Prohlédnutí v kruhu

(neoficiální název)
  • Španělsko La mirada circular (více)
Krátkometrážní / Thriller / Podobenství
Španělsko, 2010, 12 min

Chlapec sa hrá s umelými postavičkami zvierat a ľudí na farmu. Matka zatiaľ v kuchyni smaží mäso. Sestra zavolá na chlapca, že ich rodičia berú na pláž. Pri vode sa deti hrajú a rozprávajú až do chvíle, kedy ich vyruší nečakaná návšteva. Násilníci ich unesú, zviažu a uväznia ako dobytok... (MontyBrogan)

ledzepfan

Dávám "jen" čtyři rudé protože jsem cítil, že by se tady dalo trošku více zatlačit na pilu v syrovosti(u samotného únosu a převozu) a přitom by to byla pořád stejně kvalitní, neprvoplánová, nepathetická a nevtíravá "agitka".. Ale jinak klobouk dolů-takhle citlivě vyvážených projektů v tomhle směru moc není.. Většinou to jsou jen nějáké účelově šokantní a nesmyslně útočné kraviny. Tohle bych se nebál pustit na nějákém (horror)festu jako plnohodnotný kraťas s myšlenkou. Dopad by to mělo a nepřipadal bych si jak vegelojza co někomu něco cpe. ()

schizmo

Strhující hraný krátkometrážní dokument, jež je transparentní lidskou alegorií na masný průmysl. Dvě unesené děti jsou převáženy na jatka a nakonec poražena tak, jak se to děje každý den, každou minutu, každou vteřinu, po celém světě. Zažívají strach, úzkost, lhostejnost kolemjdoucích, ale i myšlenky na to, jestli ještě někdy uvidí své rodiče. Ve víru paralely lidského a zvířecího života se musí ustrnout srdce každého, kdo tohle uvidí. Konec vás zaručeně zlomí! ()

Marek1991

V prírode nie sú len bylinožravci, ale aj mäsožravci, či všežravci a my patríme k tej poslednej skupine ako ľudský druh, to je pohľad prírody a vedy. V náboženstvách, teda vo väčšine pokiaľ viem, tiež nie je zakazované jesť mäso. Áno, môžete to brať ako nadradenosť, to až v dnešnej dobe sa vyvinul určitý empatický prístup, často presadzujúci slovo nezabiješ do najextrémnejších foriem, často dokonca mimo rôznych veriacich, aj keď, čo oči nevidia, to dušu často nebolí, takže si sem zaraďte parazitov, baktérie a iné minizvieratká, či živočíchy, kľudne aj muchy, či komáre a potom pochopíte, že tie väčšie ako kravičky v potravinovom reťazci sú len bližšie k nám, preto k nim často máme väčšiu empatiu. No ja kvôli tomu asi mäso jesť neprestanem a citovo vydieračské filmy, ktoré jednu stránku veci postihli úplne správne, no k iným otázkam, že prečo to nezabiť sa nevyjadrili, tak tie ma asi len tak nepresvedčia. Môžete si povedať, že teraz príde nejaký druh, ktorý bude nadradený nám, takže áno, som za to, aby nás nevyhubili a tiež som za lepšie zaobchádzanie so zvieratami a možno snahu nájsť alternatívu, aby sme teda mäso jesť nemuseli a predchádzanie zabíjaniu sa medzi druhmi, aj keď niektorým to asi nedokážete prikázať, najmä čistým mäsožravým zvieratám, takže určitá smrť je asi v prírode prirodzená a tým pádom, keď raz príde ešte dvakrát, trikrát, či viac nadradený druh nám a budeme od neho vzdielaný ako parazity a budeme prekážkov, ktorej sa pri svojej činnosti nebude schopný dokázať vyhnúť, ako my určitým druhom, tak aj nám hrozí prirodzený zánik. Aj keď vzhľadom na to, že v prírode je to prepojené, tak ide o to, nevyhubiť, aj keď zabíjanie je do istej miery dovolené, takže suma sumárum, je to smutné, no takto máme prírodu nastavenú a ak existuje nejaký Boh, tak len to môže zmeniť, lebo neviem ako by tento reťazec a prirodzené danosti mohol zmeniť človek, ak neexistuje, potom už môžeme jasne pochybovať o zmysle všetkého a potom zas neviem, ako by sa niečo také dalo zmeniť. Takže kruté, z časti pravdivé, no z časti to nedáva odpoveď na veľa, iba vyžaduje niečo, na základe niečoho s nepostihnutým všetkých argumentov, takže aj tomuto dokumentu hrozí, že u ľudí neprejde, nepresvedčí, u mňa zatiaľ tiež nie dostatočne. ()

whack

Jedného slnečného dňa sú deti násilne odvlečené od svojich rodičov, zviazané, hodené do kamióna a prevážané dlhú dobu na konečnú zastávku, bez svetla, jedla, vody. Nevyslyšané výkriky o pomoc, stres, bezmocnosť... Až mi prešli zimomriavky po chrbte, keď som pochopil pointu. Dobrú chuť. ()

ChArLeNe

Kvôli vštepenej ideológií, že človek je pánom tvorstva, sa mnohí ľudia nevedia stotožniť s utrpením zvierat, a taktiež, mnohí sa ani nepozastavia nad tým, ako sa mäso zabalené v celofáne dostane na police v supermarketoch. A tak sa títo španielski filmári rozhodli zmenšiť priepasť medzi človekom a ostatnými druhmi zvierat pomocou únosom detí, a tým narušeniu rodinnej idylky pri mori. pre Mareka - "V prírode nie sú len bylinožravci, ale aj mäsožravci, či všežravci a my patríme k tej poslednej skupine ako ľudský druh, to je pohľad prírody a vedy." pokiaľ viem, tak my v prírode nežijeme a vzdiaľujeme sa od nej čoraz viac, takže nechápem, prečo sem trepeš prírodu, a pokiaľ si myslíš, že ľudia sú všežravci, veľmi rada by som chcela, aby si mi predviedol svoje mäsožravé inštinkty, aké majú PRAVÉ všežravé zvieratá, keď chceš argumentovať prírodou - rýchlosť, slintanie pri pohľade na živé chodiace zviera či roadkill, fyziologiu na skolenie zvieraťa vlastným telom a strávenie všetkých častí tela vrátane krvi, očí, nosa, chvosta, srsti atď. A veda potvrdzuje, že čím menej mäsa človek zje, tým je zdravší, takže aká veda ešte raz? A nikto netvrdí, že by pravé mäsožravé zvieratá (ako napr. lev) mali prestaň jesť mäso, takže nechápem, prečo tým argumentuješ. A ohľadom "citového vydierania" - človek je schopný cítiť so zvieratami, čo je jeden z dôkazov, že zvieratá nie sú pre človeka potrava. Historicky, človek jedol zvieratá iba ak nebola iná možnosť, čo v roku 2014 je ich neúrekom. Historicky taktiež ľudia požierali iných ľudí, keď stroskotali na mori či opustenom ostrove. Mali by sme kvôli týmto ojedinelým prípadom diktovať našu prítomnosť a budúcnosť, pojedanie ľudského mäsa ako súčasť životosprávy? To by bolo choré, a predsa, keď ide o ne-ľudské zvieratá, spoločnosť robí presne to - pozeranie do minulostí, či prirovnávanie sa ku menej inteligentným živočíchom, !ktorý navyše žijú v prírode!, iba za účelom ospravedlnenia svojho egoistického stravovania. pre Becketta - ak ťa teda toto video niekto nútil pozerať, tak si vylievaj zlosť na toho konkrétneho človeka, a nie tu na na čsfd tvrdením, že ti je nútené vegetariánstvo. Ak si si toto video pozrel úplne z vlastnej vôle, tak jediný na koho môžeš byť naštvaný, že ti je niečo nútené, si len a len ty sám. ()