Letadla 2: Hasiči a záchranáři

Planes: Fire and Rescue

Lietadlá 2

Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2014, 83 min

Po znechucení z jedničky a očividného ždímání značky, které vždy tak moc rád vidím, jsem se na dvojku ani dívat nechtěl, ale vypadalo to, že se snažili přijít s něčím originálním a ukázat, že stále mají, no… co ukázat přece. A hezky jsem se bavil, dokonce to bylo nevídaně legrační, což o jedničce říct nemůžu, ani kdybyste mi vytáhli roubík z pusy. Snad se mnou není něco špatně, když jsem se já, téměř dospělý člověk, dokázal pobavit a zasmát u filmu pro děti… Každopádně, skvělá změna povolání a trocha adrenalinu navrch… posílám pochvalu s úsměvem na tváři.(21.10.2014)

Komu se líbila první Letadla, nebude mít s druhými žádný problém (a komu se nelíbila, na druhé se nejspíš dívat nebude, že). Já tedy byl zpočátku lehce rozpačitý, ale asi po patnácti nemastných neslaných minutách se děj přesunul na hasičskou základnu a začala opravdová podívaná. Technicky vše dokonalé, scény mají švih a spád, mnohdy jsou i dramatické až napínavé a digitální plameny, kouř i voda vypadají jako opravdové. Povedly se i různé vtípky a detaily typu malých balzových letadélek hnízdících v lese nebo jelenů, kteří vypadají jako lesácké traktory, se mi vážně líbily. Tak nebuďte tak přísní.(20.11.2014)

Druhý díl prakticky opakuje schéma prvního. Prášek je slavný závodník, ale díky chybné převodovce už nemůže závodit a tak začíná od nuly jako letecký hasič. Opět je za losera, který nic neumí, kazí rozkazy a opět to ve finále všem ukáže. Můj problém je v tom, že tyhle heroické hasičské filmy mě nebaví ani se skutečnými herci, takže přes to že je to dobře natočené a nechybí pořádný ohýnek, mě to za srdce nijak nechytlo.(26.7.2018)

Podstatne lepšie ako prvé Lietadlá, ktoré sa v podstate stále točili okolo toho istého. V tejto "dvojke" už Dusty výrazne dospel, a nadobudlo to tak oveľa vážnejšiu atmosféru záchranárskeho povolania. Takže vďaka tomu to malo oveľa väčší zmysel a pôsobilo to rozmanitejšie ako len obyčajné závody. Opäť sa podarilo aj niekoľko dobrých a viaczmyselných hlášok, ktoré tomu ešte viac pomohli. Prvému dielu som dal 3*, tak aby to bolo fér, v tomto prípad dám 4* (aj keď reálne je to len 3 a pol).(23.11.2014)

• salalala

Očekávaně povrchní animák určený jen a pouze nejmenším dětem. Gannaway asi větší ambice ani neměl, protože od začátku se nepokouší bavit dospělé, ale cílí opravdu hlavně na děti. Veškerý humor je tak hodně primitivní a celkový příběh banální a nijak originální. Na animaci je vidět, že nejde o něco, na čem by studiu až tak záleželo, protože není úplně dokonalá a je znát, že rozpočet byl nižší než v jiných případech. Naštěstí je to celé krátké, protože dospělí se u toho budou nejspíš dost nudit, jelikož tu prostě není čeho se chytnout - všechno už jsme viděli jinde a většinou lépe. Na druhou stranu bych ocenil to, jakým způsobem tu tvůrci ukazují dětem, že hasičská práce opravdu není žádná legrace a jsou u ní důležité odvaha a sebeobětování - sice je tohle poselství opravdu viditelné zdaleka, ale vzhledem k tomu, že je to pro nejmenší, je to tak asi v pořádku. Jediné, co se snad dá vyzdvihnout, je pár nápaditých záběrů přímo z pohledu letadel, které to občas oživí a vytrhnou z nastalé nudy. Ve výsledku ale jde o levnou záležitost, která měla zůstat na videu, kam byla primárně určena. 40%(17.7.2014)

• - Film je věnován statečným hasičům všude na světě, kteří riskují své životy, aby zachránili životy těch druhých. (Terva)

• - Registrační značka vrtulníku Strážce Břitvy N626BG ve skutečnosti nepatří helikoptéře, ale letadlu Cirrus SR22T. (finy_cz)

• - Kresleným scenériím ve filmu posloužili jako vzor národní parky Yosemita a Yellowstone. (Terva)