Konec ponorky

(TV film)
  • Česko Hrozba za severním polárním kruhem (více)

Murmansk, ruský prístav, ležiaci neďaleko polárneho kruhu. Murmansk bol kľúčovým vojenským prístavom celej sovietskej flotily atómových ponoriek. Dnes z nich zostali iba tony nebezpečného rádioaktívneho materiálu - ako tikajúca časovaná bomba, ohrozujúca životné prostredie Severného mora, ale aj celej zemegule. Tím nemeckých vedcov sa podujal zhostiť sa monumentálnej úlohy: bezpečne uskladniť 200 atómových ponoriek a ľadoborcov tak, aby neohrozovali naše životné prostredie. Dokument zachytáva krok za krokom všetky opatrenia, ktoré musia odborníci urobiť, aby splnili túto náročnú úlohu... (oficiální text distributora)

Autogram

Keď si odmyslím časté opakovanie rovnakych informácií, čo som si mohol ľahko posunúť, dozvedel som sa aj množstvo zaujímavých vecí. Začiatok aj koniec je venovaný rozoberaniu a uskladňovaniu rádioaktívnych častí, ale najviac ma zaujala stredná časť o katastrofe ponorky Kursk, kde sa mihne aj mladý Putin. Možno to tam ani veľmi nepatrilo, ale ideologicky sa to hodilo, ukázať čo všetko Rusi dobabrali. Rozoberanie nebezpečných zvyškov stovky ponoriek riadia inžinieri z Nemecka, ale kvôli skúsenostiám s východným typom reaktorov sa zdôrazňuje, že sú z Východného Nemecka. To ma trochu znepokojuje, tak snáď tentokrát soudruzi z NDR někde neudělaj chybu. ()

Echelon1

Koniec Červeného októbra? Naozaj bol zvolený názov dokumentu podľa fiktívnej ponorky?  Koniec ponorky dáva väčší zmysel, dokým však nepríde na pojem ponorka "Víťazná trieda". Rozmýšľam, ktorá ponorka bola v ZSSR tak pomenovaná a oni v českom dabingu preložili "Victor class", teda ponorka triedy Victor, ako pomenovanie konkrétneho plavidla. Mimochodom 10 min. dokumentu je venované nešťastiu Kursku (obecne dáva dokument pocítiť dezolátny stav ruského námorníctva, čo už dnes platí len veľmi polemicky, resp. neplatí). Kedysi som ako dieťa videl podobný dokument, kde bolo ukázané rozoberanie ponorky triedy Typhoon a čo si matne pamätám, bol dokument obsahovo lepší. ()

ajx

Námět dokumentu je hodně zajímavý a závažný, ale komentář a zpracování se mi nelíbilo. Nemluvě o předpřipravených pauzách na reklamy, kdy následuje stupidní shrnutí již viděného. Bohužel to je nešvar mnoha televizních dokumentů a dokumentárních sérií. ()

Paity

Aneb jak se likvidují ruské jaderné ponorky, Němci se do toho pustí a vzniklo tak zajímavé "spojenectví". ()