdy jednotka už dávno bojuje skutečně na orienatci nepřidá. Z hereckých hvězd , kterých je filmu tolik, že by zaplnili Titanic se mě nejlépe líbil Sean Connery a Robert Redford. Slibuji, že až film uvidím ve správné podobě k hodnocení se vrátím .(2.2.2007)

 • Djkoma
  ****

  Velkolepá vojenská operace si zaslouží velkolepé filmové zpracování. Přesně tím je Příliš vzdálený most pro operaci Market Garden. Hvězdné obsazení se slavným režisérem Richardem Attenboroughem a skoro tří hodinový náhled do válečné historie. Od první do poslední minuty tak sledujeme skvěle zvládnutý film s vynikající atmosférou, který představuje všechny možné vrstvy a hrůzy války. Zmíněné hvězdné obsazení je na jednu stranu velký klad, ale také menší zápor, protože všichni velcí herci tak dostávají na svůj vkus jen minimum prostoru a o tom by mohl nejvíce mluvit Gene Hackman nebo Robert Redford. Přesto působí celý tento kolos jako úchvatné válečné drama, které působí velmi civilně a reálně a ještě dává vzpomenout na velké válečné filmy, v kterých všichni nemluvili anglicky a nepřekážely nepovedené počítačové efekty... Možná mé 4* působí v kontextu s komentářem trochu slabě, ale filmu se těžko něco odpírá, snad jen tempo není nejvyšší a Attenboroughova láska k dlouhým filmům je možná trochu na škodu a tak nejvýstižnější je 4 a 1/2*. Jinak opravdu vynikající film, který v mnohém těžko hledá konkurenci a patří mezi několik těch vůbec nejlepší válečných snímků historie.(14.8.2009)

 • gouryella
  *****

  Valecny film plny velkych hvezd, ktery pres pomerne dlouhou stopaz nikdy nezacne nudit a po celou dobu nabizi napeti a velmi nadprumernou filmarinu.(2.8.2002)

 • T2
  ****

  Rozpočet $27miliónovTržby USA $50,750,000Tržby Celosvetovo $51,500,000║ Nechutný masaker, režisér Richard Attenborough tento kolos teda zvládol takmer dokonale, akcia je bez chyby, herecké obsadenie deluxe, príbeh má čo ponúknuť aj keď niekedy je toho až príliš a aj preto by som radšej bral o niečo kratšiu minutáž, lebo tie skoro 3hodinky sú dosť slušný záber, ináč spokojnosť. /80%/(20.12.2008)

 • Renton
  ****

  Scénář: William Goldman .. Dloouhý, výpravný a hvězdně obsazený válečný film popisující průběh známé operace Market Garden.(27.3.2005)

 • Anthony
  ****

  Tak se tehdy točily válečné filmy - tolik hvězd, že museli být v titulcích abecedně, velké masové scény versus pár momentek z válečného života, spousta hrdinství a hezká pochodová muzika - žádná jatka a la Ryan. Film se spíše zaměřuje na generály než na prosté vojáky, čímž je řečeno mnohé. Co tedy zbývá? Pár zajímavých hereckých výkonů: Connery, Caine a samozřejmě nejlepší herec vůbec Anthony Hopkins, ostatní v podstatě nedostávají moc prostoru, nebo mě nezaujali. Působivou (asi pětiminutovou) roli dostal Robert Redford - scéna plavby před řeku za neustálého ostřelování patří k nejlepším.(3.10.2003)

 • Radek99
  ****

  Skutečně až ohromující je velkovýpravnost válečného filmu Richarda Attenborougha. Že válečné filmy nestor anglické režie skutečně umí, prokázal již legendárním Velkým útěkem či třeba snímkem Pušky v Batasi, Příliš vzdálený most je ale ještě z trochu jiného ranku - řekl bych, že zjevně neomezený rozpočet měl na filmové zachycení operace Market Garden stejně neblahý dopad, jako na Svěrákův Tmavomodrý svět - absolutní koncentrace hollywoodských hvězd a neomezené zdroje daly vzniknout nejednomu nezapomenutelnému momentu, davové scény a vojenské operace točené s ohromujícím množstvím komparzistů a vojenské techniky jsou skutečně málokdy vídané a velmi efektní (skutečně ohromující seskok parašutistů, stejně jako vzlet spojenecké letky, mnoho bitevních scén atd.), celkové vyznění filmu se ale mimoděk trochu rozmělní jen do občasného rozpačitého obdivného nadechnutí... Je to bezesporu dobrý film, výjimečné dílo se ale profiluje především dramatickým obloukem, na který se v případě Příliš vzdáleného mostu tak trochu zapomnělo...Richard Attenborough by se mohl učit u Stevena Spielberga, jehož vojín Ryan je přesně takovou ukázkou toho, jak naložit s vysokým rozpočtem a nerozmělnit svůj záměr v přílišné honbě za mnoha zajíci... Výborný, leč na čsfd zjevně nadhodnocený film...(15.5.2011)

 • DaViD´82
  ****

  Zfilmování jedné z nejznámějších nevydařených operací spojenců za Druhé světové války. V zásadě jde o výborný a zajímavý snímek, který se snaží zabrat všechny úhly pohledu, takže se podíváme jak do štábních stanů kde se určuje taktika, tak do zásobovacích jednotek tak i přímo mezi obyčejné vojáky do první linie. Bohužel film nemá příliš dobrý scénář. Díky neskutečnému množství hvězd se tvůrci rozhodli dát každé tu "její" scénu, ve které bude mít dostatek prostoru se předvést. Výsledek je tedy slepencem výborných samostatných scén, které však moc nefungují jako kompaktní celek. Spousta postav se zjeví odnikud, odehrají si svých pár minut a pak se již pouze mihnou či se dokonce vůbec neobjeví. Chtělo to ze strany Attenborougha trošku pevnější ruku a lépe si ujasnit priority.(26.1.2007)

 • mandes
  ****

  rozpočet : $27 million tržby americke : $50,750,000(23.12.2006)

 • B!shop
  ****

  Vcelku prijemny prekvapeni. Na to, ze je film starej pres 30 let, vubec tak stare nepusobi a i pres drobet presvihlou delku necelejch tri hodin nenudi. A to se u staryho valecnyho filmu musi ocenit. Navic je tu i zajimavej pribeh podle skutecnejch udalosti a nevim, proc si tu lidi stezujou na nejakej nedostatek akce. Prvni hodinku se ve filmu sice hlavne planuje, ale to ostatne neni nic divnyho. No a dalsich 90 minut se prakticky furt jen bojuje. Takze rozhodne neni nouze o paradni valecny sceny a spoustu strileni. No a film je naprosto, ale fakt ultimatne hvezdne obsazenej. Nema cenu tu vsechny vypisovat, ale nejvic me asi zaujal Gene Hackman, proto je skoda, ze jeho role neni vetsi. No a dale asi Robert Redford. Cimz nechci vykony ostatnich nijak snizovat, Hopkins, Connery a dalsi jsou rovnez perfektni, ale Hackman s Redfordem me zaujali nejvic. Na druhou stranu, ani to, ze vetsina dulezitejsich postav je hrana takovejma velikanama, mi bohuzel nijak zvlast nepomohlo, abych se orientoval, kdo je kdo, protoze postav tu je fakt desne. Co se tyce hudby, ta je fajn, jenze vetsinou hraje furt dokola jedna pisnicka. Jedinou vyraznejsi vytku bych mel ke konci. Ten totiz pusobi takovym ustrizenym dojmem, jeste neni dobojovano a najednou je konec a ani sem nevedel, jak to teda vlastne dopadlo. Kdyz uz tu je takovej dokumentarni uvod, tak sem mohli dat i na zaver nejaky schrnuti. Ale celkove se jedna o paradni valecnej velkofilm za lepsi 4*.(13.3.2009)

 • RHK
  *****

  Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Richard Attenborough je bůh. Špičkový válečný velkofilm se špičkovými herci, vynikajícími scénami a asi dost drahým rozpočtem. Výsledek však za to stojí, film jsem shlédl už po třetí a vždy se mi líbí ještě o něco více. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=DKDPX8PEiVk(2.1.2009)

 • dobytek
  ***

  Tento film je natolik megalomanskej, že je to až na škodu. Ono je to sice hezký, že se podařilo do filmu dostat tolik hvězd, jenže celkově to na mě působilo dojmem, že si tam každej odehrál nějakou svou epizodku a pak se z toho slepil 3-hodinovej válečnej film. V jednu chvíli si tam střihne roli James Caan a už o něm po zbytek filmu nikdy neuslyšíte, pak se tam zase na pár minut objeví Robert Redford a stejně tak rychle zase zmizí. Občas se do toho střílí, občas se někde plánuje další postup. Jinak jsem měl z toho teda dojem, že jim ty rozkazy dává snad admirál Takidžiró Óniši, protože všechno byly v podstatě sebevražedný pokusy. V ději jsem se hodně ztrácel. Ale teď to dávaj na MGM, tak se možná zkusim podívat ještě jednou. Jinak si neodpustim poznámku o tom, že v jedný docela dlouhý scéně figuruje německej tank Leopard, kterej se začal vyrábět až dlouho po 2. světový válce. Jo a když natáčim film o nějakym městě, tak by možná bylo vhodný zjistit, jak se název toho města vyslovuje. Opravdu jsem tam za celej film neslyšel nikoho, kdo by dokázal správně vyslovit Nijmegen.(10.2.2009)

 • brit84
  ****

  Pro fandy válečných filmů a pro ty, kdo se chtějí dozvědět něco víc o druhé světové válce, je shlédnutí nutnost. Místy je film ale příliš roztahaný a konečný zpěv vojáků, který má nejspíš působit na city, fungoval víc v Stezce slávy od Kubricka.(15.5.2011)

 • flanker.27
  ****

  Film se úspěšně snaží postihnout všechny aspekty mamutí operace Market Garden, od plánování, přes materiální zajištění až po její průběh a zážitky vojáků. Někomu vadí tato dokumentárnost, já ji však oceňuji. Až do Ryana asi nejlépe technicky zvládnutý válečný film s plejádou hereckých hvězd. Není tedy úplně bez chybičky. Například v úvodním výkladu o vojenské situaci v Evropě je jaksi kompletně zamlčena Východní fronta, místo Tigrů vidíme poválečné Leopardy I a především je film zbytečně nabobtnalý o scény, které v něm vůbec nemusí být, protože nijak nenavazují na nic ostatního - echt příkladem je scéna s Jamesem Caanem. I přes uvedené nedostatky si ovšem za pečlivou realizaci své čtyři pecky generálplukovníka zaslouží. Za povšimnutí stojí účast Maxmiliana Schella, advokáta z Norimberského procesu, zde v roli německého generála Bittricha. Další zajímavostí filmu je, že jde o jedno z mála zfilmování spojeneckých porážek.(29.11.2005)

 • Hal_Moore
  *****

  Proč vlastně natáčet válečné filmy o porážce? Příliš Vzdálený Most nebyl natočen kvůli vítězství, ale kvůli lidem, kteří vyvinuli značné úsilí k dosažení svého cíle, v tomto případě o dobytí hodně vzdáleného mostu. Ve filmech Johna Waynea někdo dobrý umře a hlavní hrdina jde pomstít jeho smrt. Ve filmech Johna Ramba jsou nepřátelé pokoseni někdy až komickou rychlostí. Ale Příliš Vzdálený Most není takovým lehkým snímkem. Je to nádherný příběh o pravděpodobně nejneúspěšnější armádní operaci v dějinách. Tato operace byla největším vzdušným útokem na světě podporovaným obrněnou kavalerií, kterou překonala až Pouštní Bouře. Mohla ukončit válku o mnoho měsíců dříve a zachránit tisíce životů. Britský odpor proti posledním německým jednotkám je srdcervoucí, zvláště u scén zoufalého útoku na most, nebo zabití mnoha Poláků při nepodařeném nočním přesunu. Nevím jak se to tvůrcům podařilo, ale Němci tu nevypadají vůbec jako darebáci. A je cítit smutek ze situace, kdy britský důstojník střílí mladé Němce, schovává se v úkrytu kde je zanedlouho objeven a následně zajat v Holandském domě. A najednou přijede německý důstojník a britskému podává čokoládu se slovy "Je vynikající. Anglická. Vaše letadla nám je shazují." Jak deprimující. atím nejlepší válečný film, jaký jsem měl možnost vidět. A zároveň nejsmutnější.(29.9.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace